قرآن کریم: «...الحَمدُ لِلَّهِ الَّذي هَدانا لِهٰذا وَما كُنّا لِنَهتَدِيَ لَولا أَن هَدانَا اللَّهُ...» اعراف/43

كفاره استمنا در روزه چيست

///كفاره استمنا در روزه چيست
 • كفاره استمنا در روزه چيست
كفاره استمنا در روزه چيستReviewed by مهدي يوسف وند on Jul 7Rating: 4.0

كفاره استمنا در روزه چيست

خود ارضايي يا استمنا يكي از گناهان كبيره محسوب مي شود ، و اگر كسي در هنگام روزه آن را انجام دهد سبب باطل شدن روزه اش ميگردد و بايد كفاره بدهد. غسل جنابت هم واجب می شود(همانند سایر غسل ها است ولی باید به نیت غسل جنابت باشد). برخي از مراجع مي فرمايند بايد كفاره جمع بپردازد. لازم به ذكر است كه استمنا مخصوص به آقايان نيست و اگر خانمي خود ارضايي كند روزه اش باطل مي شود. ملاعبه (بازی) با همسر و استمنا توسط همسر حرام نيست اما اگر هنگام روزه منجر به خروج مني شود، (اگر از عمد ملاعبه کنند تا منی خارج شود) کفاره نیز واجب می شود . حکم ملاعبه با همسر در حال روزه و نظر مراجع را از اینجا کلیک کنید و بخوانید. 

نكته:

1- ما قبلا در نوشتاري « احكام جامع استمنا در حال روزه » را مطرح كرديم. -حتما مطالعه كنيد- در اينجا كفاره استمناء را در تكميل آن نوشته براي شما آماده نموده ايم.

2- اگر شخص در حال روزه چند بار خود ارضايي (استمناء) كند، طبق نظر برخي از مراجع بايد كفاره را تكرار نمايد. مي توانيد مقاله «تكرار استمنا و جماع و ساير مبطلات روزه» را نيز ببينيد

3- کفاره جمع یعنى  دو ماه روزه بگیرد و هم شصت فقیر را سیر کند (مد طعام تقریبا 750 گرم بدهد). اینجا کلیک کنید.

4-اگر به قصد بیرون آمدن منی کاری بکند در صورتی که منی از او بیرون نیاید، برخی از مراجع می فرمایند روزه آن شخص باطل است. اینجا کلیک کنید و مسئله 1594 را با نظر 10 مرجع ببینید.

مطابق نظر آيت الله خامنه اي

مطابق نظر آيت الله خامنه اي

باطل كردن روزه با محرّمات
342. حکم کسى که با آميزش جنسى حرام يا استمنا يا خوردن و نوشيدن حرام روزه خود را در ماه رمضان باطل نموده چيست؟
ج) در فرض مرقوم بايد شصت روز روزه بگيرد و يا شصت مسکين را اطعام نمايد و احتياط مستحبّ آن است که هر دو را انجام دهد.

343. اگر مکلّف علم داشته باشد به اين‌که استمنا روزه را باطل مى‌‏کند، ولى عمداً آن را انجام دهد، آيا کفّاره جمع بر او واجب مى‌‏شود؟
ج) اگر منى هم از او خارج شود، کفّاره جمع بر او واجب نمى‌‏شود لکن احتياط مستحبّ آن است که کفّاره جمع بپردازد. استفتائات رهبري .


 

مطابق نظر آيت الله سيستاني

مطابق نظر آيت الله سيستاني

پرسش: آیا استمناء در روز ماه رمضان روزه را باطل می کند؟ اعم از آنکه منی بیرون بیاید یا نه و کفاره آن چیست؟ وانگهی اگر چنان کاری را زنان انجام دهند حکم آن چیست؟

پاسخ: اگر به قصد انزال، استمنا کند و انزال هم بشود روزه باطل می شود و بر او قضا و کفاره واجب است (روزه دو ماه پی در پی و یا اطعام شصت فقیر) اما اگر استمناء کند و قصد انزال هم داشته باشد لیکن منی خارج نشود او باید روزه آن روز را به قصد قربت مطلقه بگیرد آنگاه قضا هم بکند.
و اگر استمناء کند و قصد انزال نداشته باشد و عادت او هم چنان نبوده است که انزال بشود ولی احتمال انزال می داده و اتفاقاً منی هم خارج شود بر او واجب است قضا کند و کفاره واجب نمی شود.
و اما اگر بر خودش مطمئن بوده که منی خارج نخواهد شد از قضا منی بیرون آید نه قضا واجب می شود و نه کفاره و در این مسائل فرقی میان زن و مرد نیست .

پرسش: در ماه رمضان استمنا کردم البته به قصد بیرون آوردن منی نبود ولی منی از من خارج شد و می دانستم که به واسطه بیرون آمدن منی روزه ام باطل می‌شود حالا چه باید بکنم؟ آیا باید ۶۰ روز یا ۶۰نفر را سیر کنم یا نه؟

پاسخ: اگر کسى استمناء کند ، در حالى که جاهل باشد به اینکه استمناء روزه را باطل میکند چنانچه در جهل خود معذور باشد ، روزه اش صحیح است .
و همچنین اگر با خود کارى کند در حالى که از خود مطمئن بوده منی از او خارج نمی شود و اتفاقا و بدون قصد منی خارج شود روزه صحیح است.
و گرنه در صورتى که بداند آن کار روزه را باطل مى کند ، اضافه بر قضا ، کفاره هم بر او واجب میشود . وهمچنین است بنا بر احتیاط واجب کسى که جاهل به حکم است ولى در جهل خود معذور نیست و مطمئن هم نیست یعنى احتمال مى دهد که مبطل باشد.
و در کفاره افطار روزه ماه رمضان ، کافی است به شصت فقیر غذا بدهد به هر کدام ۷۵۰ گرم گندم یا آرد یا نان .
واگر قضای آن را یک سال تأخیر بیاندازد تا ماه رمضان بعد برسد باید بابت هر روزعلاوه بر قضا همان مقدار غذا را به یک فقیر بدهد و اگر بیش از یک سال تاخیر بیاندازد کفاره تکرار نمى شود.

پرسش: نوجوانی در روزه ماه مبارک استمناء می کرد حال وظیف او چیست؟

پاسخ: اگر کسى استمناء کند ، درحالى که جاهل باشد به اینکه استمناء روزه را باطل میکند چنانچه در جهل خود معذور باشد، روزه اش صحیح است .
و همچنین اگر با خود کارى کند در حالى که از خود مطمئن بوده منی از او خارج نمی شود و اتفاقا و بدون قصد منی خارج شود روزه صحیح است.
و گرنه در صورتى که بداند آن کار روزه را باطل مى کند ، اضافه بر قضا ، کفاره هم بر او واجب میشود . وهمچنین است بنا بر احتیاط واجب کسى که جاهل به حکم است ولى در جهل خود معذور نیست و مطمئن هم نیست یعنى احتمال مى دهد که مبطل باشد و استمناء را انجام می دهد.
و در کفاره افطار روزه ماه رمضان ، کافی است به شصت فقیر غذا بدهد به هر کدام ۷۵۰ گرم گندم یا آرد یا نان و یک روز قضا کند.
واگر قضای آن را یک سال تأخیر بیندازد تا ماه رمضان بعد برسد باید بابت هر روز علاوه بر قضا همان مقدار غذا را به یک فقیر بدهد و اگر بیش از یک سال تاخیر بیاندازد کفاره تکرار نمى شود.
استفتائات آيت الله سيستاني .

