افتادن اسماء متبرکه داخل دستشوییReviewed by مهدي يوسف وند on Jul 28Rating: 4.0

افتادن اسماء متبرکه داخل دستشویی

رساله توضیح المسائل طهارت

[ اگر چیزی که احترام آن لازم است در مستراح بیفتد]

مسأله 140 اگر ورق قرآن یا چیزی که احترام آن لازم است مثل کاغذی که اسم خدا یا پیغمبر صلی اللّه علیه و آله و سلم یا امام علیه السلام (1) بر آن نوشته شده، در مستراح بیفتد بیرون آوردن و آب کشیدن آن اگر چه خرج داشته باشد واجب است و اگر بیرون آوردن آن ممکن نباشد باید (2) به آن مستراح نروند تا یقین کنند آن ورق پوسیده است (3). و نیز اگر تربت (4) در مستراح بیفتد و بیرون آوردن آن ممکن نباشد، باید (5) تا وقتی که یقین نکرده‌اند به کلّی از بین رفته به آن مستراح نروند.

(1) (زنجانی:) اسم خدا یا یکی از معصومین علیهم السلام..

(2) (اراکی، فاضل:) بنا بر احتیاط واجب باید..

(3) (بهجت:) آب کشیدن آن، اگر چه خرج داشته باشد، بر کسی که آن را انداخته واجب است و اگر او این کار را نکرد یا نتوانست انجام دهد بر دیگران واجب می‌شود و خرج آن از بیت المال داده می‌شود و اگر بیرون آوردن آن ممکن نباشد، کسانی که مطّلع هستند نباید به آن مستراح بروند تا یقین کنند آن ورق پوسیده است، ولی وجوب اعلام، محل ّ تأمّل است..

(4) (زنجانی:) تربت کربلا.. (فاضل:) تربت سید الشّهداء علیه السلام..

(5) (اراکی:) بنا بر احتیاط واجب باید..

(مکارم:) مسأله هر گاه ورق قرآن و دعا یا ورقی که نام خدا یا پیامبر صلی اللّه علیه و آله و سلم و یا ائمّه علیهم السلام روی آن نوشته باشد در جای آلوده و نجسی بیفتد باید فوراً آن را بیرون آورد و آب کشید، هر چند مخارجی داشته باشد و اگر بیرون آوردن آن ممکن نباشد احتیاط واجب آن است که اگر مستراح باشد به آن مستراح نروند تا یقین کنند آن ورق پوسیده یا خطّ آن محو شده است.

نجس کردن تربت امام حسین علیه السلام حرام است و پاک کردن آن واجب و اگر در محل ّ آلوده‌ای بیفتد باید همانند ورق قرآن که گفته شد عمل نماید.

مسائل اختصاصی

(مکارم:) مسأله 163 پاک کردن ورق قرآن فقط وظیفه کسی که آن را نجس کرده نیست، بلکه اگر دیگران هم با خبر شوند وظیفه همه است که آن را پاک کنند، و اگر یکی این وظیفه را انجام دهد از دیگران ساقط می‌شود، ولی اگر قرآن مال دیگری است و با شستن از بین می‌رود یا ناقص می‌شود، آن کس که آن را نجس کرده باید خسارت آن را بدهد.

(مکارم:) مسأله 165 نجس کردن مسجد حرام است و پاک کردن آن واجب است، و شرح این مسأله در بحث احکام مسجد در مکان نمازگزار به خواست خدا خواهد آمد.

(مکارم:) مسأله 166 بدن و لباس نمازگزار و محل ّ سجده او باید پاک باشد. شرح این مسائل نیز در بحث لباس و مکان نمازگزار خواهد آمد.

  • توضیح المسائل مراجع مطابق با فتاوای سیزده نفر از مراجع معظم تقلید/ متن اصلی از رساله امام خمینی و مُحشی حضرات آیات: سیستانی، صافی گلپایگانی، مکارم شیرازی، نوری همدانی، شبیری زنجانی، بهجت،فاضل،  اراکی، خویی، گلپایگانی، تبریزی.

لینک کوتاه مطلب:   http://goo.gl/1h5Ur4

*- ضمنا شما می توانید از اینجا مشترک  خبرنامه سایت شوید و جدید ترین مطالب را دریافت کنید.

حتما بخوانيد

  1. ادرار و مدفوع حیوانات حلال و حرام گوشت
  2. فضله پرندگان حرام گوشت چه حکمی دارد
  3. ادرار و مدفوع حیوانات حلال گوشت
  4. آب دهان و موی گربه روی لباس نمازگزار


کلید: افتادن اسماء متبرکه داخل دستشویی افتادن اسماء متبرکه داخل دستشویی افتادن اسماء متبرکه داخل دستشویی افتادن اسماء متبرکه داخل دستشویی افتادن اسماء متبرکه داخل دستشویی افتادن اسماء متبرکه داخل دستشویی افتادن اسماء متبرکه داخل دستشویی افتادن اسماء متبرکه داخل دستشویی اگر انگشتری که حاوی اسماء متبرکه است، درون چاه دستشویی حکم افتادن اسماء متبرکه در سرویس بهداشتی 

این مطلب را به دوستان خود معرفی کنید:
افسرانفیس نماکلوب