آب مطلق و مضاف چیستReviewed by مهدي يوسف وند on Jul 22Rating: 4.0

آب مطلق و مضاف چیست

رساله توضیح المسائل طهارت

[ آب مطلق و مضاف]

مسأله 15 آب یا مطلق است یا مضاف: آب مضاف آبی است که آن را از چیزی بگیرند، مثل آب هندوانه و گلاب؛ یا با چیزی مخلوط باشد، مثل آبی که به قدری با گِل و مانند آن مخلوط شود، که دیگر به آن آب نگویند؛ و غیر اینها آب مطلق است و آن بر پنج قسم است: اول: آب کر. دوم: آب قلیل. سوم: آب جاری. چهارم: آب باران. پنجم: آب چاه.

(1) (مکارم:) مسأله آب یا «مطلق» است یا «مضاف»؛ آب مضاف آبی است که به تنهایی به آن، آب گفته نشود، مثلًا بگویند «آب میوه»، «آب نمک» و «آب گِل». امّا آب مطلق آن است که می‌توان بدون هیچ قید و شرطی به آن آب گفت، مثل آبهای معمولی. آب مطلق اقسامی دارد که هر کدام حکمی دارد و آن پنج قسم است: اوّل: آب کُر دوّم: آب قلیل. سوّم: آب جاری و آب‌های لوله کشی. چهارم: آب باران. پنجم: آب چاه، ولی همه این آب‌ها پاک و پاک کننده‌اند امّا آب مضاف چیزی را پاک نمی‌کند، بلکه با ملاقات به نجس، نجس می‌شود.

(زنجانی:) مسأله آب مطلق: مایعی است که بدون قید و اضافه به آن آب گفته شود، هر چند به آن آب با اضافه هم گفته شود، مثلًا آب رود خانه که به گل مخلوط شده باشد اگر چه به آن آب گل نیز بگویند چنانچه بتوان کلمه آب را بدون قید و اضافه در باره آن به کاربرد، آب مطلق می‌باشد ولی اگر تنها آب گل به آن گفته شود، دیگر آب مطلق نمی‌باشد. آب مضاف: مایعی است که تنها با قید و اضافه به آن آب گفته شود، مانند آب هندوانه و گلاب.

آب مطلق بر پنج قسم است:

اول: آب کر. دوم: آب قلیل. سوم: آب جاری. چهارم: آب باران. پنجم: آب چاه.

  • توضیح المسائل مراجع مطابق با فتاوای سیزده نفر از مراجع معظم تقلید/ متن اصلی از رساله امام خمینی و مُحشی حضرات آیات: سیستانی، صافی گلپایگانی، مکارم شیرازی، نوری همدانی، شبیری زنجانی، بهجت،فاضل،  اراکی، خویی، گلپایگانی، تبریزی.

مطابق نظر آيت الله خامنه اي

مطابق نظر آيت الله خامنه اي

 نظر ایشان را از اینجا کلیک کنید و مطالعه نمایید.

لینک کوتاه مطلب: http://goo.gl/BBDxPg

*- ضمنا شما می توانید از اینجا مشترک  خبرنامه سایت شوید و جدید ترین مطالب را دریافت کنید.

حتما بخوانيد

  1. تعريف آب راكد چيست
  2. آب قليل/ حكم غساله شيء متنجس
  3. نزديكي و نبود آب براي غسل جنابت
  4. آيا ترشحات دستشویی نجس است
  5. حكم استفاده از پمپ آب براي وضو و غسل
  6. آب کر چند لیتر است
  7. اسراف آب در وضو و غسل
  8. اگر قسمتي از آب كر يخ ببندد


کلید: آب مطلق و مضاف چیست آب مطلق و مضاف چیست آب مطلق و مضاف چیست آب مطلق و مضاف چیست آب مطلق و مضاف چیست آب مطلق و مضاف چیست آب مطلق و مضاف چیست آب مطلق و مضاف چیست آب مطلق و مضاف چیست آب مطلق و مضاف چیست آب مطلق و مضاف چیست آب مطلق و مضاف چیست آب مطلق و مضاف چیست آب مطلق و مضاف چیست آب مطلق و مضاف چیست آب مطلق و مضاف چیست آب مطلق و مضاف چیست آب مطلق و مضاف چیست آب مطلق و مضاف چیست آب مطلق و مضاف چیست آب مطلق و مضاف چیست

این مطلب را به دوستان خود معرفی کنید:
افسرانفیس نماکلوب