وبگاه پاسخگویی به سوالات دینی هدانا

نماز اول وقت بهتر است یا نماز جماعت

نماز اول وقت بهتر است یا نماز جماعت

رساله توضيح المسائل نماز

[fusion_builder_container hundred_percent=”yes” overflow=”visible”][fusion_builder_row][fusion_builder_column type=”1_1″ background_position=”left top” background_color=”” border_size=”” border_color=”” border_style=”solid” spacing=”yes” background_image=”” background_repeat=”no-repeat” padding=”” margin_top=”0px” margin_bottom=”0px” class=”” id=”” animation_type=”” animation_speed=”0.3″ animation_direction=”left” hide_on_mobile=”no” center_content=”no” min_height=”none”][ مستحب ّ است انسان نماز را در اوّل وقت آن بخواند]

مسأله ۷۵۱ مستحب ّ است انسان نماز را در اوّل وقت آن بخواند و راجع به آن خیلی سفارش شده است و هر چه به اول وقت نزدیکتر باشد بهتر است (۱)، مگر آن که تأخیر آن از جهتی بهتر باشد، مثلًا صبر کند که نماز را به جماعت بخواند (۲).

(۱) (بهجت ) مگر مواردی که شارع مقدس استثناء کرده است که خواهد آمد. [پایان مسأله ]

(۲) (سیستانی ) کمی صبر کند که نماز را به جماعت بخواند، به شرط آن که وقت فضیلت نگذرد.

(مکارم ) مسأله یکی از مستحبات مؤکّد این است که نماز را در اوّل وقت فضیلت آن بخواند و در روایات راجع به آن بسیار سفارش شده است و هر چه به اوّل وقت فضیلت نزدیکتر باشد، بهتر است .

[مستحب است انسان صبر کند که نماز را به جماعت بخواند]

مسأله ۱۴۰۲ مستحب است انسان صبر کند که نماز را به جماعت بخواند و نماز جماعت (۱) از نماز اول وقت که فرادی یعنی تنها خوانده شود بهتر است (۲). و نیز نماز جماعتی را که مختصر بخوانند از نماز فرادی که آن را طول بدهند بهتر می باشد.

 این مسأله، در رساله آیت اللّه بهجت نیست

(۱) (صافی:) اگر مقداری از نماز اول وقت به تأخیر بیفتد..

(۲) (خوئی، زنجانی:) ولی نماز فرادی در وقت فضیلت، أفضل از نماز جماعت در غیر وقت فضیلت است..

(سیستانی:) ولی بهتر بودن نماز جماعت در غیر وقت فضیلت نماز، از نماز فرادی در وقت فضیلت آن معلوم نیست..

(تبریزی:) بلکه نماز جماعت در غیر وقت فضیلت از نماز فرادی در وقت فضیلت، افضل است..

[ وقتی که جماعت برپا می شود]

مسأله ۱۴۰۳ وقتی که جماعت برپا می شود، مستحب است کسی که نمازش را فرادی خوانده دوباره با جماعت بخواند. و اگر بعد بفهمد که نماز اولش باطل بوده، نماز دوم او کافی است. مسأله ۱۴۰۴ اگر امام یا مأموم بخواهد نمازی را که به جماعت خوانده دوباره با جماعت بخواند (۱) در صورتی که جماعت دوم و اشخاص آن غیر از اول باشد (۲) اشکال ندارد.

(۱) (اراکی:) اشکال دارد مگر آن که در نمازی که خوانده مأموم بوده و در نمازی که دوباره می خواند، امام جماعت باشد.

(خوئی، تبریزی:) چنانچه احتمال فساد آن نماز را ندهد اشکال دارد مگر این که اماماً اعاده نماید به شرطی که در مأمومین کسی باشد که نماز واجب را نخوانده باشد.

(سیستانی:) هر چند استحبابش ثابت نیست ولی رجاءً آوردن آن مانعی ندارد.

(بهجت:) جواز جماعت، محل ّ تأمّل است ولی در صورتی که جماعت دوّم دارای مزایایی باشد که در شرع، رجحان داشته باشد و کسی بخواهد به امید مطلوب بودن، دو مرتبه نمازش را به جماعت بخواند، بنا بر أظهر جایز است.

(زنجانی:) در صورتی که برخی از افراد جماعت دوم امام یا مأمومین افراد دیگری باشند اشکال ندارد.

(۲) (فاضل:) و او امام باشد..

گلپایگانی، (صافی:) مسأله اگر امام یا مأموم بخواهد در نمازی که به جماعت خوانده دوباره برای مأموم دیگری که جماعت نخوانده امام شود و به جماعت بخواند جایز است ولی اگر بخواهد برای دفعه سوّم باز با جماعت بخواند اشکال دارد.

(مکارم:) مسأله جایز است «امام جماعت» که یک بار نماز خود را با جماعت خوانده آن را با جماعت دیگری دوباره بخواند، اما بیش از دو بار اشکال دارد، بنا بر این یک امام جماعت می تواند در دو مسجد اقامه جماعت کرده و نماز را دوباره بخواند.

 • توضیح المسائل مراجع مطابق با فتاوای سیزده نفر از مراجع معظم تقلید/ متن اصلی از رساله امام خمینی و مُحشی حضرات آیات: سیستانی، صافی گلپایگانی، مکارم شیرازی، نوری همدانی، شبیری زنجانی، بهجت،فاضل،  اراکی، خویی، گلپایگانی، تبریزی.

مطابق نظر آيت الله خامنه اي

مطابق نظر آيت الله خامنه اي

س: آيا خواندن نمازهاى ظهر و عصر و مغرب و عشا در زمان فضيلت و بطور فرادا افضل است يا اينکه هر دو نماز در وقت نماز اول و به جماعت خوانده شود؟
ج) هر دو را با جماعت بخوانيد افضل است.

استفتائات رهبری.

لینک کوتاه مطلب: http://goo.gl/ExkrP8

*- ضمنا شما می توانید از اینجا مشترک  خبرنامه سایت شوید و جدید ترین مطالب را دریافت کنید.

حتما بخوانيد

ويژه نامه احكام نماز

 1. خواندن نماز در آخر وقت 
 2. راه اطمینان به داخل شدن وقت نماز 
 3. نمازهای واجب را نام ببرید
 4. زمان خواندن نماز صبح
 5. وقت خواندن نماز ظهر و عصر
 6. اشتباه خواندن نماز ظهر و عصر
 7. زمان نماز جمعه
 8. وقت نماز مغرب و عشا
 9. جابجا خواندن نماز مغرب و عشا
 10. نماز مغرب و عشا چه زمانی قضا می شود 


کلید: نماز اول وقت، اول وقت فضيلت نماز است و نه اول وقت اداي نماز نماز فرادا اول وقت یا نماز جماعت با تاخیر آیا می توان نماز را به خاطر جماعت از اول وقت به تأخیر انداخت  نمازجماعت باتاخیر بهتراست یا اول‌ وقت‌‌فرادی؟ نماز اول وقت بهتر است یا نماز جماعت نماز اول وقت بهتر است یا نماز جماعت

[/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]

🔗 لینک کوتاه

نظر شما درباره این مطلب:

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت هدانا منتشر خواهد شد.

آدرس ایمیل شما به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.