آيا گرفتن تاوان حرام است

سوال:‌ همسایه ما امدخونمون وبچه اش تلفن گرون قیمت قدیمیم روشکستبعدامده ومیگه تاوان حرام هست. ایا تاوان حرام هست؟ ومن چطورمیتونم پول تلفن یامثل جنس رواز اون طلب کنم که شرعا مشكل نداشته باشه؟

پاسخ: خسارت حتما بايد جبران شود و اين حق  شماست !.  گفتن تاوان حرام است، بهانه اي بيش نيست. خب پس شما هم اگر به لوازم منزل و يا به ماشين ايشان صدمه بزنيد ايشان با اين منطق نبايد هيچ پولي از شما بگيرند!!!. علاوه بر جهت فقهي، از جهت اخلاقي نيز مناسب است پدر و مادر فهم اجتماعي داشته باشند و خسارت هاي وارده از سوي فرزندشان را پرداخت نمايند. و مراقب رفتارهاي فرزند خود باشند.
حق الناس امري مسلم در فقه ماست،تاوان كه در ميان عموم مطرح مي شود در صورتي است که چيزي امانت در دست انسان باشد و صاحب آن شي با رضايت آن را به امانت داده باشد و گيرنده در نگهداري آن عمدا کوتاهي نکرده باشد و اتفاقا تلف شود [در اينجا بايد به احكام امانت رجوع شود]. نه اينكه كسي به مال ديگري  خسارت وارد كند و به بهانه واهي هيچ پولي ندهد!.

در هر حال شما مي توانيد خسارت وارد شده را طلب كنيد، حال اگر بچه مميز نبود، يعني در سني نيست كه خوب و بد را تشخيص دهد، پدر و مادر بايد خسارت را جبران كنند، اما اگر بچه نا بالغ مميز است، بايد خودش پرداخت كند، و اگر مالي ندارد، مديون است، و بعدها بايد اين دين و خسارت را پرداخت كند.

طبق نظر آيت الله مكارم شيرازي

طبق نظر آيت الله مكارم شيرازي

استفتاء سايت هدانا از دفتر آيت الله مكارم شيرازي

سوال: اگر بچه اي به ديگران خسارت مالي وارد سازد، پرداخت خسارت برعهده كيست؟

پاسخ: اگر بچه مميز نبود پدر و مادر بايد خسارت را جبران كنند، اما اگر بچه نا بالغ مميز است، بايد خودش پرداخت كند، و اگر مالي ندارد، مديون است، و بعدها بايد اين دين و خسارت را پرداخت كند.

 

این مطلب را به دوستان خود معرفی کنید:
افسرانفیس نماکلوب