 

طبق نظر آيت الله صافي گلپايگاني

طبق نظر آيت الله صافي گلپايگاني

استمنا در حال روزه
س. كسي‌ كه‌ نمي‌دانسته‌ استمناء روزه‌ را باطل‌ مي‌كند و حتي‌ يك‌ گناه‌ كبيره‌ است‌، اگر اين‌عمل‌ را انجام‌ دهد. آيا روزه‌ او باطل‌ است؟ اگر باطل‌ است،‌ كفّاره‌ دارد يا خير؟

ج. در فرض‌ سؤال‌، بايد قضاي‌ روزه‌ را بگيرد، ولي‌ كفّاره‌ ندارد. بلي،‌ اگر جاهل‌ مقصّر باشد، به اين‌ معني‌ كه‌ در موقع‌ ارتكاب‌ عمل‌، احتمال‌ حرمت‌ بدهد و سؤال‌ نكند و يا بداند استمناء حرام‌ و معصيت‌ است‌، هرچند نداند كه ‌روزه‌ را باطل‌ مي‌كند و اگر در روز ماه‌ رمضان‌ انجام‌ دهد، كفّاره‌ جمع‌ دارد. والله العالم.

س21. كسي‌ كه‌ نمي‌دانسته‌ استمناء روزه‌ را باطل‌ مي‌كند و حتي‌ يك‌ گناه‌ كبيره‌ است‌، اگر اين‌عمل‌ را انجام‌ دهد آيا روزه‌ او باطل‌ است‌ ؟ اگر باطل‌ است‌ كفّاره‌ دارد يا خير؟ اگر دارد مقدار آن‌ چقدراست‌؟
ج‌ ـ در فرض‌ سؤال‌، بايد قضاي‌ روزه‌ را بگيرد ولي‌ كفّاره‌ ندارد، بلي‌ اگر جاهل‌ مقصّر باشد، به اين‌ معني‌ كه‌ درموقع‌ ارتكاب‌ عمل‌، احتمال‌ حرمت‌ بدهد و سؤال‌ نكند و يا بداند استمناء حرام‌ و معصيت‌ است‌، هرچند نداند كه‌روزه‌ را باطل‌ مي‌كند و در روز ماه‌ رمضان‌ انجام‌ دهد، كفّاره‌ جمع‌ دارد، كه‌ در توضيح‌ المسائل‌ مسأله‌ شماره‌ 1674 ذكر شده‌ است‌.استفتائات آيت الله صافي .

 

مطابق نظر آيت الله مكارم شيرازي

مطابق نظر آيت الله مكارم شيرازي

باطل کردن روزه با فعل حرام بدون اطلاع از کفاره [مواردى که قضا و کفاره واجب است]
فردى به دلیل عدم اطّلاع از کفّاره، روزه خود را با جنابت از حرام باطل کرده است. وظیفه این فرد چیست؟
علاوه بر قضا ، کفّاره جمع (بنابر احتیاط واجب) مى‏ پردازد، چون علم به بطلان داشته هر چند علم به کفّاره نداشته و علم به کفّاره شرط نیست.

مبطل بودن استمنا(1347)
مسأله 1347ـ اگر روزه دار با خود کارى کند که منى از او بیرون آید روزه اش باطل مى شود، اما اگر بى اختیار در حال خواب یا بیدارى بیرون آید، روزه باطل نمى شود.
حکم روزه کسی که به قصد بیرون آمدن منی استمناء کرده (1352)
مسأله 1352ـ اگر روزه دار به قصد بیرون آمدن منى استمناء کند روزه اش باطل مى شود هر چند منى از او بیرون نیاید.
کفاره جمع براى کسى که با حرام روزه را باطل کرده است (1405)
مسأله 1405ـ اگر روزه دار به چیز حرامى روزه خود را باطل کند، بنابر احتیاط واجب باید کفاره جمع بدهد، یعنى هم یک بنده آزاد کند و هم دو ماه روزه بگیرد و هم شصت فقیر را سیر کند (یا به هر کدام از آنها یک مد طعام که تقریبا 750 گرم است بدهد) و چنانچه هر سه برایش ممکن نباشد هر کدام که ممکن است باید انجام دهد (خواه آن چیز حرام، مانند شراب و زنا باشد یا مانند نزدیکى کردن با همسر خود در عادت ماهانه).

کسی که سهواً در حال روزه استمناء کرده

اگر کسی روزه قضا بگیرد و بعد از ظهر همان روز فراموش کند که روزه است و خود ارضایی کند حکم این روزه چیست؟

در فرض سوال، روزه صحیح است اما مرتکب معصیت بزرگی شده است.

اسمتناء روزه دار پس از احتلام در خواب
اگر شخص روزه داری بعد از نماز صبح محتلم شد و سپس قبل از غسل با خود بازی کند و برای بار دوم از او منی خارج شود روزه او چه حکمی دارد ؟

روزه او باطل است و علاوه بر قضا کفاره جمع دارد.استفتائات آيت الله مكارم شيرازي .

لينك كوتاه مطلب:  http://hadana.ir/?p=15803

حتما بخوانيد

تكرار استمنا و جماع و ساير مبطلات روزه

 1.  كفاره آميزش و يا خوردن حرام در روزه
 2. – كفاره نزديكي جنسي زن و شوهر در روزه
 3. – تكرار استمنا و جماع و ساير مبطلات روزه
 4. – كفاره استمنا در روزه چيست
 5. فرق کفاره افطار عمدى با کفاره مريض
 6. – حكم تاخير در پرداخت كفاره روزه
 7. – كفاره باطل كردن روزه و سفر پس از آن
 8. – كفاره روزه نگرفتن در ماه رمضان


كليد: كفاره استمنا در روزه چيست كفاره استمنا در روزه چيست كفاره استمنا در روزه چيست كفاره استمنا در روزه چيست كفاره استمنا در روزه چيست كفاره استمنا در روزه چيست كفاره استمنا در روزه چيست كفاره استمنا در روزه چيست كفاره استمنا در روزه چيست كفاره استمنا در روزه چيست كفاره استمنا در روزه چيست كفاره استمنا در روزه چيست استمنا در حالت روزه آیا روزه دارى که استمناء کرده و نمى دانسته استمناء روزه را باطل مى کند، روزه اش باطل است اگر یک شخص روزه دار استمنا کند حکمش و کفاره اش چیست حکم روزه و خود ارضایی چیست  خود ارضایی کند حکم این روزه چیست حكم شرعى استمناء چیست ؟ آیا كفاره دارد استمنای روزه دار آیا استمنا روزه را باطل می کند شخصي به خاطر استمنا روزه را باطل کرده آیا کفاره جمع باید بدهد کفاره جمع  چيست منظور از کفاره جمع چيست احكام٬ استمنا٬ استمناء٬استمناء در حال روزه٬ حكم٬خامنه اي٬ روزه٬ روزه دار٬روزه و استمناء٬ كفاره٬ کفاره جمع

