وبگاه پاسخگویی به سوالات دینی هدانا

نکات کلیدی قبل خواستگاری

0

نکات کلیدی قبل خواستگاری

معيار انتخاب

پرسش 30 .  براى شروع به ازدواج (از زمان قبل خواستگارى) بايد چه اقداماتى را انجام دهم و چه طور خود را آماده كنم تا در زندگى موفق شوم؟

 

 

لازم است بدانيم كه؛ ازدواج يكى از مهم ترين حوادث زندگى است و  نقش بسيار زيادى در همه ابعاد زندگى انسان دارد بنابراين موفقيت در امر ازدواج باعث موفقيت در جنبه هاى ديگر زندگى نيز مى شود و ناكامى در ازدواج و يا شكست در ازدواج موجب مشكلات جدى در ساير مسائل مربوط به زندگى مى شود.

 

علاوه بر آمادگى جنسى – عاطفى ويژگى هاى ديگرى نيز لازم است كه فرد از هر جهت آماده ازدواج باشد:

1. رشد عقلى؛ يعنى دختر و پسر لازم است درك صحيحى از ازدواج و زندگى مشترك داشته باشند و ازدواج را صرفا در مسائل جنسى خلاصه نكنند.

2. تناسب جسمى و سنى؛ پسر و دختر خوب است از جهت جسمى مانند: قد و هيكل و از جهت اختلاف سنى حدود 2 تا 6 با يكديگر تناسب داشته باشند. البته با توجه به شرايط و امتيازات ديگر اين ويژگى ها قابل تعديل است.

3. رشد اجتماعى؛ زيرا اولين بنيان اجتماعى خانواده است و از اين رو زوجين بايد درك اجتماعى لازم را براى تشكيل اين واحد اجتماعى مقدس داشته باشند.

4. شناخت لازم از زندگى مشترك؛ زيرا زندگى ابعاد گوناگونى مانند: بُعد اجتماعى، اقتصادى، عاطفى، فرهنگى و خانوادگى دارد و علاوه بر اين ،زندگى مشترك فراز و نشيب هايى دارد و فرد بايد خودش را آماده پذيرش اين مسائل كند.

 

همين طور فرد بايد به اين بلوغ فكرى رسيده باشد كه انسان ها با هم متفاوتند و توقع نداشته باشد كه همسرش و خانواده او 100 درصد مطابق ميل او باشند كما اين كه او و خانواده اش نيز 100درصد مطابق ميل همسر  نيستند. درك وجود تفاوت هاى فردى نقش بسيار مؤثرى در تعامل و سازگارى زوجين دارد. البته احراز اين شرايط نسبى است و لازم نيست كه انسان در اين ابعاد 100 درصد رشد يافته باشد همين كه توجه به اين مسائل زندگى داشته باشد كافى است و بعد از ازدواج نيز به تدريج تجربه كسب مى كند و خودش را 100درصد آماده يك زندگى مشترك مى كند. بنابراين آمادگى جنسى – عاطفى و رشد عقلى و اجتماعى و توجه به تفاوت هاى فردى از شرايط لازم براى ازدواج است.

 

 

5. مشورت با افراد باتجربه؛ با افراد با تجربه، دلسوز و مورد اعتمادتان در اين مورد مشورت كنيد و از تجارب آنها (موفقيت ها و شكست هاى آنها) استفاده كنيد. مطمئنا شكست ها و يا عدم موفقيت هاى آنان را مى توانيد فراروى خود قرار دهيد تا مجددا شما تجربه نكنيد تا دچار حسرت و خسران شويد البته بهترين افرادى كه در اين زمينه مى توانند به شما كمك كنند در درجه اول والدين شما هستند.

 

 

گفتنى است كه بسيارى از معيارها و ملاك هايى كه بايد مورد توجه قرار داد و در فرد مورد نظر دنبال مى كنيم، چه بسا در مرحله تحقيق و انتخاب نتوانيم خوب تشخيص و يا گزينش كنيم. زيرا برخى از آنها دست نايافتنى است و على رغم دقت هاى زياد مخفى مى ماند و يا فرد مورد نظر از تمام آن ويژگى ها به شكل كامل دارا نيست زيرا كه انسان ناقص است و در زمينه اى يا زمينه هاى مختلف ضعف و كمبود دارد همان طور كه خود انسان دچار نقص و ضعف هايى است و بايد به طور نسبى در يك جمع بندى كلى به يك انتخاب دست زد و نبايد انتظار داشت فرد مورد نظر از تمام معيارهاى مورد نظر آن هم به شكل  كامل و تمام برخوردار باشد. پس بايد انعطاف به خرج داد.

  • منبع: هدانا برگرفته از پرسمان، کتاب پرسش و پاسخ خواستگارى .

حتما بخوانيد

ویژه نامه مشاوره و زندگی دینی

 

نظر مخاطبان درباره این مطلب:

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت هدانا منتشر خواهد شد.

آدرس ایمیل شما به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.