قرآن کریم: «...الحَمدُ لِلَّهِ الَّذي هَدانا لِهٰذا وَما كُنّا لِنَهتَدِيَ لَولا أَن هَدانَا اللَّهُ...» اعراف/43

نزدیکی نکردن با همسر بیش از چهار ماه

صفحه اصلی/1- احكام/زن و شوهر/نزدیکی نکردن با همسر بیش از چهار ماه
نزدیکی نکردن با همسر بیش از چهار ماهReviewed by مهدي يوسف وند on Nov 21Rating: 4.0

نزدیکی نکردن با همسر بیش از چهار ماه

نکته: اگر به هر علتی زن و شوهر مدت طولانی با هم رابطه جنسی نداشته باشند مثلا ده سال یا چهل سال یا بیشتر ، در این صورت با هم به هیچ عنوان نامحرم نمی شوند!. زن زمانی از شوهرش جدا می شود که صیغه طلاق در عقد دائم با شرایط آن خوانده شده باشد.

ترک نزدیکی با زوجه

پرسش 118 . مرد تا چه مدت مى تواند عمل زناشويى را نسبت به همسرش را ترك كند؟

همه مراجع (به جز مكارم): حد آن چهار ماه است و بيشتر از آن، نمى تواند  نزديكى با همسرش را ترك كند

[1].

آيه اللّه  مكارم: حد آن چهار ماه است و بيشتر از آن نمى تواند نزديكى با  همسرش را ترك كند؛ بلكه اگر زن جوان باشد و در اين مدت بيم آن مى رود كه به گناه بيفتد؛ احتياط واجب آن است كه طورى رفتار كند كه او به گناه نيفتد.[2]

 • [1]. توضيح المسائل مراجع، م 2417 ؛ وحيد، توضيح المسائل، م 2482 ؛ نورى، توضيح المسائل، م 2414 ؛  دفتر: خامنه اى.
 • [2]. مكارم، توضيح المسائل مراجع، م 2417.(احكام روابط زن و شوهر، پرسمان).

رساله توضيح المسائل زن و شوهر
[ترک نزدیکی در ازدواج دائم]

مسأله 2418 شوهر نمی تواند بیش از چهار ماه ، نزدیکی با عیال دائمی خود را ترک کند (1)

این مسأله ، در رساله آیت اللّه (بهجت ) نیست.

(1) (مکارم ): بلکه اگر زن جوان باشد و در این مدّت بیم آن می رود که به گناه بیفتد احتیاط واجب آن است که طوری رفتار کند که او به گناه نیفتد.

(فاضل ): مگر با رضایت وی . و بنا بر احتیاط واجب این حکم در مسافر، در سفر غیر ضروری هم ثابت است .

(خوئی )، (تبریزی ): مسأله شوهر نمی تواند بیش از چهار ماه با عیال دائمی جوان خود نزدیکی را ترک کند ( (تبریزی ): مگر آن که زن راضی باشد).

(گلپایگانی )، (صافی ): مسأله شوهر نمی تواند بیش از چهار ماه ، نزدیکی با عیال جوان خود را ترک کند بلکه بنا بر احتیاط بیش از این مدّت نزدیکی با عیال پیر خود را نیز ترک نکند.

(سیستانی ): مسأله شوهر نمی تواند بیش از چهار ماه با زن جوان خود نزدیکی را ترک کند، مگر آن که نزدیکی برای او ضرر یا مشقّت زیاد داشته باشد، یا آن که زن خود راضی به ترک آن باشد، و یا آن که در ضمن عقد ازدواج ترک آن را بر زن شرط کرده باشد؛ و در این حکم ، بنا بر احتیاط واجب فرقی نیست میان این که شوهر، حاضر باشد یا مسافر؛ پس بنا بر احتیاط جایز نیست سفر غیر لازم را بدون عذر و بدون رضایت همسر بیش از چهار ماه ادامه دهد.

(زنجانی ): مسأله شوهر نمی تواند بیش از چهار ماه قمری نزدیکی با عیال دائمی خود را بدون رضایت وی ترک کند.

[ترک نزدیکی در ازدواج موقت]

مسأله 2422 شوهر بیش از چهار ماه نباید نزدیکی با متعه خود را ترک کند (1).

این مسأله ، در رساله آیت اللّه (بهجت ) نیست.

(1) (فاضل ): مگر با رضایت وی . و بنا بر احتیاط این حکم ، در مسافر در سفر غیر ضروری هم ثابت است .

(گلپایگانی )، (صافی ): مسأله واجب است که شوهر بیش از چهار ماه نزدیکی با متعه خود را اگر جوان باشد ترک نکند و بنا بر احتیاط بیش از این مدّت نزدیکی با متعه پیر خود را نیز ترک نکند.

