وبگاه پاسخگویی به سوالات دینی هدانا

انتظارات مقام معظم رهبرى از يك جوان ايرانى به ويژه يك دانشجو چيست؟

0

انتظارات مقام معظم رهبرى از يك جوان ايرانى به ويژه يك دانشجو چيست؟

پرسش: انتظارات مقام معظم رهبرى از يك جوان ايرانى به ويژه يك دانشجو چيست؟

پاسخ:

انتظارات مقام معظم رهبرى از يك جوان را مى توان از مجموعه توصيه هاى ايشان در ديدار جوانان و دانشجويان استنباط نمود، كه به نمونه هايى از توصيه هاى ايشان در اين ديدارها ايشان اشاره مى نمائيم.

1 توصيه من به جوان ها اين است، همان قدرى كه براى علم كار مى كنيد، براى دل و معنويت خودتان هم كار كنيد، ميدان معنويت به روى شما باز است، علم و معنويت با هم هيچ منافاتى ندارند.(1)

2 جوان بايستى در خود و محيط پيرامونش ايمان و معرفت و اراده را تقويت كند، از نفوذ سياسى (دشمنان داخلى و خارجى) مراقب باشد و از آن جلوگيرى كند، درميدان علم و اخلاق و در ايجاد فرهنگ و انديشه صحيح در جامعه و زمينه هاى سياسى همكارى نمايد.(2)

3 آنچه مى خواهم به شما عرض كنيم اين است كه شما بايستى مثل يك سرباز در ميدان جنگ انگيزه داشته باشيد و كار كنيد اين لب قضيه است.(3)

4 عزيزان من هر چه مى توانيد، خودتان را با علم و عمل بسازيد دوران شما دوران تعيين كننده سرنوشت تاريخى اين ملت است جوانان ما بايد در مقابل خواست دشمن مقاومت كنند.

جوانى خودتان را قدر بدانيد، تربيت معنوى و دينى تحصيلات اسلامى و معرفتى و دانستن تاريخ پيشرفت علمى را قدر بدانيد و در اين راهها بكوشيد. على رغم خواسته دشمن بايد از لحاظ علمى و جسمى و معرفتى، ايمانى و اخلاقى ترقى كنيد.(4)

5 اگر در يك جمله كوتاه از من بپرسند كه شما از جوانان چه مى خواهيد؟ به او خواهم گفت: تحصيل، تهذيب و ورزش.

من فكر مى كنم كه جوانان بايد اين سه خصوصيت را دنبال كنند، تحصيل اعم از تحقيق و كارهاى علمى هم است. چون اين نيرو در جوانان هست، بايستى در كار تحصيل علم خيلى تلاش كنند.(5)

نتيجه آنكه: انتظار ايشان از يك جوان آنست كه در زمينه هاى گوناگون علمى، سياسى، ورزشى و فعاليت هاى فرهنگى و نيز در تهذيب و خودسازى كوشا باشند.

(1) (در ديدار نخبگان جوان، 85/ 6/ 25)
000 (2) (اقتباس از ديدار ايشان با جوانان استان سيستان و بلوچستان 81/ 12/ 6)
000 (3) (82/ 11/ 21)
000 (4) (در ديدار جوانان اهوازى، 1382/ 5/ 8)
000 (5) (حسن قدوسى زاده، نكته نامه گزيده بيانات رهبر فرزانه انقلاب در جمع دانشجويان و دانشگاهيان، 1383- 1368، چاپ چهارم)

پرسمان

نظر مخاطبان درباره این مطلب:

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت هدانا منتشر خواهد شد.

آدرس ایمیل شما به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.