نجاست بدن در غسلReviewed by مهدي يوسف وند on Sep 11Rating: 5.0

نجاست بدن در غسل

 

نجاست بدن در غسل

پرسش 100 . يك قسمت از بدنم نجس بود و فراموش كردم آن را تطهير كنم، آيا با انجام غسل (زير دوش حمام)، نجاست نيز از بين رفته است؟ آيا غسل نيز صحيح است؟

همه مراجع (به جز بهجت و صافى): غسل باطل است و اگر با آب دوش حمام نجاست برطرف شده باشد بايد براى نماز و مانند آن، دوباره غسل كنيد.[1]

آيات عظام بهجت و صافى: غسل باطل است و بايد براى نماز و مانند آن، عضوى را كه نجس بوده، آب بكشيد؛ مگر آن كه بدانيد با غسل گرفتن، پاك شده است در اين صورت اعاده غسل لازم نيست.[2]

  • [1]. امام، نورى، فاضل، مكارم و سيستانى، تعليقات على العروه، ج 1، شرائط الوضو، الثانى؛ وحيد و تبريزى، توضيح المسائل، شرائط وضو، شرط ششم؛ دفتر: خامنه اى.
  • [2]. بهجت و صافى، توضيح المسائل مراجع، م 278.(احكام وضو، غسل و تيمم-پرسمان).

تبصره: فرض مسئله جايي است كه  با يک شستن بخواهد هم بدن نجس را پاک کند و هم غسل نمايد، و گرنه اگر يقين دارد كه عضو را شسته و پس از آن غسل كرده، غسل او اشكال ندارد.


مطابق نظر آيت الله خامنه اي

مطابق نظر آيت الله خامنه اي

س 84: کسی که برای غسل جنابت آب را در ظرفی می‏ریزد و در هنگام غسل قطرات آب به داخل ظرف می‏چکد، آیا موجب نجس شدن آب می‏گردد؟ و آیا مانع از تمام کردن غسل با آن آب می‏شود؟

ج: اگر آب از آن قسمت بدن که پاک است به داخل ظرف بچکد، پاک است و مانعى براى تمام کردن غسل با آن وجود ندارد.

س 179: یکی از برادران می‏گوید صحّت‏ غسل مشروط به تطهیر بدن از نجاست، قبل از غسل است و اگر تطهیر آن از منی یا غیر آن در اثنای غسل باشد موجب بطلان غسل می‏ شود. بر فرض صحّت‏ گفته او و با توجه به این که من جاهل به این مسأله بوده ‏ام، آیا نمازهای گذشته من باطل بوده و قضای آنها واجب است؟

ج: پاک بودن تمامى بدن قبل از غسل واجب نيست، بلکه پاک بودن هر عضوى هنگام غسل آن کافى است. بنا بر اين اگر عضو، قبل از غسل‏ آن، تطهير شده باشد، غسل و نمازى که با آن خوانده شده، صحيح است. ولى اگر عضو نجس قبل از غسل ‏آن تطهير نشود، و با يک شستن بخواهد هم آن را پاک کند و هم غسل نمايد، غسل باطل است و نمازى که با چنين غسلى خوانده، باطل و قضاى آن واجب است.

س 173: اگر زن بعد از نزدیکی همسرش با وی، در حالی که منی در رحم او باقی مانده است، بلافاصله غسل نماید و بعد از غسل، منی از رحم خارج شود، آیا غسل او صحیح است؟ آیا منی خارج شده بعد از غسل، پاک است یا نجس و موجب جنابت مجدد می‏شود یا خیر؟

ج: غسل او صحيح است و رطوبتى که بعد از غسل از او خارج مى‏شود، اگر منى باشد نجس است، ولى اگر منى مرد باشد، باعث جنابت مجدد نمى ‏شود. اجوبه الاستفتائات مقام معظم رهبري .


طبق نظر آيت الله مكارم شيرازي

طبق نظر آيت الله مكارم شيرازي

عدم نیاز به غسل در صورت تماس با نجس

پرسش :اگر به چیزی که نجس است دست بزنیم، آیا باید غسل نماییم؟
پاسخ : دست را آب می کشید و غسل لازم نیست. استفتائات حضرت آيت الله مكارم شيرازي .

لينك كوتاه مطلب:  http://hadana.ir/?p=19186

*- ضمنا شما می توانید از اینجا مشترک  خبرنامه سایت شوید و جدید ترین مطالب را دریافت کنید.

حتما بخوانيد

معني غسل و كيفيت انجام دادن آن

تعداد غسل  هاى واجب براى مرد و زن

غسل  هاى مستحبى

تفاوت غسل و وضو چيست

شستن بدن در غسل از بالا به پايين

رسيدن آب به ساير اعضا در غسل

آيا هنگام غسل بايد بر بدن دست كشيدكليد: نجاست بدن در غسل  نجاست بدن در غسل نجاست بدن در غسل نجاست بدن در غسل نجاست بدن در غسل آيا قبل از غسل بدن را بايد از نجاست پاك كرد آيا اگر بدن به مني خورده باشد بايد قبل از غسل آن را پاك كرد؟ غسل با بدن آیا قبل از غسل بدن باید پاك  باشد شستن بدن قبل از غسل واجب است آيا؟

این مطلب را به دوستان خود معرفی کنید:
افسرانفیس نماکلوب