وبگاه پاسخگویی به سوالات دینی هدانا

برتری امام علی (ع) بر پیامبران اولوالعزم

0

برتری امام علی (ع) بر پیامبران اولوالعزم

یکی از بهترين رواياتي  که أهل سنت مطرح کرده اند و گفته‌اند بالاترين حديث در فضيلت أمير المؤمنين (عليه السلام) است، روايتي است كه جناب إبن أبي عاصم در كتاب السنة آورده است و تمام روايات آن محكوم به صحت است. ايشان نقل مي‌كند كه پيامبر اكرم (صلي الله عليه و آله) به حضرت علي (عليه السلام) فرمودند:

ما سألت الله عز وجل شيئا إلا سألت لك مثله و لا سألت الله شيئا إلا أعطانيه. إلا أنه قال لي: لا نبي بعدك. قال القاضي: لا أعرف في فضيلة علي حديثا أفضل منه.

من هرچه را كه از خداوند خواستم، مانند همان را براي تو هم خواستم و چيزي از خدا نخواستم كه به من نداده باشد. مگر نبوت که آنهم به من گفته شد که پس از تو هیچ پیامبری نخواهد بود …… قاضي عياض (از شخصيت‌هاي برجسته أهل سنت كه فقيه و محدث و متكلم است) مي‌گويد: من تا به حال بالاتر از اين حديث، در فضيلت علي نديده‌ام.

كتاب السنة لعمرو بن أبي عاصم، ص582 ـ المعجم الأوسط للطبراني، ج8،، ص47 ـ أمالي للمحاملي، ص204 ـ مجمع الزوائد و منبع الفوائد للهيثمي، ج9، ص110 ـ سبل الهدي و الرشاد للصالحي الشامي، ج11، ص298

اين روایت نشان مي‌دهد همان‌طور كه در آيه مباهله مطرح شده است، در تمام فضائل، غير از بحث نبوت و وحي؛ امام علی علیه السلام هم‌طراز و هم‌سنگ پیامبر گرامی اسلام (صلي الله عليه و آله) است و پيامبر اكرم (صلي الله عليه و آله) هم از تمام ملائكه و أنبياء (عليهم السلام) برتر است، پس حضرت علي (عليه السلام) هم كه از ملائكه و أنبياء (عليهم السلام) برتر است.

 

مقاله زیر را هم بخوانید:

دلایل برتری حضرت علی ع نسبت به انبیا 

نظر مخاطبان درباره این مطلب:

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت هدانا منتشر خواهد شد.

با توجه به حجم سوالات، به سوالات تکراری پاسخ داده نمی شود لطفا در سایت «سرچ» کنید.