تغيير سال خمسيReviewed by مهدي يوسف وند on Jan 31Rating: 1.0

تغيير سال خمسي

پرسش 22 . آيا تغيير زمان حساب سال خمسى جايز است؟
همه مراجع (به جز خامنه اى): جلو انداختن حساب سال به هر اندازه، اشكال ندارد؛ ولى تأخير آن جز با اجازه حاكم شرع جايز نيست[1].
آيه اللّه خامنه اى: تقديم و تأخير سال خمسى جز با اجازه حاكم شرع جايز نيست، مگر با شرايط خاص.[2].

تبصره. البته جلو انداختن سال خمسى در صورتى جايز است كه به صاحبان خمس ضررى وارد نيايد، مثلاً به اين طريق كه اگر در اثناى سال، منافع خود را تخميس نمايد، مى تواند مبدأ را پس از تخميس مذكور قرار دهد و با گذشت يك سال، به حساب سال خود رسيدگى كند.

 [1].مكارم، استفتاءات، ج 1، س 353؛ فاضل، جامع المسائل، ج 1، س 809؛ نورى، استفتاءات، ج 2، س 320؛ سيستانى، المسائل المنتخبه، م 611؛ صافى، جامع الاحكام، ج 1، س 620؛ دفتر: امام، بهجت و تبريزى.
[2]. خامنه اى، اجوبة، س 1000.(احكام خمس،پرسمان).


مطابق نظر آيت الله خامنه اي

مطابق نظر آيت الله خامنه اي

س 1001: شخصی می‏ گوید که سر سال خمسی‏ اش ماه یازدهم سال بوده است، ولی بر اثر فراموش کردن آن، قبل از پرداخت خمس در ماه دوازدهم برای خانه ‏اش فرش و ساعت و موکت خریده است و در حال حاضر تصمیم گرفته که سال خمسی اش را به ماه رمضان تغییر دهد، اشاره به این نکته لازم است که این شخص مبلغ هشتاد و سه هزار تومان سهمین مربوط به سال گذشته و امسال بدهکار است که آن را به‌صورت قسطی می‏پردازد، نظر شریف حضرتعالی راجع به سهم امام و سادات کالاهای مذکور چیست؟

ج: تقديم و تأخير سال خمسى جايز نيست مگر با اجازه ولى امر خمس و بعد از حساب مدت گذشته و مشروط است به اينکه موجب وارد شدن ضرر به صاحبان خمس نشود، و در مورد اجناسى که پول پرداختى بابت خريد آن از درآمد سال قبل بوده است، بايد خمس آن پول‏ها پرداخت شود.

س 1002: آیا انسان می‏تواند خودش خمس مالش را حساب نموده و سپس آنچه را بر او واجب است به وکلای جنابعالی بپردازد؟

ج: اشکال ندارد. اجوبه الاستفتائات.


طبق نظر آيت الله مكارم شيرازي

طبق نظر آيت الله مكارم شيرازي

تغییر زمان سال خمسی

پرسش :آیا تغییر زمان حساب سال جایز است؟

پاسخ :جلو انداختن حساب سال به هر اندازه هیچ مانعى ندارد ولى تاخیر آن جز با اجازه حاکم شرع جایز نیست. استفتائات آيت الله مكارم شيرازي.

لينك كوتاه مطلب: http://hadana.ir/?p=25824

*- ضمنا شما می توانید از اینجا مشترک  خبرنامه سایت شوید و جدید ترین مطالب را دریافت کنید.

حتما بخوانيد 

*- ويژه نامه احكام خمسكليد: تغيير سال خمسيتغيير سال خمسيتغيير سال خمسيتغيير سال خمسيتغيير سال خمسيتغيير سال خمسيتغيير سال خمسيتغيير سال خمسيتغيير سال خمسي جابه جا كردن سال خمسي به ماه ديگر 

این مطلب را به دوستان خود معرفی کنید:
افسرانفیس نماکلوب