حكم نوشيدن ماء‌ الشعيرReviewed by مهدي يوسف وند on Oct 6Rating: 3.5

حكم نوشيدن ماء‌ الشعير

حكم نوشيدن ماء‌ الشعير

مطابق نظر آيت الله خامنه اي

مطابق نظر آيت الله خامنه اي

س: نظر به اينكه اغلب ماء‌الشعيرهاى وارداتى در كارخانجاتى توليد مى‌‌شوند كه در همان خط توليد انواع نوشيدنى‌هاى الكلى و مسكر نيز توليد مى‌‌شود آيا مصرف اين‌گونه ماءالشعيرها از لحاظ شرعى ايراد دارد؟

ج) در صورتى كه يقين به ملاقات ماء‌الشعير با موضع نجس داشته باشيد، استعمال آن جايز نيست.

س: حكم ماء‌الشعير بدون الكل كه در خارج تهيه مى‌‌شود و در اغلب با مقدار بسيار ناچيزى از الكل مثل 010٪ الكل تهيه شده و مسكر نبودن آن محرز مى‌‌باشد چيست؟ اگر مقدار الكل از اين هم كمتر باشد، چه؟ لازم به ذكر است كه الكل موجود در اين نوع آبجو به آن از بيرون تزريق نشده بلكه طى فرايند تخمير خودبخود توليد مى‌‌شود و پس از آن تحت فشار از آن خارج شده و درصد ناچيزى كه گفته شد در آن باقى مى‌‌ماند.

ج) ماء‌الشعير مذكور پاك و حلال است. استفتائات جديد


مطابق نظر آيت الله سيستاني

مطابق نظر آيت الله سيستاني

پرسش: نظر جنابعالی در مورد ماء الشعیرهائی که در بازار به فروش می رسد واحیاناً عبارت (بدون الکل) روی آن نوشته شده است چیست؟

پاسخ: نوشیدنی که از جو گرفته می شود و به آن فقاع می گویند قطعا حرام است و به احتیاط واجب نجس است و این نوشیدنی معمولاً سبب مستی نمی شود بلکه موجب نشأه است که میتوان ان را مستی خفیف نامید و ظاهراً منشأ آن پاین بودن نسبت الکل است پس اگر نوشیدنی مورد سوال از ابتدا کاملا خالی از الکل ساخته می شود که به آن فقاع گفته نشود اشکال ندارد در غیر این صورت حرام است هرچند پس از تولید الکل را از ان جدا کنند.

پرسش: آبجویی را می توان خورد که روی بطری آن نوشته شده “خالی از الکل است؟

پاسخ: خوردن آبجو که موجب سکر و مستی هر چند سبک می شود حلال نیست اما اگر مراد از آن، ماء الشعیر باشد که اصلا سکر و مستی آور نیست، اشکال ندارد.استفتائات آيت الله سيستاني.
  • لينك كوتاه مطلب: http://hadana.ir/?p=20853

 

حتما بخوانید

* ویژه نامه احکام طهارت

حکم جوشاندن انگور چيست

حکم جوشاندن آبغوره چیست

حكم شرعي خوردن موادي با تركيب Sugar alcohol

احکام مسکرات‏ و حكم انواع الكل

حكم الكل ، الکل صنعتى ، الكل دارو و عطر

حكم جوشاندن جو چيستحكم نوشيدن ماء‌ الشعير حكم نوشيدن ماء‌ الشعير  آیا ماء الشعیر واقعا حلال است؟  دلستر  حكم انواع خوردني ها و نوشيدني ها   ماءالشعیر حرامه؟! نظر مراجع در مورد ماءالشعير  خوردن دلستر یا ماء الشعیر در طعم های استوایی و میوه های حكم نوشيدن ماء‌ الشعير حكم نوشيدن ماء‌ الشعير آيا خوردن ماء الشعير اشكال دارد آيا خوردن دلستر اشكال دارد

این مطلب را به دوستان خود معرفی کنید:
افسرانفیس نماکلوب