وبگاه پاسخگویی به سوالات دینی هدانا

آیت الله مکارم شیرازی: رئیس جمهور به شبکه‌های اجتماعی خارجی دل بسته است/لزوم توجه به شبکه های پیام رسان ایرانی

تأسیس شبکه مجازی بومی از اهم ضروریات است
دسترسی به شبکه های اجتماعی داخلی باید آسان، ارزان و سریعتر باشد، تنها این که بگوییم شبکه های اجتماعی ایرانی باید استفاده شود فایده ندارد، مردم باید عملا ببینند که حضور در این شبکه ها آسان، ارزان و سریع است

0

آیت الله مکارم شیرازی: رئیس جمهور به شبکه‌های اجتماعی خارجی دل بسته است/لزوم توجه به شبکه های پیام رسان ایرانی

معظم له در دیدار معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات:

حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی در دیدار معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با تقدیر از فعالیت های انجام شده در وزارت ارتباطات گفتند: باید خود و مردم را به این نکته توجه دهیم که فضاهای مجازی خارجی به قصد قربت، حمایت بشریت و کمک به مردم دنیا تأسیس نشده است.

ایشان افزودند: این موضوع مانند سایر کارهای غربی در راستای حفظ منافع خودشان و دامی برای مردم است تا بتوانند حاکمیت خود را بر دنیا تثبیت کنند، غربی ها به کشور کره می گویند که بمب اتم نداشته باشد تا برتری آن ها حفظ شود، به ایران می گویند ایران نباید دارای موشک باشد تا به سلطه گری خود ادامه دهند.

معظم له با بیان این که تمام فعالیت های غرب و استکبار برای حفظ برتری بر دنیا است، اظهار داشتند: غرب می خواهد که تمام دنیا برده او باشند، قبلا استعمار به شکل بدون روتوش بود اما در حال حاضر استعمارهای فرهنگی و اقتصادی را در دستور کار دارند.

ایشان ادامه دادند: باید ماهیت غرب را بشناسیم و به درستی به مردم بشناسانیم، اگر می خواهیم که سم پاشی های دشمن برطرف شود باید ماهیت دشمن را به خوبی نشان داد، غرب به دنبال استفاده های فرهنگی، سیاسی و اقتصادی خود است و به هیچ وجه به دیگران فکر نمی کند.

حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی با تأکید بر این که ماهیت غرب باید با مدارک، شواهد و مستندات در جامعه تبیین شود، ابراز داشتند: اگر مردم ماهیت غرب را بدانند از آن ها متنفر خواهند شد، واقعا باید از غرب متنفر بود چون تنها به فکر منافع خود و افساد هستند.

حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی با تأکید بر کار منسجم، متمرکز و با برنامه در شبکه های اجتماعی بومی، عنوان کردند: به جای این که تعداد شبکه ها بی دلیل افزایش پیدا کند باید امکانات و نیروها را مثلا در دو شبکه متمرکز کرد تا فعالیت ها تقویت شده و رقابت هم وجود داشته باشد.

ایشان خواستار دسترسی آسان و ارزان  به شبکه های اجتماعی بومی شدند و خاطرنشان کردند: دسترسی به شبکه های اجتماعی داخلی باید آسان، ارزان و سریعتر باشد، تنها این که بگوییم شبکه های اجتماعی ایرانی باید استفاده شود فایده ندارد، مردم باید عملا ببینند که حضور در این شبکه ها آسان، ارزان و سریع است.

معظم له با انتقاد از بی توجهی برخی مسؤولان رده بالای دولتی به آسیب های شبکه های اجتماعی خارجی اضافه کردند: متأسفانه برخی از مسؤولان رده بالا هنوز آسیب های شبکه اجتماعی آلوده خارجی را باور ندارند، آقای رییس جمهور هنوز به شبکه های اجتماعی خارجی دل بسته است، ایشان در شورای عالی فضای مجازی نقش مثبتی در زمینه حل مشکلات شبکه های اجتماعی ایفا نمی کند.

حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی تأکید کردند: باید با دلیل و منطق به ایشان توجه داد که اصرار بر شبکه های خارجی با این وضعیت و عدم توجه به شبکه های داخلی نوعی بردگی است و در شأن ملت ایران که دارای تاریخ کهن و عظمت هستند نیست، امروز ایران در منطقه حرف اول را می زند و رییس جمهور آمریکا بیشترین دغدغه را درباره ایران دارد که معلوم می شود جایگاه ایران مهم است والا دیگران دغدغه نداشتند.

ایشان افزودند: باید مسؤولان را متوجه کرد تا راه درست را انتخاب کنند، راه ما باید استفاده از شبکه های داخلی باشد، کشورهای دیگری هم هستند که از این راه جدا شدند و شبکه های داخلی برای خود ایجاد کردند.

معظم له اظهار داشتند: این که برخی دستگاه ها با وزارت ارتباطات همکاری نمی کنند برای این است که ضرورت آن را نمی دانند، باید فرهنگ سازی کرد تا ضرورت کار را متوجه شوند، در اغتشاشات اخیر از همین فضای مجازی برخی کارها را مدیریت کردند و اگر این فضا مدیریت نشود باز هم می توانند این کارهای شوم را انجام دهند.

ایشان ادامه دادند: متأسفانه در این فضا دروغ و تهمت شایع است و فساد وجود دارد، حل مشکلات شبکه های اجتماعی تنها بر عهده وزارت ارتباطات نیست بلکه همه وظیفه دارند، همه از جمله حوزه های علمیه و مراجع نیز باید کمک، تبلیغ و فرهنگ سازی کنند.

حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی تصریح کردند: اگر موضوع شبکه های اجتماعی حل شود استقلال کشور کامل خواهد شد، مادامی که این موضوع حل نشود استقلال ما جریحه دار است چرا که دیگران از این طریق سوء استفاده های خود را انجام می دهند.

ایشان عنوان کردند: باید رسانة مستقل و قوی داشته باشیم و در این مسیر از اندیشمندان نظر خواهی شود، باید همایشی برگزار شود تا اندیشمندان و متفکران نظر دهند و مسأله به صورت جدی پیگیری شود، اگر این مسأله ضرورت اجتماعی دانسته شود کارها بهتر و بیشتر پیگیری خواهد شد. امیدواریم همه دست به دست هم دهند و این مشکل مهم را با توکل بر خدا حل کنند.

نظر مخاطبان درباره این مطلب:

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت هدانا منتشر خواهد شد.

با توجه به حجم سوالات، به سوالات تکراری پاسخ داده نمی شود لطفا در سایت «سرچ» کنید.