وبگاه پاسخگویی به سوالات دینی هدانا

نحوه اثبات مكان ميقات‏

نحوه اثبات مكان ميقات‏

لگو احکام حج و عمره

نحوه اثبات مكان ميقات‏

 

۲۶۳- اگر بيّنه شرعيّه- يعنى دو شاهد عادل‏[۱]- به ميقات بودن مكانى شهادت دادند، تفتيش و تحصيل علم، لازم نيست؛[۲] و اگر تحصيل علم و بيّنه ممكن نشود، مى‏توان به ظن حاصل‏[۳] از كلام كسانى كه اهل اطلاع به آن مكان‏ها مى‏باشند، اكتفا نمود.

 

[۱] ( ۱). آية اللَّه سيستانى: شهادت دو عادل در صورتى مفيد است كه مستند به حس يا مانند آن باشد.

آية اللَّه مكارم: رسيدن به ميقات با حداقل شهادت يك نفر عادل نيز ثابت مى‏شود، ولى در زمان ما ميقات‏ها مشخص است و احتياجى به اين امور نيست.
[۲] ( ۲). آية اللَّه بهجت: احوط و اقوى لزوم تحصيل علم است به اين اماكن و اگر علم ممكن نباشد بعيد نيست‏اكتفا به ظنّ حاصل از پرسيدن اهل معرفت به اين اماكن.( مناسك شيخ، ص ۱۰).
[۳] ( ۳). آيةاللَّه تبريزى: بر مكلّف واجب است يقين يا اطمينان به رسيدن به ميقات پيدا نموده و احرام ببندد و يا حجت شرعيه داشته باشد و افرادى كه آنجا زندگى مى‏كنند، گفته آن‏ها حجت شرعيه محسوب مى‏شود، بلكه شهادت يك نفر ثقه كافى است، اگر بدانيم مستند او سؤال از عرف محل است.

آية اللَّه خويى: تحصيل اطمينان لازم است و گمان كافى نيست، بلى اگر ثقه خبره از محل خبر بدهد كافى است.( المسائل الشرعيه، ج ۱، ص ۳۲۰).

آية اللَّه سيستانى: تحصيل علم يا اطمينان يا حجت شرعيه لازم است.

آية اللَّه فاضل: تحصيل اطمينان لازم است.

اعتبار اطمينان در اخبار از ميقات‏

 

۲۶۴- گفته راهنما يا حمله‏ دار، در اخبار از مكان ميقات، حجيت ندارد، مگر از گفته او اطمينان پيدا شود؛ و گرنه بايد به عرف محل مراجعه شود.[۱]

 

[۱] ( ۴). آية اللَّه بهجت: به حاشيه مسأله قبل مراجعه شود.

آية اللَّه تبريزى، آية اللَّه خويى: و يا اين‏كه آن‏ها ثقه باشند و مستندشان اخبار عرف محل باشد.

آية اللَّه خامنه‏ اى، آية اللَّه مكارم: ظن حاصل از گفته اهل اطلاع كافى است.

آية اللَّه صافى، آية اللَّه گلپايگانى: اگر ظنّ از اين طريق هم ممكن نشود در اولين نقطه‏اى كه احتمال محاذات با يكى از مواقيت را مى‏دهد رجاءً محرم شود و تلبيه بگويد و بعد در هر جا كه احتمال محاذات مى‏دهد تجديد نيّت كند و تلبيه را تكرار نمايد تا يقين كند كه در محاذات به ميقات احرام بسته است.

نظر ساير آيات عظام در مسأله ۲۶۳ گذشت.

منبع: سایت هدانا برگرفته از مناسك حج با حواشى و مطابق با فتاوای دوازده نفر از مراجع معظم تقلید/ متن اصلی از رساله امام خمینی و مُحشی حضرات آیات: خامنه ای، سیستانی، صافی گلپایگانی، مکارم شیرازی، نوری همدانی، وحید خراسانی، بهجت،فاضل ، خویی، گلپایگانی، تبریزی.

حتما بخوانيد

ویژه نامه احکام حج و عمره

ویژه نامه احکام جامع سایت هدانا

🔗 لینک کوتاه

نظر شما درباره این مطلب:

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت هدانا منتشر خواهد شد.

آدرس ایمیل شما به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.