وبگاه پاسخگویی به سوالات دینی هدانا

سپاه پهپاد جاسوسی فوق پیشرفته آمریکا را منهدم کرد سیلی سخت ایران به آمریکا

ضرب شست سپاه در سرنگون کردن پهپاد جاسوسی آمریکا، سیلی سختی به ترامپ زد. اکنون سهم امارات و عربستان- نوچه‌ها و گاو‌های شیرده ترامپ- با توجه به نقش آنها در این اقدام ضدایرانی، محفوظ است.

0

سپاه پهپاد جاسوسی فوق پیشرفته آمریکا را منهدم کرد سیلی سخت ایران به آمریکا سهم عربستان و امارات محفوظ است!

در نخستین ساعات بامداد پنجشنبه ۳۰ خرداد یک فروند پهپاد جاسوسی آمریکایی که در حال تعرض به حریم هوایی کشورمان بود، توسط پدافند نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی سرنگون شد. 
در پی سرنگونی پهپاد جاسوسی آمریکایی در مقابل منطقه کوه مبارک استان هرمزگان، روابط عمومی کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در اطلاعیه‌ای به تشریح جزئیاتی از این اقدام پرداخت.
در بخشی از این اطلاعیه آمده است: پهپاد جاسوسی «گلوبال هاوک» در ساعت 14 دقیقه بامداد پنج‌شنبه از یکی از پایگاه‌های نیروهای آمریکایی در جنوب خلیج ‌فارس با مختصات معلوم به هوا برخاسته و برخلاف قوانین هوانوردی کلیه تجهیزات مربوط به معرفی خود را خاموش نموده و در نهایت پنهان‌کاری، از تنگه هرمز به سمت چابهار ادامه مسیر می‌دهد.
این اطلاعیه افزوده است: این هواپیمای بدون سرنشین در زمان بازگشت به سمت غرب منطقه در محدوده تنگه هرمز با تجاوز به فضای سرزمینی جمهوری اسلامی ایران، مشغول جمع‌آوری اطلاعات و جاسوسی می‌شود. 
در ادامه اطلاعیه روابط عمومی کل سپاه تصریح شده است: در ساعت 4 و پنج دقیقه بامداد پنج‌شنبه در حالی که هواپیمای متجاوز وارد فضای سرزمینی کشورمان  شده بود، توسط پدافند نیروی هوا فضای سپاه مورد هدف قرار گرفت و سرنگون گردید.

غول 200 میلیون دلاری،آهن پاره شد

پهپاد گلوبال هاوک (Global Hawk) محصول شرکت نورثروپ-گرومن آمریکا با نام اختصاری RQ-4 است که به منظور اجرای عملیات‌های جاسوسی و شناسایی توسط نیروی هوایی و دریایی آمریکا به کار گرفته می‌شود.
بر اساس اطلاعات منتشر شده توسط شرکت سازنده «گلوبال هاوک» از جمله ویژگی‌های بارز این پهپاد، مداومت پروازی زیاد (بیش از ۳۲ ساعت بدون سوختگیری) در ارتفاع پروازی زیاد (۶۰ هزارپا معادل با ۱۸ کیلومتر از سطح زمین) برای انجام مأموریت اصلی خود یعنی تصویربرداری و نقشه‌برداری آنلاین مناطق وسیع به وسیله دوربین‌ها و سنسورهای مختلف است به‌طوری‌که قادر است محوطه‌ای به مساحت ۱۰۰ هزار کیلومتر مربع را در یک روز اسکن و نقشه‌برداری کند و اطلاعات خود را با استفاده از تجهیزات ارتباطی با سرعت ۵۰ مگابایت بر ثانیه ارسال کند.
به گزارش فارس، برد عملیاتی این پهپاد حدود ۱۲ هزار و ۳۰۰ ناتیکال مایل (بیش از ۲۲ هزار کیلومتر) است و قادر به اجرای مأموریت در تمام شرایط آب و هوایی خواهد بود.
گلوبال هاوک را می‌توان از جمله تسلیحات گران‌قیمت ارتش آمریکا برشمرد چراکه قیمت هر فروند از این پهپاد با احتساب هزینه‌های عملیاتی و نگهداری آن، به بیش از ۲۲۰ میلیون دلار می‌رسد و از این حیث یکی از گران‌ترین پهپادهای آمریکایی محسوب می‌شود.
بر همین اساس سپاه پاسداران، غول 220 میلیون دلاری آمریکا را تبدیل به آهن پاره کرد.

