قرآن کریم: «...الحَمدُ لِلَّهِ الَّذي هَدانا لِهٰذا وَما كُنّا لِنَهتَدِيَ لَولا أَن هَدانَا اللَّهُ...» اعراف/43

پوشاندن سر هنگام دستشویی

صفحه اصلی/احكام/طهارت/پوشاندن سر هنگام دستشویی
پوشاندن سر هنگام دستشوییReviewed by مهدي يوسف وند on Oct 7Rating: 3.5

پوشاندن سر هنگام دستشویی

رساله توضیح المسائل طهارت

مستحبّات تخلی

مسأله 78 مستحب ّ است در موقع تخلی جایی بنشیند که کسی او را نبیند، (1) و موقع وارد شدن به مکان تخلّی، اول پای چپ، و موقع بیرون آمدن، اول پای راست را بگذارد. و هم چنین مستحب ّ است در حال تخلّی سر را به پوشاند و سنگینی بدن را بر پای چپ بیندازد.

(1) (مکارم:) که کسی مطلقاً او را نبیند، هم چنین مستحب ّ است هنگام تخلّی سر را به پوشاند.

[پایان مسأله]

  • توضیح المسائل مراجع مطابق با فتاوای سیزده نفر از مراجع معظم تقلید/ متن اصلی از رساله امام خمینی و مُحشی حضرات آیات: سیستانی، صافی گلپایگانی، مکارم شیرازی، نوری همدانی، شبیری زنجانی، بهجت،فاضل،  اراکی، خویی، گلپایگانی، تبریزی.

مطابق نظر آيت الله سيستاني

مطابق نظر آيت الله سيستاني

مستحبات و مكروهات تخلی

 

مسأله ۸۹. مستحب است فرد، موقع تخلّی، جایی بنشیند كه كسی به طور کلّی او را نبیند و موقع وارد شدن به مكان تخلّی، اوّل پای چپ و موقع بیرون آمدن، اوّل پای راست را بگذارد و همچنین مستحب است در حال تخلّی سر را بپوشاند و سنگینی بدن را بر پای چپ بیاندازد.

مسأله ۹۰. نشستن رو به روی خورشید و ماه در موقع تخلّی مكروه است ولی اگر عورت خود را به وسیله‌‌ای بپوشاند مكروه نیست و نیز در موقع تخلّی نشستن در جاده و خیابان و كوچه و درب منازل و زیر درختی كه میوه می‌‌دهد مكروه است بلكه گاهی تخلّی در این طور مکان‌ها به دلیل حاصل شدن عنوان حرامی، حرام می‌‌شود.

مسأله ۹۱. خوردن و آشامیدن و توقّف زیاد در هنگام تخلّی و تطهیر كردن با دست راست و نیز حرف زدن در حال تخلّی مكروه می‌‌باشد ولی اگر ناچار باشد یا ذكر خداوند متعال بگوید، اشكال ندارد.

مسأله ۹۲. ادرار کردن به صورت ایستاده و نیز ادرار کردن در زمین‌‌های سفت كه از آن ادرار ترشّح می‌شود کراهت دارد. همچنین ادرار كردن در لانه جانوران و در آب، خصوصاً آب راكد و رو‌بروی باد، مكروه است.

مسأله ۹۳. خودداری كردن از ادرار و مدفوع، مكروه است و اگر برای بدن ضرر كلّی داشته باشد، حرام است.

مسأله ۹۴. مستحب است انسان قبل از نماز و قبل از خواب و قبل از جِماع (آمیزش) و بعد از بیرون آمدن منی، ادرار كند.

لينك كوتاه مطلب: http://hadana.ir/?p=21006

*- ضمنا شما می توانید از اینجا مشترک  خبرنامه سایت شوید و جدید ترین مطالب را دریافت کنید.

حتما بخوانید

* ویژه نامه احکام طهارتكليد: پوشاندن سر هنگام دستشویی پوشاندن سر هنگام دستشویی پوشاندن سر هنگام دستشویی پوشاندن سر هنگام دستشویی كلاه روي سر آيا سر بايد پوشيده باشد آداب دستشوییپوشاندن سر در دستشویی

۱۳۹۶-۱-۱۹ ۰۹:۴۳:۳۰ +۰۴:۳۰

ثبت ديدگاه

Code Center