مطالب مشابه

27 Comments

 1. sara

  سلام دختری هستم که مدتیه دچار وسواش شدم
  چیزی که خیلی منو ازار میده اینه که گاهی اوقات عظسه که میزنم احساس میکنم ادرار ازم خارج میشه به مقدار کم.چون فقط احساس میکنم و شک میکنم ک واقعا ادرار بوده یا نه همیشه بلافاصله لباس زیرمو چک میکنم و میبینم یه مقدار خیس شده لباس زیرم و میگم حتما ادرار بوده.باور کنید خسته شدم اخه حساسیت دارم و حتی تپ هپای گرمم همش عطسه میزنم بعد هربار برام سخته ک همش بخوام لباس زیر و شلوار عوض کنم و واقعا نمیدونم چیکار کنم

  پاسخ
  1. مهدي يوسف وند

   سلام علیکم
   با توجه به توضیحاتی که نوشته اید هر گاه شک کردید بی توجه از کنار آن عبور کنید، نیازی هم به بررسی نیست، نظر شرع همین هست!. مشکل شما همین هست که به وسواس توجه می کنید، به این حس ها توجه می کنید، زمانی که دین می گوید نیاز به بررسی نیست، اگر شخص وسواسی رفت و وارسی کرد یعنی اینکه به وسواس که برخواسته از شیطان هست توجه کرده، ثمره گوش کردن به حرف شیطان هم هم خستگی و روحیه گرفته هست!.
   در هر حال شرعا شما موظف هستید توجه نکنید و بررسی هم نکنید. اگر این حالت در شما ادامه داشت مشکل شما از مسئله شرعی نیست، لازم هست به یک روانشناس رجوع کنید و تکنیک های مقابله با وسواس را یاد بگیرید.
   وفقکم الله لکل الخیر

   پاسخ
 2. نرگس

  ببخشید میشه جواب منو دید لطفا. خ زندگیم داره نابود میشه. من چند سال پیش در خانه مان قسمت های از خانه نجس شده. و پاهای من و برادرم عرق بسیاری دارد. و این نجاست راه ب همه جا منتقل میکنه طبق دین. الان نمیدونم چیکار کنم. میشه کمک کنید

  پاسخ
  1. مهدي يوسف وند

   سلام علیکم
   کاملا مشخص هست که دچار وسواس هستید. باتوجه به توضیحات هیچ جای منزل شما شرعا نجس نیست.
   ضمنا طبق دین هیچ کجا با این توضیحات که نوشته اید نجس نیست، این وسواس و شیطان هست که القا می کند که همه جا نجس هست!.
   دین و شرع می گوید به وسواس و شیطان اعتنا نکن، حرام هست توجه به وسواس.
   اگر می بینید که برای شما سخت هست حتما باید به روانپزشک خوبذ رجوع کنید، باید جنبه درمان و راه های مقابله با وسواس را از طریق دارو و درمان پی گرفت، ارتباطی با دین ندارد!.
   وفقکم الله لکل الخیر

   پاسخ
 3. رها

  سلام من از ۱۰سالگی وسواسی شدید بودم ولی اکنون که ۱۴ساله ام وسواسی ام کمتر شده ولی هنوز از بین نرفته .وقتی میرم توالت ۱۰دقیقه طولش میدم و از این ۱۰دقیقه .۹دقیقه ساق پاهایم را شستشو میدم .بخدا روانی شدم همش فکر میکنم پاهام نجسه .نمیدونم چیکار کنم .

  پاسخ
  1. مهدي يوسف وند

   سلام علیکم
   نباید به وسواس اعتنا کنید… اصلا نیاز به تحقیق و وارسی برای نجاست نیست! اعتنا نکنید. با تکرار و تمرین و تلقین مثبت با وسواس مبارزه کنید.
   با یک پزشک هم مشورت کنید و راههای مقابله با وسواس را یاد بگیرید.
   وفقکم الله لکل الخیر