 

شکار نوبرانه با سامانه بومی 

نکته قابل توجه اینجاست که پهپاد «گلوبال هاوک» آمریکا با آتش سامانه پدافند موشکی «سوم خرداد» نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی مورد هدف قرار گرفته و ساقط شد.
سامانه پدافندی سوم خرداد، یک سامانه پدافند موشکی بومی با قابلیت تحرک بالا است که در سال ۱۳۹۳ توسط نیروی هوافضای سپاه رونمایی شد.
این سامانه پدافندی میان برد برای انهدام انواع اهداف هوایی در ارتفاع متوسط است که از قابلیت درگیری با اهداف تا ارتفاع ۲۷ کیلومتری برخوردار است. سامانه پدافندی «سوم خرداد» قابلیت انهدام اهداف را در برد ۷۵ کیلومتری دارد و می‌تواند به‌طور همزمان با ۴ هدف درگیر شود.
مقابله با هواپیماهای تاکتیکی و استراتژیک، بالگرد، موشک‌های کروز و پهپاد از جمله مأموریت‌های این سامانه است که می‌تواند در شرایط جنگ الکترونیک نیز به خوبی اهداف خود را سرنگون کند.
به گزارش مشرق، پهپاد گران‌قیمت و پیشرفته آمریکایی «گلوبال هاوک» از جمله جدیدترین پلتفرم‌های اضافه شده به سازمان رزم نیروهای مسلح آمریکا بوده است و تعداد کمی از آن نیز تا به امروز ساخته شده است. براساس اطلاعات موجود و آمارهای رسمی تنها یگان به کار گیرنده این پهپاد اسکادران VUP-۱۹ در پایگاه Jacksonville در ایالت فلوریدای آمریکاست که فقط ۲ فروند از این پهپاد را در اختیار داشته است؛ بدین معنا که سپاه، یکی از ۲ پهپاد عملیاتی در این رده را شکار کرده است.

 

اعتراف واشنگتن

ارتش آمریکا با صدور بیانیه‌ای سرنگونی یک فروند پهپاد جاسوسی این کشور را تأیید کرد، اما مدعی شد که وارد حریم هوایی جمهوری اسلامی ایران نشده بود.
«بیل اوربان» سخنگوی فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا در این‌باره گفت:هیچ یک از هواپیماهای آمریکایی روز چهارشنبه در حریم هوایی ایران عملیات انجام نداده است.
ادعای واشنگتن در حالی است که سپاه پاسداران پیش از تاکید کرده بود که پهپاد جاسوسی «گلوبال هاوک» آمریکا بعد از تجاوز به حریم سرزمینی جمهوری اسلامی ایران در منطقه رو‌به‌روی کوه مبارک استان هرمزگان، هدف آتش پدافند نیروی هوا فضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی قرار گرفت و سرنگون شد.

 

نمایش قطعات پهپاد شکار شده

نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی روز جمعه در یک نشست خبری با حضور خبرنگاران، قطعاتی از پهپاد ساقط شده آمریکایی در روز گذشته را به نمایش گذاشت. 
در بنری که در محل نمایش قطعات پهپاد ساقط شده آمریکایی نصب شد، مدل این پهپاد MQ-4C اعلام شد. 
سردار حاجی‌زاده فرمانده نیروی هوافضای سپاه در حاشیه نمایش قطعات پهپاد ساقط شده آمریکایی در جمع خبرنگاران اظهار داشت: همراه با پهپاد آمریکایی یک هواپیمای p8 آمریکایی نیز بود که این هواپیما ۳۵ نفر سرنشین داشت.
فرمانده نیروی هوافضای سپاه اظهار داشت:برخی قطعات لاشه این پهپاد در آب‌های سواحل کوه مبارک پخش شده بود و برخی قطعات سنگین نیز غرق شده است.

