وبگاه پاسخگویی به سوالات دینی هدانا

معني و منظور الاعلم فالاعلم چيست

13

معني و منظور الاعلم فالاعلم چيست

فهرست این نوشتار:

 «الاعلم فالاعلم» يك اصطلاح فقهي است. همانطور كه مي دانيد  از مجتهد جامع الشرايطي كه تمام شاخصه هاي مرجعيت را دارد بايد تقليد نماييم.

يكي از شروط مرجعيت علميت يعني آشنايي با مباني فقهي و ديني و قدرت استنباط است. حال اگر يك مجتهد، بالاترين علميت را نسبت به مجتهدان ديگر داشت او را اعلم مي خوانند.  در اين صورت بايد به چنين مجتهدي رجوع كرد و بايد از او در فروعات احكام، تقليد نماييم و احكام ديني خود را از او ياد بگيريم. براي شناخت ملاك تشخيص  اعلم بايد به قسمت احكام تقليد رجوع نماييد.

در مباحث فقهي مطرح مي نمايند كه مجتهد اعلم يا همان مرجع تقليد اگر در مسئله اي فتوا نداشت،   به مجتهدي كه پس از او نسبت به مجتهدان ديگر اعلم است مي توان رجوع كرد. يعني «رعايت اعلم فالاعلم» .

حال با مثال ساده تري توضيح مي دهم:

در يك دوره ده مجتهد طراز اول به ترتيب علميت وجود دارد:

۱-مجتهد الف

۲- مجتهد ب

۳- مجتهد ج

۱۰- مجتهد د

حال طبق مثال بالا «مجتهد الف» كه اعلم  است اگر در مسئله اي فتوا نداشت، مقلد او مي تواند به « مجتهد ب» كه علميتش از بقيه مجتهدين بالاتر  و از«مجتهد الف»  كمتر است رجوع نمايد. و اگر « مجتهد ب» هم فتوا نداشت مي تواند به « مجتهد ج» رجوع نمايد و همينطور نسبت به مراجع ديگر …در اين مثال «مجتهد الف» را اعلم و « مجتهد ب» را فالاعلم مي خوانند.

تذكر:

لازم به ذكر است كه مقلد «مجتهد الف»  در صورت نداشتن فتوا نمي تواند بدون رجوع به « مجتهد ب» از « مجتهد ج» تقليد نمايد. پس بايد رعايت ترتيب در اعلميت بين مراجع را داشته باشد و اين همان معناي «الاعلم فالاعلم» است.

لينك كوتاه مطلب: https://hadana.ir/?p=11706

*- ضمنا شما می توانید از اینجا مشترک  خبرنامه سایت شوید و جدید ترین مطالب را دریافت کنید.

حتما بخوانيداحكام تقليد

منظور از اعلميت مرجع تقليد

عدول از مجتهدى به مجتهد ديگر

تقليد بدون ملاك شرعي

منظور از انجام عمل مطابق احتياط

تعریف تقلید و مجتهد اعلم ، شرایط مرجع

مرجعيت و رهبرى‏

بقا‏ بر تقليد ميّت‏

راههاى اثبات اجتهاد و به دست آوردن فتوا

 كليد : معني و منظور الاعلم فالاعلم چيست معني و منظور الاعلم فالاعلم چيست معني و منظور الاعلم فالاعلم چيست معني و منظور الاعلم فالاعلم چيستمعني و منظور الاعلم فالاعلم چيست معني و منظور الاعلم فالاعلم چيست معني و منظور الاعلم فالاعلم چيست معني و منظور الاعلم فالاعلم چيست معني و منظور الاعلم فالاعلم چيست معني و منظور الاعلم فالاعلم چيست معني و منظور الاعلم فالاعلم چيست معني و منظور الاعلم فالاعلم چيست معني و منظور الاعلم فالاعلم چيست جتهد و مرجع اعلم مجتهد و مرجع اعلم مجتهد و مرجع اعلم مجتهد و مرجع اعلم مجتهد و مرجع اعلم مجتهد و مرجع اعلم مجتهد و مرجع اعلم مجتهد و مرجع اعلم با مراعات الاعلم فالاعلم با مراعات الاعلم فالاعلم چيست با مراعات الاعلم فالاعلميعني چي  منظور با مراعات الاعلم فالاعلم اعلم و فالاعلم به چه معنا است الاعلم و فالاعلم یعنی چه منظور از «الاعلم فالاعلم» شرایط انجام اعلم فالاعلم مراعات قاعده الأعلم فالأعلم با رعايت ترتيب الاعلم فالاعلم مراد از« الاعلم فالاعلم» كه در برخى رساله‌ هاى‌ عمليه آمده، چيست  اعلم و فالاعلم به چه معنا است

