وبگاه پاسخگویی به سوالات دینی هدانا

حدیث سجده زن به شوهر

0

حدیث سجده زن به شوهر

حديثى كه مى گويد زن در برابر مرد سجده كند چگونه حديثى است؟

در پاسخ به اين پرسش به نكات ذيل توجه نماييد:

1- روايت مذكور از روايات مشهور است و چند طريق و در منابع مختلفى مانند كافى و وسائل الشيعه و بصائر الدرجات نقل شده است و ظاهرا مشكل سندى ندارد.

2- اين حديث دركافى از حضرت صادق ج‏ع- چنين نقل شده است: مُحَمَّدُ بْنُ يَحْيَى عَنْ أَحْمَدَ بْنِ مُحَمَّدٍ عَنِ ابْنِ مَحْبُوبٍ عَنْ مَالِكِ بْنِ عَطِيَّهَ عَنْ سُلَيْمَانَ بْنِ خَالِدٍ عَنْ أَبِى عَبْدِ اللَّهِ ع أَنَّ قَوْماً أَتَوْا رَسُولَ اللَّهِ ص فَقَالُوا يَا رَسُولَ اللَّهِ إِنَّا رَأَيْنَا أُنَاساً يَسْجُدُ بَعْضُهُمْ لِبَعْضٍ فَقَالَ رَسُولُ اللَّهِ ص لَوْ أَمَرْتُ أَحَداً أَنْ يَسْجُدَ لِأَحَدٍ لَأَمَرْتُ الْمَرْأَهَ أَنْ تَسْجُدَ لِزَوْجِهَا،

گروهى به نزد پيامبر ص- آمدند و گفتند: اى رسول خدا ما مردمى را ديديم كه برخى از آنها در برابر برخى ديگر سجده مى كرد. آن حضرت فرمود: اگر قرار بود كه من به كسى دستور دهم براى ديگرى سجده كند به زن دستور مى دادم براى شوهرش سجده كند.

الكافى 5 507 باب حق الزوج على المرأه

3- سجده نهايت تذلل و خشوع بنده در برابر خداوند است و منظور اين روايت اين است كه زن بايد اوج تواضع و انقياد و تواضع را در برابر شوهر خود داشته باشد و از اين اوج تواضع و تسليم به سجده تعبير شده است.

نظر مخاطبان درباره این مطلب:

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت هدانا منتشر خواهد شد.

آدرس ایمیل شما به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.