مهمانی رفتن به خانه کسی که خمس نمی دهدReviewed by مهدي يوسف وند on Mar 15Rating: 5.0

مهمانی رفتن به خانه کسی که خمس نمی دهد

مهمانی رفتن به خانه کسی که خمس نمی دهد

در نوشتار قبل «  وضو گرفتن در خانه کسی که خمس نمی دهد» مطرح شد از اینجا کلیک کنید و در تکمیل نوشتار حاضر مطالعه نمایید.

معاشرت با تارك خمس

پرسش 135 . رفت و آمد با خانواده اى كه خمس پرداخت نمى كند، چه حكمى دارد؟
همه مراجع (به جز تبريزى، سيستانى و وحيد): معاشرت با آنان اشكال ندارد و اگر يقين نداشته باشد به غذاى آنها خمس تعلق گرفته، خوردن آن نيز جايز است و چنانچه احتمال تأثير بدهد، آنان را ارشاد كند.

[1]
آيات عظام تبريزى و سيستانى: معاشرت با آنان اشكال ندارد و مى تواند از غذاى آنها استفاده كند و چنانچه احتمال تأثير بدهد، آنان را ارشاد كند.[2]
آيه اللّه وحيد: معاشرت با آنان اشكال ندارد و اگر يقين نداشته باشد به غذاى آنها خمس تعلق گرفته و شك دارد، بنابر احتياط واجب خوردن آن جايز نيست.[3]

 

غذاى غيرمخمس

پرسش 136 . عين غذايى كه در مهمانى مى خوريم و خمس آن داده نشده، چه حكمى دارد؟
همه مراجع (به جز تبريزى و سيستانى): خوردن آن پيش از پرداخت خمس آن يا بدون اجازه حاكم شرع، جايز نيست.[4]
آيات عظام تبريزى و سيستانى: خوردن آن براى ميهمان اشكال ندارد؛ ولى صاحب خانه ضامن خمس است.[5]
تبصره. آيه اللّه مكارم در كتاب استفتائات اجازه داده كه در غذاى غيرمخمس تصرف كنيم و خمس آن را به سادات نيازمند بپردازيم.[6]

  • 1.توضيح المسائل مراجع، م 1795؛ نورى، توضيح المسائل، م 1791؛ بهجت، توضيح المسائل، م 1408؛ خامنه اى، اجوبة، س 932، 933.
  • 2. توضيح المسائل مراجع، م 1795.
  • 3. وحيد، توضيح المسائل، م 1803.
  • 4. توضيح المسائل مراجع، م 1795؛ نورى، توضيح المسائل، م 1791؛ خامنه اى، اجوبة، س 930 و 928؛ وحيد، توضيح المسائل، م 1803؛ بهجت، توضيح المسائل، م 1407 و دفتر.
  • 5. توضيح المسائل مراجع، م 1763 و 1795.
  • 6. استفتائات، ج 2، س 575.(احكام خمس،پرسمان).

رساله توضیح المسائل خمس

[حکم یقیین و شک در تعلق خمس]

مسأله 1795 انسان نمی‌تواند در مالی که یقین دارد خمسش را نداده‌اند تصرّف کند، ولی در مالی که شک دارد خمس آن را داده‌اند یا نه، می‌تواند تصرّف نماید (1)

 این مسأله در رساله آیت اللّه (فاضل) نیست

(1) (مکارم): تصرّف جایز است و قبول بخشش و معامله یا شرکت در میهمانی چنین کسی اشکال ندارد و تفحّص و جستجو لازم نیست.

(خوئی)، (تبریزی)، (سیستانی): مسأله کسی که مالی از دیگری به دست آورد و شک نماید خمس آن را داده یا نه، می‌تواند در آن مال تصرّف نماید، بلکه اگر یقین هم داشته باشد که خمس آن را نداده ((سیستانی): اگر او خمس بده نباشد و گیرنده مسلمان اثنا عشری باشد) می‌تواند در آن تصرّف نماید.

(بهجت): مسأله در معاشرت و استفاده از اموال کسانی که انسان می‌داند خمس مال خود را نمی‌دهند، تا علم به بودن ِ خمس در مال ِ موردِ ابتلا ندارد، تصرّف در آنها مانعی ندارد.

  • توضیح المسائل مراجع مطابق با فتاوای سیزده نفر از مراجع معظم تقلید/ متن اصلی از رساله امام خمینی و مُحشی حضرات آیات: سیستانی، صافی گلپایگانی، مکارم شیرازی، نوری همدانی، شبیری زنجانی، بهجت،فاضل،  اراکی، خویی، گلپایگانی، تبریزی.

 

لينك كوتاه مطلب: http://hadana.ir/?p=26502

حتما بخوانيد 

*- ويژه نامه احكام خمس

پدر یا همسر خمس نمی دهد کلید: مهمانی رفتن به خانه کسی که خمس نمی دهد مهمانی رفتن به خانه کسی که خمس نمی دهد مهمانی رفتن به خانه کسی که خمس نمی دهد مهمانی رفتن به خانه کسی که خمس نمی دهد مهمانی رفتن به خانه کسی که خمس نمی دهد مهمانی رفتن به خانه کسی که خمس نمی دهد مهمانی رفتن به خانه کسی که خمس نمی دهد مهمانی رفتن به خانه کسی که خمس نمی دهد مهمانی رفتن به خانه کسی که خمس نمی دهد