قرآن کریم: «...الحَمدُ لِلَّهِ الَّذي هَدانا لِهٰذا وَما كُنّا لِنَهتَدِيَ لَولا أَن هَدانَا اللَّهُ...» اعراف/43

مستحبات قرائت حمد و سوره در نماز

صفحه اصلی/1- احكام/احكام نماز/مستحبات قرائت حمد و سوره در نماز
مستحبات قرائت حمد و سوره در نمازReviewed by مهدي يوسف وند on Apr 30Rating: 2.0

مستحبات قرائت حمد و سوره در نماز

رساله توضيح المسائل نماز

[مستحب است در رکعت اول پیش از خواندن حمد]

مسأله 1017 مستحب است در رکعت اول، پیش از خواندن حمد بگوید (1): «اعُوذُ بِاللّه ِ مِن َ الشَّیطان ِ الرَّجیم ِ» و در رکعت اوّل و دوّم نماز ظهر و عصر «بسم اللّه» را بلند بگوید (2) و حمد و سوره را شمرده بخواند (3) و در آخر هر آیه وقف کند یعنی آن را به آیه بعد نچسباند و در حال خواندن حمد و سوره به معنای آیه توجه داشته باشد. و اگر نماز را به جماعت می خواند، بعد از تمام شدن حمد امام و اگر فرادی می خواند، بعد از آن که حمد خودش تمام شد بگوید: «الحمد للّه رب العالمین». بعد از خواندن سوره «قل هو اللّه احد»، یک، یا دو، یا سه مرتبه (4) «کَذَلِک َ اللّه ُ ربّی» یا سه مرتبه «کَذَلِک َ اللّه ُ رَبُّنا» بگوید (5)، بعد از خواندن سوره کمی صبر کند بعد تکبیر پیش از رکوع را بگوید یا قنوت را بخواند.

(1) (بهجت:) آهسته بگوید:..

(2) (زنجانی:) بر مردها مستحب است در رکعت اوّل و دوّم نماز ظهر و عصر «بِسم ِ اللّه ِ الرَّحمن ِ الرَّحِیم ِ» را بلند بگویند..

(فاضل:) اگر امام جماعت است «بسم اللّه» را بلند بگوید و در حال فرادی آهسته بگوید..

(مکارم:) «بسم اللّه» را در رکعت اوّل و دوّم نماز ظهر و عصر در جماعت بلند بگوید هم چنین مستحب است حمد و سوره و اذکار نماز را شمرده بخواند و آیات را به هم نچسباند و مخصوصاً به معنی آنها توجّه داشته باشد و اگر نماز را با جماعت می خواند بعد از تمام شدن حمد امام به امید ثواب پروردگار بگوید «الحمد للّه رب ّ العالمین» و بعد از خواندن سوره «قل هو اللّه احد»، یک یا دو یا سه مرتبه بگوید: «کذلک اللّه ربّی» یا «کذلک اللّه ربّنا».

(3) (گلپایگانی، صافی:) در رکعت اوّل و دوّم نماز ظهر و عصر «بِسم ِ اللّه ِ الرَّحمن ِ الرَّحِیم ِ» را بلند بگوید و نیز مستحب است در تمام نمازها حمد و سوره را شمرده بخواند..

(زنجانی:) مستحب است نمازگزار حمد و سوره را شمرده بخواند..

(4) (بهجت:) یک یا دو مرتبه..

(5) (سیستانی:) یک یا دو یا سه مرتبه «کذلک اللّه ربی» یا «کذلک اللّه ربنا» بگوید..

[ مستحب است در تمام نمازها در رکعت اول]

مسأله 1018 مستحب است (1) در تمام نمازها در رکعت اول، سوره «إنا أنزلناه» و در رکعت دوم، سوره «قل هو اللّه احد» را بخواند (2).

این مسأله، در رساله آیت اللّه بهجت نیست

(1) (مکارم:) شایسته است.. (تبریزی:) بهتر است..

(2) (مکارم:) و هیچ سوره ای را در هر دو رکعت تکرار نکند مگر سوره «قل هو اللّه» و سزاوار نیست در تمام نمازهای شبانه روز سوره «قل هو اللّه» را ترک کند و بهتر است سوره هایی برای نماز انتخاب شود که مردم را متوجّه اموری که به آن نیاز دارند و ترک گناهانی که به آن آلوده اند، کند.

[مکروه است انسان در تمام نمازهای یک شبانه روز]

مسأله 1019 مکروه است انسان در تمام نمازهای یک شبانه روز سوره «قل هو اللّه احد» را نخواند.

این مسأله، در رساله آیت اللّه بهجت نیست

(مکارم:) رجوع کنید به ذیل مسأله 1018.

[مسأله 1020 خواندن سوره قل هو اللّه احد به یک نفس]

مسأله 1020 خواندن سوره «قل هو اللّه احد» به یک نفس مکروه است (1).

این مسأله، در رساله آیات عظام: مکارم و بهجت نیست

(1) (فاضل:) چنانکه خواندن حمد هم با یک نفس مکروه است.

[مسأله 1021 سوره ای را که در رکعت اول خوانده]

مسأله 1021 سوره ای را که در رکعت اول خوانده مکروه است در رکعت دوم بخواند ولی اگر سوره «قل هو اللّه احد» را در هر دو رکعت بخواند مکروه نیست.

(مکارم:) رجوع کنید به ذیل مسأله 1018. این مسأله، در رساله آیت اللّه بهجت نیست.

  • توضیح المسائل مراجع مطابق با فتاوای سیزده نفر از مراجع معظم تقلید/ متن اصلی از رساله امام خمینی و مُحشی حضرات آیات: سیستانی، صافی گلپایگانی، مکارم شیرازی، نوری همدانی، شبیری زنجانی، بهجت،فاضل،  اراکی، خویی، گلپایگانی، تبریزی.

لینک کوتاه مطلب:  http://goo.gl/XZb44G

*- ضمنا شما می توانید از اینجا مشترک  خبرنامه سایت شوید و جدید ترین مطالب را دریافت کنید.

حتما بخوانيد

ويژه نامه احكام نمازکلید: مستحبات قرائت حمد و سوره در نماز مستحبات قرائت حمد و سوره در نماز مستحبات قرائت حمد و سوره در نماز مستحبات قرائت حمد و سوره در نماز مستحبات قرائت حمد و سوره در نماز مستحبات قرائت حمد و سوره در نماز مستحبات قرائت حمد و سوره در نماز مستحبات قرائت حمد و سوره در نماز مستحبات قرائت حمد و سوره در نماز مستحبات قرائت حمد و سوره در نماز مستحبات قرائت حمد و سوره در نماز

هم‌رسانی، چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید:
افسرانفیس نماکلوب
۱۳۹۶-۱-۱۹ ۰۹:۳۵:۴۲ +۰۴:۳۰

ثبت ديدگاه

Code Center