وبگاه پاسخگویی به سوالات دینی هدانا

آیت الله جوادی آملی: وقتی از وحی و عقلانیت وحیانی سخن به میان می آید، سخن می تواند جهانی شود

آیت الله العظمی جوادی آملی :: کسی اجازه حرف زدن درباره زن و مقام او را دارد که او را آفریده باشد، و وقتی به کلام خدا مراجعه کنیم می بینیم که خداوند در قرآن نمی فرماید نمونه زنان خوب، حضرت «مریم» است، بلکه می فرماید نمونه مردم خوب، حضرت «مریم» است، یعنی اعم از جامعه زنان و مردان، این حرف باید جهانی شود.

0

آیت الله جوادی آملی: وقتی از وحی و عقلانیت وحیانی سخن به میان می آید، سخن می تواند جهانی شود

اعضای همایش ریحانة النبی با حضور در بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء با حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی دیدار و گزارشی از اقدامات صورت گرفته جهت برگزاری این همایش به معظم له ارائه کردند.

آیت الله العظمی جوادی آملی در این دیدار بیان داشتند: شما چون در زمینه معرفی حضرت زهرا سلام الله علیها، قدم جامع برداشتید، این تلاش شما  از مرزهای ملی و منطقه ای خواهد گذشت و بین المللی خواهد شد.

معظم له ابراز داشتند:  وقتی از وحی و عقلانیت وحیانی سخن به میان می آید، سخن می تواند جهانی شود.

آیت الله العظمی جوادی آملی ادامه دادند: کسی اجازه حرف زدن درباره زن و مقام او را دارد که او را آفریده باشد، و وقتی به کلام خدا مراجعه کنیم می بینیم که خداوند در قرآن نمی فرماید نمونه زنان خوب، حضرت «مریم» است، بلکه می فرماید نمونه مردم خوب، حضرت «مریم» است، یعنی اعم از جامعه زنان و مردان، این حرف باید جهانی شود.

معظم له با بیان اینکه زن خوب نمونه مردم خوب است، ابراز داشتند: زن خوب نمونه مردم خوب است، چه اینکه مرد خوب نیز نمونه مردم خوب است،  قرآن اینگونه سخن می گوید زیرا عظمت انسان به روح اوست و نه پیکر او، خداوند هم از روح خود در وجود مرد و زن یکسان دمیده است و روح مجرد است و مجرد نه مذکر است و نه مونث؛ زن یا مرد بودن برای پیکر انسان است.

ایشان ادامه دادند: هیچ کس نمی گوید آزادی، عدل، تقوا و این مسائل مذکر است یا مونث، چرا که یک حقیقت مجرد متعالی، مذکر و مونث بودن بر نمی دارد.

آیت الله العظمی جوادی آملی با بیان اینکه جامعه را عاطفه می گرداند، اظهار داشتند: جامعه را عاطفه می گرداند و زن صاحب این ویژگی است و صله ارحام که مورد تاکید دین قرار گرفته است، بر اساس عاطفه مادر بنا شده است چرا که رحامت از مادر است.

معظم له با اشاره به جایگاه و مقام زن ابراز داشتند: خداوند این هنر را به زن داد که رحامت و صله رحم از راه او سامان پذیرد، پس زن این عظمت و جلال را دارد و از این فرصت همایش باید بیشترین استفاده در تبیین این مسائل صورت گیرد.

ایشان در مورد جایگاه و رسالت حقیقی زن در فرهنگ اسلامی بیان داشتند: زنان به حوزه های علمی ورود پیدا کنند و به کارهایی که در شأن آنها نیست، ورود نکنند.

اسرانیوز

نظر مخاطبان درباره این مطلب:

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت هدانا منتشر خواهد شد.

با توجه به حجم سوالات، به سوالات تکراری پاسخ داده نمی شود لطفا در سایت «سرچ» کنید.