قرآن کریم: «...الحَمدُ لِلَّهِ الَّذي هَدانا لِهٰذا وَما كُنّا لِنَهتَدِيَ لَولا أَن هَدانَا اللَّهُ...» اعراف/43

مبلغ فطریه و كفاره امسال براي هر نفر

صفحه اصلی/احكام روزه, زكات فطره/مبلغ فطریه و كفاره امسال براي هر نفر
 • مبلغ فطریه و كفاره امسال براي هر نفر
مبلغ فطریه و كفاره امسال براي هر نفرReviewed by مهدي يوسف وند on Jul 15Rating: 5.0

مبلغ فطریه و كفاره امسال براي هر نفر

1- حتما * «ويژه نامه احكام زكات فطره» را از اینجا کلیک کنید و مطالعه نمایید، چندين استفتاء جديد كه توسط سايت هدانا از دفاتر مراجع  پرسيده شده همراه با احكام جامع فطريه، در اين بخش براي شما آماده شده است.

2)- حداقل فطريه  براي هر نفر  الف)قوت غالب گندم:  7000 الي 8000 هزار تومان   ب) قوت غالب برنج : 15 هزار تومان الی 18 هزار تومان

 

مطابق نظر آيت الله خامنه اي

مطابق نظر آيت الله خامنه اي

مبلغ زکات فطره برای سال ۱۳۹۵ اعلام شد

دفتر مقام معظم رهبری، مبلغ زکات فطره برای سال ۱۳۹۵ را حداقل ۷۰۰۰ هزار تومان اعلام کرد.

فطریه عبارت است از سه کیلو طعام غالب هر مسلمان اعم از جو، گندم و برنج و اقلامی که به‌عنوان طعام محسوب می‌شوند. براساس محاسبات صورت‌گرفته میزان زکات فطره برای یک نفر با محاسبه‌ی سه کیلو گندم، ۷۰۰۰ تومان است و پرداخت این مبلغ به‌عنوان فطریه کفایت می‌کند. اما هم‌وطنان می‌توانند با توجه به برنجی که مصرف می‌کنند، سه کیلو از آن یا معادل قیمت آن را به‌عنوان فطریه بپردازند. اما در هر صورت پرداخت حداقل ۷۰۰۰ تومان برای هر نفر کفایت می‌کند.

مبلغ زکات فطره و کفاره برای سال ۱۳۹۵
۱ حداقل فطریه برای هر نفر ۷۰۰۰ تومان
۲ کفاره یک روز قضای روزه با عذر شرعی ۲۰۰۰ تومان
۳ کفاره‌ی یک روز قضای روزه‌ی عمدی ۱۲۰۰۰۰ تومان

موعد پرداخت زکات فطره از غروب روز آخر ماه مبارک رمضان تا ظهر روز عید است و برای کسانی که در نماز عید فطر شرکت می‌کنند،‌ بهتر است قبل از نماز عید این مبلغ را پرداخت و یا از مجموع اموالشان جدا کنند. اما با توجه به استفتای صورت‌گرفته از معظم‌له، واریز زکات فطره قبل از حلول ماه شوال، برای پرداخت‌های اینترنتی که وجوهات به صورت امانت دریافت می‌گردد، مانعی ندارد.

همچنین افرادی که خودشان فقیری را می‌شناسند و از نیازمندی او اطمینان دارند، می‌توانند مبلغ فطریه را به او بپردازند. البته این افراد باید فقط طعام یا پول معادل آن را به فقیر بپردازند و چیزی غیر از طعام و پول مثل لباس و وسایل منزل پذیرفته نیست. همچنین کسانی که از سادات نیستند نمی‌توانند زکات‌شان را به سادات فقیر بپردازند. بنابراین شخصی که سید نیست، ولو همسر او سید باشد، نمی‌تواند زکاتش را به سید فقیر بدهد؛ چرا که ملاک فرد پرداخت‌کننده است. همچنین فرد دریافت‌کننده اگر آقایی سید و فقیر باشد، او نمی‌تواند زکات فطره‌ی افراد غیر سید را دریافت کند.

