چله زیارت عاشورا آیت الله حق شناسReviewed by مهدي يوسف وند on Jul 24Rating: 5.0

چله زیارت عاشورا آیت الله حق شناس

آیت الله حق شناس یکی از بزرگان و عرفایی بودند که در مسیر سیر و سلوک بسیار تلاش کرده و به مقامات عالی رسیده بودند. ایشان برای حوائج مهم دستور به چله زیارت عاشورا می دادند آنهم به شیوه ای خاص. در ادامه دستور ایشان که توسط حجت الاسلام استاد جاودان نقل شده است را برای شما  آماده کرده ایم.

«حجت الاسلام یوسف وند یادآور شد:

تمامی ادعیه و برنامه ها زمینه ساز استجابت دعا هست، نباید با حالت تکبر با انجام چند روزه یک دعا از خداوند متعال بخواهیم که حتما حرف حرف ما باشد!. بهترین دعا این هست که انسان قرب خداوند را بخواهد، بزرگانی که وارد مسیر دعا و ذکر شده اند همانند آیت الله حق شناس، آیت الله بهجت و سایر بزرگان اینگونه نبوده که فقط چند روزه خود را مشغول به دعا کنند بلکه تمام عمر خود  را در راه ارتباط با خدا قرار داده اند. گاهی چند اربعین پشت سر هم مجاهدت داشته تا شرایط نفس را آماده کنند. در این مسیر آنچه باید دانست اینست که ما اطمینان داریم خدای متعال تلاش خالصانه بنده اش را بدون پاسخ نخواهد گذاشت. حالا شاید به مصالحی تاخیر بیفتد، یا تغییراتی در آن باشد اما خداوند مهربان همیشه نظر لطف خود را نسبت به بندگان، مخصوصا بندگان خوب خود دارد.
القران الكريم : إِنَّ ٱلَّذِينَ ءَامَنُوا۟ وَعَمِلُوا۟ ٱلصَّٰلِحَٰتِ إِنَّا لَا نُضِيعُ أَجْرَ مَنْ أَحْسَنَ عَمَلًا .کهف ۳۰
مسلّماً کسانی که ایمان آوردند و کارهای شایسته انجام دادند، ما پاداش نیکوکاران را ضایع نخواهیم کرد!

یکی از شرایط استجابت این چله و چله های دیگر توبه هست. برگشت از گناهان گذشته، نوعا افراد یک توبه زبانی برای این چند روز می کنند و بعد در نظر دارند پس از این چله دوباره آن گناه را انجام بدهند!، خب این توبه نشد؟!. بیشتر استهزاء خود هست. باید واقعا توبه از موسیقی حرام، بدحجابی  و… داشت. اگر این توبه حاصل نشده باشد، خب همین نگاه عامل عدم استجابت دعا هست.

یکی از شرایط اصلی استجابت دعا ترک گناه و ترک مخالفت با دستورات خداوند متعال هست، گناهانی که گاهی قبح خودش را نزد برخی از دست داده و آن را گناه نمی دانند و بعد می گویند خواندیم، نشد!. خب موانع را برای دریافت فیض الهی آماده نکرده و اینگونه ادعا می کند.

گناهانی مثل دیدن تصاویر حرام، گوش دادن به موسیقی، ارتباط با نامحرم،  دست دادن به نامحرم، بد حجابی و بد پوششی ، گناهی مثل دوست داشتن اهل گناه (گاهی یک رفیق و دوست اهل گناه، یا علاقه به یک اسطوره که ظالم یا گنهکار هست)،  استفاده از مال حرام، استفاده از مال خمس داده نشده، ستم کردن به مردم و کمک کردن به ستم‌کاران،  نافرمانی از پدر و مادر و آزردن آنها، بریدن از خویشاوندان مومن،  ترک امر به معروف و نهی از منکر،  سبک شمردن نماز و … همه این گناهان بین ما و استجابت دعا فاصله می اندازد!».

تمام سوالات و جوابهایی که در ادامه می آید برگرفته از سایت حجت الاسلام جاودان می باشد.

