وسواس از نظر آیت الله سیستانی

وسواس از نظر آیت الله سیستانی (دامت برکاته)

وسواس از نظر آیت الله سیستانی

مطابق نظر آيت الله سيستاني

مطابق نظر آيت الله سيستاني

پرسش: آیا قرآن در مورد وسواس آیه ای دارد؟
پاسخ: سوره (ناس) در این مورد است.

۲پرسش: آیا یقین فرد وسواسی در حکم شک می باشد؟
پاسخ: در بعضی موارد حکم شک را دارد.

۳پرسش: سفارش شما در مورد شخص وسواس چیست ؟
پاسخ: به شخص وسواس نصیحت می شود که خود را اصلاح کرده تا از این بیماری خلاص شود و این امر طی دو مرحله میسر میگردد:
اول: باید توجه داشته باشد که این حالت از لحاظ عقلی و شرعی مذموم می باشد زیرا شخص از حالت میانه روی و اعتدال خارج می گردد و بدون اینکه هیچ نفعی داشته باشد توانائیها و نیروی انسان را به هدر می دهد.
هرگز وسواس نوعی پرهیزگاری محسوب نمی گردد و در شرع مبین اسلام این امر ستایش نشده، بلکه وسواس نوعی اختلال در درک و فهم فرد می باشد که ناشی از ضعف در نفس و اراده می باشد و همانطور که در احادیث شریفه آمده است ، تسلیم شدن به وسوسه های شیطان خبیث است ، پس اگر انسان این را به خوبی درک کند و حقیقت این امر برایش معلوم شود نوبت به مرحله دوم می رسد.
مرحله دوم: باید انسان تلاش فراوان کند که بتواند بر نفس خود غلبه داشته باشد و قدرت تصمیم گیری را به دست خود بگیرد و نگذارد که شیطان او را بازی داده و فریب دهد ، و عزم راسخ داشته باشد که خداوند متعال اورا بر عدم اعتنا به احتمالات و وسوسه ها سرزنش نخواهد کرد ، و اگر شک کند – مثلا – که آب به جایی از بدن خود رسیده یا نه به شک خود اهمیتی ندهد و بنا را بر آن بگذارد که تطهیر حاصل شده همچونانکه عادتا چنین می گردد ، و هرچه بی اعتنایی او به این شک ها تکرار گردد تسلط تخیل و وسوسه ضعیف تر می شود ، تا اینکه شیطان از او مأیوس گردد و شخصی معتدل در مراعات طهارت و نجاست شود و مطمئن باشد که اگر وارد این مسیر شود و بنا بر را بر مبارزه با این وسواس بگذارد پیروز می گردد و پروردگار متعال او را یاری می نماید و حیله شیطان را ضعیف می نماید. خداوند کریم می فرماید: ( همانا کید و حیله شیطان ضعیف است).

۴پرسش: من در انجام غسل خیلی وسواس دارم و هر غسلی ۱ یا یک ساعت و نیم طول میکشد به طوری که بعضی اوقات نمازم قضا می شود برای رفع این مشکل لطفاً راهنمائیم کنید؟
پاسخ: کاری که می کنید جایز نیست . بیش از حد متعارف تکلیف دیگری ندارید و برای غسل کردن مانند دیگران غسل کنید چه از نظر وقت وچه از نظر آب و اسراف کردن حرام است.
و از شیطان پرهیز کنید که تارک الصلاة عذابش سخت است.

۵پرسش: کسی که در نماز زیاد شک می کند آیا باید نماز شک را بخواند ؟
پاسخ: بنا را بر صحت بگذارد و اعتنا به شکش نکند و نماز احتیاط خواندن واجب نیست .

۶پرسش: من در غسل زیاد شک می کنم مثلاً وقتی طرف چپ را می شویم شک می کنم که طرف راست بدنم را مثلاً قسمتی از آن را شسته ام یا نه در اینجا تکلیف من چیست؟
پاسخ: به شک خود اعتنا نکنید.

وسواس

۷پرسش: من وسواس دارم در امور نجس وپاکی، میشود مرا راهنمائی کنید ؟
پاسخ: اول: در آب کشیدن چیزهای متنجس به یک و یا دو بار اکتفا نمائید هرچند یقین داشته باشید که آن چیز هنوز نجس است.
دوم: اگر از راهی یقین به نجس شدن چیزی پیدا نمودید که آن راه برای غیر شما یقین آور نیست به این یقین اعتنا ننمائید و آن چیز را آب نکشید. و همچنین در هر حال به شک در نجاست اعتنا نکنید.
سوم: بدانید که اگر به روش فوق الذکر عمل کنید هرگز نزد خداوند متعال مسئولیتی نخواهید داشت، و این معنا را مکرراً به خود تلقین نمائید تا ان شاء الله تعالی عارضه وسوسه شما کم کم مرتفع شود.

استفتائات آیت الله سیستانی

لینک کوتاه مطلب: https://goo.gl/umbws2

حتما بخوانيد

  1. وسواس از نظر آيت الله مكارم شيرازي
  2. وظیفه شرعي شخص وسواس
  3. وسواس در ترشحات ادرار
  4. وسواس از نظر آیت الله مظاهری
  5. وسواس در وضو
  6. وسوسه و درمان آن
  7. آيا ترشحات دستشویی نجس است
  8. اگر شک کند که یک آیه یا کلمه را درست گفته


کلید: وسواس از نظر آیت الله سیستانی وسواس از نظر آیت الله سیستانی وسواس از نظر آیت الله سیستانی وسواس از نظر آیت الله سیستانی وسواس از نظر آیت الله سیستانی وسواس از نظر آیت الله سیستانی وسواس از نظر آیت الله سیستانی وسواس از نظر آیت الله سیستانی وسواس از نظر آیت الله سیستانی وسواس از نظر آیت الله سیستانی وسواس از نظر آیت الله سیستانی وسواس از نظر آیت الله سیستانی وسواس از نظر آیت الله سیستانی وسواس از نظر آیت الله سیستانی وسواس از نظر آیت الله سیستانی وسواس از نظر آیت الله سیستانی وسواس از نظر آیت الله سیستانی  احکام وسواسی ها وسواس در غسل جنابت یقین وسواسی وسواس مکارم شیرازی وسواس در طهارت وسواس در نجاست وسواس تکرر ادرار وسواس ادرار

نظر شما درباره این مطلب:

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت هدانا منتشر خواهد شد.

آدرس ایمیل شما به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.