هم‌رسانی، چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید:
افسرانفیس نماکلوب
توسط | ۱۳۹۵-۱۱-۳۰ ۱۳:۴۶:۳۳ +۰۳:۳۰ ۱۶ام تیر ۱۳۹۴ ,|احكام روزه دسته بندی ها|برچسب ها:٪ s |۶۸ نظرات

۶۸ ديدگاه

 1. علی ۱۳۹۶-۰۴-۰۳ در ۰۳:۳۵- پاسخ دادن

  جناب آقای یوسف وند شما صرفا یک جواب را تکرار میکنید! در صورتی که باید طبق فتوای مرجع هر کس جواب بدهید. من در بالا دیدم که شخصی گفته بود به قصد خروج منی استمنا نکرده اما مطمئن هم نبوده منی خارج می شود یا نه. حال بی اختیار خارج شده. مرجعش آقای سیستانی است. طبق فتوای ایشان روزه اش باطل است و یک روز قضا دارد همین! کفاره هم ندارد اما شما گفتید باید کفاره دهد یا ۶۰ روز روزه بگیرد

  • مهدي يوسف وند ۱۳۹۶-۰۴-۰۳ در ۰۴:۰۰- پاسخ دادن

   سلام علیکم
   اگر لطف کنید در جواب دقت کنید کامل توضیح داده ایم… مثلا گفته ایم: «اگر ببیند و دیدن را رها نکند تا منی خارج شود»، خب این در حکم ابطال عمد هست، یعند آنقدر فیلم را ببیند که طبیعی است منی خارج می شود ، در این صورت استمنا هست! و ابطال عمد کفاره باید بدهد! اینکه بدیهی است.
   شرط سوم مبطلات روزه در رساله آیت الله سیستانی می فرماید: «با خود یا به‌وسیله دیگری بدون جماع، کاری کند که منی از او بیرون آید (مبطل روزه است)»، دقت کنید کاری کند عام هست پس اگر بنشیند و فیلم ببیند و رها هم نکند تا منی خارج شود حتی اگر دست نزده باشد، در این صورت استمنا حرام هست!، برادر عزیز بدیهی است که دیدن چنین فیلمهایی و رها نکردن (نگاه) نوعا به خروج منجر می شود!.
   قید رها نکند را که نوشته ایم بیشتر توجه کنید. بله اگر همان اول فیلم عادتا احتمال نمی داد خارج شود و خارج شد، خب در نوشتار بالا مطرح شده است.

   در هر حال توضیحات ما در دیدگاه و متن هر دو مکمل هست!.
   وفقکم الله لکل الخیر

 2. سامان ۱۳۹۶-۰۴-۰۲ در ۱۱:۳۵- پاسخ دادن

  با سلام خدمت شما
  اگر کسی بداند خودارضیایی حرام است و با دیدن فیلمهای مبتذل به طور ناخواسته منی از وی خارج شود در صورتی که هیچگاه با دیدن فیلم مبتذل منی از وی خارج نشده بوده است حکم روزه ی وی چیست ؟ در ضمن این شخص به هیچ عنوان قصد بر تماشای فیلم برای خروج منی نداشته ولی اطمینان نداشته که این بار هم مانند بارهای دیگر که فیلم می دیده منی ازش خارج نمیشه و خارج شده و انتظار خروج را نداشته . لطفا راهنمای این شخص باشید .

  • مهدي يوسف وند ۱۳۹۶-۰۴-۰۲ در ۱۷:۰۵- پاسخ دادن

   سلام علیکم
   دیدن چنین فیلمهایی حرام است!و باید توبه کرد
   اگر بی اختیار منی از او بیرون آید، روزه اش باطل نیست. ولی اگر کاری کند که بی اختیار منی از او بیرون آید مثلا فیلم ببیند، روزه اش باطل می شود. در هر حال اگر ببیند و دیدن را رها نکند تا منی خارج شود باید روزه را بعدا قضا کند. کفاره هم باید بدهد
   وفقکم الله لکل الخیر

 3. امیر ۱۳۹۶-۰۴-۰۲ در ۱۰:۲۲- پاسخ دادن

  کسی که بدون قصد بیرون آمدن منی درماه رمضان، با خودش بازی کند و ناخود آگاه منی از او خارج شود؛ آیا روزه ­اش باطل می­شود؟ حکم این از دید آیت الله صافی چیست

  • مهدي يوسف وند ۱۳۹۶-۰۴-۰۲ در ۱۷:۰۴- پاسخ دادن

   سلام علیکم
   اگر کاری کند که بی اختیار منی از او بیرون آید مثلا فیلم ببیند یا آنقدر بازی کند و رها نکند که منی خارج شود، روزه اش باطل می شود. باید روزه را بعدا قضا کند. کفاره هم باید بدهد
   وفقکم الله لکل الخیر

 4. امیر ۱۳۹۶-۰۳-۲۵ در ۱۱:۳۶- پاسخ دادن

  سلام علیکم . متشکرم که جواب سوالات ما را میدهید
  ایا میتوان به جای اطعام ۶۰ فقیر . پول ان را به انها داد
  یعنی به ۶۰ فقیر پول ۷۵۰ گرم ارد را داد

  • مهدي يوسف وند ۱۳۹۶-۰۳-۲۵ در ۱۱:۴۸- پاسخ دادن

   سلام علیکم
   صرف دادن پول کافی نیست، شما می توانید پول را به فقیر بدهید و فقیر به نیابت شما طعام را بخرد.
   ضمنا دفاتر مراجع نیز چون مراکزی را تحت نظر دارند که فقیر هستند ، می توانید پول را بدهید و آنها به نیابت از شما اطعام کنند.
   وفقکم الله لکل الخیر

 5. سبزعلی ۱۳۹۶-۰۳-۲۴ در ۱۷:۱۶- پاسخ دادن

  سلام من میدونستمدک استمنا روزه رو باطل میکنه ولی این کار رو انجام دادم ولی نمیخواشتم ک منی خارج شه البته با استفاده از دست نبود. فقط در حد نگاه کردن ب فیلم بود هرچی هم سعی کردم جلو خروجشو بگیرم نشد الان نه توانایی روزه رفتن دارم چون اگه بخوام ۲ ماه روزه بزم قطعا خونوادم میفهمن و نه توانایی دادن کفاره. میشه راهنمایی کنید ک من باید چیکار کنم؟

  • مهدي يوسف وند ۱۳۹۶-۰۳-۲۵ در ۱۱:۳۳- پاسخ دادن

   سلام علیکم
   نگاه کردن به تصاویر شهوت انگیز و چنین فیلمهایی حرام است!. باید توبه کنید و زمینه گناه را قطع کنید!.
   اگر می دانستید که چنین دیدن و استمنائی حرام هست و ادامه داده اید!، روزه باطل هست و باید قضا کنید تا و کفاره بدهید. یا ۶۰ روز روزه(۳۱ روز پشت سر هم) یا ۶۰ فقیر را اطعام کنید.
   حتما روزه را قضا کنید.
   کفاره را هم زمانی که شرایط فراهم بود بگیرید یا بدهید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 6. متین ۱۳۹۶-۰۳-۲۲ در ۰۴:۰۰- پاسخ دادن