حجت الاسلام و المسلمين محمد علي جاودان

حجت الاسلام و المسلمين محمد علي جاودان

سوال :لطفا دستور قرائت زیارت عاشورای منقول از حضرت آیت الله حق شناس را بفرمایید؟

پاسخ:

1- صد مرتبه (( الله اکبر ))
2- یک مرتبه سلام آخر زیارت عاشورا ( السلام علیک یا اباعبدالله و علی الارواح …)
3- یک مرتبه لعن آخر زیارت عاشورا ( اللهم العن اول ظالم … )
4- قرائت زیارت عاشورا از اول تا اول (( اللهم العن اول ظالم … ))
5- دو رکعت نماز هدیه بمحضر حضرت سیدالشهدا علیه السلام
6- صد مرتبه (( الله اکبر ))
7- قرائت زیارت عاشورا از اول تا انتها همراه با صد لعن و صد سلام و سجده زیارت عاشورا
8- دو رکعت نماز زیارت[هدیه] حضرت اباعبدالله علیه السلام

نکات:
1-در طول چهل روز کاملاً مراقب اعمال و رفتار و اخلاق خود باشید و خلافی از او سر نزند.

2-این دستور تا چهل روز و بدون فاصله شدن بین روزها انجام شود.
2- صدقه دادن هرروز بعد از اتمام آن برای سلامتی امام زمان علیه السلام
3- زمان انجام آن در بین طلوع و غروب آفتاب باشد.
4- در بین قرائت زیارت با کسی صحبت نکند
5- کسی جز اعضای خانواده از انجام این عمل مطلع نشوند.
6- احتیاطا بجای عبارت (( و هذا یومٌ فرحَت )) عبارت (( و یوم قتل الحسین یومٌ فرحَت ))   و بجای عبارت (( إن هذا یوم ٌ تبرّکت ))  عبارت  (( إن یومَ قتل الحسین یومٌ تبرّکت ))  قرائت شود.

سوال:
با سلام و احترام مدت 40 روز پس از نماز مغرب، زیارت عاشورا خواندم به نیت قربت؛ خیلی ساده؛ گاهی با توجه و گاهی بی توجه(لعن و سلام را که 100 بار گفته، یکبار گفتم) پس از مدتی اثرات آن را به شکل بیدار شدن سحرها بدون کوک کردن ساعت و بهتر شدن حالات در نماز های یومیه یافتم. بنابر این تصمصم گرفتم اگر خدا توفیق دهد، این کار را تا آخر عمر انجام دهم. اما پس از اینکه با دستورالعمل استاد حق شناس در خصوص نحوه خواندن 40 روزه زیارت عاشورا آشنا شدم(مثلا بین طلوع و غروب آفتاب خواندن و 100 با لعن و سلام را گفتن و…) در ادامه روشی که برگزیده بودم مردد شدم. دو روز با این روش خواندم اما مثل قبل موفق به ادامه آن نشدم. در این مورد راهنماییم کنید. در ضمن به لطف خدا در این ایام به نیت اثر کردن زیارت عاشورا توانستم تا حدودی گناه هایی که گرفتارشان بودم را کم کنم.

پاسخ:
حجت الاسلام والمسلمین جاودان فرمودند: سلام علیکم و رحمة الله، بسیار بخاطر این الطاف الهی شکر کنید- اما دستور زیارت عاشورا مربوط به طول روز است. بنابراین باید آن را از طلوع آفتاب تا غروب بخوانید و تمام کنید در هر صورت زیارت را ولو ناقص بشود و لو شب باشد ترک نکنید که مراحم حق از دست می رود. زیارت عاشورا طبق دستور آیه الله حق شناس دو یا یک و نیم ساعت طول می کشد ممکن است نتوانید همیشه این مقدار زمان صرف کنید. بنابراین اگر می توانید که طبق دستور ایشان عمل کنید و اگر نمی توانید زیارت بطور ساده همانطور که قبلاً می خواندید بخوانید اما روز بخوانید و سعی کنید حواستان در خواندن جمع باشد. مهمترین کاری که می توانید بکنید این استکه هرچه ممکن است گناهان گذشته را کنار بگذارید این از همه چیز مهمتر است.