(خوئی )، (اراکی )، (تبریزی )، (سیستانی )، (مکارم ): مسأله احتیاط واجب آن است که شوهر بیش از چهار ماه با متعه خود ( (سیستانی ): اگر جوان باشد) نزدیکی را ترک نکند.

(زنجانی ): مسأله احتیاط مستحب ّ آن است که شوهر بی رضایت زن بیش از چهار ماه نزدیکی با همسر موقّت خود را ترک نکند.

 • توضیح المسائل مراجع مطابق با فتاوای سیزده نفر از مراجع معظم تقلید/ متن اصلی از رساله امام خمینی و مُحشی حضرات آیات: سیستانی، صافی گلپایگانی، مکارم شیرازی، نوری همدانی، شبیری زنجانی، بهجت،فاضل،  اراکی، خویی، گلپایگانی، تبریزی.

مطابق نظر آيت الله سيستاني

مطابق نظر آيت الله سيستاني

مسأله ۲۴۳۶ ـ شوهر نمی‌تواند بیش از چهار ماه با زن جوان خود نزدیکی را ترک کند مگر آنکه نزدیکی برای او ضرر یا مشقت زیاد داشته باشد، یا آنکه زن خود راضی به ترک آن باشد، و یا آنکه در ضمن عقد ازدواج ترک آن را بر زن شرط کرده باشد، و در این حکم ـ بنا بر احتیاط واجب ـ فرقی نیست میان اینکه شوهر حاضر باشد یا مسافر، پس ـ بنا بر احتیاط واجب ـ جایز نیست سفر غیر لازم را بدون عذر و بدون رضایت همسر بیش از چهار ماه ادامه دهد. رساله توضيح المسائل آيت الله سيستاني. 


طبق نظر آيت الله مكارم شيرازي

طبق نظر آيت الله مكارم شيرازي

نزدیکی نکردن با همسر بیش از چهار ماه 

پرسش :آیا درست است که اگر تا چهار ماه بعد از مراسم عروسی عمل جنسی صورت نگیرد و زن باکره باقی بماند زن و شوهر به هم نامحرم می شوند؟اگر اصل مطلب درست است این مدت به چه میزان است؟

پاسخ :چنین حرفی صحت ندارد. استفتائات آيت الله مكارم شيرازي .

مسأله ـ مرد نمى‌تواند بیش از چهار ماه، نزدیکى با همسر دائمى خود را ترک کند، بلکه اگر زن جوان باشد و در این مدّت بیم آن برود که به گناه بیفتد احتیاط واجب آن است که طورى رفتار کند که او به گناه نیفتد.

سؤال ـ با توجّه به مسأله بالا، اگر زنى جوان نباشد، ولى اگر شوهر به آمیزش یکبار در چهار ماه اکتفاء کند بیم گناه بر او مى‌رود، در این صورت مرد در برابر او چه وظیفه‌اى دارد؟

جواب : احتیاط واجب آن است ترتیبى بدهد که او آلوده گناه نشود.

ـ حق آمیزش و همخوابى،

مسأله ـ مرد حق ندارد زن دائمى خود را طورى ترک کند که نه مانند زن شوهردار باشد و نه بى شوهر؛ ولى واجب نیست هر چهار شب یک شب نزد او بماند، امّا اگر همسرهاى متعدّد دارد باید در میان آنها از این جهت با عدالت رفتار نماید.
سؤال ـ آیا شوهر حق دارد بدون رضایت همسرش از انزال نطفه خوددارى کند، و به آمیزش تنها قناعت نماید؟
جواب : مانعى ندارد؛ ولى در موردِ آمیزشِ واجب، بدون رضایت همسر نمى‌تواند این کار را انجام دهد.
سؤال ـ آیا زن حق دارد از شوهر بخواهد که به جاى آمیزش واجب (هر چهار ماه یکبار) از راههاى دیگر او را ارضاء کند؟
جواب : در صورتى که طرفین راضى شوند مانعى ندارد.
سؤال ـ اگر شخصى دو همسر داشته باشد، آیا لازم است یک شب را نزدِ یکى، و شب بعد را نزد دیگرى باشد؟ یا از هر چهار شب باید یک شب را نزد هر یک از آنها باشد، و دو شب دیگر را آزاد است هر کجا باشد؟
جواب : از هر چهار شب واجب است یک شب را نزد هر یک از آنها باشد، و دو شب دیگر را مختار است، هر چند بهتر آن است که در میان آنها مساوات قائل شود.  > احکام بانوان (جدید) >  آيت الله مكارم شيرازي .