همچنین مبلغ کفاره‌ی یک روز قضای روزه با عذر شرعی، مبلغ ۲۰۰۰ تومان و کفاره‌ی یک روز قضای روزه‌ی عمدی، مبلغ ۱۲۰۰۰۰ تومان است.

هم‌وطنان گرامی برای پرداخت مبالغ زکات فطره و کفاره و سایر وجوهات شرعی می‌توانند به صفحه‌ی ویژه‌ی پرداخت وجوهات (اینجا) مراجعه کنند. 

 لازم نيست زكات فطره از قوت غالب داده شود بلكه اگر از گندم، جو، خرما، برنج و مانند اينها داده شود، كفايت مى‏‌كند. شما مي توانيد مقاله «منظور از قوت غالب چيست » را مطالعه نماييد .

  • جدول مبالغ وجوهات بصورت زیر است:
# مورد مبلغ (تومان)
۱ یک سال نماز قضا ۱،۲۰۰،۰۰۰
۲ یک ماه روزه قضا ۸۰۰،۰۰۰
۳ کفاره یک روز قضای روزه عمد (اطعام ۶۰ فقیر) ۱۲۰،۰۰۰
۴ کفاره یک روز قضای روزه عذر(بیمار، سالمند،…) ۲،۰۰۰
۵ حداقل فطریه برای هر نفر ۷،۰۰۰
۶ کفاره عهد برای هر مورد (اطعام ۶۰ فقیر) ۱۲۰،۰۰۰
۷ کفاره قسم یا نذر برای هر مورد (اطعام ۱۰ فقیر) ۲۰،۰۰۰
۸ یک دوره ختم قرآن ۲۵۰،۰۰۰
۹ هر مورد قربانی ۶۵۰،۰۰۰

دفتر استفتائات و وجوهات شرعي مقام معظم رهبري .


مطابق نظر آيت الله مكارم شيرازي

مطابق نظر آيت الله مكارم شيرازي

میزان فطریه و کفاره روزه ماه مبارک رمضان در سال 1396

بر اساس فتوای آیت الله العظمی مکارم شیرازی، زکات فطره امسال برای هر نفر بر مبنای قوت غالب گندم مبلغ شش هزار تومان (6,000 تومان) و بر اساس قوت غالب برنج خارجی، مبلغ پانزده هزار تومان (15,000 تومان) و برنج ایرانی، مبلغ سی هزار تومان (30,000 تومان) اعلام شده است.
 کفاره روزه غیر عمد (عذر) برای هر روز مبلغ دو هزار تومان (2,000 تومان) است که باید به صورت نان تهیه و پرداخت شود، همچنین کفاره روزه عمد برای هر روز مبلغ یکصد و بیست هزار تومان (120,000 تومان) است.
از سوی حضرت آیة‌الله العظمی مکارم شیرازی (مدّظله العالی) میزان زکات فطره و کفاره ماه مبارک رمضان مشخص و به کلیه دفاتر ایشان در سراسر کشور اعلام شد
بر اساس فتوای آیت الله العظمی مکارم شیرازی، زکات فطره امسال برای هر نفر بر مبنای قوت غالب گندم مبلغ شش هزار تومان (6,000 تومان) و بر اساس قوت غالب برنج خارجی، مبلغ پانزده هزار تومان (15,000 تومان) و برنج ایرانی، مبلغ سی هزار تومان (30,000 تومان) اعلام شده است.
 کفاره روزه غیر عمد (عذر) برای هر روز مبلغ دو هزار تومان (2,000 تومان) است که باید به صورت نان تهیه و پرداخت شود، همچنین کفاره روزه عمد برای هر روز مبلغ یکصد و بیست هزار تومان (120,000 تومان) است.
لازم به ذکر است که براساس مسأله 1492 رساله توضیح المسائل آیة الله العظمی مکارم شیرازی، زکات فطره بر تمام کسانى که قبل از غروب شب عید فطر بالغ و عاقل و غنى باشند واجب است، یعنى باید براى خودش و کسانى که نان خور او هستند، هر نفر به اندازه یک صاع (تقریباً سه کیلو) از آنچه غذاى نوع مردم آن محل است، اعم از گندم و جو یا خرما یا برنج یا ذرّت و مانند اینها به مستحق بدهد و اگر پول یکى از اینها را بدهد کافى است.
در ضمن بنابر فتوای معظّم له اگر کسى تنها در افطار شب عید فطر میهمان دیگرى باشد فطریه او به عهده خودش است.
منبع: سایت هدانا برگرفته از سایت حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی.