 

وی افزود: این هواپیما نیز به مرزهای هوایی ما تعرض کرده بود و ما می‌توانستیم آن را مورد هدف قرار بدهیم، اما این کار را نکردیم؛ چراکه هدف ما از سرنگونی پهپاد آمریکایی اخطار به نیروهای تروریست آمریکایی بود.
فرمانده نیروی هوافضای سپاه خاطرنشان کرد:پهپاد جاسوسی رژیم تروریستی آمریکا در اولین ساعات پنج‌شنبه به پرواز درآمد و بدون توجه به اخطارهای پدافند هوایی ارتش و با زیرپا گذاشتن اصول و مقررات پرواز به سمت مرزهای ما آمد. این پهپاد از الظفره امارات در نزدیکی ابوظبی بلند شده است و با پنهان کاری و عبور از تنگه هرمز به مسیر خود ادامه داد.
این فرمانده ارشد سپاه پاسداران ادامه داد: قرارگاه پدافند هوایی ارتش ۱۰ دقیقه قبل از شلیک یعنی 3:55 بامداد دوبار اخطار می‌دهد و با توجه به اینکه وارد فضای کشور شد توسط یگان مستقر که متعلق به پدافند هوافضای سپاه بود مورد اصابت قرار می‌گیرد و در مجموع ۴ بار در ساعت‌های2:05 بامداد ۲ بار و 3:55 دقیقه ۲ بار دیگر اخطار دادیم که عین ۴ بار هم توجهی نشد.

 

فرمانده هوافضای سپاه در پایان افزود: آمریکا یکی از پیشرفته‌ترین و گران‌ترین ابزار جاسوسی خود را از دست داده است، آمریکا هم هیچگاه اجازه نخواهد داد هواپیمایی جاسوسی پشت مرزهایش پروازی داشته باشد. این زیاده‌خواهی آنهاست که در هرحالی مدعی هستند، همراه پهپاد بدون سرنشین؛ یک هواپیمای جاسوسی با ۳۵ خدمه نیز در منطقه حضور داشت، ما چرا به آنها شلیک نکردیم؟ آنها با اخطار ما منطقه را ترک کردند.

 

حق پاسخ محفوظ است

همان‌طور که سردار حاجی زاده‌ اشاره کردند، پهپاد جاسوسی آمریکا از پایگاه هوایی الظفره امارات متحده عربی- در فاصله 32 کیلومتری ابوظبی- بلند شده است. در حقیقت امارات- در نقش نوچه ترامپ- در این تجاوزگری شریک بوده است.
از سوی دیگر، همزمان با تعرض پهپاد جاسوسی آمریکا به حریم هوایی جمهوری اسلامی ایران، «برایان هوک» نماینده ویژه امور ایران در وزارت خارجه آمریکا در یک نشست خبری در ریاض-پایتخت عربستان- بدون‌ اشاره به اقدامات خصمانه کشورش، با بیان اینکه «دیپلماسی ما به ایران اجازه پاسخ نظامی نمی‌دهد» در اظهارنظری گستاخانه گفت: ایران باید به دیپلماسی ما با دیپلماسی پاسخ دهد نه با اقدام نظامی.

 

به گزارش خبرگزاری‌ها، «هوک» صبح جمعه- ساعاتی پس از سرنگونی پهپاد آمریکایی- با خالد بن سلمان، معاون وزیر دفاع عربستان در ریاض دیدار و ادعاهای بی‌اساسی علیه جمهوری اسلامی ایران مطرح کرد. معاون وزیر دفاع عربستان سعودی-گاو شیرده ترامپ- نیز در این دیدار درباره تلاش‌های مربوط به مقابله با آنچه «تهدیدات ایران علیه امنیت و ثبات منطقه» خواند، گفت‌وگو کرد.