سوال 6516 – با عرض سلام و احترام
بنده مدت یک هفته است که چهله معروف آسه الله حق شناس را شروع کرده ام و از آنجایی که در سایتها خواندم شما شاگرد ایشان بودید میخواستم سوالی از خدمتتان بپرسم .که آیا صحبت کردن در حد چند کلمه کوتاه هم چهله را خراب میکند؟
با تشکر و سپاس
سلام علیکم و رحمة الله ،

اگر من یه حاجت بزرگ دارم باید تمام شرایط را عمل کنم .

سوال 6039 – زیارت عاشورا ایت الله حق شناس
باسلام
ایا می توان در روزهای عذر شرعی به دلیل اینکه کسی نیست که برایم بخواند تمام اعمال زیارت را خودم به جا بیاورم فقط نماز هدیه به امام حسین و سجده زیارت عاشورا و نماز زیارت را به کسی دیگر بگویم انجام دهد؟ایا این روش خللی ایجاد میکند؟
بهتر است مثل بالا که گفتم انجام دهم یا اینکه روزی دو زیارت بخوانم که به عذر شرعی نخورد؟
لطفا به تمامی سوالاتم جواب دهید
سلام علیکم

بهتر است در روزهای بدون عذر روزی دو زیارت بخوانبد تا چهل مرتبه زیارت را خود انجام دهید.

سوال 5970 – اگر در زیارت عاشورای منقول از ایت الله حق شناس قبل از خواندن نماز دوم بفهمم موقع خواندن زیارت عذر شرعی داشتم آیا دوباره باید زیارت را شروع کنم؟
واگر نه آیا نماز اولی که باید به امام حسین هدیه کنیم قبول بوده است یا باید دوباره بخوانم چون نمیدانستم دچار شده ام،واگر باید دوباره بخوانم به این صورت نظم نماز به هم نمیخورد
سلام علیکم

این زیارت شما صحیح نیست . به طور طبیعی خانم ها نمی توانند چهل روز پشت سر هم زیارت عاشورا را انجام دهند . لذا برای به وجود نیامدن چنین مشکلی روزی دو زیارت عاشورا را بخوانید و یا اینکه در آن ایام خاص خواندن زیارت عاشورا را به کس دیگری واگذار کنید که ظاهرا صورت اول بهتر است.

سوال 5461 – با عرض سلام و تشکر
میخواهم ختم زیارت عاشورا با دستور مرحوم حضرت آیت الله خق شناس را شروع کنم ، آیا میتونم موقع عذر شرعی ، آن دو نماز ختم را از مادرم کمک بگیرم ؟
یک دنیا ممنون
التماس دعا
حجت الاسلام و المسلمین جاودان فرمودند : سلام علیکم و رحمة الله ،

فكر مي كنم چاره اي جز همينكار وجود نداشته باشد. اگر مسئله مورد خواست شما مهم است ممكن است از طريق دارو جلوگيري كنيد و خودتان بخوانيد.

سلام عليكم

آيا خواندن زيارت عاشورا با صد لعن و صد سلام به صورت مداوم فقر ميآورد؟

يا علي
حجت الاسلام و المسلمین جاودان فرمودند : سلام علیکم و رحمة الله ،

بزرگان زيادي اين عمل را در تمام عمر انجام مي داده اند از جمله آيت الله بهجت رضوان الله تعالي عليه و استاد بزرگوار ايشان آيت الله غروی رضوان الله عليه. اين زيارت دستور مداومت دارد و وسيله تقرب ممتاز به خداست لذا دليلي ندارد فقر بياورد.

