وبگاه پاسخگویی به سوالات دینی هدانا

نقش زنان قبل ظهور

0

نقش زنان قبل ظهور

سؤال:نقش زنان پيش از ظهور و پس از ظهور امام مهدي(عج) يعني در حكومت امام (ع) چيست؟

جواب:

جواب سؤال مذكور در دو محور سامان يافته است:

أ) نقش زنان قبل از ظهور

زنان مانند ديگر افراد جامعه ميتوانند در جامعه نقش داشته و در صحنههاي سياسي و اجتماعي حضور فعال داشته باشند. امروزه در جمهوري اسلامي ايران زنان در تعيين سرنوشت جامعه تاثير گذار بوده و با پذيرش بخشي از مسئوليتها حضور خويش را در صحنههاي مختلف پررنگ نمودهاند. از سوي ديگر زنان ميتوانند با انجام وظايف دوران غيبت، زمينه ظهور امام زمان(ع) را فراهم كنند. بنابراين نقش زنان قبل از ظهور در زمينه سازي ظهور امام و حضور در صحنههاي سياسي و اجتماعي جلوه ميكند.

كسب آگاهي هر چه بيشتر، ايجاد آمادگي در خود و ديگران، تربيت فرزندان و آشنا نمودن آنها با حضرت مهدي(ع) و ايجاد عشق و شور در آنها، بخشي از اين نقش مهم ميباشد.

ب) نقش زنان در هنگام ظهور و بعد از آن

نقش زنان در هنگام ظهور حضرت و تشكيل حكومت او نيز بنيادي است.

روايات درباره تعداد زنان و چگونگي نقش آفريني آنان اختلاف دارند.(1)

در بعضي روايات آمده است كه برخي زنان مانند مردان اولين كساني هستند كه گرد امام جمع شده و باحضرت بيعت ميكنند. امام باقر(ع) فرمود: سوگند به خدا! سيصد و اندي نفر بدون وعده پيشين گرد ميآيند و ميان آنها پنجاه زن است.(2)

بعضي روايات ديگر تعداد زناني كه امام را در قيام عليه مخالفان كمك ميكنند، هفت هزار و هشتصد نفر ذكر كردهاند.(3) در يكي از متون تاريخي ميخوانيم: تعداد مؤمنان به هنگام خروج دجال، دوازده هزار مرد و هفت هزار و هفتصد يا هشتصد زن هستند.(4)

برپايه بعضي روايات نقش زنان در زمان حضور به نقش زنان در زمان پيامبر(ص) تشبيه شده است.(5) در بعضي روايات ديگر تصريح شده است كه زنان در بخش درمان و بهداشت مشغول فعاليت هستند. امام صادق(ع) فرمود: همراه حضرت سيزده زن هستند… زخميها را مداوا ميكنند و از بيماران پرستاري مينمايند؛ هم چنان كه همراه رسول خدا بودند.(6) در بعضي روايات ديگر حتي اسامي تعدادي از زنان بيان شده است كه در حكومت و قيام امام زمان(ع) نقش ميآفرينند.(7)

از بعضي روايات ديگر ميتوان استفاده نمود كه تعدادي از زنان از مديران و كارگزاران حكومت امام زمان خواهند بود. اين مطلب را از آن دسته روايات ميتوان استفاده كرد كه تعداد ياران امام زمان(ع) را بيان ميكنند.

برخي از اين روايات تعداد ياران امام زمان(عج) را 313 و برخي بيشتر از آن ذكر كردهاند كه در توجيه و جمع اين روايات گفته شده تعداد 313 نفر هسته اصلي و مركزي ياران امام زمان ميباشند.

حال كه ميان 313 تن از ياران حضرت (كه كارگزاران و مديران حضرت ميباشند) پنجاه زن وجود دارند، به اين نتيجه ميرسيم كه زنان در پستهاي مديريتي فعالانه نقش خواهند داشت.

پينوشتها:

1. نجم الدين طبسي، چشم اندازي به حكومت مهدي(عج)، ص 68 – 76.

2. بحارالانوار، ج52، ص 223.

3. نجم الدين طبسي، همان، ص 69.

4. ابن حمّاد الفتن، ص 151.

5. بيان الائمه، ج3، ص 338، به نقل از نجم الدين طبسي، همان، ص 69.

6. دلائل الامامة، ص 259.

7. خصائص فاطميه، ص 343، بهنقل از نجم الدين طبسي، همان، ص 70.

وليعصر

نظر مخاطبان درباره این مطلب:

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت هدانا منتشر خواهد شد.

با توجه به حجم سوالات، به سوالات تکراری پاسخ داده نمی شود لطفا در سایت «سرچ» کنید.