وبگاه پاسخگویی به سوالات دینی هدانا

وظیفه شرعي شخص وسواس

وظیفه شرعي شخص وسواس

وسواس برخاسته از شیطان می باشد و خدای ناکرده اگر شخص وسواسی شود از عبادت ها نیز باز می ماند. علاوه بر این، عدم فهم درست احکام دین سبب می شود که شخص نظر خود را بر احکام الهی ترجیح دهد و نظر خود را ملاک رفتاری خود قرار دهد. شخص وسواسی نظر خود را در مقابل نظر دین قرار می دهد به چه صورت؟ به این صورت که دین بنایش بر آسان گیری و توجه نکردن به شک در این امور است اما شخص وسواس عقیده دارد که با شک در نجاست، حتما آن را تطهیر کند، یا وضو و غسل را طولانی کند! این روحیه  شخص وسواس که نظر خود را بر دین ترجیح دهد معصیتی بزرگ است لذا حتما توصیه می کنیم ملاک را در طهارت و انجام غسل و وضو مانند عرف متشرعین قرار دهید و نیاز نیست که اینقدر با دقت وارسی نماید!.

جالب اینجاست که اشخاص وسواسی  هیچگاه در امور مالی دچار وسواس نیستند! برای همین خوبست که هر گاه دچار وسواس شدند، با خود عهد کنند که مقداری را به عنوان جریمه به فقرا بپردازند، از آثار این کار اینست که شخص در مبارزه با وسواس شیطان جدی می شود.

 

مطابق نظر آيت الله خامنه اي
مطابق نظر آيت الله خامنه اي

«استفتاء اختصاصی سایت هدانا از دفتر حضرت آیت الله العظمی خامنه ای»

سوال: آیا این گفته درست است که  وظیفه شخص وسواسی اعتنا نکردن به وسواس می باشد، و هر جا در طهارت چیزی دچار شک شود باید بنا را بر پاک بودن آن چیز بگذارد، بلکه حتی اگر در موردی یقین به نجاست پیدا کرد – که معمولا برای سایر مردم در این موارد یقین به نجاست پیدا نمی شود – علم و یقین وسواس اعتبار ندارد، و بر او واجب است که بنا را بر طهارت بگذارد . پس اگر شخص وسواسی به این فتوای شرعی عمل کند و در موارد شک در طهارت بلکه در موارد یقین به نجاست هم بنا را بر پاکی بگذارد نزد خدا معذور است اگر چه در واقع لباسی که در آن نماز خوانده یا غذایی که خورده نجس بوده باشد.

پاسخ: بله، صحیح است.

 

منبع: استفتاء سایت هدانا از دفتر استفتائات آیت الله العظمی خامنه ای.

س ۳۱۲: زنی هستم با تحصیلات عالی و دارای چندین فرزند، مشکلی که از آن رنج می‏برم مسأله طهارت است. چون در خانواده ‏ای متدین بزرگ شده ‏ام، می‏خواهم همه تعالیم اسلامی را مراعات کنم. به علت داشتن فرزندان کوچک، همیشه با مسائل بول و غائط سر و کار دارم. هنگام تطهیر بول، ترشحات سیفون پراکنده شده و به پاها، صورت و حتی سرم برخورد می‏کنند و هر دفعه با مشکل تطهیر آن اعضاء مواجه هستم، و این باعث شده که در زندگی با سختی‏ های زیادی روبرو شوم. از طرفی هم نمی‏ توانم این امور را رعایت نکنم، زیرا مربوط به عقیده و دینم است. برای حل مشکل به پزشک روانشناس هم مراجعه کردم، ولی نتیجه ‏ای نگرفتم. بعلاوه موارد دیگری هم هست که از آنها رنج می‏برم مثل غبار شی‏ء نجس یا مراقبت از دست‏های کودک که یا باید آنها را آب بکشم و یا از دست زدن بچه به اشیاء دیگر جلوگیری نمایم. با توجه به این که تطهیر شی‏ء نجس برای من بسیار دشوار است ولی در همان وقت، شستن آن ظرفها و لباسها در صورتی که فقط کثیف باشند برایم راحت است. لذا از حضرتعالی می‏خواهم که با راهنمایی‏ های خود زندگی را بر من آسان نمایید.