زیارت,عاشورا
سوال 3800 – من بیش از یک سال است که هرشب بلااستثنا زیارت عاشورا میخوانم.به نیت تقرب به اباعبدالله.به نیت گرفتن حاجت و اینها نیست.شنیده ام که علامه طبابایی فرموده اند زیارت عاشورا را شب نخوانید.آیا این صحت دارد؟؟1-افرادی مثل من که قصد دارند تا آخر عمر انشالله هر روز این زیارت را بخوانند بهتر است چه ساعتی از شبانه روز این زیارت را بخوانند؟ 2-شنیده شده است خواندن زیارت عاشورا فقر می آورد.این گفته صحت دارد؟ 3-اگر فردی به نیت برآورده شدن حاجتی زیارت عاشورا بخواند باید زمان خاصی از روز بخواند که حاجت روا شود؟
حجت الاسلام و المسلمین جاودان فرمودند: سلام علیکم و رحمة الله، دستور خواندن زيارت عاشورا در روز است نه شب. اگر مي‌خواهي به مقصد برسي بايد زيارت عاشورا را با همه ضوابط و قواعد آن بخواني كه اولين ضابطه آن اينست كه نه گناه بكني و نه بداخلاقي ـ و زيارت را با صد لعن و سلام بخواني. دستورات اين كار را در سايت ببينيد ـ دستور زيارت طبق نظر آيت‌الله حق‌شناس در سايت آمده است. دقيقاً طبق آن عمل كنيد و چنانكه عرض شد مهمترين شرط ترك گناه و بداخلاقي است و اين كارها را به نتيجه مي‌رساند.

نایب,مزد,هدیه
سوال 4640 – عرض سلام خدمت حاج آقا جاودان<br>اگر کسی مشکل خاصی داشته باشد که نتواند خودش دستور زیارت عاشورا را انجام دهد ایا می تواند کلا نائب بگیرد؟و ایا می تواند هدیه ای به طرف بدهد برای اینکه انجام دهد؟
حجت الاسلام و المسلمین جاودان فرمودند: سلام علیکم و رحمة الله، اگر نایب دستورات را دقیق عمل کند مانعی ندارد و انشاءالله نتیجه می دهد. به آن شخص چون کاری برای شما کرده باید مزد بدهید نه هدیه.

سوال 7092 – سلام علیکم
حاج اقا من چله رو ۹ روز خوندم شب روز نهم نماز عشا یادم رفت بخونم الان چله من خراب شده یا نه‌؟
باتشکر
سلام علیکم و رحمة الله ،

بله چله خراب است.

 

سوال 7084 – با سلام
می خواستم زیارت عاشورا به روش آیت الله حق شناس ختم کنم,اشکالی نداره روز شروعم چهارشنبه نباشه ؟یا باید حتما چهارشنبه شروع کنم؟ وهمینطور همش وسواس دارم خوب نمیخونم واز ته قلب نکنه نباشه,با اینکه حاجتم خیلی برام مهمه ولی میترسم خوب نخونده باشم؟

سلام علیکم و رحمة الله

اشکال ندارد بهتر است چهارشنبه باشد. ببینید از ما همین جور دعا کردن و توسل کردن بر می آید می کوشیم تا شاید ثمر بدهد و البته اگر آن مواظبت رفتار و اعمال خودتان را بتوانید به طور دقیق عمل کنید این توجه و درست خواندن ان شاءالله درست می شود.    

 

سوال 7016 – سلام بر شما
میخواستم بپرسم اگر در طول چله زیارت عاشورا اندکی شک به سراغ ما امد که مثلا واقعا موثر است؟چله باطل است؟البته این شک یکی دوروزی بیشتر دوام نداشت و برطرف شد
سلام علیکم و رحمة الله ،

چله را از اول شروع کنید.

 

سوال 7015 – سلام خدمت استاد جاودان
میخواستم ببینم در ختم چله عاشورا هنگاه فرستادن 100 سلاو 100لعن به دلیل طولانی بودن این اذکار و تعداد زیادشون اشکال داره اگر در بعضی از دفعات توجه کمتر باشه؟
سلام علیکم و رحمة الله ،

اگر آدم بخواهد قطعا به حاجتی که دارد برسد باید مواظبت کند اما اگر می خواهد زیارت بخواند فقط،ارزش و ثوابش کمتر می شود .

سوال 7009 – سلام خسته نباشید
من چله زیارت عاشورای ایت الله حق شناس رو شروع کردم و از همون روز اول سعی کردم گناه مرتکب نشم…حالا یکی بهم گفت اگه گناهی مرتکب شده باشی چله باطله…میخواستم بپرسم اگر گناهی مرتکب شده باشم که یادم نباشه و یا فراموش کردن همین الانم استعفار کنم کافیه یا چلم باطله؟نمیدوستم که انجام گناه چله رو باطل میکنه..لطفا جوابمو بدین ممنون

سلام علیکم و رحمة الله ،

چله را دوباره شروع کنید و اگر آن گناه ،گناهی است که جبران لازم دارد باید جبران کنید .

