قرآن کریم: «...الحَمدُ لِلَّهِ الَّذي هَدانا لِهٰذا وَما كُنّا لِنَهتَدِيَ لَولا أَن هَدانَا اللَّهُ...» اعراف/43

كدام سوره قله قرآن است

صفحه اصلی/4- قرآن پژوهي/كدام سوره قله قرآن است
 • كدام سوره قله قرآن است
كدام سوره قله قرآن استReviewed by مهدي يوسف وند on Aug 30Rating: 2.0

كدام سوره قله قرآن است

سوال: از نظر علوم قرآنی ، قله قرآن کدام بخش از قرآن است؟ آیا چنین چیزی وجود دارد؟

جواب

در تفسير مجمع البيان آمده است، رسول اكرم صلي الله عليه و آله وسلم فرمود: براي هر چيز قله اي است و قله قرآن سوره بقره است در هر خانه اي كه خوانده شود اگر در روز باشد تا سه روز شيطان وارد آن خانه نخواهد شد. و اگر در شب باشد تا سه شب از داخل شدن شيطان بدانجا در امانند.

[1].

در سوره بقره آيه الكرسي جايگاه ويژه اي دارد. « … به مناسبت وجود كلمه ى ((كرسى )) در آيه ، رسول اكرم صلّى اللّه عليه و آله اين آيه ((آية الكرسى )) ناميد. در روايات شيعه و سنى آمده است كه اين آيه به منزله ى قلّه قرآن است و بزرگترين مقام را در ميان آيات دارد.(2) همچنين نسبت به تلاوت اين آيه سفارش بسيار شده است ، از على عليه السّلام نقل كرده اند كه فرمود: بعد از شنيدن فضيلت اين آيه ، شبى بر من نگذشت ، مگر آنكه آية الكرسى را خوانده باشم» .[3].

با توضيحات بالا مي توان گفت كه سوره بقره قله سوره هاي قرآن كريم و آيه الكرسي قله آيات مي باشد.

………پانوشت: ………………………….

‍[1]. ترجمه مجمع البيان في تفسير القرآن، ج1-ص54

[2-3].  تفسير روح المعاني، ج10و تفسير الميزان ج2-ص354/تفسير نمونه ج2-ص191-تفسير الميزان ج2،ص355/تفسير نور،ج1-ص399.

لينك كوتاه مطلب: http://hadana.ir/?p=18427

*- ضمنا شما می توانید از اینجا مشترک خبرنامه سایت شوید و جدید ترین مطالب را دریافت کنید.

حتما بخوانید

-* ويژه نامه قرآن پژوهي

اعجاز علمي قرآن كريم

آیاتی درباره امام زمان

سوره های مکی و مدنی

معني قطع در آيه قطعن ايديهن و آيه سرقتكليد: كدام سوره قله قرآن است كدام سوره قله قرآن است كدام سوره قله قرآن است قله قرآن چيست کدام سوره و کدام آیه، قلّه قرآن اعلام شده‌اند آیه‌الکرسی قله قرآن قلّه قرآن را می شناسید 

هم‌رسانی، چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید:
افسرانفیس نماکلوب
۱۳۹۶-۱-۱۹ ۱۰:۱۴:۱۴ +۰۴:۳۰

۲ ديدگاه

 1. ... ۱۳۹۶-۰۱-۳۰ در ۱۸:۱۵- پاسخ دادن

  قران که عربیه و ما ایرانی ها فارس هستیم و دنیا زبونشون عربی نیست به غیراز چند کشور حالا چطوری اسلام جهانیه در حالی که نمیتونه پیامشو برسونه به دیگران

  • مهدي يوسف وند ۱۳۹۶-۰۱-۳۰ در ۱۸:۳۰- پاسخ دادن

   علیکم السلام!
   فعلا که پیامش را با این همه توطئه ها و هجمه های رسانه ای رسانده و خیل عظیمی از جهانیان مسلمان هستند!، میلیاردها مسلمان هستند که پیام قرآن را شنیده و بدان دل باخته اند، حالا کسی یارای دیدن ندارد، مشکل اوست، بخش بزرگی از آسیا و افریقا عرب زبان هستند!.
   اگر همان روحیه ای که برای یادگیری زبان انگلیسی در بین برخی از ما ها هست، چند درصد به زبان عربی بود مطمئن باشید پیام دین به گوش جهانیان بهتر از این می رسد!
   مشکل تنبلی؛ خودباختگی و بی عرضگی و بهانه گیری و غرب زدگی برخی هاست!

   بزرگان فارسی و ایران زمین مانند حافظ و سعدی و فردوسی که باعث مباهات ماست، در محضر معارف قرآن کریم نشسته و از معارف آن بهره برده اند و با زبان شیرین فارسی و عربی شعر سروده اند!… پس چو حافظی می تواند منتقل کننده این چنین پیام ارزشمندی باشد، که می گوید:«صبح خیزی و سلامت طلبی چون حافظ****هر چه کردم همه از دولت قرآن کردم»
   دارایی حافظ قرآن کریم و خدمت به این پیام الهی است.
   اما اگر شخصی ضعیف بود و گفت ما فارس هستیم و او عرب هست!، این یعنی قهقرا ! با هر زبان دیگری هم خداوند صحبت می کرد، باز عده ای نق زن بودند که بهانه بگیرند که چرا قرآن فارسی هست و عربی نیست!.
   از همه اینها گذشته پیام قرآن جهانی است یعنی همان رسالت فطری و پیام فطری هست، آنچه میان همه انسانها مشترک است فطرت است و خداوند به زبان فطرت صحبت کرده که اهل بصر و بصیرت با اندکی تامل پی به این مهم می برند.

   وفقکم الله لکل الخیر

ثبت ديدگاه

Code Center