وبگاه پاسخگویی به سوالات دینی هدانا

كم رويى و خجالت در غسل

برای غسل، واجب لازم نیست شخص حتما استحمام نماید، بلکه با یک یا دو لیوان آب و خیس کردن یک پارچه و کشیدن آن بر اعضا نیز می توان غسل نمود.

كم رويى و خجالت در غسل

لازم به ذکر است برای غسل، واجب لازم نیست شخص حتما استحمام نماید، بلکه با یک یا دو لیوان آب و خیس کردن یک پارچه و کشیدن آن بر اعضا نیز می توان غسل نمود. چه بسا در موارد و شرایط مختلف امکان حمام رفتن نباشد اما بتوان با این روش غسل کرد. لازم است قبل از غسل اگر نجاستی بر روی پوست هست را بشویدو پس از آن به راحتی و با سرعت می توان با یک پارچه خیس غسل کرد.

كم رويى در غسل

پرسش ۱۹۰ . اگر شخص در جايى كه مهمان است جنب شود، آيا به جهت خجالت مى تواند به جاى غسل، تيمم كند؟

همه مراجع: خجالت مجوز تيمم نيست و بايد غسل كند.

تبصره. چنانچه صبر كند تا وقت نماز تنگ شود ـ اگر چه گناه كرده ـ تيمم او در آن هنگام صحيح است و مى تواند پس از تطهير بدن و لباس، با آن نماز بخواند.

جنابت و دورى حمام

پرسش ۱۸۸ . آيا به علت دور بودن حمام، مى توانيم به جاى غسل تيمم كنيم؟

همه مراجع: خير، بايد غسل كنيد.

 • [۱]. امام، استفتائات، ج ۱، تيمم، س ۲۳۶؛ خامنه اى، اجوبة، س ۲۱۵؛ فاضل، جامع المسائل، ج ۲، س ۱۸۴ و دفتر: همه مراجع.
 • [۲]. امام، استفتائات، ج ۱، تيمم، س ۲۳۶؛ دفتر: همه مراجع.(احكام وضو غسل و تيميم،  پرسمان).

 

مطابق نظر آيت الله خامنه اي
مطابق نظر آيت الله خامنه اي

غسل جنابت با پارچه مرطوب

س. اگر كسى براى غسل واجب پارچه‌اى را به آب بزند و با آن تمام بدنش را (به ترتيب غسل) بشويد كافى است يا خير؟ ضمناً اگر قبل از اتمام شستن عضوى در غسل عضو قبلى خشك شود اشكال دارد يا خير؟

ج. اگر صدق شستن کند، کافى است و خشک شدن عضو قبلى اشکال ندارد.

ترک غسل به سبب نبود حمام

س. سربازى هستم كه در يكى از پادگان‌ها خدمت مى‌‌كنم، با توجه به اينكه براى ما استحمام محدوديت دارد حدود شش روز با عذر شرعى و تيمم نماز را به جا آوردم. آيا نماز من صحيح است يا نه؟

ج. با توجه به اينكه براى غسل حتماً لازم نيست كه از حمام استفاده شود بلكه مى‌‌توان با يك پارچ آب سر و گردن، بعد طرف راست و بعد طرف چپ بدن را غسل داد اگر واقعاً آبى براى غسل نبوده يا براى غسل وقت كافى نبوده، تيمم صحيح و نماز با آن هم بى‌اشكال است و الا كافى نيست.

س ۲۱۵: ما در منطقه سردسیری زندگی می‏کنیم که نه حمام دارد و نه مکانی برای استحمام، وقتی در ماه مبارک رمضان به حالت جنابت از خواب بیدار می‏ شویم، با توجه به این که غسل کردن جوانان در نیمه شب در برابر مردم با آب مشک یا حوض عیب شمرده می‏شود و آب هم در آن وقت سرد است، تکلیف ما برای روزه فردا چیست؟ آیا تیمم جایز است؟ در صورتی که غسل نکند، افطار کردن روزه آن روز چه حکمی دارد؟

ج: مجرد مشقّت يا عيب شمرده شدن اغتسال جوانان در نيمه شب، عذر شرعى محسوب نمى‏شود، بلکه مادامى که غسل، حرجى و موجب ضرر براى مکلّف نشود، غسل کردن به هرصورتى که امکان دارد واجب است، و در صورت حرج يا ضرر بايد قبل از طلوع فجر تيمم کند و با تيمم بدل از غسل جنابت پيش از طلوع فجر روزه‏اش صحيح است، و اگر تيمم نکند روزه ‏اش باطل است، ولى امساک در طول روز بر او واجب مى ‏باشد.

منبع: سایت هدانا برگرفته از استفتائات آیت الله العظمی خامنه ای.


طبق نظر آيت الله مكارم شيرازي
طبق نظر آيت الله مكارم شيرازي

عدم جواز تیمم بدل از غسل در هنگام خجالت 

پرسش : آیا در مواردی که غسل جنابت لازم است اگر در جایی بودیم که رودر بایستی داشتیم مانند خانه مادر شوهر می توان تیمم کرد؟

پاسخ :

رودربایستی مجوز ترک غسل و انجام تیمم بدل از غسل نمی شود مگر این که انجام غسل واقعاً عسر و حرج شدید داشته باشد که در این صورت نماز را به تاخیر می اندازید و در آخر وقت تیمم می کنید و نماز می خوانید.