ج: ۱. از نظر شرع مقدس، در طهارت و نجاست، اصل بر طهارت اشياء است. يعنى در هر موردى که کمترين ترديدى در نجس شدن آن براى شما حاصل شد، واجب است حکم به عدم نجاست کنيد.

۲. کسانى که داراى حساسيت نفسانى شديدى در مورد نجاست هستند (به اين افراد در اصطلاح فقهى وسواسى گفته مى‏ شود)، حتى اگر گاهى يقين به نجاست هم پيدا کردند، بايد حکم به عدم نجاست کنند، مگر در مواردى که نجس شدن يک شى‏ء را با چشمان خود ببينند، به‌طورى که اگر فرد ديگرى هم آن را ببيند، يقين به سرايت نجاست پيدا کند، فقط در اين موارد بايد حکم به نجاست کنند. استمرار اجراى اين حکم در مورد افراد مزبور تا زمانى است که اين حساسيت به‌طور کلى از بين برود.

۳. هر شى‏ء يا عضوى که نجس مى‏ شود، براى تطهير آن، يکبار شستن با آب لوله ‏کشى بعد از زوال عين نجاست کافى است. تکرار در شستن يا فرو بردن آن در آب لازم نيست، و اگر شى‏ء نجس از قبيل پارچه و مانند آن باشد، بايد به مقدار متعارف فشار داده شود تا آب از آن خارج گردد.

۴. از آنجايى که شما به اين حساسيت شديد در برابر نجاست مبتلا هستيد، بايد بدانيد که غبار نجس در هيچ صورتى نسبت به شما نجس نيست و نيز مراقبت از دست‏هاى کودک چه پاک باشد يا نجس و همچنين دقت در اين که خون از بدن زائل شده يا خير، لازم نيست. اين حکم درباره شما تا زمانى که اين حساسيت از بين نرفته، باقى است.

۵. دين اسلام داراى احکام سهل و آسان و منطبق با فطرت بشرى است، لذا آن را بر خود مشکل نکنيد و با اين کار باعث وارد شدن ضرر و اذيت به جسم و روحتان نگرديد. حالت دلهره و اضطراب در اين موارد زندگى را بر شما تلخ مى‏کند، و خداوند راضى به رنج و عذاب شما و کسانى که با شما ارتباط دارند، نيست. شکرگزار نعمت دين آسان باشيد و شکر اين نعمت، عمل بر اساس تعليمات خداوند تبارک و تعالى است.

۶. اين حالت يک وضعيت گذرا و قابل علاجى است. افراد بسيارى بعد از ابتلا به آن، با روش مذکور از آن نجات يافته‏اند. به خداوند توکل نماييد و نفس خود را با همت و اراده آرامش ببخشيد. انشاء الله موفق باشيد. اجوبه الاستفتائات.

 

وسوسه و درمان آن‏

استفتائات جدید

س: اينكه حكم شده است كه فرد وسواس نبايد به شك خود اعتنا نمايد آيا منظور هر نوع از شك مى‌باشد؟ آيا مى‌توان به هر نوع از شك كه براى فرد وسواس پيش مى‌آيد (چه شك در طهارت و نجاست و چه غير آن)، در حالى كه براى افراد عادى و غير وسواس اين نوع از شكها عرفاً وجود ندارد و يا كمتر پيش مى آيد اعتنا نكرد؟

ج) بله، هر نوع شكى را شامل مى‌شود.


 