  سلام ببخشید من در حالی که روزه بود کاری کردم که احتمال خروج منی داشت ولی واقعا قصد نداشتم منی خارج شود حالا روزه ام باطل است و کفاره جمع باید بدهم ؟؟

  مرجع تقلید: آیت ا… خامنه ای

  • مهدي يوسف وند ۱۳۹۶-۰۳-۲۲ در ۲۰:۰۲- پاسخ دادن

   سلام علیکم
   اگر شخص با خود استمنا کند و رها هم نکند تا ناخواسته منی خارج شود باید کفاره بدهد برخی از مراجع کفاره جمع را قائل هستند.
   بله اگر در خیابان یا تصویر شهوت انگیزی را ناخواسته ببیند و منی خارج شود بحث فرق می کند اما اگر شخص با خود بازی جنسی کند تا جنب شود، گناه کرده و باید قضا کند و کفاره بدهد.
   وفقکم الله لکل الخیر

 7. Meh ۱۳۹۶-۰۳-۱۹ در ۲۲:۲۸- پاسخ دادن

  سلام من روزمو متاسفانه خوردم فردا امتحان داشتم هیچی نخونده بودم مجبور شدم نصف شب تا خود صبح درس بخونم و برای اینکه بیدار بمونم قهوه خوردم حکم روزه من چیه؟ کفاره داره؟

  مرجع تقلید مقام معظم رهبری

  • مهدي يوسف وند ۱۳۹۶-۰۳-۲۲ در ۰۰:۰۷- پاسخ دادن

   سلام علیکم
   کاملا روشن و واضح است که خوردن در روزه آن را باطل می کند و گناه است و باید قبل از باطل کردن سوال می کردید!.
   باید کفاره بدهید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 8. Arman ۱۳۹۶-۰۳-۱۷ در ۱۲:۴۳- پاسخ دادن

  سلام من ۱۵ سال سن دارم و متاسفانه این گناه بزرگ را در این ماه مبارک هنگامی که روزه بودم انجام دادم.
  وضعیت من طوریه که نمیتونم ۲ ماه روزه بگیرم چون پدر یا مادر قطعا متوجه میشود و کفاره هم نمیتوانم بدم زیرا خودم پولی ندارم و اگر به پدر یا مادر بگم رو سفید میشم.
  لطفا بگید باید چیکار کنم.آیا راه دیگری برای جبران هست؟ میتونم با انجام کارهای نیک یا کار های دیگر گناهم را جبران کنم؟ لطفا سریع جواب دهید.

  • مهدي يوسف وند ۱۳۹۶-۰۳-۱۸ در ۰۰:۵۴- پاسخ دادن

   سلام علیکم
   نیازی به گفتن به دیگران نیست. اگر توانایی گرفتن کفاره روزه را دارید اما فعلا شرایط مناسب نیست، کفاره بر شما واجب هست، هر زمان توانستید سر فرصت مناسب ادا کنید. حالا بعدها یا کفاره ۶۰ روز را بدهید یا ۶۰ روز روزه.
   قضای روزه را هم حتما بجا آورید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 9. باقر ۱۳۹۶-۰۳-۱۶ در ۰۲:۱۴- پاسخ دادن

  سلام خسته نباشید
  اگر کسی در طول ماه رمضان ۲ یا چند روز استمنا کرده باشد باید برای هر روز کفاره جدا بدهد
  ممنونم از راهنمایی شما مرجع آیت مکارم‌شیرازی

  • مهدي يوسف وند ۱۳۹۶-۰۳-۱۶ در ۱۴:۵۵- پاسخ دادن

   سلام علیکم
   بله به تعداد روزی که باطل کرده باید کفاره جدا بدهد و قضا هم بکند.
   ضمنا استمنا گناه کبیره هست و باید توبه کرد.
   وفقکم الله لکل الخیر

 10. مهرداد ۱۳۹۶-۰۳-۱۶ در ۰۰:۱۵- پاسخ دادن

  با سلام
  متاسفانه من دو بار با استمناء روزه خود را باطل کردم اما قصد خروج منی را نداشته ام ولی ناخواسته منی خارج شد.
  مطمئنا کفاره جمع به من واجب شده
  اما روزه گرفتن اونم به مدت چهارماه برایم سخته
  البته از نظر جسمانی سالم هستم
  میخواستم بدونم میشه اون چهارماه روزه از کفاره جمع رو به چیز دیگری تبدیل کرد مثلا فقرای بیشتری را سیر کرد یا اینکه بنده بیشتری را آزاد کرد؟
  واینکه از اون جهت میگم چهارماه روزه چون همونطور که گفتم دوبار روزه ام رو باطل کردم
  مرجع من هم آیت الله مکارم شیرازی هستن

  • مهدي يوسف وند ۱۳۹۶-۰۳-۱۶ در ۱۴:۵۴- پاسخ دادن

   سلام علیکم
   استمنا حرام و از گناهان کبیره هست، اگر با خود بازی جنسی کند حتی اگر قصد خروج منی نداشته باشد اما رها نکند و منی خارج بشود، واجب است کفاره بدهد و روزه را قضا کند.
   بنابر نظر آیت الله مکارم کفاره جمع بر اساس احتیاط واجب هست، لذا می توانید در این مسئله از آیت الله خامنه ای تقلید کنید، ایشان کفاره جمع را لازم نمی دانند. فقط یکی از دو مورد کفاره را باید بدهید یا ۶۰ روز روزه (۳۱ روز آن پی در پی) یا اطعام ۶۰ فقیر (۷۵۰ گرم مد طعام اط گندم یا برنج یا آرد) برای هر روز روزه ضمنا باید روزه را هم قضا کرد.
   وفقکم الله لکل الخیر

 11. ارمیتا ۱۳۹۶-۰۳-۱۵ در ۰۲:۵۸- پاسخ دادن

  سلام ببخشید رگر کسی در ماه رمصان روزه باشد و خودارضایی کند و شک داشته باشد که روزه را باطل می کند و کفاره دارد باز هم باید کفاره دهد و اگر دو روز انجام دهد دو تا ۶۰ روز باید روزه بگیرد

  • مهدي يوسف وند ۱۳۹۶-۰۳-۱۶ در ۱۴:۱۱- پاسخ دادن

   سلام علیکم
   استمنا حرام است، همینکه بداند حرام بوده روزه را باطل می کند و واجب است کفاره بدهد و بعدا هم قضا بکند.
   و اگر دو روز این عمل قبیح را انجام داده باشد باید دو کفاره مجزا بدهد.
   وفقکم الله لکل الخیر

 12. علی ۱۳۹۶-۰۳-۱۴ در ۰۷:۲۷- پاسخ دادن

  سلام من ۱۷ سالمه و با این اگاهی که استمنا روزه رو باطل می کند با الت خود بازی کردم ولی به قصد خروج منی نبود ولی وقتی خیلی شهوتی شدم با اختیارم منی خارج شد و بعد خیلی پشیمان شدمدر ضمن نمی دانستم که بازی با الت هم روزه را باطل می کند و توان اطعام دادن به شصت فقیر را ندارم و چون دو ماه روزه بگیرم چون امسال سال سرنوشت سازی برای من است ( چون برای درس خواندن نیاز به تغذیه ی مناسب است ) ممکن است تا اخر عمر مسیرم زندگی عوض شود حتی با توبه و هیچ وقت انجام ندادن این عمل باز هم روزم باطل است ؟