لينك كوتاه مطلب: http://hadana.ir/?p=23858


حتما بخوانيد

*- ويژه نامه احكام روابط زن و شوهر

احکام و آداب بچه دار شدن از منظر اسلام كليد:نزدیکی نکردن با همسر بیش از چهار ماه  مطابق نظر آيت الله خامنه اينزدیکی نکردن با همسر بیش از چهار ماه نزدیکی نکردن با همسر بیش از چهار ماه نزدیکی نکردن با همسر بیش از چهار ماه نزدیکی نکردن با همسر بیش از چهار ماه نزدیکی نکردن با همسر بیش از چهار ماه  نزدیکی نکردن با همسر بیش از چهار ماه نزدیکی نکردن با همسر بیش از چهار ماه نزدیکی نکردن با همسر بیش از چهار ماهنزدیکی نکردن با همسر بیش از چهار ماه  نزدیکی نکردن با همسر بیش از چهار ماه نزدیکی نکردن با همسر بیش از چهار ماه نزدیکی نکردن با همسر بیش از چهار ماهنزدیکی نکردن با همسر بیش از چهار ماهنزدیکی نکردن با همسر بیش از چهار ماه نزدیکی نکردن با همسر بیش از چهار ماهنزدیکی نکردن با همسر بیش از چهار ما

هم‌رسانی، چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید:
افسرانفیس نماکلوب
۱۳۹۶-۱-۱۹ ۰۹:۴۰:۴۹ +۰۴:۳۰

۸ ديدگاه

 1. فرزان ۱۳۹۶-۰۴-۲۳ در ۱۳:۱۵- پاسخ دادن

  ۳۵ ساله ام و یک پسر ۸ ساله دارم ،شوهرم مدتهاست زن صیغه ای دارد و به نیازهای جنسی و عاطفی من اصلا توجه نمیکند و مدام با آن زن است ،شب ها جدا از من می خوابد و……با وجود درخواست های من اصلا اهمیت نمی دهد ….و.پنج ماه است که هیچ رابطه ای با من نداشته ……بعد از این سردی ها تازه متاسفانه متوجه شدم زن صیغه ای دارد …ولی قبلا برای عدم ارتباط با من بهانه اش این بود که سرد مزاج است ….تکلیف زندگی با این چنین مردی چیست ؟؟؟؟

  • مهدي يوسف وند ۱۳۹۶-۰۴-۲۳ در ۱۳:۱۹- پاسخ دادن

   سلام علیکم
   حتما نیاز هست قبل از هر اقدامی با یک مشاور صحبت کنید هم شما و هم همسرتان، در مراحل بعدی کمک گرفتن از یک بزرگتر که بتواند با نصیحت و صحبت مشکل را حل نماید.
   در اکثر موارد با گفتگو می توان مسائل را حل کرد و شما باید به فکر فرندتان هم باشید. در هر حال همسر شما لازم است بیش از اینها به شما توجه نمایند تا زندگیشان و زندگی این فرزند به خطر نیفتد.
   وفقکم الله لکل الخیر

 2. فاطمه ۱۳۹۶-۰۴-۰۹ در ۱۱:۵۶- پاسخ دادن

  سلام
  همن و همسرم در يك سال فقط چهاربار رابطه داشتم الان هپنج ماه است بخاطر شرايط كاري به شهر ديگري رفته و حدود هفت ماه است كه هيچ رابطه جنسي نداشتيم حتي به اصرار زياد من باز هم قبول نكرد حتي از ايشان خواهش كردم كه به پزشك مراجعه كنند ولي قبول نميكنند به به دليل اينكه دختر يك ساله دارم اصلا نميخوام طلاق بگيرم
  ايا در اين شرايط راهي هست كه من بتونم با كس ديگري رابطه داشته باشم؟
  لطفا اگه هست بگيد اصلا دلم نميخواد گناه كنم

  • مهدي يوسف وند ۱۳۹۶-۰۴-۱۲ در ۱۹:۰۱- پاسخ دادن

   سلام علیکم
   زن شوهر دار به هیچ عنوان نمی تواند با مرد دیگری ازدواج کند!. تنها راه این است که طلاق بگیرد و پس از عده با دیگری ازدواج کند.
   لازم هست شما با همسرتان به توافق برسید و مشاوره بروید یا شرایط سکونت را به محل کار نزدیک کنید. همسر شما و خود شما باید هر چه بیشتر به مسائل جنسی هم توجه کنید چون عدم توجه به این موارد زمینه ساز اختلافات و ناملایمات برای زندگی آینده خواهد بود!.
   وفقکم الله لکل الخیر