طبق نظر آيت الله مكارم شيرازي
طبق نظر آيت الله مكارم شيرازي

سؤال ۸۲ ـ این جانب مبتلا به بیمارى وسواس هستم و متأسّفانه بسیار شدید و غیر قابل تحمّل است مثلا در مورد تطهیر و غسل وسواس من خیلى شدید است به گونه اى که گاهى اوقات وقتى شب به حمّام مى روم نزدیک طلوع آفتاب موفق به تطهیر مى شوم و از حمّام بیرون مى آیم. باور کنید در طول این چند سال به اندازه بیست سال آب مصرف کرده ام، براى درمان به نزد بعضى از علماى شهرمان و یکى از مراجع قم رفتم و اذکارى را به من گفتند ولى مؤثّر واقع نشد. به خدمت حضرت على بن موسى الرّضا(علیه السلام) در مشهد رفتم با چه گرفتاریهایى که در سفر و هنگام تشرف داشتم و دعا و تضرّع بسیار کردم ولى متأسّفانه شفا نیافتم. این بیمارى نزدیک است مرا از پاى درآورد نه تنها خود که خانواده را نیز نگران و در زحمت انداخته ام بلکه باعث شده است عبادتهایم را نتوانم انجام دهم و براى این جهت ماه رمضان را سفر مى کنم تا مشکل روزه گرفتن نداشته باشم اگر چه در سفر هم هیچ چیز نمى خورم. لطفاً مرا راهنمایى کنید تا از این وضع غمبار نجات یابم و از زخم زبانهاى اطرافیان آسوده گردم؟

جواب: مشکل شما در واقع از خود شماست و مقصّر اصلى خودتان هستید و به همین دلیل دعاى شما هم مستجاب نمى شود و علّت اصلى آن ندانستن مسأله است. مسأله اصلى این است که بر شما واجب نیست یقین به طهارت و غسل و مانند آن پیدا کنید، آنچه بر شما به عنوان یک وظیفه شرعى لازم است این که به مقدار سایر مردم آب بریزید و به همان قناعت کنید هرچند شک در غسل و طهارت داشته باشید و ما مسؤولیت شرعى این کار را مى پذیریم. شما از امروز فقط به مقدار مردم آب بریزید و قناعت کنید و با بدن نجس و حال جنابت (به گمان خودتان) نماز بخوانید و هیچ اشکالى هم ندارد و نماز و روزه شما کاملا صحیح است و ما به این وسیله بر شما و تمام افراد وسواسى اتمام حجّت مى کنیم و مخالفت با آن گناه است. ما از خداوند مى خواهیم که به شما توفیق توجّه به این مسأله را عنایت کند و از دام شیطانى نجات پیدا کنید. استفتائات ج۱.


 

مطابق نظر آيت الله سيستاني
مطابق نظر آيت الله سيستاني

وسواس

مسأله ۲۴۶. انسان وسواسی كه در آب كشیدن شیء نجس، مانند افراد معمولی یقین پیدا نمی‌كند، اگر همان طوری كه افراد معمولی شیء نجس را آب می‌كشند رفتار نماید، کافی است و احتیاط زیاد از حد در مسأله نجس و پاکی از نظر شرع كار پسندیده‌‌ای نیست و فرد – چه وسواسی و چه غیر وسواسی – لازم نیست بررسی کند و ببیند بدن یا لباسش یا شیء دیگر نجس شده یانه و نیز لازم نیست دقّت نماید و ببیند آیا فلان شیء نجس با شیء دیگر برخورد کرده یا نه و یا اگر برخورد کرده تری سرایت کننده داشته یا نه و در همه این موارد حکم به پاکی اشیاء مذکور می‌‌شود.

