وبگاه پاسخگویی به سوالات دینی هدانا

رعايت موالات در طواف

0

رعايت موالات در طواف

لگو احکام حج و عمره

موالات در طواف و ميزان ازاله آن‏

 

691- رعايت موالات عرفيه در طواف، بنابراحتياط واجب، لازم است؛[1] يعنى اگر به جهتى در بين طواف متوقّف شد، آن قدر طول ندهد كه از صورت يك طواف، خارج شود.

 

[1] ( 4)- آية اللَّه بهجت: مراعات موالات عرفيه، در غير موارد عذرِ حاصل بعد از شوط چهارم، لازم است.( مناسك شيخ، ص 44).

آيات عظام تبريزى، خويى، سيستانى: مراعات موالات لازم است.

آية اللَّه خامنه‏ اى: احتياط واجب آن است كه در ميان اجزاى طواف، موالات عرفيه را رعايت كند، مگر در مورد قطع طواف پس از گذشتن از نيمه آن، به خاطر نماز و امثال آن.

آية اللَّه مكارم: در طواف واجب موالات لازم است و در مستحب شرط نيست.
 

692- موالاتِ در طواف و در سعى، چگونه زايل مى‏شود؟ آيا با خواندن دو ركعت نماز مستحبى، يا انجام فعلِ منافى با طواف، موالات به هم مى‏خورد؟[1]

 

[1] ( 1). آيةاللَّه بهجت: فوات موالات عرفى است و به فعل كثير محقّق مى‏شود و با شك در تحقّق آن حكم به عدم مى‏شود.

آيت‏اللَّه تبريزى: از مثل نماز مستحبى و فعل منافى بايد اجتناب شود و مثل استراحت مختصر كوتاه و قطع براى نماز جماعت مانعى ندارد. واللَّه العالم.

آيت‏اللَّه خامنه‏ اى: از بين رفتن موالات، موكول به نظر عرف است و در سعى، موالات معتبر نيست، مگر آن‏كه شوط اول تمام نشده باشد كه در صورت از بين رفتن موالات، احتياطاً از سر بگيرد.

آيت‏اللَّه سيستانى: آرى، به هم مى‏خورد.

آيت‏اللَّه صافى: گرچه موالات در هر عمل به تناسب خودش ملاحظه مى‏شود و به نظر مى‏رسد نسبت به طواف، فاصله به مقدارِ دو ركعت نماز، موالات را به هم نمى‏زند، لكن احتياط اين است كه اگر اين مقدار فاصله پيش آمد، با آن معامله محفوظ بودن موالات نكند و براى به هم خوردن موالات هم به اين مقدار اكتفا نكند و انجام« فعل منافى با طواف» جمله مجملى است، توضيح نداده‏ايد؛ واللَّه العالم.

آيت‏اللَّه فاضل: به هم خوردن موالات عرفى است، ولى در قطع طواف و سعى، حتى لازم نيست موالات به هم بخورد( يعنى مى‏توان بلافاصله از سر گرفت) و ظاهراً با نماز مستحبى به هم نمى‏خورد.

آيت‏اللَّه مكارم: با خواندن نماز مستحبى و فعل منافى و فاصله زياد، موالات به هم مى‏خورد.

آيت‏اللَّه نورى: موالات عرفى است و لازم است در بين اشواط هيچ فعل منافى اختياراً انجام نگيرد و دو فرض مورد سؤال، منافى محسوب مى‏شود.

منبع: سایت هدانا برگرفته از مناسك حج با حواشى و مطابق با فتاوای دوازده نفر از مراجع معظم تقلید/ متن اصلی از رساله امام خمینی و مُحشی حضرات آیات: خامنه ای، سیستانی، صافی گلپایگانی، مکارم شیرازی، نوری همدانی، وحید خراسانی، بهجت،فاضل ، خویی، گلپایگانی، تبریزی.

حتما بخوانيد

ویژه نامه احکام حج و عمره

ویژه نامه احکام جامع سایت هدانا

نظر مخاطبان درباره این مطلب:

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت هدانا منتشر خواهد شد.

آدرس ایمیل شما به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.