  • مهدي يوسف وند ۱۳۹۶-۰۳-۱۶ در ۱۳:۴۵- پاسخ دادن

   سلام علیکم
   استمنا حرام و گناه کبیره هست و باید توبه کرد.
   در فرض سوال روزه شما باطل و باید کفاره بپردازید، حالا اگر فعلا نمی توانید کفاره بدهید بعدا برای انجام کفاره اقدام کنید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 13. Lm ۱۳۹۶-۰۳-۱۴ در ۰۴:۲۶- پاسخ دادن

  با سلام و خسته نباشید

  من پسری هستم ۱۵ ساله شک داشتم که خودارضایی روزه را باطل میکند و قصد خارج شدن منی رو نداشتم ولی ناگهان خارج شد چیکار باید بکنم ؟
  مرجع تقلیدم ایت الله خامنه ای لطفا سریع جواب بدید

  • مهدي يوسف وند ۱۳۹۶-۰۳-۱۶ در ۱۴:۱۷- پاسخ دادن

   سلام علیکم
   همینکه می دانسته اید استمنا حرام است و اگر با اعضا تناسلی بازی کرده اید و رها نکرده اید تا به اوج لذت برسید، همین باعث بطلان روزه و وجوب کفاره است، بعدا هم باید قضا کنید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 14. a.j ۱۳۹۶-۰۳-۱۲ در ۱۳:۳۶- پاسخ دادن

  با سلام
  ببخشید من یک بار ناخواسته عمل زشت استم… را انجام دادم
  حالا با توجه به ناخواسته بودن نیز باید کفاره بدهم اگر کفاره بر من واجب است باید چه کنم

  • مهدي يوسف وند ۱۳۹۶-۰۳-۱۲ در ۲۰:۴۹- پاسخ دادن

   سلام علیکم
   اگر در حال روزه بوده، روزه باطل می شود، باید قضا کنید و کفاره هم بدهید، مطابق نظر آیت الله خامنه ای ۶۰ روز روزه (۳۱ روز آن پی در پی باشد)یا ۶۰ فقیر را باید اطعام کرد(۷۵۰ گرم برای هر فقیر نان یا آرد، یا برنج … ).
   وفقکم الله لکل الخیر

 15. رضا ۱۳۹۶-۰۳-۱۲ در ۰۱:۰۰- پاسخ دادن

  سلام، من کاملا از گناه استمنا و بطلان روزه آگاهم.
  ولی برای لذت با آلت خود بازی کردم ولی نمیخواستم منی خارج شود تا روزه ام باطل شود، اما متاسفانه منی خارج شد
  باید کفاره جمع بدهم؟! خواهشا فقط جواب سوالم را بدهید نه چیز دیگری
  آیت الله سیستانی

  • مهدي يوسف وند ۱۳۹۶-۰۳-۱۲ در ۲۰:۵۴- پاسخ دادن

   سلام علیکم
   اگر به نحوی بازی کرده اید که عادتا منی خارج می شده یعنی آنقدر بازی کند و رها هم نکند تا خارج بشود! ، در این صورت باید قضا کنید و کفاره هم بدهید، و حتما باید توبه هم بکنید، همین بازی کردن به قصد لذت هم حرام هست حتی اگر منی خارج نشود!.
   کفاره هم اطعام ۶۰ فقیر، یا روزه ۶۰ روز هست.
   وفقکم الله لکل الخیر

 16. امیر حسین ۱۳۹۶-۰۳-۰۸ در ۱۴:۲۸- پاسخ دادن

  سلام من نوجوانی شونزده ساله هستم میدانستم استمنا روزه را باطل میکند ولی این کار را متاسفانه انجام دادم و بسیار ناراحت هستم حالا ایا بر من شصد روز روزه واجب است یا خیر؟ مرجع تقلید هم هنوز انتخاب نکردم.

  • مهدي يوسف وند ۱۳۹۶-۰۳-۱۰ در ۰۹:۵۸- پاسخ دادن

   سلام علیکم
   استمنا گناه بزرگی است باید توبه کرد… ضمنا مطابق نظر رهبری: شصت روز روزه بگيرد و يا شصت مسکين را اطعام نمايد یعنی ۷۵۰گرم نان یا آرد یا گندم و …به فقیر بدهد.
   وفقکم الله لکل الخیر

 17. R ۱۳۹۶-۰۳-۰۸ در ۱۰:۳۶- پاسخ دادن

  با سلام
  اگر کسی در رمضان سال گذشته چند روزه خود را با استمنا باطل کرده باشد ولی الان نمیداند که چه تعداد روزه بوده است؟؟ تکلیف او در کفاره چیست؟؟ با تشکر

 18. میلاد ۱۳۹۵-۱۱-۲۹ در ۱۵:۳۰- پاسخ دادن

  سلام
  من یک نوجوان هستم در ماه مبارک رمضان روزه بودم و فقط با دیدن فیلم مستهجل منی از من بیرون امد ولی قصد این را نداشتم که منی از من بیرون اید و مطمعن هم نبودم که ایا با دیدن فیلم منی از من خارج میشود یا نه ولی معمولا خارج نمیشد و میدانستم که بیرون امدن منی حرام است ولی نمیدانستم روزه را باطل میکند!
  حکم چیست؟کفاره جمع واجب است؟
  مرجع تقلید ایت الله جوادی املی
  باتشکر از پاسخگوییتون

  • مهدي يوسف وند ۱۳۹۵-۱۱-۳۰ در ۱۳:۳۶- پاسخ دادن

   سلام علیکم
   متاسفانه نطر حضرت آیت الله جوادی آملی را در آرشیو نداریم، از دفتر ایشان سوال کنید.
   اما مطابق قواعد:
   اگر بی اختیار منی از او بیرون آید، روزه اش باطل نیست . ولی اگر کاری کند که بی اختیار منی از او بیرون آید، روزه اش باطل می شود .
   اگر استمناء کند و قصد انزال نداشته باشد و عادت او هم چنان نبوده است که انزال بشود ولی احتمال انزال می داده و اتفاقاً منی هم خارج شود بر او واجب است قضا کند.
   وفقکم الله لکل الخیر

 19. R ۱۳۹۵-۱۱-۱۸ در ۱۷:۳۳- پاسخ دادن

  باسلام
  من یک دختر ۱۵ ساله هستم ومجردهم هستم که نمیدانستم خودارضایی باعث باطل شدن روزه میشود
  وازاین کار قصدبیرون آمدن منی نداشته ام
  ونمیدانم چندروز این کار را انجام داده ام
  آیا روزه ی من باطل است یانه ؟
  اگرهست باید قضای آن رابگیرم یا کفاره بدهم ؟
  توروخداجواب بدهید عذاب وجدان دارم
  مرجع تقلیدم هم آیت الله مکارم شیرازی است

  • مهدي يوسف وند ۱۳۹۵-۱۱-۱۹ در ۱۵:۰۵- پاسخ دادن

   سلام علیکم
   ۱- رطوبتی نجس و منی است که با شهوت (یعنی در اوج لذت جنسی) خارج شود (اوج لذّت جنسی یعنی زمانی که شخص ارضاء شود و به ارگاسم برسد).
   اگر شک دارید که رطوبت با لذّت جنسی خارج شده و یا با شهوت و در اوج لذت خارج گردیده یا اصلاً رطوبتی نباشد، بازهم تکلیفی ندارید و منی محسوب نمی شود و غسل ندارد. اگر نمی دانید به ارگاسم رسیده اید یا نه، تکلیفی ندارید.

