قرآن کریم: «...الحَمدُ لِلَّهِ الَّذي هَدانا لِهٰذا وَما كُنّا لِنَهتَدِيَ لَولا أَن هَدانَا اللَّهُ...» اعراف/43

نماز در اتاقی که نامحرم هست

صفحه اصلی/1- احكام/احكام نماز/نماز در اتاقی که نامحرم هست
  • نماز در اتاقی که نامحرم هست
نماز در اتاقی که نامحرم هستReviewed by مهدي يوسف وند on Apr 27Rating: 2.0

نماز در اتاقی که نامحرم هست

رساله توضيح المسائل نماز

[ بودن مرد و زن نامحرم در جای خلوت جایز نیست]

مسأله 889 بودن مرد و زن نامحرم در جای خلوت جایز نیست و احتیاط در نماز نخواندن در آنجا است لیکن اگر خواند نمازش باطل نیست.

این مسأله، در رساله آیات عظام: فاضل و بهجت نیست.

(گلپایگانی، صافی:) مسأله بودن مرد و زن نامحرم در اطاقی که کسی در آنجا نیست و کسی هم نمی تواند وارد شود حرام است و نمازشان هم در آنجا صحیح نیست ولی اگر یکی از آنان مشغول نماز باشد و دیگری که با او نامحرم است وارد شود نماز او اشکال ندارد.

(خوئی، نوری:) مسأله بودن مرد و زن نامحرم در جایی که کسی در آنجا نیست و کسی هم نمی تواند وارد شود، در صورتی که احتمال وقوع در معصیت را بدهند حرام است و احتیاط مستحب ّ آن است که در آنجا نماز نخوانند.

(زنجانی:) حرام، بلکه در صورتی که چنین احتمالی را هم ندهد، بنا بر احتیاط حرام است و در هر حال، نمازشان بنا بر احتیاط مستحب باطل است؛ و اگر مشغول نماز باشد و کسی که با او نامحرم است وارد شود نیز همین حکم جاری است.

(سیستانی:) مسأله بودن مرد و زن نامحرم در جایی که احتمال وقوع در معصیت را بدهند حرام است و احتیاط مستحب ّ آن است که در آنجا نماز نخوانند.

(تبریزی:) مسأله بودن مرد و زن نامحرم در جایی که خلوت است و کسی هم نمی تواند وارد شود یا وارد شونده مانع از ابتلاء به معصیت نمی شود در صورتی که احتمال وقوع در معصیت را بدهند جایز نیست و لکن اگر آنجا نماز بخواند صحیح است.

(مکارم:) مسأله بودن مرد با زن نامحرم در جای خلوت که دیگری نمی تواند به آنجا وارد شود، اشکال دارد و احتیاط واجب ترک آن است و نماز خواندن در آنجا نیز اشکال دارد.

توضیح المسائل مراجع مطابق با فتاوای سیزده نفر از مراجع معظم تقلید/ متن اصلی از رساله امام خمینی و محشی حضرات آیات: سیستانی، صافی گلپایگانی، مکارم شیرازی، نوری همدانی، شبیری زنجانی، بهجت،فاضل،  اراکی، خویی، گلپایگانی، تبریزی.

لینک کوتاه مطلب: http://goo.gl/8vLeUu

*- ضمنا شما می توانید از اینجا مشترک  خبرنامه سایت شوید و جدید ترین مطالب را دریافت کنید.

حتما بخوانيد

ويژه نامه احكام نمازکلید: نماز در اتاقی که نامحرم هست نماز در اتاقی که نامحرم هست نماز در اتاقی که نامحرم هست نماز در اتاقی که نامحرم هست نماز در اتاقی که نامحرم هست نماز در اتاقی که نامحرم هست نماز در اتاقی که نامحرم هست نماز در اتاقی که نامحرم هست نماز در اتاقی که نامحرم هست نماز در اتاقی که نامحرم هست نماز در اتاقی که نامحرم هست 

هم‌رسانی، چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید:
افسرانفیس نماکلوب
۱۳۹۶-۱-۱۹ ۰۹:۳۶:۱۵ +۰۴:۳۰

ثبت ديدگاه

Code Center