كم رويى و خجالت در غسلReviewed by مهدي يوسف وند on Sep 27Rating: 5.0

كم رويى و خجالت در غسل

لازم به ذکر است برای غسل، واجب لازم نیست شخص حتما استحمام نماید، بلکه با یک یا دو لیوان آب و خیس کردن یک پارچه و کشیدن آن بر اعضا نیز می توان غسل نمود. چه بسا در موارد و شرایط مختلف امکان حمام رفتن نباشد اما بتوان با این روش غسل کرد.

كم رويى در غسل

پرسش 190 . اگر شخص در جايى كه مهمان است جنب شود، آيا به جهت خجالت مى تواند به جاى غسل، تيمم كند؟

همه مراجع: خجالت مجوز تيمم نيست و بايد غسل كند.[1]

تبصره. چنانچه صبر كند تا وقت نماز تنگ شود ـ اگر چه گناه كرده ـ تيمم او در آن هنگام صحيح است و مى تواند پس از تطهير بدن و لباس، با آن نماز بخواند.

جنابت و دورى حمام

پرسش 188 . آيا به علت دور بودن حمام، مى توانيم به جاى غسل تيمم كنيم؟

همه مراجع: خير، بايد غسل كنيد.[2]

  • [1]. امام، استفتائات، ج 1، تيمم، س 236؛ خامنه اى، اجوبة، س 215؛ فاضل، جامع المسائل، ج 2، س 184 و دفتر: همه مراجع.
  • [2]. امام، استفتائات، ج 1، تيمم، س 236؛ دفتر: همه مراجع.(احكام وضو غسل و تيميم،  پرسمان).

 

مطابق نظر آيت الله خامنه اي

مطابق نظر آيت الله خامنه اي

س 215: ما در منطقه سردسیری زندگی می‏کنیم که نه حمام دارد و نه مکانی برای استحمام، وقتی در ماه مبارک رمضان به حالت جنابت از خواب بیدار می‏ شویم، با توجه به این که غسل کردن جوانان در نیمه شب در برابر مردم با آب مشک یا حوض عیب شمرده می‏شود و آب هم در آن وقت سرد است، تکلیف ما برای روزه فردا چیست؟ آیا تیمم جایز است؟ در صورتی که غسل نکند، افطار کردن روزه آن روز چه حکمی دارد؟

ج: مجرد مشقّت يا عيب شمرده شدن اغتسال جوانان در نيمه شب، عذر شرعى محسوب نمى‏شود، بلکه مادامى که غسل، حرجى و موجب ضرر براى مکلّف نشود، غسل کردن به هرصورتى که امکان دارد واجب است، و در صورت حرج يا ضرر بايد قبل از طلوع فجر تيمم کند و با تيمم بدل از غسل جنابت پيش از طلوع فجر روزه‏اش صحيح است، و اگر تيمم نکند روزه ‏اش باطل است، ولى امساک در طول روز بر او واجب مى ‏باشد. اجوبه الاستفتائات .


طبق نظر آيت الله مكارم شيرازي

طبق نظر آيت الله مكارم شيرازي

عدم جواز تیمم بدل از غسل در هنگام خجالت 

پرسش : آیا در مواردی که غسل جنابت لازم است اگر در جایی بودیم که رودر بایستی داشتیم مانند خانه مادر شوهر می توان تیمم کرد؟

پاسخ :

رودربایستی مجوز ترک غسل و انجام تیمم بدل از غسل نمی شود مگر این که انجام غسل واقعاً عسر و حرج شدید داشته باشد که در این صورت نماز را به تاخیر می اندازید و در آخر وقت تیمم می کنید و نماز می خوانید.

استفتائات آيت الله مكارم شيرازي.

لينك كوتاه مطلب: http://hadana.ir/?p=20011

*- ضمنا شما می توانید از اینجا مشترک  خبرنامه سایت شوید و جدید ترین مطالب را دریافت کنید.

حتما بخوانيدكليد: كم رويى و خجالت در غسل كم رويى و خجالت در غسل كم رويى و خجالت در غسل كم رويى و خجالت در غسل كم رويى و خجالت در غسل كم رويى و خجالت در غسل در مورد جاهايى كه انسان نسبت به انجام غسل جنابت خجالت مى كشد و نماز نمى خواند، براى خواندن نماز لطفا راه حلى ارائه نمائيد  ترک غسل جنابت بخاطر خجالت  آیا به سبب خجالت از دیگران می‌توان به‌جای غسل جنابت، تیمّم  من به علت خجالت کشیدن از غسل جنابت در خانه پدر و مادرم 4 تا  غسل نکردن بخاطر خجالت  آیا به سبب خجالت از دیگران می‌توان به‌جای غسل جنابت، تیمّم  حکم خجالت کشیدن در انجام غسل غسل نکردن بخاطر حیاء از روی خجالت میتوان به جای غسل تیمم کرد اگر كسي جنب شود و از غسل كردن خجالت مي كشد نماز را چگونه غسل نکردن بدلیل خجالت كمرويي و خجالت در غسل كمرويي و خجالت در غسل كمرويي و خجالت در غسل كمرويي و خجالت در غسل

این مطلب را به دوستان خود معرفی کنید:
افسرانفیس نماکلوب