وبگاه پاسخگویی به سوالات دینی هدانا

اعتقاد مسلمانان به تحریف «تورات و انجیل»، با وجود تعبیر قرآن به «هدایت و نور» از آنها!

0

اعتقاد مسلمانان به تحریف «تورات و انجیل»، با وجود تعبیر قرآن به «هدایت و نور» از آنها!

پرسش : قرآن در آیات 44 و 46 سوره مائده «تورات و انجیل» را «هدایت و نور» معرفی می کند، حال چگونه مسلمانان می گویند که این کتابها تحریف شده اند و پیروان این کتابها گمراه هستند؟!

حضرت آیت الله مکارم شیرازی
حضرت آیت الله مکارم شیرازی

پاسخ اجمالی

آیات قرآن درباره تورات و انجیل دو گروه است؛ گروهی از این آیات با صراحت تمام انجیل و تورات را «تحریف شده» می دانند و بعضی از آیات، این دو کتاب را «نور و هدایت» معرفی می کنند، که این نگاه و قضاوت درباره اصل تحریف نشده آنهاست. در حقیقت قرآن اصل اوّلیّه و بخشی از تورات و انجیل را که در دست یهود و مسیحیّت زمان پیامبر اسلام(ص) بود، هدایت و نور معرفی کرده است. قرآن ضمن توجّه به تحريف تورات و انجیل موجود، از اصل كتب آسمانى تجليل می کند؛ چرا که تمام كتابهاى آسمانى وسيله هدايت پرهيزكاران مي باشند.

پاسخ تفصیلی

آیات قرآن درباره تورات و انجیل دو گروه است؛ گروهی از این آیات با صراحت تمام انجیل و تورات را از حیث معنا و لفظ «تحریف شده» می دانند(1) و بعضی از آیات، این دو کتاب را «نور و هدایت» معرفی می کنند، که این نگاه و قضاوت درباره اصل تحریف نشده آنهاست. همچنین بعضی از آیات گروه دوّم، از اهل کتاب می خواهد بر اساس کتاب هایشان حکم کنند که این درخواست دو دلیل دارد؛

اولا: بخش های تحریف نشده زیادی در این دو کتاب وجود دارد که یهود و مسیحیان از حکم کردن با آن بخشها اجتناب می کردند و بر حکم آنها گردن نمی نهادند؛ مثل احکام مشترک در تورات و قرآن.

ثانیا: در همان مطالب تحریف نشده، نشانه ها و تاییداتی به نفع اسلام و پیامبر آن وجود داشت که از پیروان آن کتابها انتظار می رفت بر اساس تبعیّت از این تعلیمات دین اسلام را بپذیرند. در حقیقت قرآن اصل اوّلیّه و بخشی از تورات و انجیل را که در دست یهود و مسیحیّت زمان پیامبر اسلام(صلی الله علیه وآله) بود، هدایت و نور معرفی کرده است.
بنابر این وقتی قرآن از تورات و انجیل به عنوان یک کتاب آسمانی یاد مى‏ کند، از اصل کتب آسمانى تجلیل می کند؛ چراکه تمام کتابهاى آسمانى مانند قرآن وسیله هدایت پرهیزکاران می باشند.(2)

به عنوان مثال در آیه44 سوره مائده می خوانیم:

«اِنَّا اَنْزَلْنَا التَّوْراهَ فِیها هُدىً وَ نُورٌ یَحْکُمُ بِهَا النَّبِیُّونَ الَّذِینَ اَسْلَمُوا لِلَّذِینَ هادُوا وَ الرَّبَّانِیُّونَ وَ الْاَحْبارُ بِمَا اسْتُحْفِظُوا مِنْ کِتابِ اللَّهِ وَ کانُوا عَلَیْهِ شُهَداءَ فَلا تَخْشَوُا النَّاسَ وَ اخْشَوْنِ وَ لا تَشْتَرُوا بِآیاتِی ثَمَناً قَلِیلاً وَ مَنْ لَمْ یَحْکُمْ بِما اَنْزَلَ اللَّهُ فَاُولئِکَ هُمُ الْکافِرُونَ»

؛ (ما تورات را نازل کردیم که در آن هدایت و نور بود و پیامبران که تسلیم در برابر فرمانخدابودند، با آن، براى یهودیان حکم مى‏ کردند و [همچنین] علماء و دانشمندان به این کتاب الهى که به آنها سپرده شده بود و بر آن گواه بودند، داورى مى‏ نمودند، بنا بر این [از داورى کردن بر طبق آیات الهى] از مردم نهراسید و از من بترسید و آیات مرا به بهاى ناچیز نفروشید و آنها که به احکامى که خدانازل کرده حکم نمى‏ کنند کافرند).

