حکم خوردن گوشت طاووس

حکم خوردن گوشت طاووس

طبق نظر آيت الله مكارم شيرازي

حضرت آیت الله مکارم شیرازی

گوشت طاووس

پرسش : خوردن گوشت طاووسى که درباره اش حضرت على(علیه السلام) یک خطبه طولانى انشا فرموده اند و در آن، طاووس را به مرغ تشبیه کرده اند، چه حکمى دارد؟ اگر حرام است آیا به دلیل مسوخ بودن و روایات دال بر حرمت است؟

پاسخ : طاووس چه سفید باشد چه سیاه، حرام گوشت است و شرح عجایب آن، دلیلى بر حلال گوشت بودن آن نیست همان گونه که حضرت عجایب خفّاش را نیز بیان کرده است. طاووس نص خاص بر حرمت دارد بعلاوه مرحوم صاحب جواهر ادعای عدم خلاف در حکم آن می کند.

منبع: سایت هدانا برگرفته از استفتائات آیت الله العظمی مکارم شیرازی.


مطابق نظر آيت الله سيستاني

مطابق نظر آيت الله سيستاني

۵۸پرسش: آیا طاووس حلال گوشت است ؟
پاسخ: حلال است .

شاید این مطالب را هم بپسندید:

منبع: سایت هدانا برگرفته از استفتائات آیت الله العظمی سیستانی.


(خوئی): مسأله خوردن گوشت مرغ خانگی و کبوتر و اقسام گنجشک حلال است و بلبل و سار و چکاوک از قسم گنجشک است و شب پره و طاووس و جمیع انواع کلاغ و هر پرنده‌ای که مثل شاهین و عقاب و باز چنگال دارد یا هنگام پرواز بال زدنش کمتر از صاف نگه داشتن بالش باشد، حرام است.

(فاضل): مسأله گوشت پرندگانی که دارای چنگال هستند و درنده می‌باشند حرام است مانند باز و عقاب و کرکس و شاهین و امثال اینها.

(زنجانی): مسأله هر پرنده‌ای که مانند شاهین و عقاب و باز چنگال دارد یا بال زدنش در هنگام پرواز کمتر از صاف نگه داشتن بالهایش باشد حرام است؛ همچنین شب پره (خفاش) و طاووس و بنا بر احتیاط واجب همه انواع کلاغ حرام می‌باشد. در

(صافی): مسأله خوردن گوشت مرغ خانگی و کبوتر و اقسام گنجشک حلال است و شب پره و طاووس و بنا بر احتیاط واجب جمیع انواع کلاغ حرام است

منبع: هدانا برگرفته از توضیح المسائل مراجع مطابق با فتاوای سیزده نفر از مراجع معظم تقلید/ مسأله ۲۶۲۴

 

حتما بخوانيد

ویژه نامه احکام خوردن و آشامیدن

ویژه نامه احکام جامع سایت هدانا 

نظر شما درباره این مطلب:

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت هدانا منتشر خواهد شد.

آدرس ایمیل شما به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.