قرآن کریم: «...الحَمدُ لِلَّهِ الَّذي هَدانا لِهٰذا وَما كُنّا لِنَهتَدِيَ لَولا أَن هَدانَا اللَّهُ...» اعراف/43

كم رويى و خجالت در غسل

صفحه اصلی/احكام/طهارت/كم رويى و خجالت در غسل
 • كم رويى و خجالت در غسل
كم رويى و خجالت در غسلReviewed by مهدي يوسف وند on Sep 27Rating: 5.0

كم رويى و خجالت در غسل

لازم به ذکر است برای غسل، واجب لازم نیست شخص حتما استحمام نماید، بلکه با یک یا دو لیوان آب و خیس کردن یک پارچه و کشیدن آن بر اعضا نیز می توان غسل نمود. چه بسا در موارد و شرایط مختلف امکان حمام رفتن نباشد اما بتوان با این روش غسل کرد. لازم است قبل از غسل اگر نجاستی بر روی پوست هست را بشویدو پس از آن به راحتی و با سرعت می توان با یک پارچه خیس غسل کرد.

كم رويى در غسل

پرسش 190 . اگر شخص در جايى كه مهمان است جنب شود، آيا به جهت خجالت مى تواند به جاى غسل، تيمم كند؟

همه مراجع: خجالت مجوز تيمم نيست و بايد غسل كند.

تبصره. چنانچه صبر كند تا وقت نماز تنگ شود ـ اگر چه گناه كرده ـ تيمم او در آن هنگام صحيح است و مى تواند پس از تطهير بدن و لباس، با آن نماز بخواند.

جنابت و دورى حمام

پرسش 188 . آيا به علت دور بودن حمام، مى توانيم به جاى غسل تيمم كنيم؟

همه مراجع: خير، بايد غسل كنيد.

[2]

 • [1]. امام، استفتائات، ج 1، تيمم، س 236؛ خامنه اى، اجوبة، س 215؛ فاضل، جامع المسائل، ج 2، س 184 و دفتر: همه مراجع.
 • [2]. امام، استفتائات، ج 1، تيمم، س 236؛ دفتر: همه مراجع.(احكام وضو غسل و تيميم،  پرسمان).

 

مطابق نظر آيت الله خامنه اي

مطابق نظر آيت الله خامنه اي

غسل جنابت با پارچه مرطوب

س. اگر كسى براى غسل واجب پارچه‌اى را به آب بزند و با آن تمام بدنش را (به ترتيب غسل) بشويد كافى است يا خير؟ ضمناً اگر قبل از اتمام شستن عضوى در غسل عضو قبلى خشك شود اشكال دارد يا خير؟

ج. اگر صدق شستن کند، کافى است و خشک شدن عضو قبلى اشکال ندارد.

ترک غسل به سبب نبود حمام

س. سربازى هستم كه در يكى از پادگان‌ها خدمت مى‌‌كنم، با توجه به اينكه براى ما استحمام محدوديت دارد حدود شش روز با عذر شرعى و تيمم نماز را به جا آوردم. آيا نماز من صحيح است يا نه؟

ج. با توجه به اينكه براى غسل حتماً لازم نيست كه از حمام استفاده شود بلكه مى‌‌توان با يك پارچ آب سر و گردن، بعد طرف راست و بعد طرف چپ بدن را غسل داد اگر واقعاً آبى براى غسل نبوده يا براى غسل وقت كافى نبوده، تيمم صحيح و نماز با آن هم بى‌اشكال است و الا كافى نيست.

س 215: ما در منطقه سردسیری زندگی می‏کنیم که نه حمام دارد و نه مکانی برای استحمام، وقتی در ماه مبارک رمضان به حالت جنابت از خواب بیدار می‏ شویم، با توجه به این که غسل کردن جوانان در نیمه شب در برابر مردم با آب مشک یا حوض عیب شمرده می‏شود و آب هم در آن وقت سرد است، تکلیف ما برای روزه فردا چیست؟ آیا تیمم جایز است؟ در صورتی که غسل نکند، افطار کردن روزه آن روز چه حکمی دارد؟

ج: مجرد مشقّت يا عيب شمرده شدن اغتسال جوانان در نيمه شب، عذر شرعى محسوب نمى‏شود، بلکه مادامى که غسل، حرجى و موجب ضرر براى مکلّف نشود، غسل کردن به هرصورتى که امکان دارد واجب است، و در صورت حرج يا ضرر بايد قبل از طلوع فجر تيمم کند و با تيمم بدل از غسل جنابت پيش از طلوع فجر روزه‏اش صحيح است، و اگر تيمم نکند روزه ‏اش باطل است، ولى امساک در طول روز بر او واجب مى ‏باشد.

منبع: سایت هدانا برگرفته از استفتائات آیت الله العظمی خامنه ای.