سوال 7006 – سلام علیکم
دست نوشته ای از ایت الله حق شناس رحمه الله در مورد نحوه ختم زیارت عاشورا در کانال اولیا الله دیدم در قسمت اخرش کلمه علقمه امده ولی متاسفانه نفهمیدم چی نوشته
در مورد دعای علقمه چی فرمودن؟

سلام علیکم و رحمة الله ،

علقمه لازم نیست خوانده بشود .

سوال 6972 – سلام حاج آقا من یه بار چهل روز زیارت عاشورا رو خوندم برای حاجتی آخرای چله نشانه ای از برآورده شدن حاجتم دیدم اما بعد منتفی شد و حاجت روا نشدم. البته این رو بگم که در مرحله دوم اعمال، اول لعن رو می گفتم بعد سلام رو. و عبارت های داخل پرانتز زیارت عاشورا رو هم نمی خوندم (درست مثل صوتی آقای فرهمند که هیچ کدوم رو نمی خوند) و همچنین عبارت هذا یوم فرحت رو میگفتم نه اون چیزی که شما گفتید احتیاطا بخونید. یعنی به خاطر همین موارد حاجت نگرفتم؟؟ الان مدتیه دوباره زیارت عاشورا رو شروع کردم اما این دفعه اول سلام میگم بعد لعن اما عبارات داخل پرانتز رو نمی خونم و همچنین مثل همون چیزی که تو مفاتیح اومده هذا یوم فرحت میگم. یعنی بازم غلطه؟؟ و دوباره باید بخونم. لطفا راهنمایی کنید.

سلام علیکم و رحمة الله

دستور العمل روی سایت وجود دارد و شما باید طبق دستور انجام دهید دقیقا

سوال 6965 – با سلام . یکی از دوستانم زیارت عاشورای آیت اله حق شناس رو گرفتن و انچام میدن. امروز گفتند که نماز صبحشون قضا شده. آیا باید از ابتدا چله رو شروع کنن یا ادامه بدن بقیه رو؟لطفا چواب بدید .سپاسگزارم

سلام علیکم و رحمة الله

چله را از اول شروع کنید. 

سوال 6912 – سلام علیکم
قسمت هایی از زیارت عاشورا هست که فرمودید احتیاط کنید و هر دو را بخوانید مثل (ثاری-ثارکم) یا (هذا یوم الفرحت- یوم القتل الحسین یوم الفرحت) ایا ایت الله حق شناس هم در هر قسمت هر دو را میخواندند
ممنون
سلام علیکم و رحمة الله

هر دو خوانده شود .

سوال 6911 – سلام علیکم در زمان خوانده زیارت عاشورا انجام کارهای زیر اشکال دارد؟
1-رفتن به دستشویی و بعد تجدید وضو و ادامه زیارت عاشورا(یکبار این کار را کرده ام)
2-قدم زدن یا تکیه زدن و دراز کردن پا
3-رو به قبله بودن شرط است

سلام علیکم و رحمة الله

1.اگر واقعا ضروری باشد اشکال ندارد. 2. اشکال ندارد  3.رو به قبله بهتر است. 

سوال 6634 – سلام
در زیارت عاشورا دو قسمت وَ أَنْ يَرْزُقَنِي طَلَبَ …….. مَعَ إِمَامٍ ……. ظَاهِرٍ نَاطِقٍ مِنْكُمْ چگونه باید خوانده شود؟
ثاری کم – ثارکم – ثاری مع امام منصور هدی یا مهدی
سلام علیکم و رحمة الله ،

می توانید هم « ثاری » بگویید و هم « ثارکم » ، بهتر است هر دو را بخوانید . ثاریکم هم که غلط است .

سوال 6516 – با عرض سلام و احترام
بنده مدت یک هفته است که چهله معروف آسه الله حق شناس را شروع کرده ام و از آنجایی که در سایتها خواندم شما شاگرد ایشان بودید میخواستم سوالی از خدمتتان بپرسم .که آیا صحبت کردن در حد چند کلمه کوتاه هم چهله را خراب میکند؟
با تشکر و سپاس
سلام علیکم و رحمة الله ،

اگر من یه حاجت بزرگ دارم باید تمام شرایط را عمل کنم .

