حکم اموال و هزینه هاى هیئت

حکم اموال و هزینه هاى هیئت

حکم اموال و هزینه هاى هیئت

طبق نظر آيت الله مكارم شيرازي

حضرت آیت الله مکارم شیرازی

سؤال 124. هیئتى است که بیست سال تأسیس شده و اکنون همان هیئت و اعضاى آن به دو گروه تقسیم شده اند، در این مدّت اعضاى هیئت به اتّفاق یکدیگر قرآن و بلندگو و تفسیر نمونه و اموال دیگر خریده اند. خواهشمند است بفرمایید اموال بین آنها تقسیم مى شود، یا متعلّق به یکى از آن دو هیئت است؟

جواب: چنانچه اموال را به عنوان هیئت قبلى خریده اند تمام آن تعلّق به هیئت قبلى دارد.

سؤال 125. در حسینیّه و مسجد جامع روستایى، هر سال شب هاى تاسوعا و عاشوراى حسینى پول جمع آورى مى شود. براى تشویق اهالى، از بلندگو میزان پولى اهدایى اعلام مى شود. در سال جارى بعضى از اهالى اجازه این کار را ندادند و در نتیجه مبلغ پول جمع آورى شده به نصف تقلیل پیدا کرد. آیا اعلام مبلغ پول اهدایى از بلندگو جهت تشویق مردم از نظر شرعى جایز است یا خیر؟

جواب: اعلام کردن اشکالى ندارد و باعث تشویق در کار خیر است.

سؤال 126. تعیین سقف مبلغ پولى براى کمک افراد، جهت هزینه هاى مجالس و ساخت اماکن مقدّسه از جمله حسینیّه ها، چه وجه شرعى دارد. آیا درست است یا خیر؟

جواب: نباید با زور یا اخذ به حیا از کسى چیزى گرفت، بلکه مردم باید با رضایت خود به این اماکن مقدّس کمک کنند.

سؤال 127. آیا ذاکر اهل بیت مى تواند براى ذکر فضائل و مصائب اهل بیت(علیهم السلام)اجرت طى کند؟

جواب: تعیین اجرت شرعاً اشکالى ندارد; ولى این کار در شأن ذاکران اهل بیت(علیهم السلام) که باید مظهر تقوا و پارسایى باشند، نیست.

سؤال 128. آیا پول دادن به مرثیه سرایانى که در لابه لاى اشعار و سخنان خود بعضى از مصائب بى مدرک یا ضعیف السّند را نقل مى کنند و یا با غنا مى خوانند جایز است؟ آیا نقل این گونه مطالب به عزادارى ضربه نمى زند؟

جواب: پول را در برابر کارهاى مشروع آنها بدهند و نسبت به کارهاى خلاف، نهى از منکر کنند.

استفتائات آیت الله مکارم شیرازی.

لینک کوتاه مطلب: https://goo.gl/FK9msB

حتما بخوانيد

ویژه نامه ماه محرم

ویژه نامه احکام عزاداریکلید: حکم اموال و هزینه هاى هیئت حکم اموال و هزینه هاى هیئت حکم اموال و هزینه هاى هیئت حکم اموال و هزینه هاى هیئت حکم اموال و هزینه هاى هیئت

نظر شما درباره این مطلب:

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.