   پاسخ
 4. پریا

  با عرض سلام خدمت شما طاعات و عبادات شما در این ماه مقبول درگاه حق اقای یوسف وند با توجه به اینکه من در نماز خواندن وسواس دارم البته حالا کمی بهتر شدم ولی قبلا و گاهی اوقات حالا اگر نماز را به خاطر وسواس دوبار بخوانم یا وضو دوبار بگیرم نماز و وضو باطل است حکم نماز من چگونه است ایا حرام یا باطل، یک مشکلی که جدیدا پیدا کردم این است که فکر میکنم تمام نماز و روزه های که گرفتم همه باطل است به خاطر اینکه اطرافیان دائما میگونند که عبادت انسان وسواس مورد قبول نیست روزی ۱۰۰۱مرتبه استغفار هم میکنم ذکر هم میگویم ایه الکرسی هم میخوانم قران هم میخوانم ولی اصلا از خودم راضی نیستم من حتی حق الله را هم درست به جا نمیاورم

  پاسخ
  1. مهدي يوسف وند

   سلام علیکم
   نیازی به وسواس نیست، همیشه با تلقین مثبت سعی کنید با وسواس مبارزه کنید.
   تمام اعمال گذشته هر گاه شک کردید باید بنا را بر صحت و درستی بگذارید و تکلیفی بیش از این ندارید.
   در نماز و وضو هم ملاک را یکی از اطرافیان قرار بدهید، بیش از آن هر چه وسواس آمد از شیطان هست… عادی نمازتان را با آرامش بخوانید، وضو هم سریع بگیرید، باطل نیست! این حرفهای منفی را رها کنید، تکرار کنید که نماز و وضو شما صحیح است.
   اینکه راضی نیستید این هم از وسواس است، اعتبار شرعی ندارد! فقط وقت و عمر و اعصاب خودتان را مشوش می کنید! راحت بگیرید.
   وفقکم الله لکل الخیر

   پاسخ
 5. پریا

  با سلام از چند شب پیش که سوال دوستان وپاسخ اقای یوسف وند را مطالعه کردم کمی دگرگون شدم با خودم گفتم که اصلا من نجس باشم و عبادات من قبول درگاه حق نباسد بهتر از اینه که من اسراف در اب و وقت و عذاب روح خودم باشم پس با حالت نجاست عبادت میکنم خیلی بهتر شدم البته داروی گیاهی هم میخورم البته چیز دیگری هم مرا دگرگون کرده و یک مطلبی خواندم که انسان وسواس دشمن خداست خدایا ما ببخش

  پاسخ
  1. مهدي يوسف وند

   سلام علیکم
   وساسی دشمن خدا نیست، بلکه نباید به حرف شیطان که می خواهد با اسراف و افکار در هم ریخته لذت عبادت را از شما بگیرد توجه کرد.
   باید راحت گرفت، همانند سایر افراد و مومنین. شیطان می آید آنقدر سخت می کند که شخص یک وضو ساده برایش عذاب می شود!، خب از بسیاری از توفیقات و لذت های مناجات و با خدا بودن عقب می ماند.
   پس انشاالله با تکرار و تمرین و تلقین مثبت می توان با این حالت مبارزه کرد.
   وفقکم الله لکل الخیر

   پاسخ
 6. پریا

  باسلام من وسواس در عبادت دارم به روانپزشک هم مراجعه کردم به مدت سه ماه دارو خوردم ولی خوب نشدم بعد به داروهای گیاهی روی اوردم کمی بهتر میشم ولی وقتی به زمان عذر شرعی که نزدیک میشوم دچار وسواس میشوم خیای اذیت میشوم ایا نماز و وضو ادم وسواسی درست هست شما میگویید این افکار از جانب شیطان ولی در طب سنتی میگویند سودای خون زیاد شده و خون کثیف است که باعث وسواس فکری میشود چه کنیم با این درد روحی

  پاسخ
  1. مهدي يوسف وند

   سلام علیکم
   مسیر درمان رو حتما ادامه بدهید، حالا با روانپزشک و با طب سنتی.
   دین می گوید به وسواس اعتنا نکن! وسواسی که به وسواسش اعتنا می کند حرف دین را گوش نمی کند.
   شما مسیر مقابله با وسواس را پیش بگیرید. انشاالله با تکرار و تمرین می توانید مقابله کنید.
   وفقکم الله لکل الخیر