مسأله ۲۴۷. برای درمان بیماری وسواس، راه نجات بخشی جز بی‌‌اعتنایی به وسوسه و ترتیب اثر ندادن بر آن برای مدّت طولانی نیست و هر چه زمان این بیماری بیشتر باشد درمان آن نیازمند بی‌‌اعتنایی به وسوسه برای مدّت طولانی‌‌تر است و فرد وسواسی باید توجّه داشته باشد كه اگر به وسواسش اعتنا نكند و بر آن ترتیب اثر ندهد، گناه مرتكب نشده و در روز قیامت عذاب نخواهد شد هرچند مخالف با واقع عمل كرده باشد. قطعاً یكی از عواملی كه شخص وسواسی را به عمل بر طبق وسوسه فرا می‌‌خواند ترس او از باطل بودن عمل است و این كه او ممکن است مستحق عذاب شود، در حالی كه این چنین نیست و مخالفت با وسوسه و بی‌اعتنایی به آن، ابداً هیچ گناهی ندارد؛ هرچند عمل فرد در واقع صحیح نبوده و باطل باشد، بلكه او در پیشگاه پروردگارش معذور است مثلاً زمانی كه فرد شک در پاكی بدنش داشت و بنا بر پاكی گذارد و وضو گرفت و نماز خواند ولی در علم خداوند متعال، بدنش نجس بود و وضو و نمازش باطل بود، در پیشگاه الهی مسؤولیتی نخواهد داشت زیرا او با اعتنا نكردن به وسواس بر طبق وظیفه شرعی خویش رفتار نموده است و فتوای فقیه، حجّت برای مكلّف است یعنی اگر مكلّف طبق فتوای فقیه عمل كند و این عمل در علم الهی مخالف با واقع باشد فرد بر آن عذاب و سرزنش نخواهد شد مثلاً اگر فقیه فتوی به پاكی الكل داد و مكلّف هم بر اساس این فتوی از الكل اجتناب نكرد و با بدن یا لباس آغشته به الكل وضو گرفت و نماز خواند ولی در واقع، الكل، نجس بود در قیامت به خاطر نمازهای باطلی كه خوانده عذاب نمی‌‌شود زیرا در محضر پروردگار حجّت دارد و خطاب به خداوند متعال عرض می‌‌كند: ای پروردگارِ من تو اجازه دادی كه مطابق فتوای فقیه عمل كنم و مرجع تقلید من، فتوی به پاكی الكل داد و لذا من از آن اجتناب نكردم، آیا با این وجود، من مستحق عذابم؟ و مطمئناً به او خطاب می‌‌شود: عذر تو پذیرفته است و چیزی بر تو نیست و حالِ فرد وسواسی نیز چنین است زیرا همه فقهاء بزرگوار رضوان الله‌ تعالی علیهم به روشنی و بر اساس روایات معتبر فتوی می‌‌دهند كه وظیفه فرد وسواسی، اعتنا نكردن به وسوسه و بنا بر پاكی گذاردن هر شیئی كه شک در طهارت آن دارد می‌باشد بلكه اگر انسان وسواسی شیئی را نجس بداند، ولی برای افراد عادی كه مبتلا به وسواس نیستند، علم به نجاست آن حاصل نمی‌‌شود. در این حال، فرد وسواسی به یقین خود اعتنا نمی‌‌كند و بنا بر طهارت آن شیء می‌‌گذارد، اگر فرد وسواسی به این فتوای شرعی عمل كند در پیشگاه الهی معذور است هرچند مخالف واقع، رفتار كرده باشد و در واقع نمازش را با نجاست خوانده باشد یا غذای نجسی را خورده باشد و اگر شیطان و افكار شیطانی به سراغ فرد وسواسی آمد كه وضوی تو باطل است، نمازت باطل است، بدنت نجس است، خطاب به شیطان بگوید:برای من اهمیت ندارد زیرا در پیشگاه خداوند مهربان و حكیم معذورم و او مرا عذاب نمی‌‌كند.

به طور خلاصه بهترین راه برای ترک وسواس، بی‌‌اعتنایی به آن و آشنایی بیشتر با احكام شرع و عمل بر اساس عمل مردم معمولی است و اینكه به مقداری كه شرع دستور داده اكتفاء كند و از آن مقدار تجاوز ننماید و بداند كه وسوسه از القائات شیطان است و در روایات معصومین(علیهم‌السلام) آن را پیروی و اطاعت از شیطان معرّفی نموده‌‌اند و رهایی از آن نیازمند تصمیم جدّی و اراده محكم و استوار و توفیق پروردگار و دعاء در پیشگاه حق متعال و توسّل و كمک خواستن از ابواب هدایت – ائمه معصومین(علیهم‌السلام) – است.

[در روایت است که عبدالله بن سنان می‌‌گوید در محضر امام صادق (علیه‌السلام)از شخصی ‌که در وضو ونماز مبتلا به وسواس بود نام بردم وگفتم: او شخص عاقلی ‌است، حضرت فرمودند: چگونه عاقلی ‌است که از شیطان اطاعت می‌‌کند، عرض کردم چگونه از شیطان اطاعت می‌‌کند؟

فرمودند: از خودش سؤال کن و بپرس که این حالت از کجا آمده و منشأ آن چیست، خواهد گفت: این رویه ازعمل شیطان است. وسائل الشیعه، ج۱، ص۶۳، باب ۱۰، از ابواب مقدمه العبادات، ح ۱.] . رساله توضيح المسائل جامع  آيت الله سيستاني.