طبق نظر آيت الله مكارم شيرازي

طبق نظر آيت الله مكارم شيرازي

عدم جواز تیمم بدل از غسل در هنگام خجالت 

پرسش : آیا در مواردی که غسل جنابت لازم است اگر در جایی بودیم که رودر بایستی داشتیم مانند خانه مادر شوهر می توان تیمم کرد؟

پاسخ :

رودربایستی مجوز ترک غسل و انجام تیمم بدل از غسل نمی شود مگر این که انجام غسل واقعاً عسر و حرج شدید داشته باشد که در این صورت نماز را به تاخیر می اندازید و در آخر وقت تیمم می کنید و نماز می خوانید.

تیمم بدل از غسل به خاطر خجالتی بودن [موارد وجوب تیمم ]

پرسش : در مواردی که غسل جنابت لازم است، شخص می تواند به خاطر خجالت تیمم کرد؟

پاسخ : خجالتی بودن مجوز ترک غسل و انجام تیمم بدل از غسل نمی شود مگر این که انجام غسل واقعاً عسر و حرج شدید داشته باشد که در این صورت نماز را به تاخیر می اندازد و در آخر وقت تیمم می کند و نماز می خواند.

منبع: سایت هدانا برگرفته از استفتائات آیت الله العظمی مکارم شیرازی


آيت الله شبيري زنجانيآيت الله شبيري زنجاني

سوال
 
163 – اگر کسی نزدیک طلوع فجر یا بعد آن محتلم شود و خجالت بکشد که حمام برود و غسل کند و غسلش را ظهر انجام دهد، اشکال دارد؟
پاسخ

خجالت كشيدن موجب جواز ترك غسل نمي شود، مگر اينكه به حد حرج برسد. در هر صورت در تنگی وقت بعد از تطهیر بدن و لباس می تواند با تیمم نماز بخواند.

منبع: سایت هدانا برگرفته از استفتائات آیت الله العظمی شبیری.

حتما بخوانيدكليد: كم رويى و خجالت در غسل كم رويى و خجالت در غسل كم رويى و خجالت در غسل كم رويى و خجالت در غسل كم رويى و خجالت در غسل كم رويى و خجالت در غسل در مورد جاهايى كه انسان نسبت به انجام غسل جنابت خجالت مى كشد و نماز نمى خواند، براى خواندن نماز لطفا راه حلى ارائه نمائيد  ترک غسل جنابت بخاطر خجالت  آیا به سبب خجالت از دیگران می‌توان به‌جای غسل جنابت، تیمّم  من به علت خجالت کشیدن از غسل جنابت در خانه پدر و مادرم 4 تا  غسل نکردن بخاطر خجالت  آیا به سبب خجالت از دیگران می‌توان به‌جای غسل جنابت، تیمّم  حکم خجالت کشیدن در انجام غسل غسل نکردن بخاطر حیاء از روی خجالت میتوان به جای غسل تیمم کرد اگر كسي جنب شود و از غسل كردن خجالت مي كشد نماز را چگونه غسل نکردن بدلیل خجالت كمرويي و خجالت در غسل كمرويي و خجالت در غسل كمرويي و خجالت در غسل كمرويي و خجالت در غس

هم‌رسانی، چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید:
افسرانفیس نماکلوب
۱۳۹۶-۱-۱۹ ۰۹:۴۴:۴۱ +۰۴:۳۰

۳ ديدگاه

 1. علي ۱۳۹۶-۰۳-۱۷ در ۰۰:۲۸- پاسخ دادن

  با سلام بنده جواني نامزد كرده هستم شب هايي ك ب خانه همسرم ميرود صبح از روي خجالت و نبود جا مجبور ب ترك غسل ميشوم ميخواستم بداتم در ماه مبارك رمضان حكم روزه أم چي ميشود و بايد چ كنم

  • مهدي يوسف وند ۱۳۹۶-۰۳-۱۸ در ۰۰:۱۷- پاسخ دادن

   سلام علیکم
   حتما باید قبل از اذان صبح غسل کنید، بهانه خوبی نیست که غسل را ترک کنید، حداقل در آخر وقت تیمم کنید هر چند که گناه کرده که غسل را به تاخیر انداخته!، این که کار سختی نیست!.
   برای غسل هم نیاز به دوش نیست، در همان اتاق با یک لیوان آب و یک پارچه خیس به راحتی در کتر از ۵ دقیقه غسل جنابت کنید.
   روزه ها را که بدون غسل و تیمم خوانده اید باید قضا کنید و کفاره هم بدهید، برای هر روز روزه باید ۶۰ روز روزه بگیرید (۳۱ روز پی در پی) و یا ۶۰ فقیر را اطعام کنید(هر مد طعام حدود ۷۵۰ گرم، گندم، یا برنج و … است)
   وفقکم الله لکل الخیر

 2. من ۱۳۹۵-۰۱-۰۶ در ۱۸:۰۰- پاسخ دادن

  اما شما مجبور نیستید برای غسل به حمام بروید. کافیست یک حوله یا ابر تمیز را خیس کنید با آن آب را به تمام بدنتان به ترتیبی که در غسل آمده بمالید. به این ترتیب غسل کامل شده است.

ثبت ديدگاه