وبگاه پاسخگویی به سوالات دینی هدانا

ناتوانی جنسی مرد و طلاق

ناتوانی جنسی مرد و طلاق

طبق نظر آيت الله مكارم شيرازي

حضرت آیت الله مکارم شیرازی

عجز مرد از نزدیکی[fusion_builder_container hundred_percent=”yes” overflow=”visible”][fusion_builder_row][fusion_builder_column type=”1_1″ background_position=”left top” background_color=”” border_size=”” border_color=”” border_style=”solid” spacing=”yes” background_image=”” background_repeat=”no-repeat” padding=”” margin_top=”0px” margin_bottom=”0px” class=”” id=”” animation_type=”” animation_speed=”0.3″ animation_direction=”left” hide_on_mobile=”no” center_content=”no” min_height=”none”][عیوب موجب فسخ]

پرسش : اگر مردى قبل از ازدواج از نزدیکى عاجز باشد و زن بعد از مراسم عروسى بفهمد و فوراً عقد و نکاح را به هم نزند و از شوهر جدا نشود، آیا در این صورت زن مى تواند بدون طلاق شوهر کند؟
پاسخ : در این موارد، زن باید به حاکم شرع مراجعه کند و حاکم یک سال به مرد مهلت مى دهد اگر درمان شد ازدواج باقى است، در غیر این صورت زن مى تواند نکاح را فسخ کند و احتیاج به طلاق نیست و به فرض که مرد بعد از آن هم خوب شود قابل بازگشت نیست مگر به صورت ازدواج جدید.

بیماری هایی که مخل روابط زناشویی است [عیوب موجب فسخ]

پرسش : با توجّه به این که کشور ما، در حال حاضر، در مرحله حذف بیمارى جذام است، آیا مى توان جایگزینهاى دیگرى، مثل بیمارى ایدز، یا سایر بیماریهاى پوستى که مخلّ روابط زناشویى است، براى آن در نظر گرفت؟
پاسخ : در صورتى که واقعاً مخلّ رابطه زناشویى باشد، حقّ فسخ ثابت است.

موارد جواز فسخ عقد نکاح توسط زوجه [عیوب موجب فسخ]

پرسش : زوجه در چه مواردى حق فسخ ازدواج را دارد؟
پاسخ : زن در چند صورت مى تواند عقد را به هم زند: ۱. دیوانه بودن شوهر ۲. نداشتن آلت مردى ۳. ناتوانى از نزدیکى جنسى ۴. در صورتى که بیضه هاى او را کشیده باشند. و چنانچه زن به خاطر یکى از عیوب بالا عقد را بر هم زند نیازى به طلاق نیست، و همان فسخ کافى است.

حق فسخ در صورت درمان عیوب موجب فسخ [عیوب موجب فسخ]

پرسش : مواردى که قبلاً بیان مى شد که مرد مى تواند عقد را به هم زند، مانند بیمارى برص (ویتیلیگو)، نقص مادر زادى، افضا، موانع مقاربت (مانع استخوانى یا پرده پوستى و مانند آن) همگى امروزه با درمان قابل رفع مى باشد.حال چنانچه مردى پس از ازدواج متوجّه موارد مذکور گردد، آیا باز هم اختیار بر هم زدن عقد را دارد؟
پاسخ : چنانچه به سهولت قابل معالجه بوده باشد، و زن با هزینه خود اقدام به درمان نماید، خیار فسخ جارى نیست.

کسی که در مواقع خاص قادر به نزدیکی است [عیوب موجب فسخ]

پرسش : اگر فردى در بعضى مواقع، به علّت وضعیّت خاصّ جسمانى اش، قادر بر نزدیکى نباشد، ولى در بعضى مواقع، که کلیّه شرایط فردى و محیطى مهیّا باشد، و طرف مقابل نیز همکارى لازم را بنماید، موفّق به این عمل شود، آیا این مشکل عنن محسوب شده، و موجب فسخ نکاح مى شود؟
پاسخ : در صورتى که فراهم شدن این شرایط میسّر باشد، عنن محسوب نمى شود.

کسی که با کمک دارو قادر به نزدیکی است [عیوب موجب فسخ]

پرسش : اگر فردى از لحاظ جنسى در حالت عادى موفّق به عمل نزدیکى نباشد، ولى با استفاده از داروهاى موجود، که توسّط پزشکان مورد تأیید و تجویز است، قادر به این کار باشد. آیا بیمارى مذکور عنن محسوب، و موجب فسخ نکاح مى شود؟
پاسخ : بیمارى مزبور عنن محسوب نمى شود.

مردی که به علت زود انزالی امکان مجامعت ندارد [عیوب موجب فسخ]

پرسش : مردی مبتلا به زود انزالی است و عملا امکان مجامعت ندارد، در حالی که منی از وی خارج می‌شود اما نمی‌تواند مقاربت نماید. آیا اگر پس از عقد شرعی حتی یکبار مقاربت نکرده باشد این امر عنن تلقی می‌شود و یا سبب فسخ نکاح می‌باشد؟
پاسخ : این امر عنن محسوب نمی شود ولی اگر منجر به عسر و حرج شدید زوجه شود حاکم شرع می تواند او را طلاق دهد (این گونه بیماری ها معمولا درمان دارد)

استفتائات آیت الله مکارم شیرازی.

حتما بخوانيد

 *- ويژه نامه احکام ازدواج 

  1. تدلیس در ازدواج چیستحق طلاق مرد
  2. طلاق در اسلام
  3. فسخ عقد بخاطر عیب مرد یا زن
  4. ارتداد همسر و ادامه زندگی یا طلاق
  5. ازدواج با خواهر لواط دهنده
  6. حكم طلاق در حال حيض
  7. طلاق زنی که حیض نمی شود
  8. اگر مرد طلاق ندهد تکلیف چیست
  9. طلاق غیابی بدون حضور همسر


کلید: ناتوانی جنسی مرد و طلاق ناتوانی جنسی مرد و طلاق ناتوانی جنسی مرد و طلاق ناتوانی جنسی مرد و طلاق ناتوانی جنسی مرد و طلاق ناتوانی جنسی مرد و طلاق حکم ناتوانی جنسی مرد و طلاق ناتوانی جنسی مرد و طلاق ناتوانی جنسی مرد و حق طلاق زن زنان با ناتوانی جنسی مردان چه کار کنند اختلالات جنسی که باعث ایجاد حق فسخ می گردند 

[/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]

نظر شما درباره این مطلب:

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت هدانا منتشر خواهد شد.

آدرس ایمیل شما به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.