   پاسخ
 7. حلیمه مهدی پور

  باسلام من در گذشته گناهان زیادی انجام دادم ویک گناه کبیره انجام دادم که هیچ وقت نمیتونم فراموشش کنم ذهنم رو مشغول کرده فک میکنم خدا منو نمیبخشه زیاد استغفار میکنم اما دلم اروم نمیشه راهنماییم کنید چطور میتونم ازاین فکر نجات پیدا کنم چطور میتونم بفهمم خدا منو بخشیده یانه؟

  پاسخ
  1. مهدي يوسف وند

   سلام علیکم
   انشاالله با توبه آثار گناه کم می شود.
   روزانه ۱۰۰۱ مرتبه استغفار کنید، برای قلب بسیار خوب است. بهترین راه توجه و عشق ورزیدن به امام عصر ارواحنا فدا هست. انشاالله با مداوت توجه به حضرت قلب نورانی خواهد شد.

   باور کنید با توبه خدای مهربان خواهد بخشید به شرط آنکه مقدمات گناه را هم از بین ببرید
   وفقکم الله لکل الخیر.

   پاسخ
 8. حلیمه مهدی پور

  باسلام من درنمازخواندن به شدت دچار وسواس شده ام اصلا نمیتوانم نمازم روبخوانم مثل کسی که فراموشی گرفته همه چیز نمازو فراموش میکنم مثلا دارم سوره حمد میخونم وسطش یهو هرچی فک میکنم یادم نمیاد چی گفتم یافک میکنم اشتباه گفتم یه حس خیلی بدی بهم دست میده انگاریه نفربهم میگه نمازتوبشکن دوباره بخون حتما باید بلندبخونم نمازمو.من هرنمازی را ده بار شایدم بیست بار نصفه میخونم بازم برمی گردم از اول.دوساعت طول میکشه خوندن دورکعت نماز برام. طوری سرم میاد که دیگه گریم میگیره ترا خدا کمکم کنید دیوونه شدم

  پاسخ
  1. مهدي يوسف وند

   سلام علیکم
   این حالت وسواس هست و از شیطان می باشد. شما نباید توجه کنید.
   نماز را مثل افراد عادی بخوانید، اگر زیاد شک می کنید، سعی کنید با جماعت نماز بخوانید، یا نماز را روی یک برگه بنویسید و از روی آن بخوانید، به احکام کثیر الشک در نماز که در رساله و سایت وجود دارد نیز عمل کنید.
   می توانید با موبایل هم فیلم نماز خود را بگیرید، و با خیال راحت نماز را بخوانید و اگر بعدا شک کردید نگاه کنید، البته این کار از جهت شرعی ضروری نیست، اما گاهی به شما کمک می کند که کمتر وقت خود را بگیرید، یکسره از اول تا آخر نماز را بخوانید و پس از آن نگاه کنید به هیچ عنوان دیگر شک نکنید، البته این راه موقت هست تا زمانی که زیر نظر پزشک تحت درمان قرار بگیرید.

   از جهت شرعی نباید به این وسواس ها و شک ها اگر کثیر الشک باشید توجه کنید.

   حتما نیاز هست با یک روانپزشک خوب هم مشورت کنید و راههای مقابله با وسواس را یاد بگیرید یا از درمان دارویی استفاده نمایید!.

   وفقکم الله لکل الخیر

   پاسخ
 9. امین

  باسلام.من یه فرد وسواسی ام.دختر بچه ۶ماهه ام روی سرامیک خانه ادرار کرد من بادستمال خیس وطی چندین بار رویش کشیدم ولی نمیدونستم باید حتما اب بایدبکشمالان بعداز ۸ماه فهمیدم که باید اب میکشیدم چون باپای خیس بارها شده که راه برم وکل خانه حرکت کنم الان حس میکنم همه جا نجسه شستم همه جارو ولی باز جاهایی هست که نمیشه شست دارم دیوونه میشم تورو خداکمکم کنید

  پاسخ
  1. مهدي يوسف وند

   سلام علیکم
   با پارچه نمی شود نجاست را پاک کرد. باید آب جریان داشته باشد.
   فقط همان محل نجس هست و تمام خانه پاک هست.
   وسواس نداشته باشید، وسواس اط شیطان است. ثانیا تطهیر منزل که واجب نیست، دلیلی بر آشفتگی اینگونه شما وجود ندارد!. همان محل را تطهیر کنند، به چیز دیگری فکر نکنید.
   وفقکم الله لکل الخیر

