وبگاه پاسخگویی به سوالات دینی هدانا

پول خمس داده شده و غير آن در حساب بانكي

پول خمس داده شده و غير آن در حساب بانكي

اختلاط مال مخمس

پرسش ۱۸ . اگر مال مخمس با مال غير مخمس، در يك حساب بانكى جمع شود؛ آيا مى توانيم براى مخارج زندگى نيت كنيم مال غيرمخمس كسر شود؟
آيات عظام امام، بهجت، تبريزى، سيستانى و نورى: آرى، جايز است.‍[fusion_builder_container hundred_percent=”yes” overflow=”visible”][fusion_builder_row][fusion_builder_column type=”1_1″ background_position=”left top” background_color=”” border_size=”” border_color=”” border_style=”solid” spacing=”yes” background_image=”” background_repeat=”no-repeat” padding=”” margin_top=”0px” margin_bottom=”0px” class=”” id=”” animation_type=”” animation_speed=”0.3″ animation_direction=”left” hide_on_mobile=”no” center_content=”no” min_height=”none”][1]
آيات عظام خامنه اى، فاضل، مكارم و وحيد: خير، جايز نيست؛ بلكه بايد در پايان سال، خمس باقى مانده را به نسبت اموال بپردازيد؛ مگر آنكه پيش از هزينه كردن، آن دو را جدا و از مال غيرمخمس خرج كنيد.‍[۱]
آيه اللّه صافى: بنابر احتياط واجب، بايد در پايان سال، خمس باقيمانده را به نسبت اموال بپردازيد؛ مگر آنكه پيش از هزينه كردن، آن دو را جدا و از مال غيرمخمس خرج كنيد.‍[۱]

  1. .‍[۱] .امام، استفتاءات، ج ۱، خمس، س ۲۰۱؛ تبريزى، صراط النجاة، ج ۵، س ۳۷۶ ؛ دفتر: بهجت و سيستانى و نورى.
  2. .‍[۲] مكارم، استفتاءات، ج ۱، س ۳۵۸؛ فاضل، جامع المسائل، ج ۱، س ۷۸۹؛ خامنه اى، اجوبه الاستفتاءات، س ۱۰۲۶ ؛ دفتر: وحيد.
  3. .‍[۳] جامع الاحكام، ج ۱، س ۵۹۸.(احكام خمس،پرسمان).

مطابق نظر آيت الله خامنه اي
مطابق نظر آيت الله خامنه اي

س۲۴۴: اگر شخصی پس‌‌اندازی داشته باشد که مخلوطی از مال مخمّس و غیر مخمّس است و گاهی از آن برای مخارج خود برداشت کرده و گاهی هم به آن اضافه می‏‌کند. با توجه به این‌که مقدار مال مخمّس معلوم است، آیا پرداخت خمس مجموع مبلغ باقی‌مانده واجب است یا این‌که باید فقط خمس مال غیر مخمّس را بدهد؟

ج) واجب است که خمس مبلغ باقی‌مانده را به نسبت مال غير مخمّس به مخمّس، بپردازد.

س۲۴۵: طبق فتوای جنابعالی تفکیک مال مخمّس و غیرمخمّس موجود در یک حساب بانکی واحد با نیت میسر است آیا نیت کلی برای این امر کفایت می‌کند؟ مثلاً فردی مایل است که اموال مخمّس به حال خود باقی مانده و در طول سال تنها از در آمد جاری استفاده کند. ولی به طور موردی در برداشت‌ها این امر را نیت نکرده است. در این شرایط تکلیف شرعی چگونه است؟

ج) چنانچه ابتداءً نيّت کند که هر چه از بانک برداشت می‌کند از اموال غير مخمّس باشد، مادامی که خلاف آن را قصد نکرده لازم نيست به‌طور موردی در هر مرتبه چنين نيتی داشته باشد.

س۱۱۲: من دو حساب بانکی جدا از هم دارم. حساب اول پول هبه است که به آن خمس تعلّق نمی‌گیرد و حساب دوم که حاصل کار من است و به آن خمس تعلّق می‌گیرد. من قسمتی از پول حساب اول را به اشتباه خرج کرده‌ام به این نیت که این پول را از حساب دوم برداشت کرده‌ام. آیا می‌توانم آن مقداری را كه از حساب دوم (پول خمس نداده) خرج کرده‌ام به حساب اول (پول هبه) منتقل کنم. یعنی آیا به این پول خمس تعلّق می‌گیرد یا خیر؟

ج) مبلغ مذكور پس از خرج شدن، استثنا نمی‌شود. اجوبه الاستفتائات.


طبق نظر آيت الله مكارم شيرازي
طبق نظر آيت الله مكارم شيرازي

استفاده از پول مخلوط مخمس با غیر مخمس و کسر مقدار مخمس در سال خمسی [متفرقه خمس]

پرسش :چنانچه مقداری پول مخمس با غیر مخمس مخلوط باشد، آیا می توان بدون نیت از این مخلوط در مؤونه خرج کرد و در پایان سال با کسر مقدار مخمس اولیه، خمس مابقی را پرداخت؟

پاسخ :اشکالی ندارد. استفتائات آيت الله مكارم شيرازي.

لينك كوتاه مطلب: http://hadana.ir/?p=25661

*- ضمنا شما می توانید از اینجا مشترک  خبرنامه سایت شوید و جدید ترین مطالب را دریافت کنید.

حتما بخوانيد 

*- ويژه نامه احكام خمسكليد: پول خمس داده شده و غير آن در حساب بانكي پول خمس داده شده و غير آن در حساب بانكي پول خمس داده شده و غير آن در حساب بانكي پول خمس داده شده و غير آن در حساب بانكي پول خمس داده شده و غير آن در حساب بانكي پول خمس داده شده و غير آن در حساب بانكي پول خمس داده شده و غير آن در حساب بانكي پول خمس داده شده و غير آن در حساب بانكي پول خمس داده شده و غير آن در حساب بانكي پول خمس داده شده و غير آن در حساب بانكي پول خمس داده شده و غير آن در حساب بانكي در يك حساب خرج كردن از يك حساب مشترك بين پول خمس داده شده با نداده شده[/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]

نظر شما درباره این مطلب:

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت هدانا منتشر خواهد شد.

آدرس ایمیل شما به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.