وبگاه پاسخگویی به سوالات دینی هدانا

ماليدن روغن به بدن در حال احرام

ماليدن روغن به بدن در حال احرام

لگو احکام حج و عمره

۱۲- روغن ماليدن‏

دوازدهم- [محرمات احرام]روغن ماليدن به بدن.

۴۱۳- ماليدن روغن به بدن اگرچه بوى خوش در آن نباشد، بنابر احوط[۱] بلكه اقوى، حرام است.

 

[۱] ( ۱). آية اللَّه خامنه ‏اى: ماليدن روغن به اعضاى بدن و موى سر، در حال احرام جايز نيست چه از قبيل كِرِم كه براى زينت زده‏مى‏شود و چه غير آن و چه معطر باشد يا نباشد.

۴۱۴- استعمال روغنِ داراى بوى خوش، پيش از احرام، اگر اثرش تا وقت احرام باقى مى‏ماند، جايز نيست.[۱] ۴۱۵- خوردن روغن اگر در آن بوى خوش- مثل زعفران- نباشد، مانع ندارد.

[۱] ( ۲). آية اللَّه بهجت: در صورت ارتكاب و در صورت امكان تأخير احرام، تا زمان زوال بوى خوش، لازم است.( مناسك شيخ، ص ۲۴).

آية اللَّه خويى: فتواى معظّم له به دست نيامد.

آيةاللَّه سيستانى: ولى اگر در آن عطر نباشد بلكه خودش خوشبو باشد اشكال ندارد.

۴۱۶- ماليدن روغن اگر از روى اضطرار و احتياج باشد، مانعى ندارد.[۱]

 

[۱] ( ۳). آية اللَّه سيستانى: محرم مى‏تواند روغنى كه بوى خوشى ندارد براى مداوا استعمال كند و جايز است در حال ضرورت استعمال روغنى كه خوشبو است يا بوى خوش در آن است.
۲

۲/ ۴۱۶- استفاده از كرم‏هاى مختلف- نرم كننده، ضد آفتاب، تميز كننده و برطرف كننده خشكى لب و تاول‏هاى پا و كرم نرم كننده دست و صورت و بدون بو و الكل- در حال احرام جايز است يا خير؟[۱]

 

[۱] ( ۴). آية اللَّه خامنه‏ اى: جايز نيست.

آية اللَّه سيستانى: جايز نيست مگر در موارد ضرورت.

آية اللَّه مكارم: ماليدن هر نوع روغن و كرم به بدن خواه معطر باشد يا نه، براى محرم جايز نيست ولى ماليدن انواع پمادهاى طبى بر بدن براى معالجه و درمان مانعى ندارد.

آية اللَّه صافى: جايز نيست هر چند در آن بوى خوش نباشد ولى در حال اضطرار و ناچارى جايز است و در اين حال چنانچه بوى خوش در آن باشد، كفاره آن يك گوسفند است هرچند از روى اضطرار بوده والله العالم.

آية اللَّه نورى: در فرض سؤال كه بو ندارد جايز است.

ماليدن روغن كفّاره ندارد

 

۴۱۷- اگر در روغن بوى خوش نباشد، در ماليدن آن كفّاره نيست.[۱]

 

[۱] ( ۱). آيات عظام: تبريزى، خويى و سيستانى: كفاره روغن مالى در صورتى كه از روى علم و عمد باشد،( آيةاللَّه تبريزى: چه بوى خوش در آن باشد يا نباشد.) و يك گوسفند است و اگر از روى نادانى باشد، كفّاره‏اش اطعام يك فقير است بنابر احتياط در هر دو مورد.

آية اللَّه مكارم: احتياطاً يك گوسفند است.

۴۱۸- اگر در روغن بوى خوش باشد، كفاره آن‏[۱] يك گوسفند است اگرچه از روى اضطرار[۲] باشد.

 

[۱] ( ۲). آية اللَّه خامنه‏اى: بنابر احتياط، كفاره ماليدن روغن خوشبو به بدن، يك گوسفند است، و در موردروغن‏هاى غير خوشبو، سير كردن يك فقير است، اگرچه عدم وجوب كفاره در هر دو مورد بعيد نيست.

آية اللَّه فاضل: اگر در روغن بوى خوش باشد كفّاره خوردن آن بنابر اقوى يك گوسفند است و در غير مصرفِ خوردن هم احتياطاً كفّاره را بدهد.

آية اللَّه نورى: كفاره ماليدن روغن به بدن، يك گوسفند است، اگرچه از روى اضطرار باشد.
[۲] ( ۳). آية اللَّه بهجت، آية اللَّه تبريزى: كفّاره‏اش يك گوسفند است حتى در صورت ضرورت، على‏الأحوط.

آية اللَّه فاضل: در حال اضطرار كفّاره ثابت نيست.

منبع: سایت هدانا برگرفته از مناسك حج با حواشى و مطابق با فتاوای دوازده نفر از مراجع معظم تقلید/ متن اصلی از رساله امام خمینی و مُحشی حضرات آیات: خامنه ای، سیستانی، صافی گلپایگانی، مکارم شیرازی، نوری همدانی، وحید خراسانی، بهجت،فاضل ، خویی، گلپایگانی، تبریزی.

حتما بخوانيد

ویژه نامه احکام حج و عمره

ویژه نامه احکام جامع سایت هدانا

🔗 لینک کوتاه
درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
۰ (۰ رای)

نظرات بسته شده است.