سوال 6361 – باسلام
من سوالی در مورد چله زیارت عاشورا دارم با دستورالعملی که از آیت الله حقشناس هست چند روزهست که چله رو شروع کرد، ولی روزهای عذرشرعی متاسفانه کسی نیست برام انجامش بده، آیا میشه این روزها خودم انجامش بدم فقط نمازش رو دیگری به نیابت از من بخونه؟ لطفا سریعتر جواب بدید
باتشکر
علیکم سلام و رحمة الله

ایامی که نمی توانید نماز بخوانید کسی برای شما آن 2 رکعت را بخواند.

سوال 6293 – باسلام وخسته نباشد, آیابرای چهله عاشورا کهدرروزهای خاص که نائب گرفته ایم باید همه اعمالرا نائب انجام دهد وصدقه برای امام زمان را هم باید نائب بپردازد.
سلام علیکم

اگر نائب همه اعمال را انجام می دهد همه اش باید درست باشد و اگر نمازه فقط نماز.

منبع: javedan.ir


سوال: خانمها در ایام عادت چگونه این چله را انجام بدهند؟

پاسخ حجت الاسلام یوسف وند:

1- بهترین حالت برای خواسته های مهم این است که چهل روز را با قرص بدون هیچ وقفه ای خود شخص تمام اعمال و مراقبه ها را داشته باشد، توصیه ما انجام این کار هست، هر چه باشد تلاش شخص بهتر است از اینکه نائب بگیرد.

2-اگر نتوانست به صورت چهل روز بخواند بهتر این است که در چهل روز حتی ایام عادت اذکار و زیارت عاشورا را بخواند، ولی چون خواندن نماز در عادت حرام است، نماز را بدهد نائب بخواند.

3-یا اینکه به تعداد روز عادت قبل از آنکه عادت بشود، روزی دو بار بخواند تا جبران بشود

4- راه دیگر اینست که تمام چهل روز را نائب بخواند یا فقط به تعداد ایام عادت می توان نائب گرفت. اما توصیه ما در حاجات مهم این است که تمام چهل را خود شخص با مراقبه کامل بخواند و بهتر این است برای اینکه ذکر تثبیت شود اگر در چله اول نشد استمرار ببخشد و رها نکند تا انشاالله اگر مصلحت بود خواسته اش به مرحله اجابت برسد.

 

لینک کوتاه مطلب: http://goo.gl/a6LHEv

*- ضمنا شما می توانید از اینجا مشترک  خبرنامه سایت شوید و جدید ترین مطالب را دریافت کنید.

حتما بخوانيد

  1. دعای آیت الله بهجت به سید حسن نصر الله
  2. دعاي ازدواج از آيت الله بهجت
  3. باطل كردن سحر و اثر چشم زخم
  4. ختم ومن يتق الله براي روزي مادي و معنوي
  5. دستور العملي براي حل مشكلات جوانان
  6. ذکر یونسیه و دستور آیت الله ملکی تبریزی


کلید: چله زیارت عاشورا آیت الله حق شناس چله زیارت عاشورا آیت الله حق شناس چله زیارت عاشورا آیت الله حق شناس چله زیارت عاشورا آیت الله حق شناس چله زیارت عاشورا آیت الله حق شناس چله زیارت عاشورا آیت الله حق شناس چله زیارت عاشورا آیت الله حق شناس چله زیارت عاشورا آیت الله حق شناس چله زیارت عاشورا آیت الله حق شناس چله زیارت عاشورا آیت الله حق شناس چله زیارت عاشورا آیت الله حق شناس چله زیارت عاشورا آیت الله حق شناس چله زیارت عاشورا آیت الله حق شناس چله زیارت عاشورا آیت الله حق شناس   نحوه ختم زیارت عاشورا چله گرفتن زیارت عاشورا معجزه زیارت عاشورا چله زیارت عاشورا برای ازدواج خواندن زیارت عاشورا در دوران قاعدگی چله زیارت عاشورا حق شناس ختم زیارت عاشورا برای ازدواج چگونه چله زیارت عاشورا بگیریم