وبگاه پاسخگویی به سوالات دینی هدانا

حکم کسی که به امامان فحش و ناسزا بگوید

حکم کسی که به امامان فحش و ناسزا بگوید (العیاذبالله)

مطابق نظر آيت الله خامنه اي

مطابق نظر آيت الله خامنه اي

«استفتاء اختصاصی سایت هدانا از دفتر حضرت آیت الله العظمی خامنه ای»

سوال:  اگر شوهر نسبت به پیامبر و ائمه اطهار (علیهم السلام) توهین کند و آنها را قبول نداشته باشد چه حکمی دارد و  چگونه میتوان طلاق گرفت؟

پاسخ:
مسلمان اگر از دین خود برگردد ویا به پیامبر (ص) وائمه توهین نماید، مرتد محسوب و احکام ارتداد درباره او جاری است از جمله اینکه همسرش از او جدا می شود و در مورد مذکور می تواند به دادگاه شکایت کند.

منبع: استفتاء سایت هدانا ار دفتر حضرت آیت الله العظمی خامنه ای


طبق نظر آيت الله مكارم شيرازي

حضرت آیت الله مکارم شیرازی

«استفتاء اختصاصی سایت هدانا از دفتر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی»

سوال:  اگر شوهر نسبت به پیامبر و ائمه توهین کند و انها را قبول نداشته باشد باوجودیکه اول مسلمان بوده چگونه میتوان طلاق گرفت؟

پاسخ:

هر گونه اهانت به مقام شامخ امامان معصوم (علیهم السلام) و توهین به آن بزرگواران در صورتی که توهین کننده مسلمان باشد موجب ارتداد است و اگر مسلمان نباشد در حکم ساب النبی (ص) است و این گونه افراد در اسلام مجازات بسیار سنگینی دارند. خداوند مسلمین و مخصوصاً پیروان مکتب اهل بیت (علیهم السلام) را از شر دشمنان مصون و محفوظ دارد. در صورت ارتداد ازدواج و عقد او باطل می شود و زن باید فوراً و بدون طلاق از او جدا شود و اگر بدون توجّه به این مسأله عروسى و آمیزش انجام گرفته زن مى تواند مهرالمثل را مطالبه نماید.

منبع: استفتاء سایت هدانا ار دفتر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی.

حکم فرد دشمن و ناسزاگو به معصومین[کسانی که در حکم کافرند ]

پرسش : اگر شخصی به معصومین علیهم السلام دشمنی ورزد یا ناسزار گوید کافر است؟

پاسخ : هرگاه کسى- پناه بر خدا- به خدا، یا پیامبر(صلی الله علیه و آله) یا یکى از ائمّه معصومین(علیهم السلام) یا فاطمه زهرا (سلام الله علیها) دشنام و ناسزا گوید یا عداوت داشته باشد، کافراست.

تکلیف زنی که شوهرش عمدا به ائمه توهین می کند [متفرقه طلاق]

پرسش : اگر مردی به ائمه علیهم السلام توهین کند و همسر او یقین دارد که وی عمدا چنین کرده، وظیفه این زن چیست؟
پاسخ : باید از شوهرش جدا شود و نیازی به طلاق نیست.

حکم ناسزاگوی به پیامبر (صلی الله علیه و آله) [مرتد ]

پرسش : شخص مسلمانى به طور مکرّر و در حال عصبانیّت به رسول اکرم (صلى الله علیه وآله) و ائمّه معصومین (علیهم السلام) (نعوذ بالله) توهین مى کند در حالى که به خیال خودش به حضرت ابوالفضل (سلام اللّه علیه) اعتقاد و علاقه دارد وظیفه همسر، فرزندان و بستگان او را بیان فرمایید؟

پاسخ : اگر حال او حال عادى باشد، از اسلام بیرون رفته است و همسرش باید از او جدا بشود ولى اگر از حال طبیعى خارج شده و یا مشکوک است که از حال طبیعى خارج شده یا نه، محکوم به اسلام است و در صورت اوّل اگر توبه کند و دوباره آن زن به عقد آن مرد درآید عقدش صحیح است.

