قرآن کریم: «...الحَمدُ لِلَّهِ الَّذي هَدانا لِهٰذا وَما كُنّا لِنَهتَدِيَ لَولا أَن هَدانَا اللَّهُ...» اعراف/43

نجس شدن مهر و محل سجده

صفحه اصلی/1- احكام/احكام نماز/نجس شدن مهر و محل سجده
  • نجس شدن مهر و محل سجده
نجس شدن مهر و محل سجدهReviewed by مهدي يوسف وند on May 2Rating: 3.0

نجس شدن مهر و محل سجده

رساله توضيح المسائل نماز

[ مهر یا چیز دیگری که بر آن سجده می کند]

مسأله 1065 مهر (1) یا چیز دیگری که بر آن سجده می کند (2)، باید پاک باشد، ولی اگر مثلًا مهر را روی فرش نجس بگذارد (3)، یا یک طرف مهر نجس باشد و پیشانی را به طرف پاک آن بگذارد (4) اشکال ندارد.

این مسأله، در رساله آیت اللّه مکارم نیست

(1) (زنجانی:) مقداری از سطح مهر..

(2) (سیستانی:) به مقداری که سجده بر آن صحیح است..

(3) (زنجانی:) یا پشت مهر نجس باشد، سجده بر آن مانعی ندارد؛ مگر آن که موجب نجس شدن پیشانی شود به طوری که موجب بطلان نماز گردد.

(4) (سیستانی:) یا قسمتی از روی مهر پاک باشد و قسمتی نجس باشد اگر پیشانی را نجس نکند اشکال ندارد.

مسائل از 1066 تا 1068 اختصاصی

اشاره

(بهجت:) مسأله 875 کسی که فراموش کرده که موضع سجده او نجس بوده و یا نمی دانسته و بعد از نماز فهمیده، در صورتی که قصد قربت داشته، نمازش صحیح است؛ و اگر در بین نماز فهمید، اگر در حال سجده است پیشانی را از موضع نجس کم کم بکشد تا به موضع پاک برسد و اگر بعد از سجده فهمید، سجده های گذشته صحیح است.

(بهجت:) مسأله 876 اگر محل سجده منحصر در نجس شد، سقوط شرطیّت طهارت خالی از وجه نیست؛ و اگر امر دائر است که به محل نجس سجده کند یا بر لباس پاک، تخییر خالی از وجه نیست و در صورتی که امید برطرف شدن عذر را دارد، أحوط تأخیر نماز برای آخر وقت است.

(بهجت:) مسأله 877 اگر موضعی که پیشانی بر آن گذاشته می شود نجس باشد و حالت سرایت هم نداشته باشد ولی قسمتی از آن به مقداری که برای سجده لازم است پاک باشد، سجده بر آن کفایت می کند.

  • توضیح المسائل مراجع مطابق با فتاوای سیزده نفر از مراجع معظم تقلید/ متن اصلی از رساله امام خمینی و مُحشی حضرات آیات: سیستانی، صافی گلپایگانی، مکارم شیرازی، نوری همدانی، شبیری زنجانی، بهجت،فاضل،  اراکی، خویی، گلپایگانی، تبریزی.

لینک کوتاه مطلب: http://goo.gl/ERUdus

*- ضمنا شما می توانید از اینجا مشترک  خبرنامه سایت شوید و جدید ترین مطالب را دریافت کنید.

حتما بخوانيد

ويژه نامه احكام نمازکلید: نجس شدن مهر و محل سجده نجس شدن مهر و محل سجده نجس شدن مهر و محل سجده نجس شدن مهر و محل سجده نجس شدن مهر و محل سجده نجس شدن مهر و محل سجده خون جوش در محل سجده نجس شدن مهر و محل سجده نجس شدن مهر و محل سجده نجس شدن مهر و محل سجده

هم‌رسانی، چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید:
افسرانفیس نماکلوب
۱۳۹۶-۱-۱۹ ۰۹:۳۵:۳۸ +۰۴:۳۰

ثبت ديدگاه

Code Center