وبگاه پاسخگویی به سوالات دینی هدانا

فرق بین وضو زن و مرد

فرق بین وضو زن و مرد

 

وضوى زن و مرد

پرسش ۵۲ . آيا وضوى زن و مرد تفاوت دارد؟

همه مراجع: خير، تفاوتى ندارد؛ تنها هنگام شستن دست، براى مرد مستحب است در شستن اول از قسمت ظاهر دست شروع كند و در شستن دوم از قسمت باطن و داخلى آن. اما براى زن مستحب است برخلاف آن عمل كند.

  • [fusion_builder_container hundred_percent=”yes” overflow=”visible”][fusion_builder_row][fusion_builder_column type=”1_1″ background_position=”left top” background_color=”” border_size=”” border_color=”” border_style=”solid” spacing=”yes” background_image=”” background_repeat=”no-repeat” padding=”” margin_top=”0px” margin_bottom=”0px” class=”” id=”” animation_type=”” animation_speed=”0.3″ animation_direction=”left” hide_on_mobile=”no” center_content=”no” min_height=”none”][1]. العروة الوثقى، ج ۱، بعض مستحبات الوضو، العاشر؛ خامنه اى، اجوبه، س ۱۴۶. (احكام وضو، غسل و تيمم-پرسمان).

مطابق نظر آيت الله خامنه اي

مطابق نظر آيت الله خامنه اي

س ۱۴۶: لطفاً تفاوت وضوی زن و مرد را بیان فرمایید.

ج: بين زن و مرد در افعال و کيفيت وضو فرقى نيست، جز اين که براى مردها مستحب است که هنگام شستن آرنج از قسمت بيرونى آن شروع کنند و زنها از قسمت داخلى آن.

اجوبه الاستفتائات مقام معظم رهبري .

کيفيت آب ريختن روی دست در وضو

س. در خصوص وضو گرفتن براى بانوان بفرمائيد آيا براى ريختن آب بر روى دست بانوان بايد از جلوى آرنج بريزند و مردان از پشت آرنج چنانچه اين موضوع رعايت نشود و زنان هم مانند مردان از پشت دست آب بريزند حکم چيست؟

ج. عمل مذکور براى زنان و مردان استحباب دارد، و اگر رعايت نشود وضو صحيح است.

منبع: سایت هدانا برگرفته از استفتائات آیت الله العظمی خامنه ای.


طبق نظر آيت الله مكارم شيرازي

حضرت آیت الله مکارم شیرازی

عدم فرق بین کیفیت وضوی زن ها و مردها در واجبات [کلیات وضو ]

پرسش : در توضيح المسائل راجع به آداب وضو گرفتن زن ها توضيح داده نشده، لطفاً بفرماييد وضو گرفتن زن ها چه فرقى با وضو گرفتن مردها دارد؟

پاسخ : در واجبات وضو تفاوتى ندارد.

منبع: سایت هدانا برگرفته از استفتائات آیت الله العظمی مکارم شیرازی

حتما بخوانید

* ویژه نامه احکام طهارت

وضو در عادت ماهانه

شك در وضو

وسواس در وضو

تقيه در وضو گرفتن به روش اهل سنت

وضو در دانشگاه و يا محل كار

استفاده از كفش هم اتاقي براي وضو

وضو گرفتن در خانه كسي كه خمس نمي دهدفرق بین وضو زن و مرد فرق بین وضو زن و مرد فرق بین وضو زن و مرد فرق بین وضو زن و مرد فرق بین وضو زن و مرد تفاوت وضو گرفتن زن و مرد  تفاوت های زن و مرد در وضو  فرق بین زن و مرد در وضو   آيا نحوه وضو آقايان با خانم ها فرق دارد؟ – گفتگوی … اختلاف زن و مرد در وضو لطفاً تفاوت وضوى زن و مرد را بیان فرمایید. فرق بین وضو مردان با زنان تفاوت هاى زن و مرد در وضو تفاوت وضو زن و مردX تفاوت وضو گرفتنX فرق بین وضو مردان با زنانX وضو زن   آيا نحوه وضو آقايان با خانم ها فرق دارد؟ – گفتگوی … اختلاف زن و مرد در وضو لطفاً تفاوت وضوى زن و مرد را بیان فرمایید. فرق بین وضو مردان با زنان تفاوت هاى زن و مرد در وضو تفاوت وضو زن و مردX تفاوت وضو گرفتنX فرق بین وضو مردان با زنانX وضو زن طرز وضو گرفتن خانمها وضو گرفتن زنان تفاوت هاى زن و مرد در وضو

 [/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]

نظر مخاطبان درباره این مطلب:

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت هدانا منتشر خواهد شد.

آدرس ایمیل شما به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.