وزارت امور خارجه بحرین نیز در بیانیه‌ای گستاخانه، اقدام دفاعی ایران در سرنگون کردن یک فروند پهپاد متجاوز به حریم ایران را محکوم و آن را «اقدام خصمانه» توصیف کرد.

ضرب شست سپاه در سرنگون کردن پهپاد جاسوسی آمریکا، سیلی سختی به ترامپ زد. اکنون سهم امارات و عربستان-نوچه‌ها و گاو‌های شیرده ترامپ- محفوظ است. 
لازم به ذکر است که برایان هوک در روزهای گذشته در اظهاراتی مضحک مدعی شده بود که دستاوردهای کشورمان در عرصه موشکی و نظامی فتوشاپ است!

 

مرزها خط قرمز ماست

سرلشکر حسین سلامی فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی پنج‌شنبه هفته گذشته در کنگره ملی ۵۴۰۰ شهید استان کردستان، با‌ اشاره به ساقط کردن پهپاد جاسوسی آمریکا، اظهار داشت: نیروی هوافضای سپاه یک فروند هواپیمای جاسوسی دشمن را که از مرزهای ما عبور کرده و در حال تعرض به امنیت ملی ما بود، شجاعانه سرنگون کرد. این منش و روش و قاعده ملت ایران در برخورد با دشمنان است.

 

سلامی افزود: سرنگون کردن هواپیمای جاسوسی آمریکا، حامل یک پیام آشکار، واضح، قاطع، سریع، صریح و دقیق بود و آن اینکه مدافعان مرزهای میهن اسلامی ایران در مقابل تعرض هر بیگانه‌ای به این سرزمین عکس‌العمل‌های قاطع، تمام‌کننده و قطعی خواهند داشت. مرزها خط قرمز ماست و هر دشمنی به آن تعرض کند، بر نخواهد گشت و نابود خواهد شد. تنها راه دشمنان احترام به تمامیت ارضی و منافع ملی ایران است.
وی در ادامه گفت: اعلام می‌کنیم، بنای جنگ با هیچ کشوری نداریم، اما برای جنگ کاملاً آماده‌ایم و حادثه امروز نشانه روشنی از این پیام دقیق بود.

 

علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی نیز در حاشیه اجلاس مقامات عالی امنیتی ۱۲۰ کشور جهان در روسیه در گفت‌وگو با خبرنگاران در واکنش به تجاوز پهپاد جاسوسی آمریکا اعلام کرد: مرزهای هوایی ایران خط قرمز است و فرقی ندارد که هواپیمای کدام کشور از آن عبور کرده است به متجاوز همواره پاسخ سخت داده و خواهیم داد.

 

پاسخ به دست‌درازی آمریکا
محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه در واکنش به ساقط کردن پهپاد جاسوسی آمریکا در صفحه شخصی خود در توئیتر نوشت: ایالات متحده علیه ایران تروریسم اقتصادی به راه انداخته، علیه ما اقدامات پنهانی انجام داده و اکنون به قلمرو ما دست درازی کرده است. ما به دنبال جنگ نیستیم ولی غیورانه از آسمان، زمین و آب‌های خود دفاع خواهیم کرد. ما این تجاوزگری جدید را به ملل متحد خواهیم برد و نشان خواهیم داد که ایالات متحده درباره آب‌های بین‌المللی دروغ می‌گوید.
ظریف همچنین در پیامی دیگر نوشت: پهپاد آمریکایی ساعت ۰۰:۱۴ در وضعیت پنهان‌کار از امارات متحده عربی پرواز و حریم هوایی ایران را نقض کرد. اپن پهپاد ساعت ۰۴:۴۵ در مختصات جغرافیایی (25°59›43»N 57°02›25»E) در نزدیکی کوه مبارک هدف قرار گرفت. ما بخش‌هایی از پهپاد نظامی آمریکا را از آب‌های سرزمینی خود یعنی در همان جایی که [این هواپیما] سرنگون شده، از آب بیرون کشیده‌ایم.
وزیر امور خارجه کشورمان به همراه این پیام، تصاویری را منتشر کرد که نشان می‌دهد پهپاد آمریکا داخل حریم سرزمینی ایران هدف قرار گرفته است.
سید عباس موسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه ضمن محکوم کردن تعرض یک فروند پهپاد متجاوز آمریکایی به فضای سرزمینی ایران، نسبت به هرگونه تجاوز به قلمرو کشور و نقض حریم‌های آن هشدار داد.

