وبگاه پاسخگویی به سوالات دینی هدانا

ثقل اكبر و ثقل اصغر چیست

0

ثقل اكبر و ثقل اصغر چیست

حضرت آیت الله جوادی آملی
حضرت آیت الله جوادی آملی

ثقل اكبر و ثقل اصغر

 

چرا قرآن را ثقل اكبر و اهل بيت (علیهم السلام)  را ثقل اصغر مى نامند.

در نشئه ظاهر و طبيعت، اهل بيت (علیهم السلام)  حافظان قرآنند و در راه احياى قرآن شربت شهادت مى نوشند؛ ولى حقيقت اهل بيت كه همان ولايت است، همتاى قرآن است. اهل بيت (علیهم السلام)  ـ مثلاً حسين بن على ـ جسم خود را فداى قرآن كردند نه جان خود را. هيچ كس جانباز نيست؛ سرباز هست، بدن باز هست؛ اما جانباز نيست. جان كه قابل باختن نيست. انسان جان را به خدا مى دهد نه به ديگرى. جان اهل بيت همتاى قرآن كريم است.

 

منبع: هدانا برگرفته از  «توصیه ها،پرسش ها و پاسخ ها حضرت آیت الله جوادی آملی»

 

انسان كامل «قرآن مجسّم» است و قرآن، «انسان كامل مُدَوّن». لذا اگر بخواهيم قرآن را به صورت عينى در خارج مشاهده كنيم و به عبارت ديگر اگر قرآن بخواهد شكل و شمايل پيدا كند، مى‏شود «معصوم و انسان كامل» و اگر بخواهيم انسان كامل را به نگارش درآوريم، مى‏شود «قرآن». و لذا مقارن هم‏اند و هر كدام بيان ديگرى. چنانچه مولى اميرالمؤمنين على (ع) مى‏فرمايد: انا القرآن الناطق من قرآن ناطقم يا فرمودند: انا كلام الله الناطق من كلام ناطق خدايم

امام سجاد (ع) نيز مى‏فرمايد: الامام يهدى الى القرآن و القرآن يهدى الى الامام امام، هادى به سوى قرآن است و قرآن، هدايتگر به سوى امام» اما اين كه قرآن را «ثقل اكبر» ناميده‏اند، به علت اين است كه چون قرآن، پيغام محبوب و كلام حضرت حق است. معصوم در تلاوت قرآن، صاحب آن را مى‏نگرد و از اين طريق، به لقاى پروردگار بار مى‏يابد. عاشق عارف، هميشه نامه محبوب خويش را عزيز مى‏شمارد و به بزرگى از آن ياد مى‏كند.

\vslhk

نظر مخاطبان درباره این مطلب:

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت هدانا منتشر خواهد شد.

با توجه به حجم سوالات، به سوالات تکراری پاسخ داده نمی شود لطفا در سایت «سرچ» کنید.