در آیه46 سوره مائده هم آمده: «وَ قَفَّیْنا عَلى‏ آثارِهِمْ بِعِیسَى ابْنِ مَرْیَمَ مُصَدِّقاً لِما بَیْنَ یَدَیْهِ مِنَ التَّوْراهِ وَ آتَیْناهُ الْاِنْجِیلَ فِیهِ هُدىً وَ نُورٌ وَ مُصَدِّقاً لِما بَیْنَ یَدَیْهِ مِنَ التَّوْراهِ وَ هُدىً وَ مَوْعِظَهً لِلْمُتَّقِینَ»

؛ (و به دنبال آنها [یعنى پیامبران پیشین] عیسى بن مریم را قرار دادیم که به آنچه پیش از او فرستاده شده بود از تورات تصدیق داشت و انجیل را به او دادیم که در آن هدایت و نور بود و [کتاب آسمانى او نیز] تورات را که قبل از او بود تصدیق مى‏ کرد و هدایت و موعظه براى پرهیزکاران بود).

به این ترتیب هر کدام از پیامبران الهی کتب آسمانی قبل از خود را تصدیق می کردند و آنها را تکمیل می کردند و پیامبر اسلام نیز از این قاعده مستثناء نیست و به همه مردم جهان این پیام را داد که من طبق آنچه در کتب آسمانی سابق وعده داده شده برای تکمیل ادیان الهی مبعوث شده ام، پس به من ایمان بیاورید (و به آنچه نازل کرده ‏ام (قرآن) ایمان بیاورید که نشانه‏ هاى آن با آنچه در کتابهاى شما است کاملا مطابقت دارد، و نخستین کافر به آن نباشید، و آیات مرا به بهاى ناچیزى نفروشید [به خاطر در آمد مختصرى نشانه‏ هاى قرآن و پیامبر اسلام را که در کتب شما موجود است پنهان نکنید] و تنها از من [و مخالفت دستور من] بترسید [نه از مردم] * و حق را با باطل نیامیزید، و حقیقت را با اینکه مى‏ دانید کتمان نکنید)؛ «وَ آمِنُوا بِما اَنْزَلْتُ مُصَدِّقاً لِما مَعَکُمْ وَ لا تَکُونُوا اَوَّلَ کافِرٍ بِهِ وَ لا تَشْتَرُوا بِآیاتِی‏ ثَمَناً قَلِیلاً وَ اِیَّایَ فَاتَّقُونِ * وَ لا تَلْبِسُوا الْحَقَّ بِالْباطِلِ وَ تَکْتُمُوا الْحَقَّ وَ اَنْتُمْ تَعْلَمُونَ» .(3)

اما برخی به جای پیروی از پیامبر اسلام به مخالفت با او پرداختند و هر آنچه بر حقانیت پیامبر اسلام وجود داشت را پنهان کردند؛ لذا در قرآن می خوانیم: «اَ فَتَطْمَعُونَ اَنْ یُوْمِنُوا لَکُمْ وَ قَدْ کانَ‏ فَرِیقٌ‏ مِنْهُمْ‏ یَسْمَعُونَ‏ کَلامَ اللَّهِ ثُمَّ یُحَرِّفُونَهُ مِنْ بَعْدِ ما عَقَلُوهُ وَ هُمْ یَعْلَمُونَ» (4)؛

(شما چگونه انتظار دارید که این قوم به دستورات آئین شما ایمانبیاورند، با اینکه گروهى از آنان سخنان خدارا مى‏ شنیدند و پس از فهم و درک آن را تحریف مى‏ کردند، در حالى که علم و اطلاع داشتند؟!).