طبق نظر آيت الله صافي گلپايگاني

طبق نظر آيت الله صافي گلپايگاني

بسمه تعالی
با آرزوی قبولی طاعات و عبادات روزه‌داران گرامی؛‌ نظر مرجع عالیقدر حضرت آیت‌الله العظمی صافی گلپایگانی مدظله العالی پیرامون میزان زکات فطره‌ و کفاره روزه بشرح ذیل است:

– مؤمنان مبلغ معادل یک صاع  (3 کیلوگرم) گندم یا برنج را به عنوان قوت غالب جهت زکات فطره بپردازند.
– کفاره روزه غیر عمدی، برای هر روز، یک مد (حدود ۷۵۰ گرم) طعام مثل گندم می باشد.
– کفاره عمدی، برای هر روز افطار عمدی، اطعام شصت مسکین؛ هر کدام یک مد (حدود ۷۵۰ گرم) طعام مثل گندم پرداخت شود.

* با توجه به اینکه قیمت گندم و برنج در شهرهای مختلف، متفاوت می باشد، لذا روزه داران عزیز لازم است معادل مقادیر فوق را بر طبق قیمت محل زندگی خود محاسبه نموده و پرداخت نمایند.

سايت آيت الله صافي گلپايگاني .


آيت الله نوري همداني

آيت الله نوري همداني

مبلغ زکات فطره و کفاره سال 96 اعلام شد

حجت الاسلام والمسلمین شمس مدیر دفتر حضرت آیت‎الله العظمی نوری همدانی«مد ظله» از اعلام مبلغ زکات فطره و کفاره روزه‌ سال 96 از سوی معظم‎له خبر داد.

حجت الاسلام والمسلمین محمد شمس، مدیر دفتر حضرت آیت‌ الله ‎العظمی نوری همدانی«مد ظله» بیان داشتند: با آرزوی قبولی طاعات و عبادات به اطلاع می‌رساند طبق نظر مبارک مرجع عاليقدر حضرت آیت الله العظمی نوری همدانی دامت برکاته پرداخت قیمت 3 کیلو از گندم که شش هزارتومان است کفایت می‌کند.

وی افزود: چون از نظر معظم‌له قوت غالب قشری از انسان‌ها میزان است و اما اگر کسی خود مایل به پرداخت قیمت برنج باشد هر نوع از برنج باشد کافی است همچنین کفاره تأخیر یا عذر برای هر روز 2.000 تومان و عمدی  120.000تومان معین شود.

منبع: سایت هدانا برگرفته از سایت حضرت آیت الله العظمی نوری همدانی.


آيت الله شبيري زنجاني

آيت الله شبيري زنجاني

 دفتر معظمٌ له مبلغ 6000 تومان را بابت فطریه هر نفر به حساب گندم و مبلغ 18000 تومان را برای پرداخت زکات فطره به حساب برنج تعیین کرده است.