توهین به پیامبر و اهل بیت (علیهم السلام) در قالب لطیفه و جُک [مرتد ]

پرسش : اگر شخصی مسلمان (به ظاهر)، عاقل، بالغ، رشید، غنی از نظر اقتصادی (بدون مشکل اقتصادی) لطیفه یا جوک هایی را آزادانه و به اختیار کامل خود با مضامین و حاوی توهین، ناسزاگویی و فحش نعوذ بالله به پیامبر اسلام (صلی الله علیه و آله) و ائمه اطهار (علیهم السلام) یا حضرت امام و روحانیت بیان کند حکم شرعی وی چیست؟

پاسخ : اگر در عرف مصداق اهانت و اسائه به معصومین (علیهم السلام) محسوب شود و او از این مطلب آگاه است، سبب ارتداد او می گردد و احکام مرتد با نظر حاکم شرع درباره او جاری می شود.

توهین به قرآن [مرتد ]

پرسش : آیا توهین به قرآن و فحّاشى نمودن به آن (العیاذ بالله) سبب ارتداد مى شود، تکلیف کسانى که شاهد و ناظر این مسأله هستند چیست؟

پاسخ : اگر از روى علم و عمد باشد مرتد مى شود و بر دیگران لازم است که نهى از منکر کنند.

منبع: سایت هدانا برگرفته از استفتائات آیت الله العظمی مکارم شیرازی.


آيت الله صافي گلپايگاني
آيت الله صافي گلپايگاني

مسأله۱۱۱. اگر مسلماني به يكي از دوازده امام عليهم السلام دشنام دهد، يا با آنان دشمني داشته باشد، نجس است.

 

منبع: سایت هدانا برگرفته از استفتائات آیت الله العظمی صافی گلپایگانی

 

حتما بخوانيد

🔗 لینک کوتاه
درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
۰ (۰ رای)

نظر شما درباره این مطلب:

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت هدانا منتشر خواهد شد.

آدرس ایمیل شما به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

14 نظرات
 1. بدبخت می گوید

  سلام علیکم خسته نباشید بنده جوان ۱۹ ساله ای هستم که متاسفانه هرچی دعا و توسل و زیارت رفتم تا به مراد دلم برسم نتونستم موفق بشم در صورتی که همه دوستان تونستن به اون چیزی که من میخوام برسم رسیدن …بخاطر این سردرگمی هم مشکل اعصاب گرفتم و داروی اعصاب و ضد جنون میخورم دیشب که دیگه استانه تحملم به سر رسیده بود متاسفانه خیلی خیلی کفر و ناسزا فحش ناموسب گفتم [***********]حکم من چیست ایا مرتد هستم .

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علکیم
   پناه بر خدا، گناه بزرگی هست و باید توبه کنید. ان شاالله با توبه بخشیده می شوید!.
   در هر حال با یک روحانی هم از نزدیک صحبت کنید، دعا مقدماتی دارد، چه بسا این دعای شما اصلا دعا در امر حرامی باشد!! که بدیهی است به اجابت نمی رسد.
   از ارکان اجابت دعا داشتن توحید و شناخت صحیح خداوند هست، با این توضیحاتی که نوشته اید بدیهی است که مشکل شما جای دیگر هست، حتما با یک روانپزشک هم مشورت کنید. تا موانع دعا را برطرف نکنید اجابت محقق نمی شود.
   در سایت موانع استجابت دعا را سرچ کنید و بخوانید.
   اعاذنا الله من شرور انفسنا

 2. علی می گوید

  سلام
  حکم شرعی گوش دادن به فحاشی دیگران چی هست؟
  مثلا در شبکه های اجتماعی در مورد فوتبال درمورد سیاست و در مورد اشخاص مملکت … به هم توهین های رکیکی میکنن و حتی ناموسی … آیا خواندن کامنت های زیر این پست ها که حدس میزنی فحاشی زیرش شده گناه هست؟

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   جایز نیست.
   اگر می دانید در کامنت ها توهیت یا فحاشی نوشته شده، یا می خوانید می بینید فحاشی هست،خارج شوید و نخوانید.
   وفقکم الله لکل الخیر