 

سقوط بورس آل‌سعود و امارات

خبرگزاری رویترز در گزارشی اعلام کرد: پس از سقوط پهپاد آمریکایی، بازارهای بورس کشورهای عربی به‌ویژه آل‌سعود با کاهش جدی ارزش مواجه شد. 
بر اساس این گزارش، تقریباً همه سهام‌های بانکی عربستان سعودی با کاهش شدید مواجه شدند. ارزش سهام بانک بازرگانی ملی که بزرگ‌ترین بانک عربستان محسوب می‌شود ۲ درصد کاهش یافت. همچنین ارزش سهام صنایع پایه این کشور نیز با افت یک درصدی مواجه شد.
ارزش سهام دیگر کشورهای عربی از جمله امارات نیز کاهش یافت به‌طوری که شاخص ابوظبی کاهش 0/2 درصدی داشت. و ارزش بزرگ‌ترین بانک این کشور نیز کاهش 0/8 درصدی را تجربه کرد.

 

افزایش قیمت نفت
به دنبال سرنگون شدن یک پهپاد متجاوز آمریکایی از سوی ایران، قیمت‌های جهانی نفت روند افزایشی به خود گرفت. 
در همین رابطه، پایگاه اویل پرایس در گزارشی نوشت: قیمت نفت بعد از سرنگون کردن پهپاد آمریکایی از سوی ایران در نزدیکی تنگه هرمز قدم در مسیر افزایش گذاشته است. براساس جدیدترین داده‌ها، قیمت نفت وست تگزاس اینترمدیت با افزایش 5/47 درصدی به قیمت 56/92 دلار بر هر بشکه رسید و نفت خام برنت نیز با افزایش 4/09 درصدی به 64/35 دلار در هر بشکه رسید.

 

 

احضار سفیر سوئیس
در پی ورود غیرقانونی یک فروند پهپاد آمریکایی به حریم هوایی جمهوری اسلامی ایران که با برخورد سریع نیروی ضدهوایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی سرنگون شد، سید عباس عراقچی، معاون سیاسی وزارت امور خارجه در تماس فوری با سفیر سوئیس در تهران به‌عنوان حافظ منافع آمریکا، اعتراض شدید جمهوری اسلامی ایران به دولت آمریکا به خاطر تعرض به حریم هوایی کشورمان را به وی ابلاغ کرده و در صفحه اینستاگرامش نوشت: مدارک انکارناپذیری مبنی بر حضور این پهپاد در فضای جمهوری اسلامی ایران وجود دارد و حتی قطعاتی از لاشه این پهپاد در آب‌های سرزمینی ایران به دست آمده است.
به گزارش خبرگزاری‌ها، سفیر سوئیس در تهران به وزارت امور خارجه فراخوانده و یادداشت رسمی اعتراض به تجاوز پهپاد آمریکایی به وی ارائه شد.
محسن بهاروند دستیار وزیر و مدیرکل آمریکای وزارت امور خارجه کشورمان در ملاقات با سفیر سوئیس با ارائه یادداشت رسمی به تجاوز هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی به قلمرو هوایی کشورمان اعتراض کرد و دولت آمریکا  را مسئول عواقب این‌گونه اقدامات تحریک‌آمیز خواند.
سفیر سوئیس در این دیدار گفت که مراتب را بلافاصله به واشنگتن منتقل خواهد کرد.

