وسواس از نظر آيت الله مكارم شيرازيReviewed by مهدي يوسف وند on Oct 9Rating: 3.0

وسواس از نظر آيت الله مكارم شيرازي

طبق نظر آيت الله مكارم شيرازي

طبق نظر آيت الله مكارم شيرازي

سؤال 46 ـ جوانى 20 ساله هستم و به شدّت وسواس دارم، این وسواس مانع ترقّى من شده است. یک بار براى شما در این مورد نامه نوشتم و شما این گونه جواب دادید: «ما راهى نشان مى دهیم که به افراد بسیارى توصیه کرده ایم و بسیار مؤثّر است و آن این است که شما نگاه کنید به افراد متدیّن معمولى، ببینید آنها چقدر آب مى کشند، به همان مقدار قناعت کنید. بقیّه براى شما پاک است و ما مسئولیّت آن را شرعاً مى پذیریم»، در حالى که من در نامه قید کرده بودم که فقط از شما یک فتوا مى خواهم و آن این که چیزهاى نجس و متنجّس را براى مدّتى بر من پاک بدانید; ولى شما جوابى که در بالا ذکر شد را مرقوم داشتید و من باز هم روى حرفم هستم، این فتوا را بدهید تا من چیزهاى نجس و متنجّس را پاک بدانم.

جواب: شما باید تسلیم حکم خدا باشید. حکم خدا این است که به مقدار متعارف بشویید; بقیّه براى شما «پاک» است، هرچند حالت وسواس به شما مى گوید نجس است، این روشن ترین راه است، و بسیارى از این طریق درمان شده اند.

سؤال 47 ـ چند مسأله در مورد طهارت و نجاست برایم پیش آمده که همواره فکر و ذهن مرا مشغول کرده است. و مرا به شدّت عذاب مى دهد، از درس و مطالعه افتاده ام و خانواده ام نیز از رفتار من به تنگ آمده اند. شما را به مقام رسول الله(صلى الله علیه وآله)قسم مى دهم، مرا نجات دهید. اگر شما بفرمایید: «اعتنا به این موارد حرام است; و در صورت اعتنا، به جهنّم مى روى» و گناهش را به گردن بگیرید، نجات پیدا مى کنم.

جواب: به یقین اعتنا کردن شما به مواردى که برخواسته از وسواس است حرام مى باشد و باید آن را ترک کنید و ما مسئولیّت آن را به گردن مى گیریم.

سؤال 48 ـ تکلیف من در موارد زیر چیست؟

الف) گاهى زمینى نجس مى شود، بعداً برف یا باران مى آید و تمام زمین ها خیس مى شود، مردم و وسایل نقلیّه از روى آن زمین نجس عبور مى کنند و به همه جا میروند (مسجد، حرم، نانوایى، قصّابى، داخل اتوبوس شرکت واحد، مدرسه، بازار و…) و به خاطر خیس بودن زمین ها نجاست را به همه آن مکان ها منتقل مى کنند، به همین جهت آن مکان ها را نجس مى دانم، همان گونه که گرد و خاک هاى آن خیابان ها و مکان ها را نیز نجس مى دانم.

ب) هرگاه توالت مى روم با این که در موقع بول کردن بسیار مواظب هستم تا بول من ترشّح نکند، در عین حال قطع پیدا مى کنم که بول به شلوار و پایم ترشّح کرده است; لذا توالت رفتن برایم مشکل شده و تا آن موضع را آب نکشم راحت نمى شوم.

ج) در بعضى مواقع پشت و جاهاى دیگر دستم به لبه میز و یا لبه کتاب و یا چیزهاى زبر برخورد مى کند و بدون این که دستم زخم شود یا خونى بیرون بیاید، از گوشه و کنار ناخنها و جاهاى دیگر دستم چیزى با احساس کمى درد جدا مى شود و یا روى انگشت هاى دستم پوست هاى مختصرى وجود دارد که با فرو بردن دست به داخل جیب و یا تماس گرفتن با چیز دیگر، آنها با احساس کمى درد از دستم جدا مى شود، لطفاً در این موارد تکلیف مرا بیان فرمایید.