 

 

لينك كوتاه مطلب: http://hadana.ir/?p=20879

*- ضمنا شما می توانید از اینجا مشترک خبرنامه سایت شوید و جدید ترین مطالب را دریافت کنید.

حتما بخوانید

* ویژه نامه احکام طهارت

كليد:  وظیفه شرعي شخص وسواس وظیفه شرعي شخص وسواس وظیفه شرعي شخص وسواس وظیفه شرعي شخص وسواس  وظیفه شرعي شخص وسواس وظیفه شرعي شخص وسواسوظیفه شرعي شخص وسواس وظیفه شرعي شخص وسواس  وظیفه شرعي شخص وسواس وظیفه شرعي شخص وسواس وظیفه شرعي شخص وسواس وظیفه شرعي شخص وسواس وظیفه شرعي شخص وسواس وظیفه شرعي شخص وسواس وظیفه شرعي شخص وسواس وظیفه شرعي شخص وسواس وظیفه شرعي شخص وسواس وظیفه شرعي شخص وسواس وظیفه شرعي شخص وسواس وظیفه شرعي شخص وسواس وظیفه شرعي شخص وسواس وظیفه شرعي شخص وسواس وظیفه شرعي شخص وسواس

10 نظرات
 1. ... می گوید

  سلام
  من یه دختر جوان هستم
  ۹سالم که بود مشرف شدم مکه که ارزو می کنم کاش پام میشکست و هیچ وقت اون سفرو نمی رفتم…تو اون سفر دچار وسواس شدم اونقدر که اطرافیان از سختی اعمال می گفتن مثلا می گفتن اگه این کارو بکنی اون کارو بکنی اگه اعمالت اشتباه باشه وضوت غسل غلط باشه تا اخر عمر به محارمت نامحرم میشی و هزار تا حرف دیگه من هم اون قدرت تشخیص مسائل نداشتم بچه بودم بدجوری دچار وسواس شدم
  از سفرکه برگشتم بیماریم ادامه پیدا کرد یادم میاد ۴/۵بار وضو میگرفتم تو ذهنم این بود بالاخره یکیش درست باشه نماز میخوندم بعد نماز میشستم گریه میکردم که نمازم غلطه بارها نماز هعی تکرار می کردم میشکستم …
  خیلییی غذاب اور بود خیلیی
  تمسخر خانواده دیگران تخریب شخصیت
  یه مدت کوتاهی یکم بهتر شدم ولی از وقتی غسل کردن بهم واجب شد دوباره همون کاش و کاسه اول هاش مثل الان نبود ینی خونه و خانوادم و نجس نمی دونستم و تو طول زمان
  همه چیزززز تو نظرم نجس شد مثلا از یه فرشی شرو شد که من خودم نجسش کردم خودم که دمپایی داشتم بقیه هم برام مهم نبود این طوری شد که از اون فرش نجس نجاست به همه جای خونمون سرایتت کرد در دیوار یخچال تلوزیون
  حتی غذاهایی که مخورم بعدش دهنمو بشورم:/
  نذر و نیاز و توسل و دعایی هم نبوده که تو این ۱۰/۱۲سال نکرده باشم ولی جواب نگرفتم
  اونقدرر تحت فشار روانی قرار دارم که بار ها تصمیم به خود کشی گرفتم ولی از ترس خدا انجام ندادم تو خونه همیشه تمخسر توهین فحش حتی کتک یه طوری که دیگه پوست کلفت شدم حتی گاهی وقتا از شدت ناراحتی و عصبانیت خود زنی می کننم دلم میخواد تمومش کنم این زندگیو این همه خفت و تحقیر و ولی وقتی یادم میاد من با دست خودم این درو دیوار نجس کردم نمی تونم مثل بقیه رفتار کنم من یه یه طوطی داشتیم که همیشع بیرون قفس بود که بعد از مدت ها فهمیدم دسشویی اون طوطی نجس بوده و خونمون همشش نجس شده:/این فکرا داره روانیم میکنه اینکه نماز هاهمه اهل خونه به گردن منه اینکه نمی تونم مثل بقیه باشم
  مثلا وقتی ظرفا رو میشورم اگه یه قطره اب ترشح بشه رو دستم یا صورتم یا حتی پامم مجبورم برم همششو بشورمم :/خودمم گاهی به خودم میخندم و خودمو مسخره میکنم ولی نمیشه که نکنم خواهش می کنم راهنماییم کنید
  تموم شه این زندگی نکبت بار…