نظر مخاطبان درباره این مطلب:

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت هدانا منتشر خواهد شد.

با توجه به حجم سوالات، به سوالات تکراری پاسخ داده نمی شود لطفا در سایت «سرچ» کنید.

13 نظرات
 1. علی پرویزی می گوید

  سلام علیکم من مقلد حضرت آقا هستم حالا در فتوای ایشان حکم احتیاط دادن من میخام به مجتهد دیگری رجوع کمک می تونم همین جوری رجوع کنم یا باید کاری کنم لطفا راهنماییم کنید

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   با رعایت اعلم فالاعلم می توانید به مرجع بعدی رجوع کنید همین که نیت داشته باشید کافی است.
   وفقکم الله لکل الخیر

 2. ملیکا می گوید

  بله خیلی ممنون متوجه شدم درواقع من میخوام در مسئله ای که اقای سیستانی احتیاط لازم داده اند به کسه دیگری رجوع کنم که شنیدم ک باید مساوی باشند از اون جهت خوایتم عالم مساوی با ایشون رو بدونم پس من میتونم در اون مسئله به اقای مکارم رجوع کنم؟ چون مساوی بودن واقعا معلوم نیست و سخته تشخیصش

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   بله می توانید به حضرت آیت الله العظمی خامنه ای یا آیت الله العظمی مکارم شیرازی در احتیاطات رجوع کنید.
   وفقکم الله لکل خیر

   1. ملیکا می گوید

    خیلی ممنونم

 3. ملیکا می گوید

  سلام به نطر شما یک عالم مساوی با اقای سیستانی کیست؟ و ایا اقای سیستانی اعلم اند؟

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   به نظر ما آیت الله خامنه ای اعلم هست. شما اگر از آیت الله سیستانی تقلید می کنید می توانید احتیاط واجب را به ایشان رجوع کنید.
   وفقکم الله لکل خیر

   1. ملیکا می گوید

    نمیدانید چه کسی با اقای سیستانی مساوی اند؟

    1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

     سلام علیکم
     می توانید به آیت الله مکارم شیرازی رجوع کنید.
     وفقکم الله لکل خیر

     1. ملیکا می گوید

      یعنی ایشون با اقای سیستانی مساوی هستند؟ اخه هرکسی یک چیزی میگه و من واقعا نمیدونم کی با ایشون مساویه

     2. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

      سلام علیکم
      ببینید همانطور که شما مثلا برای یک عمل جراحی به دنبال بهترین پزشک کشور می روید و مثلا می گویند در کشور ۵ متخصص عالی وجود دارد، و حالا عده ای کارشناس یکی را معرفی می کنند و عده ای دیگری را این دیگر بسته به انتخاب شماست.
      الان هم آیت الله سیستانی در اوج فقاهت هست و مقلدین فراوانی دارد و هم آیت الله مکارم مقلدان بیشمار و آثار علمی و فقهی زیادی دارد، شما از هر کدام تقلید کنید مجزی است ان شالله.
      حالا اینکه نظرات متفاوت است خب اگر چند نفر کارشناس می گویند این و چند نفر می گویند آن، شما خیالتان راحت هست که هر دو متخصص هستند هر کدام را که دوست داشتید انتخاب می کنید. مسئله پیچیده ای نیست.
      وفقکم الله لکل خیر

 4. Mohammd می گوید

  سلام

  بنظر شما بعد آیت الله خامنه ای و آیت الله مکارم شیرازی,چه کسی اعلم است؟

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   حضرت آیت الله العظمی صافی گلپایگانی و آیت الله سیستانی .
   وفقکم الله لکل خیر