وبگاه پاسخگویی به سوالات دینی هدانا

آیت الله مجتبی تهرانی: ماه شعبان ماه استغفار است

0

آیت الله مجتبی تهرانی: ماه شعبان ماه استغفار است

 

روی عن رسول الله (صلّی‌الله‌علیه‌و‌آله‌و‌سلّم) قال:
شَعبَانُ شَهري رَحِمَ الله مَن اَعَانَنِي عَلَى شَهرِی.
روایتی از پیغمبراکرم(صلّی‌الله‌علیه‌و‌آله‌و‌سلّم)  منقول است که حضرت فرمودند: شعبان ماه من است، رحمت خدا بر کسی که من را بر این ماه کمک کند. کمک کردن به پیغمبر در این ماه یعنی چه ؟ در بین ماه‌های سال، سه ماه رمضان، شعبان و رجب، که پشت سرهم قرار گرفته‌اند، از نظر فضیلت‌ها خصوصیّت دارند و هر کدام از این‌ها از نظر اهل معرفت منازلی از منزلهای سلوک إلی‌الله است.
شاید مثل چنین روزی بود، در اوّل ماه رجب روایتی را عرض کردم که آن روایت هر سه ماه را از نظر انتساب بررسی فرموده بود. تعبیر این بود: ماه رجب ماه خداست، ماه شعبان ماه پیغمبر اکرم(صلّی‌الله‌علیه‌و‌آله‌و‌سلّم) است و ماه رمضان ماه امّت است و بندگان خدا نسبت به ماه شعبان و رجب از یک جهت با هم مشترک هستند. روایت از پیغمبر اکرم(صلّی‌الله‌علیه‌و‌آله‌و‌سلّم) بود که ماه رجب، ماه استغفار است، حتّی در روایتی حضرت فرمودند: این جمله را بسیار بگوئید: أستغفرالله و أسئله التوبۀ.

 

در ماه شعبان هم باز می‌بینیم استغفار از اعمال است. البتّه سقف هم گذاشته‌اند و فرموده‌اند: در روز هفتاد بار استغفرالله و أسئله التوبۀ بگویید. که همین جمله هم در ماه رجب وارد شده است و هم در ماه شعبان. البتّه آن‌وقت این اضافه هم دارد. استغفار دیگری هم هست، استغفرالله الذی لا اله الا هو الحی القیوم الرحمن الرحیم و اتوب الیه، آنجا هم دارد . البتّه در همین روایتی که استغفار را توصیه می‌فرمایند، این نکته‌را اضافه می‌کنند ‌که ضریب استغفار در ماه شعبان، هزار است.

 

یعنی چه؟ یعنی هر یک استغفار در ماه شعبان برابر هزار تا است؛ یعنی اگر یک بار بگویی استغفرالله و اسئله التوبۀ، برایت هزار مرتبه نوشته می‌شود. در روایت دارد روزی هفتاد بار بگویید، لذا هفتاد هزار مرتبه در روز نوشته می‌شود. یعنی اگر کسی در هر روز از ماه شعبان هفتاد مرتبه بگوید: استغفرالله و اسئله التوبۀ مثل این است که در ماه‌های دیگر هفتاد هزار بار این استغفار را گفته باشد. به رقم و ضریب دقّت کنید! این‌ها همه گویای این مسأله است که شخص باید قابلیّت مهمانی‌ای که خدا برای امّت در ماه رمضان گرفته است را پیدا کند.

این جمله حضرت که ماه رمضان ماه امّت است یعنی چه؟ یعنی در آن ماه، خدا مهمانی کرده. «دعیتم الی ضیافۀ الله»، لذا دو ماه فرصت دارید که خودتان را برای این ماه تطهیر کنید. حمّام‌هایی که ما می‌رویم مدّتش مختصر است، امّا مدّت این حمّام معنوی دو ماه است. دو ماه خودت را شستشو کن تا قابلیّت پیدا کنی و سر سفره ضیافت الهی بنشینی. علّت این‌که استغفار در این دو ماه تاکید شده و در روایات ماه رجب و این ماه تأکید بر آن شده است و می‌گوید هفتاد مرتبه استغفار کن و خدا فرموده هر یک عدد را هزار تا استغفار محسوب می‌کنم، همین است.

 

در این روایت پیغمبراکرم فرمود(صلّی‌الله‌علیه‌و‌آله‌و‌سلّم): «شَعبَانُ شَهري رَحِمَ الله مَن اَعَانَنِي عَلَى شَهرِی». ماه شعبان ماه من است، رحمت خدا بر آن کسی باد که من را در این شهر کمک کند. چگونه کمک کنیم؟ معلوم می شود به تعبیر ساده پیغمبراکرم(صلّی‌الله‌علیه‌و‌آله‌و‌سلّم)، در این ماه برای تطهیر و شستشوی من و تو آستین بالا می‌زنند. اینجا می‌خواهم تعبیری ‌کنم که ممکن است خیلی حزازت داشته باشد. پیغمبراکرم(صلّی‌الله‌علیه‌و‌آله‌و‌سلّم) در این ماه برای اینکه آلودگی من و تو را پاک کنند مثل دلّاک می‌مانند. خدا رحمت کند کسی را که در این شستشویی که شما را می‌خواهم دهم کمک کند؛ یعنی استغفار و توبه کند. کمک کردن به من برای آنکه تمیز و پاکتان کنم که قابل شوید سر سفره میهمانی خدا در ماه رمضان بنشینید با توبه و استغفار است. «رَحِمَ الله مَن اَعَانَنِي عَلَى شَهرِی».

منبع:هدانابرگرفته از پایگاه اطلاع رسانی معظم له

نظر مخاطبان درباره این مطلب:

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت هدانا منتشر خواهد شد.

با توجه به حجم سوالات، به سوالات تکراری پاسخ داده نمی شود لطفا در سایت «سرچ» کنید.