مطالب مشابه

2 Comments

 1. الياس

  با سلام و خسته نباشید
  سوال اول) با توجه به این که بنده مقلد آیت ا… خامنه ای می باشم و نظر ایشان در مورد کفاره یک روز قضای روزه عمد (اطعام ۶۰ فقیر) 120 هزار تومان می باشد و بنده 3 سال از ایام ماه مبارک رمضان را عمدا و بدون عذر روزه نگرفته ام (90 روز)، که با احتساب مبلغ 120 هزار تومان باید مبلغ 10 میلیون 800 هزار تومان به عنوان کفاره پرداخت کنم.با توجه به اینکه بنده می خواهم کل مبلغ کفاره را پرداخت کنم و از طرفی چون این مبلغ برای من سنگین است می توانم در این مورد از مجتهدی دیگر که مبلغ کمتری وضع کرده است تقلید کنم؟ مثلا می توانم در این مورد از آیت ا… نوری همدانی که نظر ایشان در مورد کفاره یک روز قضای روزه عمد 72 هزار تومان می باشد، تقلید کنم؟
  سوال 2) این مبلغ به چه کسی و به چه صورتی باید پرداخت شود؟ به دفتر وجوهات مرجع تقلید اصلی یا به دفتر وجوهات مرجع تقلید در آن مورد خاص؟باید عنوان شود که مبلغ کفاره در ازای کفاره چند روز بوده است؟

  پاسخ
  1. مهدي يوسف وند

   سلام عليكم برادر عزيز
   از آشنايي با شما خوشوقتيم.
   1-توجه كنيد كه روزه‌هايى را كه عمداً نگرفتيد واجب است ضمن قضاى آنها براى هر روز يا شصت روز روزه بگيريد يا شصت مسكين را اطعام كنيد. آنچه مهم است اطعام شصت فقير است(يك مدّ طعام (هفتصد و پنجاه گرم گندم، جو، آرد و مانند آن را) به فقير بدهيد ). لذا شما مي توانيد به دفتر مرجع ديگر رجوع كنيد. و يا اينكه خودتان پرداخت نماييد.
   2-شما نياز نيست به دفتر مرجع خودتان و يا مرجع ديگري رجوع كنيد، بلكه ملاك همان 750گرم براي اطعام فقير هست. با اين توضيحات روشن است كه اگر شما «يك مد طعام» را حتي پايين تر از قيمت دفتر آيت الله نوري همداني دامت بركاته، خودتان پيدا كرديد مي توانيد به فقير بدهيد.
   دفاتر مراجع به عنوان وكيل شما عمل مي كنند، و قيمت اعلامي از سوي آنان بدين معناست كه ايشان براي اطعام، كمتر از اين مبلغ را قبول نمي نمايند.
   تبصره:
   لازم به ذكر است كه در خمس بر خلاف كفاره و زكات فطره ؛ اينگونه نيست بلكه خمس را حتما بايد به دست مرجع تقليد(يا دفتر و يا نماينده او) رساند.
   توصيه ما اينست، چون اطعام فقير شرايط خاص فقهي دارد، حتما به وكالت به دفتر يكي از مراجع پول را پرداخت نماييد.(احكامي چون : در كفّاره افطار عمدى، اگر به شصت فقير دسترسى دارد، نمى‌‏تواند به هر كدام از آنها بيشتر از يك مدّ طعام بده).

   اگر ابهام و يا سوالي بود در خدمتيم.
   وفقكم الله لكل الخير

   پاسخ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

|تماس با ما | حمایت از ما | تبلیغات | همکاری با ما |تمامي حقوق شرعاً و قانوناً براي تیم هدانا محفوظ مي باشد و نقل مطالب با ذكر منبع سبب امتنان است. © کپی رایت - هدانا HADANA.IR |

Code Center