وبگاه پاسخگویی به سوالات دینی هدانا

ورود بدون احرام به مكه‏

ورود بدون احرام به مكه‏

لگو احکام حج و عمره

ورود بدون احرام به مكه‏

 

۲۳۸- اگر شخصى از روى عذر، بدون احرام وارد مكه شود، اگر ممكن نيست به ميقات برود، بايد از ادنى‏الحل محرم شود؛[۱] ولى اگر ترك احرام از ميقات، بدون عذر باشد، نمى‏تواند حج به‏جا آورد؛[۲] و اگر مستطيع است، حج بر او مستقر شده و بايد سال بعد، حج انجام دهد. در فرض مذكور، گرانى هزينه بازگشت- ولو بيش از حدّ باشد- عذر براى باز نگشتن نيست، مگر اين‏كه موجب حَرَج باشد.

[۱] ( ۲). آية اللَّه بهجت: لازم است از حرم بيرون رفته و از خارج حرم محرم شود، و احتياط واجب در اين صورت، اين است كه هرچه بتواند از حرم دور شود و احرام ببندد.

آية اللَّه خامنه ‏اى: به حاشيه مسأله ۲۶۲ مراجعه شود.

آية اللَّه تبريزى: در اين صورت لازم است از حرم بيرون رفته و از خارج حرم محرم شود و احوط در اين صورت اين است كه هرچه بتواند از حرم دور شود و احرام ببندد و اگر نتواند از حرم بيرون برود در همان مكانى كه هست محرم شود.

آية اللَّه سيستانى: در اين صورت لازم است از حرم بيرون رفته و از خارج حرم محرم شود و اولى‏ در اين صورت اين است كه هرچه بتواند از حرم دور شود و احرام ببندد و اگر نتواند از حرم خارج شود هر جا هست محرم شود.

آية اللَّه صافى، آية اللَّه گلپايگانى: واجب است تا حد امكان به سمت ميقات برود.

آية اللَّه فاضل: پس از زوال عذر و يادآورى، اگر برگشتن به ميقات ممكن باشد برمى‏گردد و الّا احرام از همانجا ببندد، اگرچه احوط آن است به هر مقدار كه مى‏تواند به ميقات برگردد.
[۲] ( ۳). آية اللَّه خامنه ‏اى: مراجعه شود به حاشيه مسأله ۲۳۶.

آية اللَّه بهجت: در اين صورت بنابر احتياط واجب از حرم بيرون رفته و از بيرون حرم احرام ببندد و بايد عمره را قضا نمايد.( مناسك، مسأله ۱۶۸) به ذيل مسأله ۲۳۶ و ۲۶۲ مراجعه شود.

آية اللَّه خويى: در اين فرض اگرچه معصيت كار است ولى اگر در صورت امكان به خارج حرم برود و از آنجا محرم شود، صحّت حج او مانند فرض اوّل خالى از وجه نيست، كما اين‏كه در هر دو فرض اگر نتواند از حرم خارج شود و در داخل حرم محرم شود اشكال ندارد.( مناسك، مسأله ۱۶۸).

آية اللَّه سيستانى: مگر اين‏كه از ميقات محرم شود.

آية اللَّه صافى، آية اللَّه گلپايگانى: اقوى بطلان عمره يا حج است، اگرچه احوط احرام از ادنى الحل است و در سال بعد بايد قضا كند.

آية اللَّه مكارم: هرچند احتياط مستحب آن است كه از ادنى الحل يا هر جا كه مى‏تواند محرم شود و حج را به‏جا آورد و سال آينده طبق آنچه در متن آمده عمل كند.

منبع: سایت هدانا برگرفته از مناسك حج با حواشى و مطابق با فتاوای دوازده نفر از مراجع معظم تقلید/ متن اصلی از رساله امام خمینی و مُحشی حضرات آیات: خامنه ای، سیستانی، صافی گلپایگانی، مکارم شیرازی، نوری همدانی، وحید خراسانی، بهجت،فاضل ، خویی، گلپایگانی، تبریزی.

حتما بخوانيد

ویژه نامه احکام حج و عمره

ویژه نامه احکام جامع سایت هدانا

 

🔗 لینک کوتاه
درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
۰ (۰ رای)

نظرات بسته شده است.