در ابتداى ظهورپیامبر اسلام انتظار مى‏ رفت که قوم یهود پیش از دیگران با نداى اسلام لبیک گویند چرا که آنها اهل کتاب بودند (بخلاف مشرکان) بعلاوه صفات پیامبر اسلام(صلی الله علیه وآله) را نیز در کتابهاى خود خوانده بودند ولى قرآن مى ‏گوید: با سابقه بدى که آنها دارند انتظار شما مورد ندارد، چرا که گاهى صفات و روحیات انحرافى یک جمعیت، سبب مى‏ شود که با تمام نزدیکى به حق از آن دور گردند.(5)
آنها حتی احکامی که با احکام اسلاممطابقت داشت را رها کردند؛ به عنوان مثال آنها طبق آیه43 سوره مائده از گردن نهادن به حکم مشترک تورات و قرآندرباره سنگسار زنای محصنه اجتناب کردند؛ در این آیه آمده است:

«و کَیْفَ یُحَکِّمُونَکَ وَ عِنْدَهُمُ التَّوْراهُ فِیها حُکْمُ اللَّهِ ثُمَّ یَتَوَلَّوْنَ مِنْ بَعْدِ ذلِکَ وَ ما اُولئِکَ بِالْمُوْمِنِینَ» ؛ (آنها چگونه تو را به داورى مى طلبند در حالى که تورات نزد ایشان است و در آن حکم خداهست [وانگهى] پس از داورى خواستن از حکم تو روى مى‏ گردانند، و آنها مومن نیستند).
باید دانست که حکم مزبور (یعنى حکم سنگسار کردن زن و مردى که زناى محصنه کرده ‏اند)، در تورات کنونى در فصل بیست و دوم از سفر تثنیه آمده است. تعجب از این است که آنها تورات را یک کتاب منسوخ نمى‏ دانند، و آئین اسلام را باطل مى‏ شمرند با این حال چون احکام تورات موافق امیالشان نیست آن را رها کرده و به سراغ حکمى مى‏ روند که از نظر اصولى با آن موافق نیستند. و از آن عجب تر اینکه بعد از انتخاب پیامبر اسلام براى داورى، حکم او را که موافق حکم تورات است چون بر خلاف میل آنها است نمى‏ پذیرند. حقیقت این است که آنها اصولا ایمان ندارند و گر نه با احکام خداچنین بازى نمى‏ کردند.(6)
از همه اینها نتیجه مى گیریم که در تورات موجود، و دائر در بین یهود امروز، مقدارى از تورات اصلى که بر موسى(علیه السلام) نازل شده وجود دارد و مقدارى هم از مطالب تحریفى وجود دارد؛ این آن نظریه اى است که از قرآن کریم در باره تورات استفاده مى شود و بحث دقیق و مفصل هم به همین نتیجه مى رسد.(7) همچنین انجیل کنونی آن انجیلی نیست که بر حضرت عیسی(علیه السلام) نازل شده بلکه مطالب اصلی و تحریف شده را باهم دارد.
آیات مختلف قرآن نیز گواهى مى دهد که نشانه‏ هاى پیامبر اسلام و آئین او در همان کتابهاى تحریف شده و موجود در دست یهود و نصارى در زمان ظهوراسلام وجود داشته و مسلم است که منظور از تحریف این کتب آسمانى این نیست که تمام مطالب کتابهاى موجود باطل و بر خلاف واقع مى ‏باشد‏.(8)

پی نوشت:

(1). سوره بقره، آیه 75 و 79؛ سوره آل عمران، آیه 78؛ سوره نساء، آیه 46؛ سوره مائده، آیه 13 و 41.(2). تفسیر نمونه، مکارم شیرازی، ناصر، دارالکتب الاسلامیه، تهران، 1374 ش، چاپ سى و دوم‏، ج 4، ص 397.
(3). سوره بقره، آیات 41-42.
(4). سوره بقره، آیه 75.
(5). تفسير نمونه، همان، ج ‏1، ص 313.
(6). تفسير نمونه، همان، ج ‏4، ص 388.
(7). ترجمه تفسير الميزان، موسوى همدانى، سيد محمد باقر، دفتر انتشارات اسلامى جامعه ى مدرسين حوزه علميه قم، 1374 ش، چاپ پنجم، ج ‏5، ص 560.
(8). تفسير نمونه، همان، ج ‏1، ص 211.

نظر مخاطبان درباره این مطلب:

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت هدانا منتشر خواهد شد.

آدرس ایمیل شما به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.