 3. يسنا ۱۳۹۶-۰۲-۲۳ در ۱۳:۰۴- پاسخ دادن

  اگر مرد ٤ ماه كه سهل است، ٨ سال تمام با همسرش نزديكي نكند، همسرش هم راضي نباشد، مرد هم طوري رفتار نكند كه زن به گناه نيفتد. و زن در گناه بيفتد تكليف چيست؟
  گيرم كه زن در شرايط نزديك به گناه افتادن بيفتد، طلاق هم ميسر نباشد( طلاق بگيرد نان شب هم ندارد) آن وقت زن چه غلطي بكند؟؟؟
  اصلا حكم مردي كه به وظيفه ي خود عمل نميكند در اسلام چيست؟؟؟زن چرا از ديد اسلام انقدر برده است كه بايد بين نان و شب و نياز جنسي يكي را انتخاب كند! ولي مرد ميتواند زنش را ٨ سال نه طلاق بدهد نه نزديكي كند و نه حكمي برايش هست!!!!
  ا

  • مهدي يوسف وند ۱۳۹۶-۰۲-۲۳ در ۲۱:۲۶- پاسخ دادن

   سلام علیکم
   قطعا چنین مردی گناهکار هست. و حاکم شرع یا همان دادگاه می تواند مرد را تعزیر و تنبیه کند بخاطر رفتارش!… هیچ مردی حق ندارد که نسبت به زنش حقوق شرعی را انجام ندهد!
   چه کسی گفته اسلام با مرد کار ندارد!
   از جهت فقهی چنین مردی را می توان تعزیر کرد، حقوق و نفقه و هرآنچه بر مرد از تامین حقوق مادی زن هست را اسلام بر مرد واجب کرده و دست خودش هم نیست اگر ندهد با اجبار از او می گیرند.
   پس حکم دارد، حالا شما ناراحت هستید من حق می دهم، اما آرامش خودتان را حفظ کنید.
   حتما نیاز هست با یک مشاور خانواده هم خوب صحبت کنید، راه پیگیری قضایی هم باز هست.
   و فقط بدانید، هیچگاه دین چنین رفتاری را با زن تایید نکرده و چنین مردی عذابی سخت خواهد داشت!.
   وفقکم الله لکل الخیر

 4. س د ۱۳۹۶-۰۱-۱۴ در ۰۹:۳۶- پاسخ دادن

  پرسش :آیا درست است که اگر تا چهار ماه بعد از مراسم عروسی عمل جنسی صورت نگیرد و زن باکره باقی بماند زن و شوهر به هم نامحرم می شوند؟اگر اصل مطلب درست است این مدت به چه میزان است؟

  پاسخ :چنین حرفی صحت ندارد. استفتائات آيت الله مكارم شيرازي .

  مسأله ـ مرد نمى‌تواند بیش از چهار ماه، نزدیکى با همسر دائمى خود را ترک کند، بلکه اگر زن جوان باشد و در این مدّت بیم آن برود که به گناه بیفتد احتیاط واجب آن است که طورى رفتار کند که او به گناه نیفتد.
  مثلا چیکار کنه که به گناه نیفته؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟یعنی عملا زن اسیر مرده تا آخر عمر و این به کدام قسمت از آزادی انسان برمیگرده؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  لطفا جواب بدین..ممنون

  • مهدي يوسف وند ۱۳۹۶-۰۱-۱۴ در ۱۴:۵۵- پاسخ دادن

   سلام علیکم
   این جمله «طوری رفتار کند…» ناظر به تکلیف مرد هست، شما ظاهرا خوب دقت نکرده اید، چه ربطی به اسیر شدن زن دارد!!!!.

   می گوید مرد طوری رفتار کند که نیازهای جنسی زن برطرف شود، یعنی شرعا مرد موظف است نیاز جنسی همسرش را برطرف کند تا همسرش ارضا بشود!.(حالا ببیند زن جوانش چه نیاز جنسی دارد، در خدمت او باشد!).
   خیلی ساده و منطقی هست، هم مرد نسبت به زن و هم زن نسبت نیازهای جنسی مردش موظف است، کجای این حرف برای شما غیر قابل درک است؟!!.
   ثانیا در ازدواج هم مرد یکسری وظایف را تعهد می دهد و هم زن، هر انسان آزادی نسبت به تعهدات خودش موظف است، آزادی و تعهدات دو مقوله است که با هم معنا می دهد!، اگر کسی می خواهد آزاد باشد، خب اجباری به تعهدات زناشویی نیست، مثلا : معنا نمی دهد مرد بگوید من مهریه نمی دهم چون با آزادی مرد در تعارض است!، روز اول اگر متعهد به این امر شده نسبت به آن موظف هست!.
   کمی دقت و تامل کنید.
   وفقکم الله لکل الخیر

ثبت ديدگاه

Code Center