تیمم بدل از غسل به خاطر خجالتی بودن [موارد وجوب تیمم ]

پرسش : در مواردی که غسل جنابت لازم است، شخص می تواند به خاطر خجالت تیمم کرد؟

پاسخ : خجالتی بودن مجوز ترک غسل و انجام تیمم بدل از غسل نمی شود مگر این که انجام غسل واقعاً عسر و حرج شدید داشته باشد که در این صورت نماز را به تاخیر می اندازد و در آخر وقت تیمم می کند و نماز می خواند.

منبع: سایت هدانا برگرفته از استفتائات آیت الله العظمی مکارم شیرازی


آيت الله شبيري زنجانيآيت الله شبيري زنجاني

سوال
 
۱۶۳ – اگر کسی نزدیک طلوع فجر یا بعد آن محتلم شود و خجالت بکشد که حمام برود و غسل کند و غسلش را ظهر انجام دهد، اشکال دارد؟
پاسخ

خجالت كشيدن موجب جواز ترك غسل نمي شود، مگر اينكه به حد حرج برسد. در هر صورت در تنگی وقت بعد از تطهیر بدن و لباس می تواند با تیمم نماز بخواند.

منبع: سایت هدانا برگرفته از استفتائات آیت الله العظمی شبیری.

حتما بخوانيد

🔗 لینک کوتاه
7 نظرات
 1. Amir می گوید

  سلام ، آیا پس از غسل کردن با یک پارچ آب و پارچه خیس ، باید در شرایطی که میتوان استحمام کرد ، دوباره غسل کرد؟؟

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   نیازی به استحمام نیست.
   وفقکم الله لکل الخیر

 2. alllll می گوید

  باسلام
  بنده شخصی بسیار بسیار خجالتی هستم و بدتر از اون مستقل نیستم یا باید فشار روی خودم بیارم یا نماز نخونم که در بیشتر مواقع نماز رو نمیخونم
  وقتی دیدم ملاک تیمم کم رویی نمیشه نماز صبح رو ترک کردم

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   این نشان از ضعف اراده هست!. نماز جزء واجبات است و انجام ندادن آن گناه کبیره هست.
   آیا دیگران مهمترین کارهایشان را بخاطر شما رها می کنند که شما بخاطر آنها ارتباط با خدا را رها می کنید؟!.
   دقت کنید اگر کسی در این لحظات زندگی که باید واجبات را انجام دهد و انجام نداد و بهانه آورد که اگر نماز بخوانم دیگران چه می گویندو تاخیر انداخت!، فردا هم اگر مشکلی در زندگی پیش آمد نباید انتظار داشته باشد که خداوند هم به سرعت دعای او را مستجاب کند و گره را باز کند.گناه در زندگی تاثیر می گزارد!، مشکلات آینده هم چه در زندگی چه در فرزند و بیماری ها و … تابعی از رفتارها و اعمال ماست، لذا آینده هم اگر مشکلاتی پیش آمد کسی را ملامت نکنید بدانید نتیجه این روزهاست.
   در هر حال به تعبیر بزرگان نماز ما زندگی ما را می سازد، هر کجا در دین داری کم گذاشتیم خدا هم … .

   از جهت فقهی کم رویی ملاک تیمم نیست، اما اگر وقت تنگ شد یا از عمد غسل نکرد که وقت نماز به آخر می رسید و فرصت غسل نبود، (هرچند گناه کرده) اما میتواند و باید تیمم کند و نماز را با تیمم بخواند.
   وفقکم الله لکل الخیر

 3. علي می گوید

  با سلام بنده جواني نامزد كرده هستم شب هايي ك ب خانه همسرم ميرود صبح از روي خجالت و نبود جا مجبور ب ترك غسل ميشوم ميخواستم بداتم در ماه مبارك رمضان حكم روزه أم چي ميشود و بايد چ كنم

  1. مهدي يوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   حتما باید قبل از اذان صبح غسل کنید، بهانه خوبی نیست که غسل را ترک کنید، حداقل در آخر وقت تیمم کنید هر چند که گناه کرده که غسل را به تاخیر انداخته!، این که کار سختی نیست!.
   برای غسل هم نیاز به دوش نیست، در همان اتاق با یک لیوان آب و یک پارچه خیس به راحتی در کتر از ۵ دقیقه غسل جنابت کنید.
   روزه ها را که بدون غسل و تیمم خوانده اید باید قضا کنید و کفاره هم بدهید، برای هر روز روزه باید ۶۰ روز روزه بگیرید (۳۱ روز پی در پی) و یا ۶۰ فقیر را اطعام کنید(هر مد طعام حدود ۷۵۰ گرم، گندم، یا برنج و … است)
   وفقکم الله لکل الخیر

 4. من می گوید

  اما شما مجبور نیستید برای غسل به حمام بروید. کافیست یک حوله یا ابر تمیز را خیس کنید با آن آب را به تمام بدنتان به ترتیبی که در غسل آمده بمالید. به این ترتیب غسل کامل شده است.

نظر شما درباره این مطلب:

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت هدانا منتشر خواهد شد.

آدرس ایمیل شما به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.