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم خواهر گرامی
   خیلی به خودتان سخت می گیرید، من تعجب می کنم که چرا تا الان از یک روحانی سوال نکردید و این اشتباه اول شماست.
   اشتباه دوم این هست که مشکل رو حج یا مسئله شرعی می دونید، وسواس یک بیماری هست و حتما باید سیر درمان و آموزش را با حضور یک روانشناس یا مشاور مذهبی داشته باشید.
   از بابت منزل و طوطی، منزل پاک است و به راحتی نماز بخوانید. حتما با یک مشاور صحبت کنید تا به شما راهنمایی لازم را بدهد. با کمی تکرار و تمرین بسیاری از این مشکلات قابل حل است اگر بخواهید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 2. A.m می گوید

  از نظر اسلام آدم تو هر اموری که احتمال دهد انجامش از وسواس است باید بی اعتنا باشد؟
  غیر از نجاست و پاکی و وضو…

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   وسواس در طهارت و نجاست، وضو،غسل، نماز باید بی اعتنا بود.
   وفقکم الله لکل الخیر

 3. ياسمن می گوید

  سلام دختري ٢٠ساله هستم ك دچار وسواس نجس و پاكي شده ام
  وقتي در دوران راهنمايي بودم حس كردم فرشي را نجس كردم و از ان ب بعد كل خانه را نجس ميدانم و حتي خانه فاميل ها و اشناياني ك با ما رفت و امد دارند هم برايم نجس است و غذاها يي ك در خانه درست ميشود هم برايم نجس است و بعد از خوردن غذا كاملا دهانم را ميشويم و هيچ يك از افراد نزديكم نميتوانند ب من دست خيس بزنند و حمام هايم طولاني است و گاهي معذرت ميخاهم دستشويي رفتنم به حمام ختم مي شود
  واقعا خسته شدم و اطرافيانم هم از رفتار هاي من عاصي شده اند
  به روانشناس و روانپزشك هم رجوع كردم و دارو مصرف كردم اما رفع نشد
  فكر اون فرشي ك سال ها پيش از نظرم نجس شده هر روز بيشتر مرا آزار ميدهد
  ميخاهم بدانم اگر اون فرش نجس بوده باشد و افراد خانواده بي اطلاع از نجس بودن ان از ان استفاده كرده اند و حالا ك سال ها گذشته و كاري از دست من بر نمي ايد ، اگر من طبق گفته مراجع تقليد بي اعتنايي كنم به وسواسم تكليف اون فرش نجس چه ميشود؟

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   تمام اشیا، و خانه اقوام پاک است.
   شرعا آن فرش پاک است و تمام منزل شما هم شرعا پاک می باشد. به هیچ عنوان به آن فرش فکر نکنید هرگاه شیطان این وسوسه را ایجاد کرد که آن فرش نجس هست شما با تلقین مثبت بارها تکرار کنید من از یک روحانی و عالم دینی سوال کرده ام و گفته شرعا پاک است و بیش از این وظیفه ای ندارم هر چه باشد به من بیش از این ارتباطی ندارد.
   ذهن خود را با تلقین مثبت آزاد کنید، نگذارید به آن فرش فکر کنید. سوره ناس و فلق را زیاد تکرار کنید.
   در هر حال جلسات مشاوره را ترک نکنید و ادامه بدهید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 4. ک می گوید