جواب: بدون شک شما گرفتار وسواس هستید; وظیفه شما این است که به سایر مردم نگاه کنید و ببینید در چه حد به این امور اعتنا مى کنند و علم به نجاست پیدا مى کنند (منظور قشر متدیّن است) آن مقدار که آنها یقین پیدا مى کنند و آب مى کشند شما هم آب بکشید و نسبت به بقیّه تکلیفى ندارید; هرچند فکر شما به شما بگوید نجس است; زیرا در این گونه موارد افراد متدیّن عادى علم و یقین به نجاست پیدا نمى کنند. ضمناً پوستهایى که از دست و بدن جدا مى شود محکوم به پاکى است، مگر این که شما آنها را با فشار بکنید و محلّ آنها سوزش پیدا کند، که در این صورت احتیاط کنید.

سؤال 49 ـ منزل ما از نظر طهارت مشکل دارد; فرشها، دربها، دیوارهاى اطاقها، پنجره ها، پرده ها، بخارى زمینى، بخارى دیوارى، جاروبرقى، کمدها، بعضى از کتاب ها، بالشت ها، رختخواب و تشک ها، قاب عکس ها و خلاصه تمام زندگى ما نجس است، گفتم نامه اى براى شما بنویسم تا بلکه در مورد من فتواى خاص (اجازه مخصوص) بدهید و این جانب را از معافیّت مخصوصى در مورد چیزهایى که تا به حال نجس شده برخوردار سازید، تا همه چیز و همه کس براى من طاهر باشد.

جواب: شما گرفتار وسواس هستید و تنها درمان آن بى اعتنایى است. فتواى ما براى شما این است که ببینید مؤمنان دیگر چه اندازه به این امور اعتنا مى کنند، به همان اندازه اعتنا کنید; بقیّه براى شما پاک است.استفتائات جلد2.

لينك كوتاه مطلب: http://hadana.ir/?p=21284

*- ضمنا شما می توانید از اینجا مشترک خبرنامه سایت شوید و جدید ترین مطالب را دریافت کنید.

حتما بخوانید

* ویژه نامه احکام طهارت

  1. وظیفه شرعي شخص وسواس
  2. وسواس در ترشحات ادرار
  3. وسواس در وضو
  4. وسوسه و درمان آن
  5. طول دادن غسل
  6. آیا تکرار اذکار نماز اشکال دارد
  7. اسراف آب در وضو و غسل


كليد: وسواس از نظر آيت الله مكارم شيرازي وسواس از نظر آيت الله مكارم شيرازي وسواس از نظر آيت الله مكارم شيرازيوسواس از نظر آيت الله مكارم شيرازي وسواس از نظر آيت الله مكارم شيرازي وسواس از نظر آيت الله مكارم شيرازي وسواس از نظر آيت الله مكارم شيرازي وسواس از نظر آيت الله مكارم شيرازي كليد: وسواس از نظر آيت الله مكارم شيرازي وسواس از نظر آيت الله مكارم شيرازي وسواس از نظر آيت الله مكارم شيرازيوسواس از نظر آيت الله مكارم شيرازي وسواس از نظر آيت الله مكارم شيرازي وسواس از نظر آيت الله مكارم شيرازي وسواس از نظر آيت الله مكارم شيرازي وسواس از نظر آيت الله مكارم شيرازي كليد: وسواس از نظر آيت الله مكارم شيرازي وسواس از نظر آيت الله مكارم شيرازي وسواس از نظر آيت الله مكارم شيرازيوسواس از نظر آيت الله مكارم شيرازي وسواس از نظر آيت الله مكارم شيرازي وسواس از نظر آيت الله مكارم شيرازي وسواس از نظر آيت الله مكارم شيرازي وسواس از نظر آيت الله مكارم شيرازي