وبگاه پاسخگویی به سوالات دینی هدانا

آیت الله مصباح یزدی: تضعیف ایمان جوانان هدف درجه یک دشمنان

0

آیت الله مصباح یزدی: تضعیف ایمان جوانان هدف درجه یک دشمنان

یکی از شیوه‌های تربیتی قرآن کریم، یادآوری و تذکر حوادث گذشته برای استفاده از نقاط قوت و عبرت‌گیری از نقاط منفی آنها است. به عنوان نمونه با وجود اینکه هنوز مدت زیادی از زمان بعثت پیامبر خاتم(ص) نگذشته بود، خداوند در قرآن به مسلمانان یادآوری می‌کند که شما در مقابل دشمنان، بسیار ضعیف بودید، اما خدا شما را نصرت داد و روزی فراوان به شما عطا کرد.امروز وضعيت مسلمانان از زمانی که این آیه نازل شد، بسیار بهتر است و طبیعتاً اگر قرار بود امروز آیه‌ای نازل شود، قطعا با لحنی بالاتر و آگاهنده‌تر می‌بود.
کشور ما در این چهل سال با اتفاقات شیرین، لذت‌بخش و امیدآفرین و همچنین پدیده‌های تلخ و رنج‌آور متعددی روبه‌رو بوده است؛ آمیختگی این خوشی‌ها و ناخوشی‌ها است که زمینه را برای امتحانات الهی و انتخاب آگاهانه فراهم می‌کند.
گاهی یادآوری حوادث شیرین و نصرت‌های الهی، انسان را چنان امیدوار می‌کند که نیازی به تلاش و انجام وظیفه نمی‌بیند؛ گاهی نيز حوادث تلخ سبب می‌شود تا انسان ناامید و نسبت به ادامه کار دلسرد شود؛ چنین برداشت‌هایی آفت‌هاي يادآوري گذشته است.
ثبات قدم و انجام وظیفه، زمینه‌ساز کسب پیروزی
امید داشتن به رحمت الهی کافی نیست؛ بلکه شايستگي دریافت رحمت و نصرت الهی تنها با عمل به وظیفه حاصل می‌شود. پیش‌بینی‌های قرآن در خصوص پیروزی قطعی حق بر باطل نیز به این معنا نیست که مي‌توان دست روی دست گذاشت و آسوده خاطر بود که خداوند، در نهایت حق را پیروز خواهد کرد. چنین پیش‌بینی‌هایی نشان‌دهنده راه برای کسانی است که به دنبال حق هستند؛ خدا به چنين كساني امیدواری می‌دهد که در صورت ثبات قدم و انجام وظیفه، قطعاً پیروز خواهند شد.
مسلمانان در جنگ بدر، فقط سيصد و سيزده نفر و از نظر امکانات و تجهيزات نظامي در نهایت ضعف بودند؛ اما دشمن‌شان با هزار مرد جنگی و امکانات مجهز به مقابله با آنها آمده بود، ولی همین تعداد اندک مسلمانان همه توان خود را در طبق اخلاص گذاشتند، خدا هم فرشتگان را به یاری‌شان فرستاد. اين جريان به ما مي‌آموزد كه شرط نصرت الهی این است که در انجام وظیفه کوتاهی نکنیم؛ حتي اگر دشمن ما بسیار قوی و از امکانات ظاهری فراوان بهره‌مند باشد.
تا خدا را داریم و به وظیفه‌مان ‌عمل می‌کنیم، نباید ترسی از قدرت دشمن داشته باشیم؛ اینکه گاهی گفته می‌شود دشمن از نظر نظامی بسیار قوی است و می‌تواند با یک بمب، تمام کشور را نابود کند، یا از نظر علمی و تکنولوژی به حدی رشد کرده که دسترسي به آن براي ما امکان ندارد، سخنانی اشتباه است.  چه بسا دشمن، مسئولان و خواص ما را در کشورهای غربی به ساختمان‌های مجلل و لوکس و نهادهای علمی پیشرفته ببرند و حتی سلاح‌های فوق‌پیشرفته خود را برای آنها به نمایش بگذارند تا این افراد خود را باخته و در مقابل دشمن احساس ضعف کنند.
قرآن به صراحت می‌گوید در حالی که مسلمانان بسیار اندک و در نهایت ضعف بودند، خداوند به آنها نصرت و قدرت عطا کرده است؛ لذا ضعف‌های موجود نباید ما را نا امید كند؛ از سوي ديگر پیشرفت‌هایمان نیز نباید موجب غرور ما بشود. در هر حال، ما  باید تلاش کنيم و اميدمان فقط به خداوند متعال باشد.
در تبلیغات باید حقایقی برای مردم بیان شود که مانع نا امیدی آنها در مقابل قدرت شیاطین و يادآور نصرت‌های الهی در سایه تلاش برای خدا مي‌شود. بايد توجه داشته باشيم كه سنت‌هاي الهی همیشه جاری است و یکی از سنت‌های خداوند این است که «إِنْ تَنْصُرُوا اللهَ یَنْصُرُکُم».
فداکاری‌هایی که جوانان مخلص ما در مبارزه با رژيم شاهنشاهی و در دفاع مقدس از خود نشان دادند، جهان را به تعجب واداشت. اگر در زمان پیامبر صلوات‌الله‌عليه یک حنظله غسیل‌الملائکه وجود داشت، در طول انقلاب اسلامی صدها نفر برتر از حنظله داریم؛ همچنين مادرانی که با وجود احساسات مادرانه خود، چندین فرزند خود را تقدیم اسلام کرده و به دست خودشان فرزندانشان را در کفن گذاشتند؛ اما اشک از چشمانشان جاری نشد.