   پاسخ
 10. 313

  سلام . یک روش ترک وسواس که برای خودم جواب داد و باعث شد وسواسم ترک کنم این بود که از ائمه استنباط کردم این بود که ائمه می فرمایند وسواس از جانب شیطان است و شیطان فرمان می دهد هر وقت که افکار وسواسی سراغم می آمد آن را به صورت شیطان تجسم می کردم باعث می شد که آن را انجام ندهم .
  یا علی
  اللهم عجل لولیک الفرج

  پاسخ
 11. حلیمه مهدی پور

  باسلام ببخشید درمورد اون سوالی که درمورد نجس شدن گوشی با ادرار پرسیدم.ازکسی که اونو پاک کرده پرسیدم میگه یادم نیس طاهر کردم یانه؟الان من باید چیکارکنم بخدا دیوونه شدم فکرمیکنم همه چیزنجس شده چون دست زدم به گوشی.البته من وسواس دارم

  پاسخ
  1. مهدي يوسف وند

   سلام علیکم
   نیازی به وسواس نیست.
   تمام اشیاء پاک هستند!. بر فرض فقط دست خیس به آن موبایل نزنید، همین!. نیاز به هیچ کار دیگری نیست. جایی برای وسواس وجود ندارد.
   وفقکم الله لکل الخیر

   پاسخ
 12. حلیمه مهدی پور

  سلام ببخشید اگه گوشی همراه بوسیله ادرار نجس بشه بعد یه نفراونو تمیز کنه ولی ندونی که اونو طاهر کرده یانه گوشی نجس هست یا نه؟

  پاسخ
  1. مهدي يوسف وند

   سلام علیکم
   اگر کسی که اهل رعایت هست بگوید تطهیر کردم، کافی هست، نیاز به تحقیق و بررسی هم نیست و پاک می باشد.
   وفقکم الله لکل الخیر

   پاسخ
 13. حلیمه مهدی پور

  باسلام مدتی هست دچار وسواس شده ام خیلی زیاد پاها ودستهایم رامیشویم فکر میکنم همه جا نجس هست.چندروزپیش دخترداییم به دستشویی رفت وقتی برگشت پاهایش خیس بود من ازهمون وقت تاحالا فک میکنم تموم جاها نجس هست.وهمش پاهام رومیشورم خواهش میکنم کمکم کنید دیگه دارم دیوونه میشم.بعد من درنمازهایم هم خیلی شک میکنم همش فراموش میکنم سجده .رکوع رفتم یانه.ذکر گفتم یانه.همش باید نمازموبشکنم.طوری که هر نمازی رو ده بار میخونم توروخدا کمکم کنید.

  پاسخ
  1. مهدي يوسف وند

   سلام علیکم خواهر گرامی
   این رفتار شما نشان دهنده وسواس هست! که نباید توجه و اعتنا کنید.
   از نظر شرعی تمام منزل پاک هست، دلیلی بر نجاست نیست! تا باچشم خود نجاست را ندیده اید حق ندارید اشیا و خانه را نجس بدانید.
   درباره نماز هم با این اوضاع شما کثیر الشک هستید و نباید به این شکها توجه کنید، نمازتان را با خیال راحت بخوانید، اگر بتوانید از رکعت شمار استفاده کنید به شما کمک می کند!.
   وسواس را هر چقدر بیشتر توجه کنید همچو مرداب انسان را بیشتر در خود فرو می برد.
   حتما به یک روانپزشک هم رجوع کنید، حتما جنبه درمان و تکنیک های مقابله با وسواس را بروید یاد بگیرید.
   وفقکم الله لکل الخیر

   پاسخ
 14. آیدا

  سلام.آیا بخاری که با ادرار نجس شده با شعله بخاری نجاسات برطرف میشود؟

  پاسخ
  1. مهدي يوسف وند

   سلام علیکم
   بخار نجس، نجس نیست!.
   نباید وسواس داشت!. بخاری نجاست را برطرف نمی کند!.
   موفق باشید

   پاسخ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

|تماس با ما | حمایت از ما | تبلیغات | همکاری با ما |تمامي حقوق شرعاً و قانوناً براي تیم هدانا محفوظ مي باشد و نقل مطالب با ذكر منبع سبب امتنان است. © کپی رایت - هدانا HADANA.IR |

Code Center