وبگاه پاسخگویی به سوالات دینی هدانا

آیت الله جوادی آملی: اگر انقلاب اسلامی آسیب ببیند لعنت ابد دامن گیر ما می‌شود

اگر ذره ای دین آسیب ببیند این گونه نیست که ما را با کفار عادی یک جا بسوزانند بلکه اوضاع به گونه ای دیگر خواهد بود/ زمانی به دیدار جانبازان قطع نخاع رفتیم و دیدیم که دائما ذکر می گویند، انسان جز خجالت نزد این ها چه دارد؟ شهید و جانباز برای دین به جنگ رفتند، خون بسیاری برای این انقلاب داده شد چگونه باید پاسخ این خون ها را داد؟

0

آیت الله جوادی آملی: اگر انقلاب اسلامی آسیب ببیند لعنت ابد دامن گیر ما می‌شود

حضرت آیت الله عبدالله جوادی آملی استاد برجسته درس خارج حوزه علمیه قم در درس تفسیر خود که در مسجد اعظم قم برگزار شد، با بیان این که با وجود همه فشارها موظف هستیم خون های پاک شهدا را حفظ کنیم، گفت: اگر خدایی نکرده انقلاب اسلامی آسیب ببیند لعنت ابد دامن گیر ما می شود.

وی افزود: انقلاب اسلامی به آسانی به دست نیامده است، اینگونه نیست که بعد از گذشت مدتی این و آن بخندند و مسخره باشد، در واقع ما مسؤول هستیم؛ نباید بیراهه برویم و بازی کنیم، همچنین نباید راه را بر کسی ببندیم و کسی را بازی دهیم، تأیید و تکذیب ها نیز نباید بیجا باشد؛ الان بهترین دوران امتحان ما است.

حضرت آیت الله جوادی آملی با اشاره به ظلم های دوران پهلوی به مردم اظهار داشت: رضاخان کشف حجاب انجام داد، حسینیه ها را خراب کرد، عمامه های علما را گرفت و روحانیان حق منبر رفتن نداشتند، زمانی برای این که مردم دین را فراموش نکنند برخی با لباس روحانیت در بین مردم راه می رفتند، اوضاع به گونه ای بود که رضا خان تمام موقوفات را خرید و متولی مجبور به فروش بود و صدای مردم هم در نمی آمد.

وی ادامه داد: اگر ذره ای دین آسیب ببیند این گونه نیست که ما را با کفار عادی یک جا بسوزانند بلکه اوضاع به گونه ای دیگر خواهد بود، زمانی به دیدار جانبازان قطع نخاع رفتیم و دیدیم که دائما ذکر می گویند، انسان جز خجالت نزد این ها چه دارد؟ شهید و جانباز برای دین به جنگ رفتند، خون بسیاری برای این انقلاب داده شد چگونه باید پاسخ این خون ها را داد؟

استاد برجسته درس خارج حوزه علمیه قم با تأکید بر این که نباید با اسلام بازی کرد، ابراز داشت: مسؤولان و ما از بالا و پاییین باید صد درصد پاک باشیم و نباید کم بیاوریم، باید به داد فضای مجازی رسید، باید بدانیم در چه فضایی قرار داریم و همه در معرض آزمون هستیم، وضعیت بانک ها و مشکلات مردم باید حل شود.

وی با بیان توصیه هایی به اصحاب رسانه و خبرنگاران عنوان کرد: خبرنگاران، روزنامه نگاران و دست به قلم ها بدانند که می توانیم چیزی بنویسیم که خدا هم به قلم و هم به مکتوب ما قسم بخورد؛ چرا این ها را ارزان می فروشند؟ مگر خدا قسم به قلم و کتاب نخورده است؟ چرا مقاله ای ننویسیم که خدا بپذیرد، مگر جهنم است که افراد به یکدیگر بدگویی کنند؛ آثار جهنم همین است منتهی در قیامت آتش و در دنیا فحش است، خطری بود و پیامد آن رضاخان شد  و اگر راه نادرست را برویم رضاخان دیگری در راه است.

استاد درس خارج حوزه علمیه قم در بخش دیگر سخنان خود با بیان این که هرکس با عقیده و ایمان سالم و صالح بنده خدا باشد اهل سعادت است، گفت: افراد متقی تابع امتحانات الهی هستند و در دنیا می مانند و اگر زمان مقرر نبود حاضر نمی شدند یک لحظه در دنیا بمانند.

وی افزود: در دعای روزسه شنبه می خوانیم که انسان عاقل می گوید حیف است که در دنیا بماند، جهنم این است که جامعه ای به یکدیگر بد بگوید و آبروی یکدیگر را ببرند و در صدد ضعف هم باشند، وفات خلاص شدن از همه شرها است، معمولا یا خیلی کم دعا می خوانیم یا این که خیال می کنیم دعاها مانند رسائل و مکاسب هستند.

مفسر برجسته قرآن کریم با بیان این که فهمیدن دعاها نیازمند تلاش ویژه انسان است، اظهار داشت: انسان با مرگ از دنیای با این وضعیت به سوی بهشت می رود، چرا باید به گونه ای زندگی کرد که دنیا به سمت نادرستی پیش رود؟ چرا تمدن ما در تدین ما نباشد؟

وی ادامه داد: چرا جامعه نباید مانند بهشت باشد؟ تمنای مرگ بدان معنا که انسان بخواهد خلاف خواسته الهی و بدون امتحان برود درست نیست و امکان ندارد، انسان باید امتحان دهد و زمانی که اراده الهی تعلق گرفت برود.

حضرت آیت الله جوادی آملی با بیان این که مرگ شربتی است که انسان می نوشد و عصاره میوه زندگی است، ابراز داشت: اگر کسی در مدت زندگی طیب و طاهر عمل کرد مرگ بر او گوارا خواهد بود اما اگر اینگونه نبود مرگ سختی خواهد داشت؛ بر اساس روایات هیچ لذتی برای مؤمن به اندازه لذت مردن نیست.

رسا/.

نظر مخاطبان درباره این مطلب:

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت هدانا منتشر خواهد شد.

با توجه به حجم سوالات، به سوالات تکراری پاسخ داده نمی شود لطفا در سایت «سرچ» کنید.