   1. علی می گوید

    اگه حدس میزنی فحاشی هم باشه که هست قطعا لا به لای کامنت ها ولی برای خوندن فحاشی ها نیومده باشیم و نیتمون خوندن کامنت های بدون فحاشی باشه چی؟
    و فقط میخوایم از موضع گیری ها اطلاع پیدا کنیم در اون صورت چی خب کلا همه جا آدم های فحاش هستند و اینکه ممکنه از هر ۱۰ تا آدم یکی دو نفر فحاشی کرده باشن اون وسط ولی چشم آدم بیوفته روی چیزی بالاخره سریع خونده میشه و نمیشه پیش بینی کرد کامنت مثلا ۸ فحش هست نخونمش ازش رد شم.
    کلا متاسفانه کمتر پیش میاد تو صفحات مجازی اصلا کسی فحش نداده باشه و کامنت ها بدون توهین باشه همش
    فقط یک‌جایی حدس میزنی غالب کامنت ها فحش هست که درست میفرمایید باید رد شد ولی جایی هم پیش میاد غالب کامنت ها فحش نیست ولی فحش هم وجود داره.
    مثلا تو صفحه اکثر اشخاص سیاسی مملکت بیشتر همین مورد دوم هست که بیشترشون فحش نیست ولی فحش هم وجود داره.(البته بستگی هم داره یک جایی فلان شخصیت یه چیزی گفته که ممکنه اون نظرش باعث بشه فحاشی غالب شده باشه تو کامنت ها و حدس هم میزنی طی تجربه که خب اینجا ازش رد میشیم معمولا)

    1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

     سلام علیکم
     اگر در صفحه ای بخش نظرات هست و مطالعه می کنید و به مواردی بر می خورید به صورت سهوی، این اشکال ندارد، البته اگر جای نهی از منکر باشد باید انجام بدهید.
     اما اگر می دانید در فلان صفحه در دیدگاهها توهین به مقدسات و فحاشی و منکرات هست، مطالعه این امور جایز نیست.
     از همه اینها گذشته مراقب عمر و وقتتان باشید، راههای بهتری برای فهمیدن اخبار سیاسی کشور هست. شیعه امیر المومنین علی علیه السلام از امور لغو و بیهودی دوری می جوید.
     وفقکم الله لکل الخیر

 3. یک جوان 15 ساله می گوید

  با سلام، من يه پسر ۱۵ سالم که سر عقاید و باورهام خیلی حساسم، به طوری که حتی دچار وسواس پاکی و تمیزی هم شدم، و دارم سعی می کنم که کمتر به مسائل وسواسی اشاره کنم، خب از این مسئله ی فرعی بگذریم، من اهل و بیت و پیامبر رو خیلی دوست دارم و به اصطلاح حب به اهل بیت و پیامبر دارم، اما امروز.. ،، تغذیه ی خوبی نداشتم و احساس ضعف داشتم، و چند بار برایم هم پیش آمده که بعد از ضعف، حواس پنجگانه ام ضعیف شده و از حال می روم، امروز به دلیل تغذیه ی بد و کم، حواس من ضعیف شده(البته حتی قدرت ذهن و فکر کردنم هم در زمان ضعف ضعیف میشود) و (امیدوارم خداوند ببخشد) حرف و صحبت نامربوط و ناپسندی را به پیامبر اکرم (ص) نسبت دادم، با توجه به مطلبی که بالا نوشتم قدرت تفکر و ذهن من به دليل سوء تغذیه ضعیف شده بود، یعنی آن موقع که این کلام زشت را به پيامبر نسبت دادم فقط معنی اش را ميدانستم و نميدانستم دقیقا دارم چه کاری انجام میدهم و چه چیزی را دارم به پیامبر نسبت ميدهم البته این را هم بگویم که به خود پیامبر توهین نکردم و آن کلمه زشت و مستهجن را به فیلم محمد رسول الله نسبت دادم ولی بالاخره مفهوم منتقل شد، در ادامه حالم به حدی بد شد که حس بینایی ام بسیار ضعیف شده و شنوایی ام هم نیز افت کرده بود، یعنی در آن موقع که سهوا این کلمه را بیان کردم اصلا فکر این که چه چیزی را به چه چیزی نسبت میدهم، نبودم، بعد از این جریان نیز خیلی خیلی توبه کردم و پشیمان شدم و برای این که خداوند مرا ببخشد و اعتقاداتم ضعیف نشود حتی دعا هم خواندم، وسواس (در پاکی تمیزی) در ذهن من نفوذ کرده و احساس عذاب وجدان گرفته و افکار آزار دهنده ای دارم،با خواندن مطالب شما نیز کمی آرام شدم، البته این مسئله را هم بگویم که علاوه بر وسواس، متاسفانه در مسائل دینی از روی تعصب زیاد،توجه ام به حاشیه ها و چیز های نه چندان مهم جلب شده است، حال از نسبت دادن (سهوی و کم حواسی ) آن کلمه خیلی خیلی خیلی زشت به حضرت رسول پشیمان شده ام و توبه کرده ام و امیدوارم خداوند گناه حق الله و حق الرسول و امامان و… را ببخشد، آیا خدای نکرده من مرتد حساب می شوم؟ آیا توبه های من پذیرفته میشود؟
  اگر میشود توضیح مختصر و کاملی را بیان کنید (مقلد آیت الله خامنه ای هستم) مچکر