کفاره افطار غیر عمدی برای هر روز به حساب گندم 900 گرم است که در صورت اطمینان می توان قیمت آن را به شخص مستحق داد تا به وکالت از او برای خودش این مقدار طعام بخرد. دفتر حضرت آیت الله العظمی شبیری زنجانی، مبلغ 1500تومان را برای کفاره افطار غیر عمدی و مبلغ 90000تومان را برای افطار عمدی تعیین کرده است.

هر شخص بايد براى خودش و كسانى كه نان خور او هستند، هر نفر يك صاع از خوراكيهاى رايج در آن منطقه، همچون گندم، جو، خرما، كشمش، برنج و مانند اينها، به مستحقّ بدهد و اگر پول يكى از اينها را هم بدهد كافى است، وزن هر صاع بنا بر نظر معظمٌ له، به حساب گندم حدود سه کیلو و ششصد گرم است که مومنین می توانند قیمت آن را طبق قیمت محل زندگی خود محاسبه کرده و به مستحقین برسانند. کسی که نماز عید فطر می خواند باید فطریه را پیش از نماز عید پرداخت کند و یا به این نیت کنار بگذارد ولی اگر نماز عید نمی خواند باید تا غروب روز عید فطر، زکات فطره را پرداخت کند یا کنار بگذارد.مصرف زکات فطره همان مصارف زکات است ولی احتیاط مستحب آن است زکات فطره فقط به مصرف مساکین شیعه یعنی فقرایی که بسیار نیازمندند، برسد.

دفتر آیت الله العظمی شبیری زنجانی


مطابق نظر آيت الله سيستاني

مطابق نظر آيت الله سيستاني

مسأله ۲۰۰۳ ـ کسی که موقع غروب شب عید فطر، بالغ و عاقل است، و بیهوش و فقیر و برده نیست، باید برای خودش و کسانی که نان‌خور او هستند، هر نفری یک صاع که گفته می‌شود تقریباً سه کیلو است از غذاهای معمول در شهرش مانند گندم یا جو یا خرما یا کشمش، یا برنج یا ذرّت به مستحق بدهد، و اگر بجای آن پول هم بدهد، کافی است، و احتیاط لازم آن است که از غذاهایی که در شهرش معمول نیست ندهد هرچند گندم یا جو، یا خرما یا کشمش باشد. رساله آیت الله سیستانی.


آيت الله وحيد خراساني

آيت الله وحيد خراساني

دفتر آیت الله العظمی وحید خراسانی دام ظله العالی- میزان فطریه

بسمه تعالی

در پی سؤالات مکرر از مبلغ فطریه برای هر نفر، به اطلاع می رساند:

فطریه هر نفر یک صاع- که تقریبا ۳کیلو گرم است- گندم یا جو یا خرما یا کشمش یا برنج و مانند اینها می باشد، که باید به مستحق بدهد، و بنابر احتیاط واجب غذای معمول محلش باشد، و اگر پول یکی از اینها را هم بدهد، کافی است، و مبلغ آن در ایران به حساب گندم ۶۰۰۰تومان تعیین شده است.

و در مسأله۲۰۳۱ توضیح المسائل در مورد مصرف زکات فطره چنین بیان شده است: مشهور فرموده اند که مصرف زکات فطره، مصرف زکات مال(مسأله ۱۹۴۲)است، ولی احتیاط واجب آن است که به فقرا داده شود، و باید شیعه دوازده امامی باشد، مگر در صورتی که مؤمن پیدا نکند که در این صورت به غیر ناصبی هم می شود داد.

 سایت معظم له.

حضرت آیت الله جوادی آملی

حضرت آیت الله جوادی آملی

به گزارش سایت رسمی آیت الله جوادی آملی، اسرا نیوز؛ در آستانه حلول ماه شوال و فرا رسيدن عيد سعيد فطر،  آیت‌الله العظمی جوادی‌آملی در پاسخ به استفتایی، نظر خود را درباره مبلغ و میزان فطریه  اعلام کردند.