   ۲- با فرض اینکه مطمئن هستید استمناء بوده، مسأله ۱۴۰۰رساله: هرگاه به واسطه بى اطّلاعى و ندانستن مسأله، کارى را انجام دهد که مى داند حرام است، ولى نمى دانسته روزه را باطل مى کند، قضا دارد ولى کفّاره ندارد.

   ۳- به مقداری که یقین به استمنا هست، همان اندازه روزه ها را قضا کنید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 20. FA ۱۳۹۵-۱۰-۲۸ در ۰۳:۳۷- پاسخ دادن

  اگر شخصی در روزه قضا یش استمنا کند حتی نداند به آن حد استمنا رسیده یانه یااصلا جنب شده است ولی شکی از این که ممکن است روزه باطل شود داشته باشد ایا روزه با طل است وکفاره دارد؟

  • مهدي يوسف وند ۱۳۹۵-۱۱-۰۱ در ۲۳:۱۹- پاسخ دادن

   سلام علیکم
   اصل استمنا حتی اگر خارج نشود هم حرام هست.
   مطابق نظر رهبری: اگر شک کند یا نداند که منی خارج شده یا نه، روزه باطل نیست و غسل و کفاره هم ندارد.
   وفقکم الله لکل الخیر

 21. مهدی ۱۳۹۵-۰۷-۲۲ در ۱۶:۰۳- پاسخ دادن

  ایا استمنا در ماه محرم کفاره دارد

 22. sad ۱۳۹۵-۰۴-۲۳ در ۲۳:۵۷- پاسخ دادن

  اگر تا انجا که نزدیک است از او منی خارج شود اما خودداری کند ولی انقدر نزدیک بوده باشد که با یک باد کوچک فرد انزال شود در صورتی که نمی خواسته روزه باطل است؟ اگر باطل است باید کفاره جمع بدهم ؟
  (مرجع ایت الله سیستانی)

  • مهدي يوسف وند ۱۳۹۵-۰۴-۲۳ در ۲۳:۵۸- پاسخ دادن

   سلام علیکم
   اگر منی خارج نشده و از اول هم قصد خروج منی نداشته است روزه صحیح است.
   وفقکم الله لکل الخیر

 23. محمد ۱۳۹۵-۰۴-۱۶ در ۰۰:۰۳- پاسخ دادن

  با سلام
  من میدانستم استما روزه را باطل میکند ولی قصد انزال و بیرون امدن منی را نداشتم و مطمعن هم بودم منی از من خارج نمیشود ولی از قضا منی خارج شد حکم روزه من چیست؟

  • مهدي يوسف وند ۱۳۹۵-۰۴-۱۶ در ۰۰:۰۵- پاسخ دادن

   سلام علیکم
   استمنا عملی حرام می باشد.
   اگر با خود کارى کند در حالى که از خود مطمئن بوده منی از او خارج نمی شود و اتفاقا و بدون قصد منی خارج شود روزه صحیح است.
   و گرنه در صورتى که بداند آن کار روزه را باطل مى کند ، اضافه بر قضا ، کفاره هم بر او واجب میشود .۶۰ روز روزه (۳۱ روز پی در پی) و یا اطعام ۶۰ فقیر.

   البته توجه کنید اگر عمدا آنقدر ادامه بدهد که طبیعتا منی خارج می شود هر چند هم قصد خروج منی را نداشته باشد، روزه باطل است و باید قضا کند و باید کفاره بدهد، بیشتر مراجع می فرمایند باید کفاره جمع بدهد که در متن نوشتار توضیحات لازم اشاره شده است.
   موفق باشید

 24. sad ۱۳۹۵-۰۴-۱۵ در ۱۵:۵۰- پاسخ دادن

  با سلام و عرض خسته نباشید
  روزه نمازتان قبول می خواستم بدانم اگر بنده به نیت استمنا با الت خود بازی کنم و قصد خروج منی نداشته باشم و بدلیل زود انزال بودن بنده انزال شوم و منی از من خارج شود آیا هم روزه باطل و هم باید کفاره دهم؟

  • مهدي يوسف وند ۱۳۹۵-۰۴-۱۵ در ۲۳:۵۸- پاسخ دادن

   سلام علیکم
   الف)- اگر روزه دار بدون قصد بیرون آمدن منی با آلت خود بازی کند در صورتی که عادت نداشته باشد که بعد از بازی منی از او خارج شود، اگر چه اتفاقاً منی بیرون آید صحت روزه او اختلافی است اینجا کلیک کنید. ولی اگر بازی را ادامه دهد تا آنجا که نزدیک است منی خارج شود و خودداری نکند تا خارج گردد یا بدون اختیار خارج شود، روزه اش باطل است . و باید کفاره بدهد. یعنی روزه را بعدا قضا کند و برای کفاره مطابق نظر رهبری ۶۰ روز روزه (۳۱ روز پی در پی) یا ۶۰ فقیر را اطعام کند. برخی از مراجع می گویند باید کفاره جمع بدهد یعنی هر دو را با هم انجام دهد+ قضای روزه.
   وفقکم الله لکل الخیر

 25. عباس ۱۳۹۵-۰۴-۱۳ در ۰۳:۴۶- پاسخ دادن

  با سلام
  یک نوجوان که میدانسته استمنا روزه را باطل میکند ولی به قصد خارج نشدن منی این کار را بکند ولی‌به طور ناگهان منی از او خارج شود حکم او چیست
  ایا میتواند برای کفارهی اطعام فقیر به جای‌ دادن یک مد نان به شصت فقیر
  به یک فقیر را شصت‌بار‌ اطعام کند

  • مهدي يوسف وند ۱۳۹۵-۰۴-۱۳ در ۱۵:۱۶- پاسخ دادن

   سلام علیکم
   الف)- اگر روزه دار بدون قصد بیرون آمدن منی با آلت خود بازی کند در صورتی که عادت نداشته باشد که بعد از بازی منی از او خارج شود، اگر چه اتفاقاً منی بیرون آید صحت روزه او اختلافی است اینجا کلیک کنید. ولی اگر بازی را ادامه دهد تا آنجا که نزدیک است منی خارج شود و خودداری نکند تا خارج گردد یا بدون اختیار خارج شود، روزه اش باطل است . و باید کفاره بدهد.