  سلام من قبلن به مدت۳سال وسواس خیلی شدید داشتم هرکاری کردم ازدستش خلاص نمی شدم دکتر رفتم نشد و….تا اینکه یک روز ویدیویی از آیت الله فاطمی نیا به دستم رسید که مخصوص راه درمان وسواس بود واقعن تکان دهنده بود وواقعن عالی و چنان تاثیری داشت که همان اول بسیاری از چیز هایی که فکر میکردم نجس است از فکرشان آمدم بیرون وگفتم پاکه ورفتم دستم راخیس کردم و مالیدم به همه جا وبه خودم گفتم دیگه شیطان من می خوام نجس باشم .به توچه آقامن می خواهم بروم جهنم به توچه باور کنید چنان حال خوبی داشتم که نگو بعد از چندروز بقیه موارد هم حل شد ویک سری موارد هم بود که به علت ندانستن من از احکام بود وفکر میکردم که نجس است ولی وقتی رفتم رساله رادیدم فهمیدم که خیر نجس نیست وحال که من۱سال است که از شر وسواس خلاص شدم ووقتی به مسایلی که فکر میکردم نجس است فکر میکنم میخندم وتعجب میکنم که جطور این فکرارا داشتم پیشنهادمن اینکه حتمن این فیلم راببینید واصلن به شیطان توجه نکنید وهرروز توسلات داشته باشید به اهل بیت مخصوصن امام زمان {زیارت آل یاسین و…}وامام علی {زیارت امین الله}وحضرت فاطمه و.. انشاء الله حل خواهد شد وتسلیم هیچ موقع نشید واین رابدانیدکه وقتی از این بیماری خلاص شدید به دنبالش آرامش ذهن وزندگی شیرین خواهد بود از تجربهی من استفاده کنید التماس دعا
  سلام ممنوم از سایت خوبتان واگر میشه این زندگی نامه ی من را بگذارید در مطالب اصلیتان چراکه شاید کسی آن هارا نبیند لطفن

 5. احمدی می گوید

  سلام من دختری هستم با وسواس شدید.حدودا۵-۶ساله بودم مادرم رو از دست دادم.از وقتی پدرم زن گرفته بدلیل اینکه زن بابام وسواس بوده من هم حدودا از راهنمایی مبتلا به وسواس شدم الان چند سالی میشه که وسواس هستم. به بعضی چیزها وسواس دارم به طهارت ونجاسات خیلی خیلی خیلی وسواسم.به وضو نماز غسل خیلی شک میکنم. مثلا وقتی نماز میخونم شک میکنم که چند رکعت شده یا اشتباه خوندم وقتی میخواهم بی اعتنایی کنم تا ساعت ها ازارم میده که نمازم اشتباه هست.وقتی مشغول شستن میشوم در ذهنم نجاسات تصور میشود ویاد نجس ها می افتم دوباره میشورم واین کار بارها ادامه پیدا میکنه. بیشتر دوست دارم وسواس وشک در غسلم بر طرف بشه چون خیلی خیلی اذیت میشم.تورو خدا کمکم کنید.

  1. مهدي يوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   برای نماز با خیال راحت بخوانید و در طهارت و نجاست هم ملاکتان اطرافیان باشد. اعتنا نکنید، بیشتر از این شرعا وظیفه ای ندارید!… باید تکرار و تمرین کنید و حتما هم با یک مشاور از نزدیک صحبت کنید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 6. لیلا می گوید

  با سلام و خسته نباشید.متاسفانه وسواس ی بیماری غیر قابل تحمل و مصیبت بارو از نیرنگ های شیطان رجیم است که گریبان گیر افراد و از همه بیشتر خانم ها میشود.متاسفانه این افراد حتی در صورت مومن بودن ایمان خود را به خاطر اینکه فکر میکنند همیشه نجس هستند از دست میدهند.بنا به گفته علما طبیب اصلی این افراد خود آنها هستند.بی خیالی و آسوده فکری از بهترین درمان هایی است که میتوان به این افراد تجویز و توصیه کرد.و همراه با آن مدد و توسل از خدا و اهل بیت چاره ی کار است.فکر خود را آسوده کنید.بی توجهی به مساله ی نجاست و تلقین این جمله” خب من غسل و طهارت را مثل سایر افراد انجام میدهم حتی اگه هنوز پاک نشده باشم مهم نیس.یک بار کافی است”.انشا۶الله که در سایه ی حق مورد عطوفت و مدد قرار بگیرید.

نظر شما درباره این مطلب:

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت هدانا منتشر خواهد شد.

آدرس ایمیل شما به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.