 پاسخ این مرجع تقلید به استفتاء میزان زکات فطره به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحيم و اياه نستعين

1 . مقدار فطريه سه كيلو گندم, برنج, خرما و مانند آن يا پول آن كه در هر مكاني قيمت خاص خود را دارد.
2 . فطريه كسي كه اول مغرب شب عيد (نه غروب) نانخور كسي محسوب شود بر او واجب است. صرف نان او را در شب عيد بخورد كافي نيست بلكه بايد نانخور او حساب شود. بنابراين مهماني كه فقط افطار كسي را مي‌خورد و نانخور او محسوب نمي‌شود فطريه او بر ميزبان واجب نمي‌شود.
3. كسي كه پول فطريه را تا ظهر روز عيد فطر ندارد قرض كردن بر او واجب نيست هر چند اگر قرض كند و اداء نمايد صحيح است. البته اگر قرضي نكرده باشد, بعد از دريافت حقوق بايد فطريه را بپردازد.

سایت رسمی معظم له

حتما بخوانيد

ویژه نامه احکام جامع زکات فطره

 1. چه کسانی باید فطریه بپردازند
 2. فطریه مهمان در شب عید فطر بر عهده کیست
 3. زمان دقيق پرداخت فطريه چه موقع است
 4. زكات فطره در چه اموري بايد استفاده شود
 5. حكم تصرف در فطريه كنار گذاشته شده
 6. آيا افراد فقير بايد زكات فطره بدهند
 7. اگر پدر فطريه همسر و فرزندان را ندهد
 8. آيا فطريه زن بر عهده شوهر است
 9. دادن فطريه بعد از عيد فطر چه حكمي دارد
 10. آيا مي توان فطريه را در شهر ديگري بدهيم
 11. آيا به هر فقيري مي توان فطريه داد
 12. آيا دادن فطريه به واجب النفقه جايز است (پدر و مادر …
 13. پرداخت فطريه به اقوام و فاميل فقير
 14. آيا مي توان فطريه را به فرد سيد بدهيم
 15. احكام زكات فطره دانشجويان و سربازان

 كليد : مبلغ فطریه و كفاره امسال براي هر نفر  مبلغ فطریه و كفاره امسال براي هر نفر  مبلغ فطریه و كفاره امسال براي هر نفر  مبلغ فطریه و كفاره امسال براي هر نفر  مبلغ فطریه و كفاره امسال براي هر نفر   مبلغ فطریه و كفاره امسال براي هر نفر  مبلغ فطریه و كفاره امسال براي هر نفر  مبلغ فطریه و كفاره امسال براي هر نفر  مبلغ فطریه و كفاره امسال براي هر نفر  مبلغ فطریه و كفاره امسال براي هر نفر مبلغ فطریه و كفاره امسال براي هر نفر  مبلغ فطریه و كفاره امسال براي هر نفر مبلغ زکات فطریه و کفاره سال ۹۴ مبلغ زکات فطریه و کفاره سال ۹۴ مبلغ زکات فطریه و کفاره سال ۹۴ مبلغ زکات فطریه و کفاره سال ۹۴ مبلغ فطریه و کفاره سال 94 میزان فطریه اعلام میزان زکات فطره و کفاره روزه سال میزان زکات فطره امسال چقدر است میزان زکات فطریه از سوی مراجع تقلید اعلام شد میزان و مبلغ زکات فطریه امسال چقدر استغ فطریه و كفاره امسال براي هر نفر  مبلغ فطریه و كفاره امسال براي هر نفر مبلغ زکات فطریه و کفاره سال ۹۴ مبلغ زکات فطریه و کفاره سال 95مبلغ زکات فطریه و کفاره سال 95مبلغ زکات فطریه و کفاره سال ۹۴ مبلغ فطریه و کفاره سال 94 میزان فطریه اعلام میزان زکات فطره و کفاره روزه سال میزان زکات فطره امسال چقدر است میزان زکات فطریه از سوی مراجع تقلید اعلام شد میزان و مبلغ زکات فطریه امسال چقدر است فطریه سال 94 فطریه سال 94 و خامنه ای قیمت فطریه شهرستان  مبلغ فطریه سال 95