   ب) نمی توان به یک فقیر طعام ۶۰ فقیر را بدهید. کسی که برای کفاره‌ی روزه می‌خواهد به شصت فقیر غذا دهد اگر به شصت فقیر دسترسی دارد نمی‌تواند سهم دو نفر یا بیشتر را به یک نفر بدهد، بلکه لازم است به تمام شصت نفر به اندازه‌ی سهم هر یک غذا بدهد. البته می‌تواند به عدد افراد خانواده‌ی شخص فقیر مقدار سهم آنان را به او واگذار کند و او آن را مصرف آنان نماید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 26. امیر ۱۳۹۵-۰۴-۱۰ در ۰۵:۰۱- پاسخ دادن

  سلام دوستان عزیز یک سوال

  اگر یک نوجوان که روزه بر او واجب است
  خود ارضایی کند و منی هم از او خارج شود
  و اصلا این طور در نظر بگیرید که روز او باطل شده
  و همه شرایط که برای جبران مثل ۶۰ روز روزه و‌سیر کردن
  فقرا هم بر او واجب است اما توانایی انجام این کار ها را ندارد
  و از طرفی هم نمی خواهد آبرویش برود
  باید چه کار کند .تو رو خدا زود بگویید ؟؟

 27. ع ۱۳۹۵-۰۴-۰۷ در ۲۱:۵۲- پاسخ دادن

  سلام من نمیدونستم اگه استمنا کنم بدون اینکه مایع منی ازم خارج شه روزم باطله اما خیلی شهوتی شدم یه مقدار استمنا هم انجام دادم و احساس کردم منی در حال خروجه فورا دستمو کشیدم اما چند لحظه بعد هر کاری کردم نتونستم جلوی خروجشو بگیرم. ایا روزه ام باطله؟؟؟؟!

  • مهدي يوسف وند ۱۳۹۵-۰۴-۰۷ در ۲۱:۵۴- پاسخ دادن

   سلام علیکم
   اگر روزه دار کاری کند که بی اختیار منی از او بیرون آید، روزه اش باطل می شود و باید بعدا قضا کند و کفاره هم بدهد. برخی از مراجع می فرمایند باید کفاره جمع بدهد.
   وفقکم الله لکل الخیر

 28. ehsanbmiry ۱۳۹۵-۰۴-۰۷ در ۲۱:۴۷- پاسخ دادن

  من چند روز پیش در ماه مبارک رمضان بعد از سحر خوابیدم وروزه هم بودم صبح که پا شدم دیدم خیس شده ام و خوب یادم نمیاد که خوابی دیده باشم و تحریک جنسی شده ام ایا روزه ام درست است و باید غسل جنابت بکنم لطفا کمک کنید

  • مهدي يوسف وند ۱۳۹۵-۰۴-۰۷ در ۲۱:۴۹- پاسخ دادن

   سلام علیکم
   هر گاه روزه دار بداند که اگر در روز بخوابد محتلم می شود، یعنی در خواب منی از او بیرون می آید، می تواند در روز بخوابد و چنانچه بخوابد و محتلم هم بشود روزه اش صحیح است .
   اینجا کلیک کنید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 29. م.ز ۱۳۹۵-۰۴-۰۶ در ۱۱:۰۷- پاسخ دادن

  سلام … و اما بعد
  میخواستم بدونم کسی که در سالهای اول بلوغش در ماه رمضان چندین بار مرتکب چنین گناهی شده اما روزه های قضاش رو گرفته و فقط یادش نیست چند بار این عمل رو تکرار کرده و حدودی حساب کرده کفاره روزش چقدر میشه ایا به همین میشه اکتفا کرد و کفاره رو پرداخت کرد ؟ و اینکه اگه تعداد این روزها زیاد باشد چه مثلا از اوایل بلوغ تا حالا ۱۷ بار با توجه به اینکه گفته شده اگر روزه باشی و در همان روز چند بار استمنا کنی چند کفاره هم باید بدهی خب به جز غذا دادن به فقرا و ازاد کردن برده که در این زمان نیست
  سوال من اینه با توجه به اینکه به ازای هر روز باید ۶۰ روز روزه گرفت خب تعداد کفاره حدودا میشود ۱۲۰۰ روز که روزه گرفتن هم باید به صورت یک ماه پشت سر هم باشد و اگگه کسی این توانایی رو نداشته باشه باید چکار کنه و به جای ازاد کردن بنده چطور باید چکار کنه
  در آخر من به رحمت خدا خیلی امید دارم اما سوالم اینه که آیا خدا ما رو خواهد بخشید در صورتی که در ماه مهمانی اش و در ماهی که شیطان در بند شده این شیطان درونی ما هنوز در بند نشده توسط خود ما اینکار رو مرتکب شدیم … راستی میگن دعای مومن در حق برادر مومن خودش خیلی سریع میگیره تو رو خدا در این شبهای قدر به حال ما هم دعا کنید خدا ببخشه ما رو
  ممنون از همه

  • مهدي يوسف وند ۱۳۹۵-۰۴-۰۶ در ۱۸:۴۱- پاسخ دادن

   سلام علیکم
   ۱- اگر شخص نداند چند روز قضا شده است یا نه باید بیشترین مقداری را که می داند قضا کند. اما برای روزهایی که استمنا شده همان تعدادی را که یقین دارید باید قضا و کفاره بدهید.
   ۲- برای تکرار استمنا در روز اگر مرجع شما احتیاط واجب داده اند می توانید به مرجع اعلم دیگر رجوع کنید و یک کفاره حساب کنید. اینجا کلیک کنید.
   ۳- حتما قضا کنید و به هر مقدار می توانید کفاره را انجام بدهید، آیت الله خامنه ای در استمنا قائل به کفاره جمع نیست. یکی از کفاره ها را انتخاب کنید و هر اندازه توانایی دارید کفاره را بپردازید.
   حضرت آیت الله خامنه ای می فرمایند: چنانچه قدرت بر روزه دو ماه و يا اطعام شصت مسکين براى هر روز نداشته باشد، بايد به هر تعداد فقير که قادر است غذا بدهد و احتياط آن است که استغفار نيز بکند و اگر به هيچ وجه قادر به دادن غذا به فقرا نيست فقط کافى است که استغفار کند يعنى با دل و زبان خود بگويد: «استغفرالله (از خداوند بخشايش مى‏طلبم)».
   اینجا کلیک کنید و به صورت کامل مطالعه نمایید.
   ۴- قطعا اگر کسی توبه کند، خداوند مهربان توبه پذیر است و توبه جوان را بیشتر دوست دارد.
   وفقکم الله لکل الخیر

 30. rm ۱۳۹۵-۰۴-۰۵ در ۱۶:۱۹- پاسخ دادن

  سلام.خسته نباشید .آیا با استمنا در ماه رمضان بنابر فتوای آیت الله مکارم کفاره جمع واجب است؟ (بنا بر احتیاج واجب یعنی چه؟) و اگر واجب است آیا به دلیل مشکلات درسی و کنکور می توان ۶۰ روز روزه گرفتن را به سال بعد موکول کرد.آیا پس از گذشت یک سال بر کفاره جمع افزوده می شود؟

