وبگاه پاسخگویی به سوالات دینی هدانا

دلیل امتناع آیت‌الله بروجردی از نمازخواندن بر جنازه رضاشاه / کشف حجاب در بیان آیت‌الله بهجت(ره)

از آیت‌الله بروجردی خواسته بودند بر جنازه رضاخان نماز بخواند ولی ایشان فرموده بود: «مگر می‌شود با آن همه پرده‌دری که در کشف حجاب کرد بر او نماز خواند؟».

0

دلیل امتناع آیت‌الله بروجردی از نمازخواندن بر جنازه رضاشاه / کشف حجاب در بیان آیت‌الله بهجت(ره)

فهرست این نوشتار:

یکی از رویدادهای بسیار تلخ و فجیع که در تاریخ کشورمان روی داده، ماجرای کشف حجاب است که توسط رضاشاه پهلوی ملعون اجرا شد. این رویداد به‌اندازه‌ای مردم شریف، اصیل و مؤمن را تحت فشار گذاشت که بسیاری از زنان در آن دوران از خانه‌های خود بیرون نمی‌آمدند، چراکه رعایت عفاف و حجاب جزء واجبات دینی است که نه‌تنها خیر و سعادت پایدار و ابدی را برای ما به‌همراه دارد، بلکه موجب آرامش، امنیت و سلامت روحی و جسمی زنان و مردان در این دنیا می‌شود.

در راستای نهادینه کردن فرهنگ عفاف و حجاب میان مردم، به بازخوانی بخش‌هایی از سخنان گران‌بها و ارزشمند آیت‌الله‌العظمی محمدتقی بهجت رحمة الله علیه در خصوص این امر مهم دینی و اخلاقی می پردازیم. آن طور که این عالم بی‌بدیل و عبد صالح خدا در سخنان خود بیان فرموده است: زمانی که جنازه رضا شاه را به قم بردند، شهر را پر از نظامی کردند که مبادا توهین و جسارتی مخصوصاً از اهل علم و روحانیون، نسبت به او واقع شود. از آقای بروجردی رحمه‌ الله هم خواسته بودند که بر جنازه او نماز بخواند ولی ایشان فرموده بود: «مگر می‌شود؟! با آن‌همه پرده‌دری که در کشف حجاب کرد، نماز خواندن بر او مشکل است.»

مگر می‌شود بر رضا شاه نماز خواند؟

اهالی کربلا از جنازه احمدشاه استقبال کردند و مثل جنازه یکی از علما تشییع کردند و در کنار جدش مظفرالدین شاه در حرم متصل به رواق در کنار مدفن سید ابراهیم، جد سید مرتضی علم‌الهدی قدس سره دفن کردند.

بر عکس، زمانی که جنازه رضا شاه را به قم بردند، شهر را پر از نظامی کردند که مبادا توهین و جسارتی مخصوصاً از اهل علم و روحانیون، نسبت به او واقع شود.

از آقای بروجردی رحمه الله هم خواسته بودند که بر جنازه او نماز بخواند ولی ایشان فرموده بود: «مگر می‌شود؟! با آن‌همه پرده‌دری که در کشف حجاب کرد، نماز خواندن بر او مشکل است.» ولی آن‌ها می‌گفتند: «باید بر او نماز بخوانید چون ارباب و فرعون است!»

در محضر بهجت، ج۲، ص۵۱

 

کشف حجاب و اتحاد لباس، وسیله‌ای برای استثمار

امر عجیب کشف حجاب برای چه بود؟ چرا چادر زن‌های مسلمان باید برداشته شود و چرا باید اتحاد لباس به وجود آید؟!
نمی‌دانستیم که از سیصد سال قبل، در همان عهدنامۀ آنها این امر بود که این‌گونه کار برای استعباد و نوکری و استثمار انجام شود.۱ اگر دین را از دست دادیم، دیگر برای ما دیانت شاه و عدم آن فرقی ندارد. به خدا پناه می‌بریم از ابتلائات بزرگ در امر دین!

در محضر بهجت، ج۱، ص۶۰

احمدشاه قاجار و کشف حجاب

احمدشاه قاجار، شریف و اصیل بود که حاضر نشد کشف حجاب را بپذیرد، برخلاف رضاخان پهلوی که حاضر شد و آن را پذیرفت و بانوان را به کشف حجاب مجبور کرد، و کارمندهای دولت را مجبور نمود تا در مجلس جشن به همراه زنان خود بی‌حجاب وارد شوند. نقل می‌کنند: زنِ فرمانداری یکی از این مجلس‌ها را دیده بود و غش کرده بود. گفتن این حرف‌ها برای کسانی که در آن شرایط اختناق نبودند، خیلی آسان است. شخصی مثل مقدس اردبیلی قدس‌سره از خدا می‌خواهد که به چنین صحنه‌ها و امتحانات و ابتلائات مبتلا نشود، نه اینکه بشود و خودداری و اجتناب نماید.

در محضر بهجت، ج۲، ص 30

 

 

نظر مخاطبان درباره این مطلب:

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت هدانا منتشر خواهد شد.

با توجه به حجم سوالات، به سوالات تکراری پاسخ داده نمی شود لطفا در سایت «سرچ» کنید.