۱۳۹۶-۳-۳۱ ۲۲:۱۸:۳۲ +۰۴:۳۰

۲ ديدگاه

 1. الياس ۱۳۹۴-۰۵-۰۶ در ۱۵:۲۴- پاسخ دادن

  با سلام و خسته نباشید
  سوال اول) با توجه به این که بنده مقلد آیت ا… خامنه ای می باشم و نظر ایشان در مورد کفاره یک روز قضای روزه عمد (اطعام ۶۰ فقیر) 120 هزار تومان می باشد و بنده 3 سال از ایام ماه مبارک رمضان را عمدا و بدون عذر روزه نگرفته ام (90 روز)، که با احتساب مبلغ 120 هزار تومان باید مبلغ 10 میلیون 800 هزار تومان به عنوان کفاره پرداخت کنم.با توجه به اینکه بنده می خواهم کل مبلغ کفاره را پرداخت کنم و از طرفی چون این مبلغ برای من سنگین است می توانم در این مورد از مجتهدی دیگر که مبلغ کمتری وضع کرده است تقلید کنم؟ مثلا می توانم در این مورد از آیت ا… نوری همدانی که نظر ایشان در مورد کفاره یک روز قضای روزه عمد 72 هزار تومان می باشد، تقلید کنم؟
  سوال 2) این مبلغ به چه کسی و به چه صورتی باید پرداخت شود؟ به دفتر وجوهات مرجع تقلید اصلی یا به دفتر وجوهات مرجع تقلید در آن مورد خاص؟باید عنوان شود که مبلغ کفاره در ازای کفاره چند روز بوده است؟

  • مهدي يوسف وند ۱۳۹۴-۰۵-۰۶ در ۱۵:۲۷- پاسخ دادن

   سلام عليكم برادر عزيز
   از آشنايي با شما خوشوقتيم.
   1-توجه كنيد كه روزه‌هايى را كه عمداً نگرفتيد واجب است ضمن قضاى آنها براى هر روز يا شصت روز روزه بگيريد يا شصت مسكين را اطعام كنيد. آنچه مهم است اطعام شصت فقير است(يك مدّ طعام (هفتصد و پنجاه گرم گندم، جو، آرد و مانند آن را) به فقير بدهيد ). لذا شما مي توانيد به دفتر مرجع ديگر رجوع كنيد. و يا اينكه خودتان پرداخت نماييد.
   2-شما نياز نيست به دفتر مرجع خودتان و يا مرجع ديگري رجوع كنيد، بلكه ملاك همان 750گرم براي اطعام فقير هست. با اين توضيحات روشن است كه اگر شما «يك مد طعام» را حتي پايين تر از قيمت دفتر آيت الله نوري همداني دامت بركاته، خودتان پيدا كرديد مي توانيد به فقير بدهيد.
   دفاتر مراجع به عنوان وكيل شما عمل مي كنند، و قيمت اعلامي از سوي آنان بدين معناست كه ايشان براي اطعام، كمتر از اين مبلغ را قبول نمي نمايند.
   تبصره:
   لازم به ذكر است كه در خمس بر خلاف كفاره و زكات فطره ؛ اينگونه نيست بلكه خمس را حتما بايد به دست مرجع تقليد(يا دفتر و يا نماينده او) رساند.
   توصيه ما اينست، چون اطعام فقير شرايط خاص فقهي دارد، حتما به وكالت به دفتر يكي از مراجع پول را پرداخت نماييد.(احكامي چون : در كفّاره افطار عمدى، اگر به شصت فقير دسترسى دارد، نمى‌‏تواند به هر كدام از آنها بيشتر از يك مدّ طعام بده).

   اگر ابهام و يا سوالي بود در خدمتيم.
   وفقكم الله لكل الخير

ثبت ديدگاه