  • مهدي يوسف وند ۱۳۹۵-۰۴-۰۶ در ۰۸:۵۹- پاسخ دادن

   سلام علیکم
   ۱-فتوای حضرت آیت الله مکارم شیرازی اینست که: «بنابر احتیاط واجب باید کفاره جمع بدهد».
   بنابر احتیاط واجب یعنی اینکه در این مسئله دو کار می توانید انجام بدهید ۱- اینکه به فتوای مرجع خود عمل کنید یعنی هم ۶۰ روز روزه بگیرید و هم ۶۰ فقیر را اطعام کنید. ۲- یا اینکه به مرجع اعلم بعدی از ایشان رجوع کنید، مثلا به حضرت آیت الله خامنه ای در این مسئله رجوع کنید و فقط یک کفاره بدهید. اینجا کلیک کنید و معنی احتیاط واجب را بخوانید.
   ۲- «قضای روزه» را تا رمضان سال بگیرید اگر بدون عذر شرعی نگیرید باید برای یک روز روزه قضا کفاره تاخیر بدهید یعنی ۷۵۰ گرم گندم و… به فقیر باید داد. اما در انجام «کفاره » می توانید بعدا هم انجام دهید، ولی نباید به گونه ای باشد که در انجام آن کوتاهی صورت پذیرد. پس از گذشت یکسال هیچ گاه چیزی بر کفاره جمع افزوده نخواهد شد!.

   وفقکم الله لکل الخیر

 31. ع.م ۱۳۹۵-۰۴-۰۵ در ۰۷:۴۳- پاسخ دادن

  اگر کسی شک داشته باشد که استمنا روزه را باطل می کند و سهوا از او منی خرج شود حکمش چیست ؟

  • مهدي يوسف وند ۱۳۹۵-۰۴-۰۵ در ۰۹:۵۹- پاسخ دادن

   سلام علیکم
   اگر عمداً استمنا کند و منى هم از او خارج شود، کفّاره دارد و یا اگر شخص کاری کند که بی اختیار منی از او بیرون آید، باز هم روزه اش باطل می شود .
   اما اگر مثلا بدون قصد با نامحرم صحبت کرد و بی اختیار منی از او خارج شد، و خروج منی از عادهای قبلی هنگام صحبت با نامحرم نبوده باشد، در این صورت بیرون آمدن غیر ارادی منی موجب بطلان روزه نیست.
   وفقکم الله لکل الخیر

 32. EF ۱۳۹۵-۰۴-۰۲ در ۱۴:۴۵- پاسخ دادن

  سلام

  .اگر کسی بدونه که خود ارضا یی روزه رو باطل میکنه و این عمل رو زیادی انجام بده ولی قصد خروج منی رو نداشته باشه ولی منی خارج بشه و در ضمن این رو هم ندونه که خود ارضا یی بدون خروج منی هم روزه رو باطل میکنه حکمش چیه.آخه من فقط فکر میکردم که حتما باید منی خارج بشه تا روزه باطل بشه

  • مهدي يوسف وند ۱۳۹۵-۰۴-۰۲ در ۱۵:۱۴- پاسخ دادن

   سلام علیکم
   ۱-خود ارضایی حتی در صورتی که قصد خروج منی را هم نداشته باشد حرام هست.
   ۲- اگر خود ارضایی کند تا منی خارج شود، باید روزه را قضا و کفاره بدهید و برخی از مراجع می فرمایند بایدکفاره جمع بدهد.و همچنین اگر قصد نداشته ولی می دانسته یا عادتش بر این بوده است که منی از او با این تحریک خارج می شود، همان حکم را دارد یعنی قضا و کفاره واجب است.
   البته اگر مطمئن بوده اند منی خارج نمی شود، ولی یکدفعه منی خارج شد! در این صورت روزه صحیح است اما اگر آنقدر ادامه دهد و رها نکند تا منی خارج شود روزه او باطل است و کفاره هم باید بدهد.
   ۳- اگر قصد نداشته اند عادت او هم اینگونه نبوده که منی خارج شود و احتمال خارج شدن منی را می داده است، و اتفاقا منی خارج شده باشد مطابق نظر آیت الله سیستانی باید قضا کند و کفاره واجب نمی شود.
   ۳- مطابق نظر رهبری: اگر به قصد بیرون آمدن منی کاری بکند در صورتی که منی از او بیرون نیاید روزه اش باطل نمی شود . اما نظر برخی از مراجع غیر این هست اینجا کلیک کنید و مطالعه نمایید. .

   مطابق نظر آیت الله سیستانی: اگر استمناء کند و قصد انزال منی هم داشته باشد لیکن منی خارج نشود او باید روزه آن روز را به قصد قربت مطلقه بگیرد آنگاه قضا هم بکند.
   همواره در سوالات شرعی نام مرجعتان را ذکر نمایید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 33. nazi ۱۳۹۵-۰۴-۰۱ در ۰۳:۳۲- پاسخ دادن

  سلام خسته نباشید اگر کسی اطلاع داشته باشه که استمناروزه را باطل میکند ولی اطلاع از اینکه منی چیه و حتی دقیقا خوده استمنا چی هست و اینکه ایا منی ازاوخارج شده و عمل او استمنا محسوب میشه ان رو بدون قصد و بخاطرتحریکات انجام بدهد ینی قصد این کارو نداشته ولی در اثرتحریک خیلی بالایی دراثر اس ام اسای فردنامحرمی با خود بازی کرده و نه رطوبتی احساس کند نه ابی که بفهمدایامنی هست یاخیر ولی حس لذت رودر خوداحساس کند ولی متوجه نباشد که این کار او استمنا هست یاخیر
  ایاروزه اش باطل است؟ وایا این همل اوکفاره دارد؟
  بادونستن این قضیه که او رطوبت احساس نکرده و اصلا ماده منی نمیتواند تشخیص بده و شک دارد ب اینکه کاره او استمنا باشد
  مرسی خیلی برام واجبه اگرمیشه جواب بدید

 34. نوتریکا ۱۳۹۵-۰۳-۲۸ در ۰۹:۳۶- پاسخ دادن

  سلام.اگر یک پسر جوان استمنا کند در حالی که می داند که حرام است و روزه رت باطل می کند ولی قصد بیرون اوردن منی را نداشته باشد،کفاره دارد یا خیر؟یا قضای ان روز را بگیرد ایا کافی است؟

  • مهدي يوسف وند ۱۳۹۵-۰۳-۲۸ در ۰۹:۴۲- پاسخ دادن

   سلام علیکم
   استمنا عملی حرام می باشد.
   اگر با خود کارى کند در حالى که از خود مطمئن بوده منی از او خارج نمی شود و اتفاقا و بدون قصد منی خارج شود روزه صحیح است.
   و گرنه در صورتى که بداند آن کار روزه را باطل مى کند ، اضافه بر قضا ، کفاره هم بر او واجب میشود .

   البته توجه کنید اگر عمدا آنقدر ادامه بدهد که طبیعتا منی خارج می شود هر چند هم قصد خروج منی را نداشته باشد، روزه باطل است و باید قضا کند و باید کفاره بدهد، بیشتر مراجع می فرمایند باید کفاره جمع بدهد که در متن نوشتار توضیحات لازم اشاره شده است.
   موفق باشید

ثبت ديدگاه

4 × 5 =

Code Center