وقتی چنین افرادی با این روحیه در جامعه باشند، خدا نیز نصرت خود را شامل حال آنها می‌کند و اين مردم مي‌توانند در سايه اتکا به خدا، با کمترین امکانات شگفتی بيافرینند.
خطر سستی و رخوت در نسل جدید
هرچند نسل كنوني ما کمتر از نسل گذشته نیست و در ميان ايشان جوانانی فداکارتر از گذشته وجود دارند، اما امروز عواملی در جامعه وجود دارد که به‌طور عادی سبب می‌شود روحیه فداکاری و آمادگي برای جهاد و شهادت در افراد کمرنگ‌تر از گذشته باشد. به عنوان مثال ظلم و ستم رژیم پهلوي سخت و تلخ بود؛ اما همین ظلم عاملی برای ايجاد انگیزه و حرکت در نسل گذشته بود. نسل امروز اصلاً چنین عاملی را لمس نکرده است؛ همچنانکه شرايط زمان دفاع مقدس را نیز درک نکرده و از همين رو، آن عوامل محرك انگیزه را ندارد. این مسئله به صورت طبیعی می‌تواند عامل رخوت و سستی در جوانان اين نسل بشود.
بسیاری از رزمندگان آن دوران، امروز نیز با تمام وجود به نظامشان عشق مي‌ورزند. برخی جانبازان قطع نخاعی که سال‌ها روی تخت افتاده‌اند، هنوز هم حاضر نیستند نام و ياد امام(ره) را با چیز دیگری عوض کنند؛ اما برخی از كسانی که چندین سال در جبهه‌ها حضور داشته و گاهی ماه‌ها زن و فرزند خود را نمی‌دیدند، بعد از جنگ با خود اندیشیدند آنها كه سال‌ها با سخت‌ترین مشکلات به سر برده‌اند، باید در مقابل آن سختی‌ها، منفعت و امتیاز ویژه‌ای بگیرند. چنین اموری هم عامل رخوت و سستی می‌شود.
گاهی این رخوت‌ها موجب ایجاد ضعف‌هایی در جامعه می‌شود،باید ضعف‌ها را شناخت و برای رفع آن برنامه‌ریزی کرد. گاهی ضعف‌ها از خارج کشور تحمیل می‌شود؛ یعنی دشمنان نقاطی را که می‌توانند از طريق آنها ضعف و نا امیدی را به جامعه القا کنند، شناسایی کرده و با صرف هزینه‌های کلان طی سال‌ها به‌دنبال ایجاد خلل در اراده ملت و تضعیف آنها هستند.
تلاش دشمن برای تضعیف ایمان جوانان
یکی از روش‌های دشمنان برای تضعیف اراده ملت، ترویج برخی افکار از طرق مختلف از جمله فضای مجازی است. ما بايد براي مقابله با هر يك از اين شيوه‌ها برنامه‌ریزی لازم را انجام دهيم.
ما در مقابل همه امکانات دشمن، فقط یک چیز داریم و آن ایمان به خداست، تاریخ معاصر شاهد نمونه‌های عینی فراواني از نصرت الهی است. مگر قبل از انقلاب امام راحل(ره) و مردم چه داشتند که به كمك آن نظام شاهنشاهی را سرنگون کنند؟ در دوران دفاع مقدس، ما حتی نمی‌توانستیم سیم خاردار وارد کنیم؛ در حالی که دشمن پیشرفته‌ترین سلاح‌ها را در اختيار داشت و همه دنیا به او کمک می‌کرد؛ اما نتیجه جنگ چه شد؟
اگر خدا را باور داشته باشيم و به وظیفه‌مان عمل کنیم، ناامیدی براي ما بی‌معنا است. همان خدایی که مسلمانان ضعيف را در جنگ بدر پیروز کرد، انقلاب اسلامي را به پیروزی رسانید و آن را حفظ کرد، هنوز هم خدایی می‌کند. اتفاقاً دشمن نیز به قدرت سلاح ایمان پی برده و از همين رو تمام تلاشش را برای نابودی یا تضعیف ایمان جوانان به کار گرفته است.
بر اساس آیات قرآن و نيز یافته‌های روانشناختی و همچنين تجربه عملی، از جمله شیوه‌های مهم تضعیف ایمان، اولاً ایجاد شبهه و تشکیک در معارف دین و ثانیا ايجاد دلبستگی‌های مادی و لذت‌ها است؛ دلبستگی‌ای که سبب فراموشی دین می‌شود.
بر همين اساس، برای مقابله با دشمنان باید در دو بعد تعلیم و تزکیه برنامه‌ریزی مناسب داشته باشيم و مطابق آن تلاش کنيم؛ یعنی از سویی بايد پایه‌های فکری و اعتقادی جوانان ما تقویت شود و از سوی دیگر با تزکیه و تربیت صحیح در چارچوب برنامه‌اي منسجم، مراقب باشیم كه آفت‌های شیطانی و هواهای نفسانی دین آنها را نابود نکند.
بیانات آيت‌الله مصباح يزدي (دام ظله)  در  ديدار با مدیران ستادی و مسئولان دفاتر استانی شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی سراسر کشور؛ مشهد ؛7/2/97-کیهان

نظر مخاطبان درباره این مطلب:

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت هدانا منتشر خواهد شد.

با توجه به حجم سوالات، به سوالات تکراری پاسخ داده نمی شود لطفا در سایت «سرچ» کنید.