پوشاندن زير چانه از نامحرم

پوشاندن زير چانه از نامحرم

پوشاندن زير چانه از نامحرم

پوشش صورت

پرسش 128. آيا زير چانه نيز بايد از نامحرم پوشانده شود؟

همه مراجع (به جز سيستانى): آرى، زير چانه جزء گردى چهره نيست و بايد در برابر نامحرم پوشانده شود.[fusion_builder_container hundred_percent=”yes” overflow=”visible”][fusion_builder_row][fusion_builder_column type=”1_1″ background_position=”left top” background_color=”” border_size=”” border_color=”” border_style=”solid” spacing=”yes” background_image=”” background_repeat=”no-repeat” padding=”” margin_top=”0px” margin_bottom=”0px” class=”” id=”” animation_type=”” animation_speed=”0.3″ animation_direction=”left” hide_on_mobile=”no” center_content=”no” min_height=”none”][1]

آيه اللّه  سيستانى: آن قسمت از چانه و زير چانه كه در هنگام پوشيدن مقنعه به طور معمول پوشانده نمى شود، حكم گردى صورت را دارد.[2]

  • [1]. نورى، استفتائات، ج2، س678؛ خامنه اى، اجوبه الاستفتائات، س439؛ توضيح المسائل مراجع، م789؛ وحيد، توضيح المسائل، م795؛ تبريزى، صراط النجاة، ج5، س1275.
  • [2]. دفتر: سيستانى.
  • منبع: سایت هدانا برگرفته از (احكام نگاه و پوشش، پرسمان).

مطابق نظر آيت الله خامنه اي
مطابق نظر آيت الله خامنه اي

س 439: آیا پوشاندن کامل چانه هنگام حجاب و در نماز واجب است، یا این که فقط قسمت پائین آن باید پوشانده شود، و آیا وجوبِ پوشش چانه مقدمه پوشاندن صورت است که شرعاً واجب است؟

ج: پوشاندن قسمت پائين چانه واجب است نه خود آن، زيرا چانه ‏جزئى از صورت است.

سایت هدانا برگرفته از اجوبه الاستفتائات.


طبق نظر آيت الله مكارم شيرازي
طبق نظر آيت الله مكارم شيرازي

پوشاندن زیر چانه برای بانوان 

پرسش :آیا پوشاندن مقداری از چانه که پس از پوشیدن مقنعه های معمولی باز هم پیداست لازم است؟

پاسخ :آنچه از خط چانه به پایین باشد پوشاندن آن لازم است.

پوشاندن چانه در نماز توسط بانوان 

پرسش :آیا در نماز برای زنان پوشاندن چانه واجب است؟ و اگر تا حال نپوشانده باید نمازهای خوانده را قضا کند؟

پاسخ :اگر جاهل قاصر بوده قضا ندارد و اگر مقصر بوده قضا دارد.

سایت هدانا برگرفته از استفتائات آيت الله مكارم شيرازي.


مطابق نظر آيت الله سيستاني
مطابق نظر آيت الله سيستاني

پرسش: گردی صورت تا چه حد جایز است ؟ اگر ابروها برداشته شده باشد حکم چیست ؟ایا با مقنعه مشکی که زیر چانه را بپوشاند و کنار صورت وتا بالای ابروان بیاید و مانتو کاملا گشاد مشکی بلند وشلوار، حجاب رعایت شده یا نه ؟ اگر مقنعه یا مانتو رنگی باشد اشکال دارد؟

پاسخ: حجاب کافی ان است که موها و بدن را بپوشانده و خود زینت شمرده نشود و برجستگیهای زن را نمایان نسازد و صورت و دستها تا مچ لازم نیست پوشانده شود و چانه و مقداری از زیر چانه که معمولا مقنعه ان را نمیپوشاند لازم نیست پوشانده شود و چهره پیرایش کرده از قبیل ابرو برداشتن لازم نیست پوشانده شود ولی باید که با ارایش زینت نشده باشد .استفتائات.
مسئله 514ـ عده ای از زنان با حجاب مسلمان، عادت کرده اند که جانه و قسمتی از زیر چانه را باز می گذارند امّا گردن را می پوشانند. آیا چنین کاری جایز است؟ و چه اندازه ای از صورت را می توان باز گذاشت و آیا گوشها را هم می توان بیرون گذاشت.
جواب: صورت شامل دو گوش نمی شود، پس پوشاندن آنها واجب است امّا چانه و مقدار اندکی از زیر چانه، در حکم صورت می باشد.
سایت هدانا برگرفته از فقه برای غرب نشینان، آيت الله سيستاني .

 

لينك كوتاه مطلب: http://hadana.ir/?p=24929


حتما بخوانيد

*- ويژه نامه احكام نگاه و ارتباط با نامحرم كليد: پوشاندن زير چانه از نامحرمپوشاندن زير چانه از نامحرم پوشاندن زير چانه از نامحرم پوشاندن زير چانه از نامحرم پوشاندن زير چانه از نامحرم   پوشاندن زیر چانه پوشش  چونه هنگام چادر گرفتن زنان و بانوان دختران  پوشاندن چانه در نماز و در مقابل نامحرم  پوشاندن چانه در نماز  آیا پوشاندن زیر چانه و کف و روى پا، در مقابل نامحرم واجب است؟ حجاب زیر چانه و روی پای زنان درکفش واجب است – مقنعه چانه دار پوشاندن زیرچانه و کف و روی پا، در مقابل نامحرم واجب است؟  حکم فقهی پوشاندن زیر چانه و روی پا دربرابر نامحرم برای پوشاندن زير چانه از نامحرم پوشاندن زير چانه از نامحرم پوشاندن زير چانه از نامحرم پوشاندن زير چانه از نامحرم پوشاندن زير چانه از نامحرم پوشاندن زير چانه از نامحرم پوشاندن زير چانه از نامحرم

[/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]

نظر شما درباره این مطلب:

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.