وبگاه پاسخگویی به سوالات دینی هدانا

کم و زیاد کردن اجزاء نماز به علت ندانستن

کم و زیاد کردن اجزاء نماز به علت ندانستن (توسط جاهل قاصر)

رساله توضيح المسائل نماز

کم و زیاد کردن اجزاء و شرایط نماز

[هر گاه چیزی از واجبات نماز را عمداً کم یا زیاد کند]

مسأله ۱۲۶۳ هر گاه چیزی از واجبات نماز را عمداً کم یا زیاد کند، (۱) اگر چه یک حرف آن باشد، نماز باطل است.

(۱) (مکارم:) نماز او باطل است، امّا اگر به واسطه ندانستن مسأله باشد اگر آن جزء از ارکان نماز است، نماز باطل می شود و اگر غیر از ارکان است، نمازش صحیح است به شرط این که جاهل قاصر باشد، یعنی دسترسی برای یاد گرفتن مسأله نداشته باشد.

[به واسطه ندانستن مسأله]

مسأله ۱۲۶۴ اگر به واسطه ندانستن مسأله، چیزی از اجزاء نماز را کم یا زیاد کند اگر آن جزء، رکن نباشد نمازش صحیح است (۱) اگر جاهل قاصر باشد، و الا به احتیاط واجب، نماز باطل است.

این مسأله، در رساله آیت اللّه بهجت نیست (۱)

(فاضل:) نماز باطل است؛ چه آن جزء واجب، رکن باشد یا غیر رکن.

(مکارم:) رجوع کنید به ذیل مسأله ۱۲۶۳.

(گلپایگانی، صافی:) مسأله اگر به واسطه ندانستن مسأله چیزی از واجبات نماز را کم یا زیاد کند نماز باطل است ولی چنانچه به واسطه ندانستن مسأله حمد و سوره نماز صبح و مغرب و عشاء را آهسته بخواند یا حمد و سوره نماز ظهر و عصر را بلند بخواند، یا در مسافرت نماز ظهر و عصر و عشاء را چهار رکعت بخواند، نمازش صحیح است.

(خوئی، تبریزی:) از روی تقصیر..

(اراکی، زنجانی:) بنا بر احتیاط واجب..

(سیستانی:) اگر به واسطه ندانستن مسأله چیزی از واجبات رکنی نماز را کم کند، نماز باطل است. و امّا کم کردن واجب غیر رکنی از جاهل قاصر (مانند کسی که به گفته شخص موثّقی یا رساله معتبری اعتماد کرده و بعداً خطای او یا رساله معلوم شده است)، نماز را باطل نمی کند و چنانچه به واسطه ندانستن مسأله هر چند از روی تقصیر..

(زنجانی:) یا به جهت ندانستن اصل مسأله شکسته بودن ِ نماز مسافر، نماز ظهر و عصر و عشا را در مسافرت چهار رکعتی بخواند یا مسافری که قصد ماندن ده روز در جایی را داشته باشد و به جهت ندانستن حکم مسأله نمازش را شکسته بخواند، نمازش صحیح است.

(تبریزی:) البته به تفصیلی که در نماز مسافر ذکر می شود.

  • توضیح المسائل مراجع مطابق با فتاوای سیزده نفر از مراجع معظم تقلید/ متن اصلی از رساله امام خمینی و مُحشی حضرات آیات: سیستانی، صافی گلپایگانی، مکارم شیرازی، نوری همدانی، شبیری زنجانی، بهجت،فاضل،  اراکی، خویی، گلپایگانی، تبریزی.


طبق نظر آيت الله مكارم شيرازيحضرت آیت الله مکارم شیرازی

کم و زیاد کردن واجب غیر رکنی [کم یا زیاد کردن ارکان نماز ]

پرسش : اگر نمازگزار واجبات غیر رکنی را به خاطر ندانستن مساله کم یا زیاد کند حکم چیست؟
پاسخ : اگر چیزى از واجبات غیر رکنی نماز را به واسطه ندانستن مساله کم و زیاد کند، نمازش صحیح است به شرط این‏که جاهل قاصر باشد، یعنى دسترسى براى یادگرفتن مساله نداشته باشد.

منبع: سایت هدانا برگرفته از استفتائات آیت الله العظمی مکارم شیرازی.

حتما بخوانيد

ويژه نامه احكام نمازکلید: کم و زیاد کردن اجزاء نماز به علت ندانستن کم و زیاد کردن اجزاء نماز به علت ندانستن کم و زیاد کردن اجزاء نماز به علت ندانستن کم و زیاد کردن اجزاء نماز به علت ندانستن کم و زیاد کردن اجزاء نماز به علت ندانستن کم و زیاد کردن اجزاء نماز به علت ندانستن کم و زیاد کردن اجزاء نماز به علت ندانستن کم و زیاد کردن اجزاء نماز به علت ندانستن کم و زیاد کردن اجزاء نماز به علت ندانستن کم و زیاد کردن اجزاء نماز به علت ندانستن نمی دانسته کم و زیاد کردن اجزاء نماز به علت ندانستن کم و زیاد کردن اجزاء نماز به علت ندانستن

[/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]

نظر شما درباره این مطلب:

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت هدانا منتشر خواهد شد.

آدرس ایمیل شما به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.