 

نامه ایران به دبیرکل سازمان ملل
«مجید تخت‌روانچی» سفیر دائم ایران در سازمان ملل در نامه‌ای به «آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل متحد از اقدام آمریکا در نقض حریم سرزمینی ایران شکایت کرد و آن را نقض فاحش قوانین بین‌الملل و منشور ملل متحد توصیف کرد.
تخت‌روانچی، با‌ اشاره به این نامه گفت: تأکید کردیم که به این هواپیما و این پهپاد اخطارهای رادیویی لازم داده شد از قبل و به تمام این اخطارهای رادیویی بی‌توجهی شد.
«کیوان خسروی» سخنگوی شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران بر دفاع ایران از حریم هوایی خود تأکید کرد و گفت تهران از آمریکا به دلیل تجاوز نظامی، به سازمان ملل متحد شکایت خواهد کرد.

 

عقب‌نشینی و گاف ترامپ
دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا در نخستین واکنش خود به منهدم شدن پهپاد آمریکایی در توییتی گستاخانه نوشت: «ایران‌اشتباه بسیار بزرگی انجام داد»!
ترامپ در دومین واکنش خود به سرنگونی پهپاد جاسوسی این کشور در حریم هوایی ایران، از موضع پیشین خود عقب‌نشینی کرد.
وی گفت: این حادثه ممکن است یک‌اشتباه فردی بوده باشد. برایم باور اینکه این اقدام عمدی بوده، سخت است. نمی‌گویم آن کشور (ایران) این‌اشتباه را مرتکب شده است، بلکه یکی از افراد تحت فرماندهی‌اشتباه کرده است. احساسم این است. شاید‌اشتباه کنم، یا شاید هم (احساسم) درست باشد.
ترامپ در پیامی توئیتری تهدیدآمیز خود در عصر جمعه، زمان انهدام پهپاد آمریکایی را «دوشنبه» عنوان کرد؛ وی مدعی شد: دوشنبه آنها یک فروند هواپیمای بدون سرنشین را در آب‌های بین‌المللی ساقط کردند. 
وی در حالی مدعی توقف حمله به سه سایت ایرانی در لحظات آخر شد، که زمان انهدام پهپاد آمریکایی در آب‌های سرزمینی ایران را «دوشنبه» عنوان کرد که حاکی از ناقص بودن اطلاعات وی به‌عنوان رئیس‌جمهوری ایالات متحده است.‌اشتباه ترامپ در حالی بوده که تنها یک روز از انهدام این پهپاد گذشته و رئیس‌جمهوری آمریکا این یادداشت توئیتری را پس از برگزاری نشست با سران کنگره و مشاوران امنیتی خود منتشر کرده است.
شبکه خبری سی‌بی‌اس در گزارشی نوشت: «نانسی پلوسی» رئیس مجلس نمایندگان آمریکا روز پنج‌شنبه در یک نشست خبری خواستار اتخاذ رویکردی محتاطانه در قبال ایران شد.
پلوسی در ادامه گفت: من فکر نمی‌کنم رئیس‌جمهور ترامپ قصد داشته باشد با ایران وارد جنگ شود؛ هیچ‌کس در آمریکا تمایلی به جنگ [با ایران] ندارد.
سناتورها و نمایندگان کنگره آمریکا نیز بعد از جلسه با رئیس‌جمهور این کشور درباره ساقط شدن پهپاد آمریکایی در جنوب ایران، گفتند که ترامپ خواستار جنگ نیست.
لازم به ذکر است که آمریکا در ماه‌های گذشته با لاف زنی، ایران را به تقابل نظامی تهدید کرد ولی وقتی نشانه‌ای از عقب‌نشینی ندید، به تمنای مذاکره روی آورد و شماره‌ای را در اختیار سفارت سوئیس (حافظ منافع آمریکا در تهران) قرار داد تا به‌منظور تماس تلفنی احتمالی به مقامات ایران تحویل داده شود و پس از آن ملتمسانه، واسطه‌ها را به ایران فرستاد. 
ترامپ صدای مرگ بر آمریکا را شنید
در روزهای گذشته ترامپ مدعی شده بود که ایرانی‌ها در زمان امضای توافق هسته‌ای برجام در دوران «باراک اوباما» رئیس‌جمهور سابق آمریکا شعار «مرگ بر آمریکا» سر می‌دادند، در حالی که الان این کار را انجام نمی‌دهند.
یکی از فعالین فضای مجازی با‌ اشاره به این ادعای ترامپ و سرنگونی پهپاد جاسوسی این کشور در مطلبی نوشت:«آقای ترامپ! صدای مرگ بر آمریکا را شنیدی یا باز هم…؟!»
«اولریکه فرانک» دکترای روابط بین‌الملل از دانشگاه آکسفورد و متخصص کاربردهای نظامی پهپادها در مصاحبه با رادیوفردا وابسته به سازمان مرکزی جاسوسی آمریکا (سیا)، با دردناک‌خواندن سرنگونی پهپاد آمریکایی گلوبال‌هاوک، گفت که تصور این بود که این پهپاد هدف قرار نخواهد گرفت اما آمریکا وجهه خود را از دست داد.
وبگاه صهیونیستی «تایمز‌ اسرائیل» در گزارشی نوشت: شماری از مقامات اسرائیل درباره اینکه آمریکا به سرنگونی پهپاد این کشور در آب‌های خلیج ‌فارس توسط ایران واکنش نشان ندهد، ابراز نگرانی کردند.
اسپوتنیک در گزارشی نوشت: گلوبال هاوک نه قابل رديابي است و نه قابل سرنگونی؛ ایرانی‌ها موشک فوق افسانه‌ای در اختیار دارند که افسانه‌های آمریکایی‌ها را می‌تواند به باد دهد.