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   شما مرتد نیستید، نوجوانی هستید که خوبی های فراوانی دارد و می توانید از همین روحیه خوب استفاده کنید و به خدا و اهل البیت بیشتر نزدیک بشوید.
   وسواس را هم اعتنا نکنید، برای حرفهایی که زده اید هم زیاد استغفار کنید با خدا عهد ببندید که دیگر تکرار نکنید.
   حتما با یک مشاور مذهبی هم صحبت کنید، یا اگر این روحیات ادامه داشت، با یک روانشناس هم جلساتی داشته باشید به شما کمک می کنند که با وسواس مقابله کنید و این روحیات را نداشته باشید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 4. یه دخترویه خواهر می گوید

  سلام من وقتی اعصبانی میشود ناسزابه ائمه میگویید واین موضوع قلب من ومادرم رابه شدت به دردمی آورد ونسبت به اسلام دید خوبی ندارد آیا او کافر است؟وظیفه من که خواهر اوهستم ومادرش چیست تااو به اشتباه خودپی ببرد واقعأدیگر برایم دیدنش عذاب دهنده اس گاهی لطفأکمک کنید

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   شما و مادر ایشان تا می توانید او را با زبانی نرم نصیحت کنید، که چنین کارهایی عاقبت خوشی ندارد و راه هدایت انسان را مسدود می کند و انسان با شقاوت از دنیا به جهنم می رود.
   پدر و مادر باید در امر تربیت چنین فرزندی بیشتر دقت می کردند!.
   در هر حال رجوع به یک مشاور مذهبی، یا یک روانشناس و یادگیری روشهای مبارزه با خشم ضروری هست.
   اعاذناالله من شرور انفسنا

 5. نوجوان می گوید

  با عرض سلام و احترام
  پسری ۱۷ ساله هستم
  به طور وسواسگونه افکار توهین و فحش به [*******************]
  لطفا من را راهنمایی کنید چون بسیار مظطربم که مرتد،کافر و نجس هستم یا خیر؟؟؟؟
  لطفا هرچه سریع تر پاسخ بدین
  با تشکر از شما

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   شما مرتد و کافر نیستید، اما دچار وسواس در عقاید هستید و نیاز هست به روانپزشک رجوع کنید و تحت درمان باشید!.
   وفقکم الله لکل الخیر

 6. الهه می گوید

  سلام.شوهرم ب امامان اعتقاد داره اما بعضی وقتا یه حرفایی میزنه شبیه به توهین اما من نمیخوام ازش جداشم.ینی الان ما نامحرمیم؟

  1. مهدي يوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   در متن نوشتار حکم صریح و کامل مطرح شده است!.
   اگر از جمله افرادی هست که کم معرفت به اهل البیت هست و فحش نمی دهد، در این صورت عقد صحیح است. اما در غیر این صورت عقد خود به خود باطل است!.
   توضیحات بیشتر را می توانید از دفتر مرجع تقلیدتان بپرسید
   وفقکم الله لکل الخیر