وبگاه پاسخگویی به سوالات دینی هدانا

معنای واژه «غَیْب» چیست؟

منظور از واژه «غَيْب»

پرسش : معنای واژه «غَیْب» چیست؟

پاسخ اجمالی

«غَيْب» در اصل به معناى شك است؛ و به هر چيزى كه از انسان پنهان باشد نيز اطلاق مى شود. راغب مى گويد: «غيب» چيزى است كه از دايره حس بيرون است و از دسترس عقل ابتدايى نيز خارج مى باشد و به وسيله اخبار انبياء شناخته مى شود.

پاسخ تفصیلی

واژه «غَیْب» در چند آیه قرآن بکار رفته، از جمله در آیه۱۸۸ سوره اعرافمی خوانیم:

«قُل لَّا امْلِکُ لِنَفْسِى نَفْعاً وَلا ضَرّاً الّا ماشآءَ اللَّهُ وَلَوْ کُنتُ اعْلَمُ الْغَیْبَ لَا اسْتَکْثَرتُ مِنَ الْخَیْرِ وَما مَسَّنِىَ السُّوءُ» ؛

(بگو من مالک سود و زیان خویش نیستم، مگر آنچه را خدابخواهد [و از غیب و اسرار نهان نیز با خبرنیستم مگر آنچه را خدابخواهد] و اگر از غیب با خبربودم، منافع فراوانى براى خود فراهم مى‏ ساختیم و هیچ بدى [و زیانى] به من نمى‏ رسید).
این واژه به طورى که ابن منظور در لسان العرب آورده در اصلبه معناى شک است و به هر چیزى که از انسان پنهان باشد نیز اطلاق مى شود ـ شاید به خاطر این که اشیاى پنهان بیشتر مورد شک واقع مى شوند ـ راغب در تفسیر«یُومنون بالغیب»(۱) مى گوید: «غیب» چیزى است که از دایره حس بیرون است، و از دسترس عقل ابتدایى نیز خارج مى باشد، و به وسیله اخبار انبیاء شناخته مى شود.(۲)

پی نوشت:

(۱). سوره بقره، آیه ۳.(۲). گرد آوری از کتاب: پیام قرآن، ناصر، مکارم شیرازی، دارالکتب الاسلامیه، تهران، ۱۳۸۶ ش، چاپ: نهم، ج ۱، ص ۱۱۱.

🔗 لینک کوتاه

نظر شما درباره این مطلب:

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت هدانا منتشر خواهد شد.

آدرس ایمیل شما به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.