 

توقف عبور پروازها
سازمان هوانوردی فدرال آمریکا بامداد جمعه با صدور بخشنامه‌ای عبور هواپیماها و پروازهای خطوط هوایی این کشور از بخش‌هایی از حریم هوایی ایران را متوقف کرد.
این بخشنامه اضطراری شامل مسیر هوایی عبوری بر فراز تنگه هرمز و دریای عمان که توسط جمهوری اسلامی ایران کنترل می‌شود بوده و از شرکت‌های هوایی آمریکا خواسته شده تا ضمن عبور نکردن از حریم هوایی جنوب ایران، مسیر جایگزینی برای پروازها خود پیدا کنند.
منابع خبری اعلام کردند که خطوط هوایی هلندی KLM،  از تردد در بخش‌هایی از خطوط هوایی ایران خودداری می‌کند.
خطوط هوایی انگلیسی «بریتیش‌ ایرویز» نیز روز جمعه اعلام کرد که در پیروی از سازمان هوانوردی فدرال آمریکا (FAA)، از پرواز در بخش‌هایی از حریم هوایی ایران خودداری می‌کند و تلاش می‌کند تا برای پروازهای خود مسیرهای جایگزین پیدا کند. همچنین خطوط هوایی لوفت‌هانزای آلمان نیز اعلام کرد که مسیر پروازهای خود بر فراز تنگه هرمز را تغییر می‌دهد.

 

 

واکنش‌های جهانی
«سرگئی ریابکوف» معاون وزیر امور خارجه روسیه در واکنش به ساقط شدن پهپاد جاسوسی آمریکا توسط سپاه پاسداران، ضمن هشدار به آمریکا درباره پیامدهای بحرانی شدن شرایط در ارتباط با ایران گفت که واشنگتن عمدا به تنش با ایران دامن می‌زند.
«امانوئل ماکرون» رئیس‌جمهور فرانسه نیز روز جمعه با بیان اینکه تنش‌زایی نظامی در منطقه به نفع هیچکس نیست، در اظهارنظری گستاخانه خواستار اجرای حداکثر پادمان برای ممانعت از دستیابی ایران به سلاح اتمی شد.
همچنین «آنگلا مرکل» صدر اعظم آلمان پس از نشست سران اتحادیه اروپا در بروکسل گفت که اتحادیه اروپا خواستار مذاکرات دیپلماتیک درخصوص وضعیت متشنج در منطقه است.

کیهان

نظر مخاطبان درباره این مطلب:

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت هدانا منتشر خواهد شد.

با توجه به حجم سوالات، به سوالات تکراری پاسخ داده نمی شود لطفا در سایت «سرچ» کنید.